MTI, Mandiner
Több higiéniai szabálytalanságot tapasztaltak az ellenőrök a Pesti úti idősotthonban; egymilliós büntetést kapott az intézmény – közölte Budapest Főváros Kormányhivatala szerdán az MTI-vel.
Harmincnégyen hunytak el az intézményben
A közlemény szerint a fővárosi kormányhivatal X. kerületi hivatala az elmúlt napokban a Pesti úti idősotthonban tartott helyszíni ellenőrzés során feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében újabb járványügyi intézkedések végrehajtására kötelezte az intézményt, ahol a legutóbbi adatok szerint 295 gondozott és 26 dolgozó lett fertőzött, és már 34-re nőtt az elhunytak száma.
Hozzátették, az idős gondozottak védelme és a további megbetegedések megelőzése érdekében számos higiéniai intézkedést várnak az intézménytől, és azt, hogy a megfelelő egészségügyi ellátás érdekében szüntesse meg a személyi minimumfeltételt érintő hiányosságokat, és csak megfelelő képzettséggel rendelkező, szakápolást végző egészségügyi dolgozókat alkalmazzon. Az intézmény vezetését kötelezték, hogy gondoskodjon az idősotthon ápolói számára a dolgozói öltözőkben a kézfertőtlenítéshez szükséges eszközökről, a felületfertőtlenítés szabályainak kidolgozásáról, a többször használatos orvosi eszközök megfelelő sterilizálásáról, a gyógyszerek lejárati idejének folyamatos ellenőrzéséről, valamint a szennyes- és a hulladékkezelés szabályainak betartásáról.
A fenti intézkedésekre azért van szükség – írta a kormányhivatal –, mert a helyszíni ellenőrzésen több szabálytalanságot tapasztaltak. Ilyenek például, hogy a többször használatos orvosi eszközök kezelése nem szabályszerű. A nővérdolgozókban nem biztosított az előírásoknak megfelelő kézfertőtlenítés, a munkafelületeken keveredik a tiszta és szennyezett terület (például a steril fecskendő és a veszélyes hulladékgyűjtő doboz az ellenőrzés idején egymás mellett volt), a férfi dolgozói öltözőben a kézmosóknál semmilyen kézfertőtlenítő, kézmosószer és kéztörlési lehetőség nincs.
Egymilliós bírság az ad hoc fertőtlenítés eredménye
A gyógyszerek felhasználhatóságának idejét nem megfelelően ellenőrzik, nem készül az ellenőrzésről dokumentáció, valamint több lejárt gyógyszert és gyógykészítményt találtak. A felületek, az ápolási eszközök fertőtlenítése, tisztítása nem szabályozott, ad hoc jellegű. Az alkalmazott fertőtlenítő oldat minősége, mennyisége nem szabályozott.
A szennyesgyűjtő helyiség rendezetlen, áttekinthetetlen volt; kézmosó van, de a csap és környéke nem hozzáférhető, a takarításra szolgáló eszközök nem azonosíthatók, a felületfertőtlenítés és a takarítás folyamata nem nyomon követhető – tették hozzá.
A szennyesszámolást végző dolgozó nem használ megfelelő védőfelszerelést. Szabálytalan a hulladékgyűjtés, a gyűjtőedényekben keveredik a veszélyes hulladéknak minősülő ledobott, egyszer használatos kesztyű, szájmaszk és az egyéb hulladék. A jelenleg használt nagy méretű veszélyes hulladékgyűjtő kartondobozok nem alkalmasak a kesztyű és szájmaszk gyűjtésére – áll a közleményben.
Figyelemmel arra, hogy fenti hiányosságok járványhelyzet idején álltak fenn, a kerületi hivatal a jogszabály szerint az egészségügyi bírság kiszabásától nem tekinthetett el. A bírság összegét a jogszabálysértés súlyát figyelembe véve a hivatal egymillió forintban állapította meg – közölték. A kerületi hivatal a bírság összegének kiszabásakor enyhítő körülményként vette figyelembe azt, hogy a szolgáltatóval szemben bírság kiszabására első alkalommal került sor, az ellenőrzés alatti együttműködést, valamint azt, hogy saját hatáskörben intézkedéseket hajtott végre az intézmény. Súlyosbító körülményként értékelték ugyanakkor a járvány idején elkövetett többszörös jogsértést – olvasható Budapest Főváros Kormányhivatalának közleményében.
Forrás: Mandiner
Beindult az Orbán gépezet.
Jani!
Nyugodjál meg!
Akasztani majd csak később!
Én nyugodt vagyok. Azt viszont elárulhatnád, hogy fél évvel ezelőtt, Tarlós idejében, ezek
a mamelukok miért nem szorgoskodtak!?
Nyilván hosszú évek óta létező problémákról van szó. Ugyanakkor a járványhelyzet fennállása óta azért csak lehetett volna valamit csinálni a kedvezőbb higiéniai feltételek biztosítása érdekében. Olyan előírások betartása nem valósult meg, amelyek békeidőben is követendők volnának. Pontosan tudni lehetett, hogy az idősotthonok kiemelt kockázati kategóriába tartoznak. Nem sikerült megóvni idős emberek tucatjait és az intézmény halálgyárrá vált.
Horváth János! Tarlós főpolgármester idején volt probléma az öregek otthonában? Volt rühesség?
A 34 HALOTTÉRT SENKI SEM FELELŐS? Sem a vezetők, sem a fenntartó?
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját, hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.
H. J. szerint a valóság mindig Orbán-gépezet és sanda aljasság. Sajátos érvelés, csak már nagyon unalmas.
Nagyapó!
Maga sem gondolhatja komolyan, hogy ezek a problémák most alakultak ki!
pusssh!
Ha gondod van cáfold, a langyos melléduma nem kell!
H. J. szerint a valóság mindig Orbán-gépezet és sanda aljasság. Aki ezt nem érti, az hülye és mellédumál – deklarálja érv és bizonyíték nélkül mint a Csalhatatlanság maga. – Hát akkor maradjon is úgy, amint van! Majd gondoskodik róla a valóság. Nem az én dolgom.
Ha velem foglalkozol, az csak pótcselekvés.
Az igazgató mit csinál? Mikor alakult ki ez a helyzet? Valaki tud erre válaszolni nagyapón kivül?