Azt mondják, hogy a legtöbbet úgy tehetnénk az élelmiszer-pazarlás ellen, ha nem ragaszkodnánk olyan erősen az élelmiszerek csomagolásán található lejárati dátumhoz.
Évtizedek óta használjuk a minőségét megőrzi címkéket, amelyek arra szolgálnak, hogy útba igazítsák a vásárlókat, meddig marad friss a termék. A Fogyasztható megjelölés teljesen rendben van, hiszen elsősorban a gyorsan romló – hús- és tejtermékek – csomagolására nyomják, míg a Minőségét megőrzi jelölésnek semmi köze az élelmiszer-biztonsághoz, inkább megijeszti a fogyasztót, és ha átlépi a dátumot, azonnal kidobja az árut.
Az emberek leolvassák a dátumot, és úgy vélik, hogy azután már az élelmiszer ehetetlen, romlott, és eldobják, miközben ezek a dátumok nem azt jelentik, hogy azontúl már ne lenne ehető vagy ne lenne éppen tápláló – mondja Patty Apple, a Food Shift nevű kaliforniai cég ügyvezetője. A nonprofit vállalkozás azzal foglalkozik, hogy összegyűjti a lejárt szavatosságú vagy sérült élelmiszereket.
Az Egyesült Királyság legnagyobb élelmiszer-áruházai közül a Sainsbury’s és a Marks&Spencer már úgy árusítja az előrecsomagolt gyümölcsöt és zöldséget, hogy nincs rajta a Minőségét megőrzi jelzés. Az Európai Unióban már jelezték, hogy év végéig felülvizsgálják az élelmiszerek szavatossági idejére vonatkozó előírásokat, és nagyon fontolgatják a Minőségét megőrzi címke teljes visszavonását.
Az Egyesült Államokban még nincs napirenden a téma, inkább megpróbálnak rendet vágni a különféle címkemegnevezések között, ezzel is okítva a vásárló amerikaiakat és csökkentve az élelmiszer-pazarlást.
Az ENSZ legutóbbi felmérése szerint a globálisan megtermelt élelmiszerek 17 százaléka pocsékba megy, leginkább a háztartásokban. Az amerikaiak körében végzett felmérés szerint a megvásárolt élelmiszer nagyjából 35 százaléka kerül a kukába anélkül, hogy hozzányúltak volna. Ez pedig egyértelmű energiapazarlás is, hiszen fölösleges volt a víz, a termőföld vagy a munkaerő-ráfordítás az élelmiszer előállításánál. Az amerikai pazarlás – évi négymillió tonna élelmiszer – egyedül a Minőségét megőrzi címke számlájára írható – írja elemzésében az APNews.
A termékek frissessége miatt aggódó vásárlói nyomás hatására kezdték a gyártók feltüntetni a hetvenes években a szavatossági időt a termékeken. 2019-ben az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatóság (FDA), amely az amerikai élelmiszerek nyolcvan százalékának engedélyezésével foglalkozik, ajánlásokat fogalmazott meg a gyártók felé. E szerint a termék frissességére utalásnál azt a címkét javallott használni, hogy milyen dátum lejárta előtt fogyasztható, míg romlandóknál a minőségét megőrzi figyelmeztetést.
Mivel ez nem kötelező, ezért továbbra is nagyon változó a különböző szövetségi államokban, mit írnak a gyártók az élelmiszerek csomagolására. A Marylandi Egyetem 2022 júniusában megjelent tanulmánya szerint egyébként ötvenféle leírást használnak az amerikai államokban az élelmiszerek szavatosságára vonatkozóan, ami nem mindig teszi könnyűvé a fogyasztó számára az eligazodást a szavatossági idő világában. A legtöbb ember biztos abban, hogy a címkék – a lejárat dátuma, fogyasztható, minőségét megőrzi – azt jelentik, hogy azután már nem szabad elfogyasztani az élelmiszert. Pedig ez nem így van!
– hangsúlyozza Richard Lipsit, egy nagy kaliforniai zöldségoutlet tulajdonosa. A vállalkozás elsősorban csökkentett árú élelmiszerekre specializálódott. Lipsit szerint egyébként a tej is iható még egy héttel a szavatossági idő lejárta után, ugyanígy évekig ehető a konzerv vagy a hasonlóan speciálisan csomagolt élelem. Az FDA ilyen esetekben csak azt kéri az emberektől, alaposan vizsgálják meg a termék állagát, színét, szagolják meg, mielőtt elfogyasztják.
Használjuk az érzékszerveinket!
A brit élelmiszerláncok is arra ösztönzik a vásárlókat, hogy hagyatkozzanak az élelmiszerrel kapcsolatban az érzékeikre. A Morrisons üzleteiben már januárban váltottak, és a saját márkás tejek esetében a Fogyasztható címkét minden esetben Minőségét megőrzire változtatták. A vásárlók egy része támogatja a váltást. Ellie Spanswick, egy közösségimédia-reklámszakértő azt mondja, leginkább vidéki piacokon vásárol zöldséget, tejárut, tojást, ezeken a helyeken nincs lejárati címke a termékeken. Azt mondja, bármikor könnyen megállapíthatjuk ránézéssel, szaglással, tapintással, hogy egy termék már nem friss.
Mások viszont védik a címkézést, azt állítva, így elkerülhető például gyümölcsök esetében, hogy otthon derüljön ki, hogy belül már rohadt. Ugyancsak támogatja a címkézés megtartását a nagy amerikai élelmiszergyártókat tömörítő érdekvédelmi szervezet. Ők azzal érvelnek, sokkal jobb, ha egységesen kezelik például a címkézést, mert így a gyártás folyamata is egységes, ez pedig lehetővé teszi, hogy olcsóbban adják a terméket.
Forrás: Index
A tej esetében jól el van találva a lejárati dátum. Aznap vagy utána egy nappal felbontva már nem az igazi. Ettem 1 hónapja lejárt teszkós sajtot, ami ki tudja hányszor volt náluk átcsomagolva. Nem volt baja, nekem se lett. Gyomorsav elintézi. 2 hete lejárt joghurtnak sem éreztem rosszabb ízét. 2nap múlva lejár dátumozású kézműves sört 900 Ft helyett a CBA adta 99 forintért. Hát nem megvettem. Semmi baja nincs még az 1 hónapja lejárt sörnek sem. Sok terméknél ki lehetne tolni azt a dátumot. Kereskedők persze örülnének, nem kéne nézegetniük a cimkét.
Az élelmiszermérgezés a cionista lobbi leghatásosabb trükkje volt mindig is a szervezett népirtásban, amióta a Mózes fajták vérengzésbe kezdhettek ezen a létsíkon!!!
hülye…
…s majd lottózunk, h mi van benne… tej, aludttej, rohadt tej… 🙂
Választások előtt volt szó valami lejárat előtti élelmiszer összegyűjtésről. Aztán csend lett.
Amit lehet, a piacon kell beszerezni őstermelőktől, nem a multiknál a külföldi vackokat. A házi vágásból származó húsok, a tanyasi tojás és a házi készítésű tejtermékek, sajtok megbízhatóak. Nem normális, hogy az emberek ipari üzemekben előállított, több száz vagy akár több ezer kilométert utaztatott fóliacsomagolású élelmiszereket fogyasztanak.
Korunk “őstermelőinek”zöme nem a nagybanin vásárol?
kormányos, ki van “őstermelő” ezen a szutykos, rabló piacon?
A termékek zöme ugyanaz, mint a multinál, csaxólok, bogárka. 🤣😂👍
“fogyasztó-védelem”
“Miért a piaci ár sokszorosát számlázzák ki a „szolgáltatók”, és ezt miért engedjük?
Először érdemes a globális ártrendeket összevetnünk a hazai gyakorlatban is mostanában jellemző akár nyolc-tízszeres drágulással, mert augusztus végétől az Európában referenciának számító holland TTF gázárfolyam a háború előtti árszint elé esett vissza mára!”
–
https://www.msn.com/hu-hu/hirek/other/a-piaci-g%C3%A1z%C3%A1r-sokszoros%C3%A1t-kisz%C3%A1ml%C3%A1zni-rabl%C3%A1s-de-mi%C3%A9rt-engedj%C3%BCk/ar-AA12Jgyt?ocid=msedgntp&cvid=83402d73b6d44ec49c484dc4da7a9175
Gyula, másszál ki a valagamból, köszi!
Soros úr, hadd kérdezzem meg, maga adott utasítást szlovákok betelepítésére Rajkára és környékére? Mi a célja ezzel a magyarellenes térhódítással?
Mi van pubi, fáj a valóság? 🤣😂😁👏👍
Nem kell senkit betelepíteni: jönnek maguktól a kiürült, egyébként korábban olcsó határ menti településekre.
robi!
Az gondolom nem zavarja őket, hogy Kína és Vietnám egy jó része nem kevés negyedeket vett már birtokba. Mondjuk engem egyik sem zavar,.. Itt a lényeg a feszkókeltés, semmi több.