Mfor.hu
BKW kölyöksarok
Selejtérett vagy túlfuttatott a BKV buszainak hetvenöt százaléka, tudta meg az mfor.hu. A cég felújítás helyett inkább vásárolna, erre azonban legkorábban csak 2011-ben kaphat pénzt a fővárostól. Addig marad a toldozgatás-foldozgatás – idén mintegy ötven “gyógyítható beteg” kap még egy utolsó esélyt.
Siralmas állapotban van a BKV buszainak jelentős része, derül ki a közlekedési cég mfor.hu számára elküldött statisztikáiból.
Ilyen buszokkal utazunk – az Mfor galériája itt tekinthető meg
Az állományban lévő 1377 busz 69 százaléka (949 darab) selejtérett, öt százaléka (66 darab) pedig túlfuttatott. Nagy részük – költségtakarékossági okokból – nem kapta meg az élettartam meghosszabbításához szükséges nagyjavításokat, valamint nem teljesíti az akadálymentesség kritériumát és a legújabb környezetvédelmi előírásokat.
Elfáradtak az Ikarusok
Leginkább az átlagban már több mint húsz éves, Ikarus 200-as családba tartozó buszokkal van baj, amelyek mintegy felét adják a BKV buszparkjának, de lassan eljár az idő a mintegy ötszáz darab, 400-as családba tartozó jármű felett is, amelyek átlagéletkora meghaladja a 14 évet.
Az elöregedett Ikarusok arányát tekintve a 2004 és 2006 között átlagban 65-70 millió forintért vásárolt 150 új Volvo csupán enyhe vérfrissítést jelent, és az idén ősszel üzembe helyezett, átlagban kilenc éves, 32 darab belga Van Hool sem forradalmasítja a budapesti buszközlekedést.
Kocsis lízingelne
A BKV a megváltást a már elkészült “1000 busz koncepció”-tól várja, amely ezer darab autóbusz rövidtávú beszerzésének lehetőségét elemzi különböző forgatókönyvek szerint. A programot – amelynek alapjait Kocsis István vezérigazgató már 2009 februárban a Főpolgármesteri Kabinet elé terjesztette – a cég saját bevallása szerint azonnal indítani tudja, amint lesz rá pénze.
Ezer új busz vásárlására biztosan nem lesz – ez “cirka 100 milliárd forintba kerülne; ennyi a láthatáron sincs”, fogalmazott Kocsis István a Vasárnapi Híreknek adott interjúban idén január végén. A vezérigazgató ehelyett a lízinget preferálná – két év alatt négy ütemben 250-250 buszt szerezne be ilyen módon. Ez ezer buszra vetítve évi 10-12 milliárd forintos költséggel járna – igaz, Kocsis szerint jelenleg még erre sincs fedezet.
18 milliárd buszcserére 2011-től?
Azt nehéz megjósolni, lesz-e egyáltalán, és ha igen, mikor. A vállalat jelentősebb beszerzést önerőből nem képes finanszírozni – tehát az államnál és/vagy a tulajdonos fővárosi önkormányzatnál kell kuncsorognia. Utóbbiak tavaly decemberben segítséget ígértek – Demszky Gábor szerint a kormány és a főváros között tavaly decemberben létrejött megállapodásnak köszönhetően 2011-től 18 milliárd, az azt követő években pedig 20 milliárd forintot fordítanak a buszok cseréjére.
Az mfor.hu arra vonatkozó kérdésére, valóban tartalmaz-e ilyen ígéretet a megállapodás, a BKV annyit közölt: az ügyben született szándéknyilatkozat 2011-re vonatkozóan azt rögzíti, hogy a főváros saját költségvetéséből 10 milliárd forint tőkepótló támogatást ad, illetve további 10 milliárd forint működési támogatást biztosít. A tervezettel kapcsolatos egyeztetések zajlanak, jogi érvényű megállapodás aláírása március közepére várható.
A cég egyúttal kiemeli: “ezek a források nem kizárólag autóbusz beszerzésre vagy felújításra fordítandóak, mivel számos egyéb műszaki és működési problémát is ennek terhére kell megoldani”.
Nincs új tender
Azt a BKV egyébként kérdésünkre is világossá tette, hogy “kisebb arányú járműfelújítást és nagyarányú járműbeszerzést” tart eredményes stratégiának. Utóbbira vonatkozó tenderkiírás jelenleg nincs, előbbire pedig 778 millió forintot jut majd idén a műszaki fejlesztésekre és felújításokra szánt 10 milliárd forintból. Ez mintegy tíz százalékkal több mint tavaly, amikor 702,8 millió forintból 44 autóbuszt újíttatott fel a vállalat.
Ha az akkori átlagárral számolunk, akkor idén is maximum 50 busz helyrepofozására lesz pénz, ami az egész buszpark tragikus állapotát tekintve nem több enyhe kozmetikázásnál.
Használt buszok 20 millióért
2009-ben a BKV 636,5 millió forintot költött buszok beszerzésére – ebből 32 darab használt Van Hoolt vett egyenként 19,9 millió forintért. Ezek kivétel nélkül üzembe lettek helyezve, jelenleg Dél-Pesten, a 23-as, a 36-os, a 38-as, a 66-os, a 138-as és a 148-as vonalon futnak.
Forrás: Mfor.hu
Hová lett Németh Szilárd az ATV-ben?
Na, még több bőrt húznak le rólunk és mi továbbra is hagyni fogjuk:(
Engem felháborít, hogy csak arról tudnak írni, hogy mennyi pénzt loptak el, és még mennyit kell leadnunk. Ezek az információk jól jönnek a választások után. Lesz mire hivatkozni 🙁
Jó lenne már arról is értesülni, hogy mennyit szerzett vissza az állam a tolvajoktól. Ha becsületesen visszaszedné már valaki, szerintem simán elég lenne 1000 busz megvásárlására.