csepel.hu
Előző számunkban csak röviden tudtunk beszámolni a H6-os csepeli HÉV tervezett fejlesztéséről, metróvá alakításáról.
A fejlesztési koncepció lényege a H5-ös, a H6-os és a H7-es HÉV teljes felújítása és összekötése a belváros alatt: ezzel egy észak-déli, gyorsvasúti rendszert hoznak létre, amelyen akár az Esztergom felől és Kunszentmiklós-Tass felől érkező elővárosi MÁV-vonatok is közlekedhetnek majd a jövőben.
A fővárossal, az agglomerációs településekkel, a Budapesti Közlekedési Központtal (BKK), a MÁV-val és szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetések alapján jelent meg az első munkaszakasz tervezőjének kiválasztására kiírt nyílt európai uniós közbeszerzési eljárás. A HÉV-ek felújítása és fejlesztése, távlatosan az északi és a déli HÉV-ek Duna alatti összeköttetését jelentő úgynevezett 5-ös-metró gyorsabbá, kényelmesebbé, átszállásmentessé teheti hetente akár egymillió utas közlekedését. Emellett csökkenti a dugókat az utakon, javítja a budapesti levegőminőséget – hangzott el Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár és Vitézy Dávid, a BFK vezérigazgatójának tájékoztatóján.
Az infrastruktúratervezéssel párhuzamosan hamarosan indul az érintett HÉV-vonalakra az új, alacsonypadlós, klimatizált vonatok beszerzésére vonatkozó tender a MÁV-HÉV-vel együtt működésben. A tervezést a BFK irányítja. Fürjes Balázs arra kérte Vitézy Dávid vezérigazgatót, hogy a HÉV-ek felújítása, a távlati 5-ös metró megtervezése során törekedjen szakmai konszenzusra, hozzon létre egyetértéseket, folytassa azt a gyakorlatot, hogy a fővárosi önkormányzat és az érintett települések bevonásával folyjon a tervezés.
A tervezési feladat tartalmazza
- a H6-os (ráckevei) és a H7-es (csepeli) HÉV teljes felújítását,
- megállóinak akadálymentesítését,
- az utastájékoztatás megújítását,
- az állomások környezetének rendezését,
- P+R parkolók létesítését,
- a vonalon a sebességkorlátozások megszüntetését és a sebesség emelését,
- Csepelen vonalhosszabbítási tervek készítését az Erdősor útig
– emelte ki a sajtótájékoztatóról az Inforádió beszámolója.
A tervek között szerepel, hogy a H6-os és a H7-es vonalát – összefonódva – a Közvágóhíd állomástól a föld alatt, Boráros téri megállással a Kálvin térig hosszabbítják meg. Ez új átszállást biztosít a 3-as és a 4-es metróra. A beruházási program része a csepeli HÉV felszíni, Duna-parti nyomvonalának kiváltása után új Duna-parti sétány tervezése a Boráros tér és a Déli Városkapu fejlesztési terület között, valamint a fejlesztés által érintett fontos budapesti közterek, csomópontok rendezése (Boráros tér, Közvágóhíd).
A H5-ös (szentendrei) HÉV vonalán modern, akadálymentesített megállókat és Békásmegyertől Szentendréig teljesen felújított vasúti pályát terveznek a sebességkorlátozások megszüntetésével, az állomások környezetének rendezésével – közölte Vitézy Dávid a tájékoztatón.
Mindezen fejlesztések együttesen adhatják az 5-ös metró koncepciójának első ütemét.Az 5-ös metró koncepciójának befejezését jelentő új, összekötő alagutat vizsgáló megvalósíthatósági tanulmány is készül a most megrendelendő munkák részeként, ez kijelöli ennek a távlati fejlesztésnek a nyomvonalát és megállóit. A beruházást a Budapest Fejlesztési Központ a MÁV-HÉV Zrt.-vel konzorciumban valósítja meg.
e hétre való szemfényvesztés…
A szövegben elrejtett “távlatosan” kifejezés azt jelenti hogy 7-10éven belül elásnak a Kálvin térig-majd összepakolnak,kiszedik a fúrópajzsokat (mert darabja 20millárd Ft,és csak bérelni lehet)stb.,majd több év múlva amikor a politikai helyzet megköveteli akkor elkezdik megtervezni (mert addigra elavulnak a mostani tervek)az észak-déli összekötést úgy a 2030-as évek közepe felé majd el is készül ~2040-re.