Csepelen is bepróbálkozott a csaló álunoka-banda

Csepel.info

Nagy kincs az unoka – és ezt a bűnözők is tudják

Csepelen is próbált pénzhez jutni egy olyan banda, amelyhez hasonló több tízmillió forintot csalt ki gyanútlan nyugdíjasoktól az ország különböző pontjain. A csalók módszere az volt, hogy a kiszemeltek bajba került unokájának adták ki magukat, és pénzt kértek ügyvédre. Átlagosan napi félmillió forintot zsebeltek be, de volt, hogy milliókat. A nyomozók keresik azokat, akiket hasonló módon károsítottak meg.

Egy korábbi blogbejegyzésünkben írtunk arról, hogy kerületünkben is elszaporodtak az olyan trükkös lopások, ahol idős embereket kerestek meg családi házukban, hogy gyermekük részére szeretnének tartozást kiegyenlíteni, illetve csomagot kézbesíteni. Egy csepeli olvasónk keresett meg az alábbi hírrel és a saját esetével, melyet név nélkül közlünk.

Madarász János, a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi alosztályának vezetője szerint az elfogott álunoka-csalók nagyszülőket, idős embereket szemeltek ki, és hívtak fel telefonon, pénzt kértek ügyvédre. Mint mondták, nagy bajban vannak. Nem sokkal a telefonhívás után egyikük megkereste a kiszemelt idős embert, akinek azt mondta, unokája nem ér rá, ügyvédnél van, a pénzt ő viszi el az unokának.

Az idős emberek számtalan esetben dőltek be a bűnözőknek. Egyiküket múlt év decemberében sikerült elfogni, amikor az egyik idős emberhez ugyanazon a napon másodjára is visszamentek. A nőnek azóta már három társát is sikerült elfogni – számolt be az esetről a Független Hírügynökség.

Félmilliót kerestek naponta

Ezek a bűnözők azóta mindannyian előzetes letartóztatásban vannak – de mint látni fogjuk, nem voltak egyedül, hiszen Csepelen letartóztatásuk után is előfordultak ilyen eset. Az elfogottakról kiderült, hogy több tucat idős embert csaptak be az ország különböző részein: volt olyan nyugdíjas, akitől 3-400 ezer forintot vettek el, de volt olyan is, akitől 2 millió forintot kaptak.

A gyanúsítottak bevallották, hogy volt nap, hogy 3 millió forintot zsákmányoltak, de átlagosan napi 500 ezer forint bevételük volt. A nyomozás jelenlegi adatai alapján még nem lehet pontosan tudni, mennyit csaltak össze, körülbelül 10 és 100 millió forint közötti összeget.

A négy gyanúsított közül ketten már voltak büntetve, egyikük egy szlovák állampolgár, egy másik pedig osztrák, aki két éve él Magyarországon.

Így történt Csepelen

“2009. december 29-én telefonon kerestek, a legidősebb unokám – 25 éves diák-fiú – nevében bemutatkozva.  „Csináltam egy nagy hülyeséget, tudnál-e segíteni? De nagyon kérlek, ne mondd meg senkinek!” Azt mondta, összetörte egy barátja szüleinek a kocsiját – jogosítványa sincs – és most Érden vannak az autó tulajdonosával egy ügyvédnél, aki azt mondja, hogy ha kifizeti a kárt még aznap délelőtt – 300.000 Ft -, akkor nem lesz feljelentés, egyébként „börtön is lehet a dologból”.

Ekkora könnyelműséget nehéz volt elhinni az unokámról, de a hang és a stilus annyira hasonlított az övére, hogy egy idő múlva már engem is megtévesztett. Szinészi teljesítménynek sem volt kicsiség. Mondtam, adja az ügyvédet, én beszélek vele, de „most nem lehet, mással tárgyal”. Láttam, hogy nem a saját mobiljáról beszél, kérdeztem, hogy miért? „Lenn van az autóban a mobilom, nem tudok lemenni érte, adtak egy telefont.” A hívó-számot persze azonnal felírtam. Végül is mondtam, hogy itthon nincs ennyi pénz, be kell mennem a bankba.

Ekkor kezdett gyanús lenni a dolog, mert azt mondta, odajönne a barátja autóval a bankhoz, adjam neki a pénzt. Mire én: – nem kisfiam, csak a te kezedbe, nálam, és elismervénnyel, tanúkkal veszed át.
Valamennyi pénzt össze tudtunk otthon szedni, a bank aznap amúgyis zárva volt. Mivel programom volt, el kellett időben indulnom, egy idő múlva felhívtam ezt a számot, hogy mikor érnek már ide? Rögtön ott vagyunk – mondta. Szerencsére nem voltam egyedül, több családtag is otthon volt. Persze senki nem jött, nem is kerestek többet.

Ekkor végre eszembe jutott, amit már korábban meg kellett volna tennem: hívtam az ő saját mobilját: – hol vagy kisfiam? – A Balatonon, egyik barátomnál. Mit mondjak, óriási kő esett le a szívemről! Röviden elmondtam neki a történteket, még csodálkozott is, hogy hihettem el róla ekkora butaságot?

Azonnal hívtam a kerületi rendőrséget, elmondtam, mi történt és bediktáltam a telefonszámot, derítsék ki a hívó személyét. A válasz annyi volt, hogy hívjam a 198-at, azok meg tudják mondani, nem letiltott-e a szám, mert az esetben ők sem tudnak semmit tenni. Kérdezték, végül is fizettem-e, mondtam: nem, – „tehát nincs kára szerencsére”. Hívtam a 198-at, a szám persze letiltott volt.

Gondolkodtam, honnan tudhatta valaki, nekem van-e unokám, és hogy hívják? Sajnos, egy gyanúm van: az iwiw-en a család jónéhány tagja rajta van, nekem a címem és a vonalas telefonszámom is. A törlés folyamatban! Erre bizony jó lenne figyelmeztetni mindenkit!

Nem vagyok tisztában a rendőrség lehetőségeivel, de felmerült bennem: ha hívnak egy számot, nem lehet bemérni a hívott fél tartózkodási helyét? A rendőrség csak akkor lép, ha „kár” van?”

Lapunk egyelőre nem tudja, hogy a rendőrség által elkapott csalók megegyeznek-e a Csepelen is próbálkozó társasággal. Amennyiben erről bővebb információnk lesz, az esetről még írni fogunk .

Csepel.info

Egy hozzászólás “Csepelen is bepróbálkozott a csaló álunoka-banda” bejegyzésre

  1. ződ szerint:

    Ez a tényállás már bőven kimeríti a nagyértékre, csoportosan, bűnszövetkezetben (maffia-szerűen), folytatólagosan elkövetett csalás fogalmát, melyet a törvény 6-20 év szabadságvesztéssel rendel büntetni? Zuschlag hamarosan cellatársakat kap néhány évre?

Itt lehet hozzászólni !