MTI, Magyar Nemzet
A kép illusztráció
Szeptember óta több száz mázsa hal pusztult el a karbofurán nevű betiltott növényvédőszertől a Csepel és Szigetszentmiklós határában lévő kavicsbánya tó területén – mondta el Siket Péter, ráckevei kerületi osztályvezető főállatorvos.
Siket Péter rámutatott: a rovarölő, talajfertőtlenítő és csávázó szert 2008 decemberéig lehetett használni az Európai Unióban, azóta a szer tárolása is tiltott. Az ügyben feljelentést tettek ismeretlen tettes ellen gondatlanságból, vagy szándékosan elkövetett károkozás gyanúja miatt. A kerületi főállatorvos kiemelte: a méreg jelenlegi koncentrációjában nem veszélyes az emberi szervezetre, azonban horgásztilalmat vezettek be a tóra, a döglött tetemek elszállítását és megsemmisítését pedig már megkezdték.
Siket Péter emlékeztetett: tavaly Jászárokszállás mellett ugyanezen méreg miatt pusztult el számos sas és egyéb ragadozó is, akkor szándékosan rejtették csali-tetemekbe a vegyszert. A hatóságok becslése szerint 200-300 liternyi karbofurán kerülhetett a vízbe, így leghamarabb tavasszal telepíthetnek új halállományt a tórendszerbe. Siket Péter elmondta: az egyes halfajok eltérő mértékben érzékenyek a méregre, így először a sügér, majd a süllő, a busa és az amur pusztult ki a tóból, míg a pontyok viszonylag ellenállóak voltak.
Fogarasi András, a Jó Szerencsét Horgász Egyesület elnöke az MTI-nek hangsúlyozta: egy csaknem 40 éves halállomány pusztult ki a szennyezés miatt, amely körülbelül 50-80 millió forint kárt okozott a 106 hektáros tórendszer halállományában. Az egyesület elnöke szerint körülbelül 400 mázsa hal pusztulhatott el a tóban, eddig 150 mázsa tetemet szállítottak el és semmisítettek meg.
Lehet, hogy valaki bedöglött csávázott etető anyaggal etetett?
Nem Jeniszej, tavaly tiltották be és szerintem valaki pont emiatt akart tőle megszabadulni, mert levelezőtársam szerint ott Szigetszentmiklóson nem megoldott az ilyen jellegű anyagok elhelyezése, a szemétszállítók nem viszik el, nincs hova elvinni. Náluk is szenvednek a zöld hulladékkal, mert égetni sem lehet a szomszédok miatt, mert följelentik azért is őket, szennyvízhálózatot nem vezetik ki pont a fő dunaág mellett lévő házakhoz. Tele van problémákkal Szigetszentmiklós, ami az ottani polgármesteri hivatalnak köszönhető elsősorban. Valaki megvette az új telkét, az előző tulaj gondolom otthagyta a házban/udvaron a mérget, az új tulaj meg beborította vagy a tóba vagy az emésztőbe, mert félt a büntetéstől. 2-300 liter azért úgy nem kerül a vízbe, ahogy az előző hozzászólásban szerepel, az csak és kizárólag beleöntéssel kerül bele.
A karbofurán az rovarölőszer is, nem szúnyogirtáskor került bele az a vízbe?
Különben is: A szervezetbe jutva verejtékezést, pupilla szűkületet, izomgörcsöt, erős nyálfolyást, szédülést, hányást, nehézlégzést, hasi görcsöket, eszméletvesztést okoz. Egy negyed kávéskanálnyi (kb. 1 ml) már halálos lehet. A kutakat nem ártana megvizsgálni, főleg, ha az emberek azzal fürödnek, abból isznak, mert bőrön keresztül is felszívódhat.
Biztos,hogy nem szúnyogírtáskor kerülhetett a vízbe, mert akkor a többi közeli tóban is döglenének a halak. Meggyőződésem, hogy valamelyik telektulajdonos szabadulhatott meg a vegyszertől úgy, hogy a tóba öntötte.
Valószínű, csak az érdekelne, hogy mikor fog valaki nyomást gyakorolni a drágalátos önkormányzatra meg a rendőrségre, mert hajlamosak a töküket vakarni ott az emberek, mert köztudott, hogy Szigetszentmiklóson nagyon nehezen csinálnak meg bármit is, a tettes meg jó lenne, hogyha megkapná a neki járó büntetést és nem tűnne el.
Tett valaki feljelentést ismeret tettes ellen?
Ilyenkor automatikusan indul az eljárás, mert ez közvádas?
Ha a talajvízből mosódott a tavakban, akkor igen – igen veszélybe kerülhetnek a felszíni ivóvíz kutak, mivel 200-300 liternyi karbofurán elég tekintélyes mennyiség a talajban és a tavak távolsága elég közel van a kutakhoz.
A tényekben a Siket gyerek azt állította a horgászegyesület tagjaival, hogy feljelentést tettek, remélem a bizonyítékokat a tekintélyes rendőrség nem úgy fogja elküldeni a teve utcába, mint ezt nálam tették a késsel támadó esetében, hogy pont a köztéri felvételt nem küldték tovább a Ferencvárosi rendőrségre a rablóról és behívott az egyik rendőr és rablókról mutogatott fényképeket. Az ivókutak 1,2,5 km-re vannak onnan, reméljük nem kerül beléjük méreg, bár azt mondták, hogy nem veszélyes ez a mennyiség az emberre, tehát aggodalomra semmi ok, hacsak nem a kettő között dobta be valaki a méreggel teli hordókat egy kútba és onnan került a méreg a tóba, de talán csaknem ennyire elvetemült valaki(Máshonnan nem jeleztek mérgezést, tehát erre elég kicsi az esély, no para). Az tény, hogy a tóba valahonnan belekerült a méreg és mielőbb ki kéne deríteni, hogy honnan, nem ártana a helybélieknek Dobson Tibor Urat a katasztrófavédelemtől felhívni, hogy valaki ellenőrizze annak a király rendőrségnem a munkáját, ami Szigetszentmiklóson működik.
Nagyon jó, amit leírtok, de mindegyik alternatíva hibádzik, mert ellent mond a tényeknek 1 kivételével:
@Politikamentesen Ha a telektulajdonos szabadul meg a méregtől és beleönti a tóba, akkor ott 1: észreveszik a szomszédok, 2: mérgezést kaptak volna a legközelebbi házakban helyből, mert onnan használják a vizet, 3: Ott kezdődött volna hirtelen horribilis tömeges halpusztulás, nem az egész tavon és nem szép lassan(középen beleöntéssel ugyanez a helyzet, csak pepitában)
@Jeniszej A te példád ott hibádzik, hogy a mérgezett csávával etetett hal azonnal megdöglik és csak 1-2 hal döglött volna meg másnap reggelre, nem az összes, a másik meg az, hogy nem pusztulnának most is a halak
A repülős buli meg megint hibádzik rendesen, mert a környékbeli háziállatoknak is baja lett volna, mert a levegőben a szétpermetezett/szétszórt tömény vegyszer a háziállatokat is kipusztítja, emberek betegszenek meg, éjszaka nem permeteznek, mert sötét van és nem lát semmit a helikopteres, tehát a földeket sem és az arány sem stimmel(4-6 liter/1 hektár és vízzel felhígítva).
A dunai ivóvízbázisig biztos, hogy nem fog eljutni a méreg, azért nem kell aggódni, mert a Dunáról megy oda a víz legfeljebb, bár ez is kizárt, amikor a tó kiöntött, akkor sem nagyon tudott elmenni abból a mesterséges tóból a víz.
1 alternatíva kimaradt: valaki nádasba vagy valahol eldobált vegyi anyaggal teli hordókat valaki és abból szivárog a méreg, más nem nagyon maradt. Ha a tó fenekén van vagy valahová elásta valaki, akkor nehezebb a dolog.
Ebből a rétegvízből, amiből a tó működik megy a Budapesti vízhálózat is: http://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=13251&PHPSESSID=0aa52ef29d933d75c37c45352ea12885 ahonnan az ivóvizet kapjuk.
Kinek van fényképe a bemutatott képeken kívül, ahol süllők csukák is láthatók. Van vagy volt egyáltalán a tóban ilyen fajta hal?
maricyka: a talajban a víz folyása függ a mindenkori Duna magasságától és a talaj rétegeinek elhelyezkedésétől.
Általában ezek a rétegek a Duna medre felé lejtenek. Ha a szemét lerakása közben ilyen mérget tartalmazó hordók kerültek
betemetésre, akkor bizony még sok probléma lehet az ivóvíz kutak körül.
Jeniszej ki lehetne deríteni, hogy hol került a méreg a tóba: Honnan indult a halpusztulás? Nyugati vagy keleti szárnyból? Vagy honnan? Ha ez megvan, ott van a méreg. Olyan gyorsan nem terülhetett szét a teljes tavon.
Sügér feketesügér,csuka süllő ponty amúr törpeharcsa ezek vannak benne!
Én itt Lakok Szigetszentmiklóson, személyesn is láttam a halak pusztulását talán a mérgezés 1-v második napja lehetett mert még a horgászok se nagyon vették észre a dolgot! Láttam kb 200 daraqb gyönyörűséges Feketesügeret a Part szélén Döglődni köztük 2-3-4 kilós kapitális példányokkal is!
meg Vízbe hajított akkumlátort is! Folyt belőle a sav!
Helyi horgászok segítettek kiszedni!
Kár ezért a vízért de leginkább a halaiért!
Chamea:
Hát igen igazad lehet sok-sok mintavétel alapján szinte méterre pontosan behatárolható a mérgezés helye.
Még a lebomlott méreg álapotábol is következtetni lehet sok mindenre.
Valakinek fontos ez nagyon, hogy kiderüljön?
Lehet, hogy sok könyvet olvastam már ilyen esetről mikor valaki szemet, vetet a területre, és milyen módon riasztotta el az ott élőket, pásztorokat,- esetünkben a horgászokat.
1 év haladékot kaptak a vállalkozók, emberek a méreg betiltása után, hogy ne legyen náluk méreg. Valaki így oldotta meg ezt a gondot és ezt a fazont kell megkeresni. Abból szemmel is ki lehet deríteni, hogy mondjuk az öbölben pusztultak-e a halak vagy az északi parton legelőször. Horgászok beszéljenek egymással, hogy hol fedezték fel legelőször a halpusztulást és akkor rögtön megvan, nem kell ide semmilyen idióta ÁNTSZ-es hetekig való kukikotorása, hogy ez kiderüljön. Ez nem jó, mert attól, hogy a horgászokat elriasztja, még a többi lakó is ott van. Apu vett ott egy házat, lejárunk oda, amikor tudunk és semmi közünk a horgászathoz. Azért érdekes ez az egész, mert ha házból oldották ezt meg, akkor ő maga vagy a környékbeliek(pl szomszédok) hogyhogy nem kaptak mérgezést? Mindenki szinte fúrt kútról iszik illetve onnan megy a vízrendszere, nálunk is és ha valaki egy helyen tömény mérget önt a tóba, a szomszéd is megbetegszik tőle. Tévednék?
Sajnos még ma is láttam bódultan úszkáló kárászt,pontyot,dévért. A tó fölött orrfacsaró bűz kering.A fertőzésveszély ,szerintem most kezdődik.
Lehet, hogy csak fertőtleníteni akarta valaki a tavat. A tévében lévő horgász azt mondja, hogy addig nem iszom, míg meg nem vizsgáltatom? Eddig sem lett volna szabad inni abból, júniusban a partja annyira habos volt, hogy az nem emberi. Elmondta Chamea, hogy hol vettek házat, megnéztem a tavat: Amilyen büdös volt ott a parton, az nem emberi, mondta, hogy a kútjukból engedett víz is tiszta halbüdös volt, apukája nem is engedte, hogy igyon belőle, külön ásványvizes tartály szolgáltatta nekik a vizet. A halak is belecsinálnak, olyat is láttam, hogy több házból este 10 után szivattyúval, de volt aki vödörrel meregette ki az emésztőjéből a vizet és rázogatta a vödröt a tó felett, hogy kipottyanjon belőle az utolsó szar is. Az lett volna ott a kérdésem még nyáron, hogy az a víz zuhanyzásra alkalmas-e, nemhogy ivásra, bányatóba fürödni egyébként sem szabad és nem csak nem ott élőknek, hanem az ott élőknek sem, jogszabály írja elő ezt, a tábla sem jó ott. Mindenhol szemét, sokan a tóba vagy a tó köré hordja a háztartási hulladékot, veszélyes hulladékot. A horgászási engedélyt korábban be kellett volna tiltani, meg a víz használatát is. A karbofurán már csak hab a tortán, nem tudom, hogy melyik majom öntötte bele, de lemerem fogadni, hogy lenne rá magyarázata. A halat meg nem szabad a tóból megenni, főleg karbofurán társaságából nem, hacsak nem azt a halat fogták ki, ami csávázott volt és az egész tóban nem is karbofurán mérgezte meg a halakat, hanem valami más.
Hát igen, ez meg a másik: azokat a halakat, amiket abból a fekáliás tóból fogtak ki még a nyáron, még akkor sem ettem volna meg, ha felajánlották volna a házunk árának a háromszorosát garantáltan és átutalva. Az viszont lehet, hogy felülről vékony rétegben beterítette a tó felszínét a repülős karbofuránnal, mint Moszkvát a hóesés, alulról meg a fekáliás anyagok vették birtokba a tavat és a karbofurán felülről, a fekália alulról kötötte meg az oxigént(mert ugye a bomló szerves anyagok is megkötik az oxigént, ráadásul a baktériumok mérgező vegyületeket gyártanak belőlük(Co2, stb.)) és a karbofuránba menekültek a halak és ettől döglöttek meg. Akkor viszont nem 2-3 száz liter került bele és emellett szól az is, hogy az emberek a fúrt kúton keresztül nem kaptak mérgezést és a víz kavargatásától megmenekülnek a halak. Az tény, hogy a horgászegyesület sem úgy kezelte ezt a tavat, ahogy kellett volna, döglött halakat, fekáliát, szemetet, döglött állatokat stb. nem távolították el belőle és a bomló növények is felszaporodtak benne és azért volt olyan büdös. Fertőző iszap is volt a kavicsok között, mint ami itt nálunk a kutya vizébe is szokott lenni. Igen, a kútból, házi vízművel talajból, 20 méterről felhozott víz is eléggé büdös volt, mit állítólag ekkora kavics réteg szűr meg. Itt, a másik házunknál a szomszéd megvizsgáltatta a vizet és itt azt kérdezték az ÁNTSZ-nél, hogy miért visz be csapvizet a laborba és akkor vették észre, hogy nincs benne klór. Itt szaga sincs a Dunáról jövő víznek, de ezzel is csak locsolni szoktunk. El lehet képzelni, hogy mi van a tónál. Ott az embernek gusztusa sincs inni a vízből, mert hányingert keltő. Az önkormányzatnak, aki engedélyezi, hogy ott horgászegyesületre épülő horgászcsoport végezze a tevékenységét, szintén gratulálni tudok. A kérdés itt az, hogy a tisztelt Polgármester Úr hány év börtönt akar kapni azért, hogyha hal eladás következében egyik vásárló fertőzést kap abból a fekáliás vízből. Lehetett az az indíték, amit leírtál Chentine, hogy valaki fertőtleníteni akarta a tavat, csak az a furi, hogy még mindig a vízben van a méreg és pusztulnak a halak. Mondjuk ott lassan is mozog a víz, mert a rétegvíz az nem nagyon sodrásos, le kéne egyszer próbaképpen engedni a nullások vízrendszerébe a tavat, kíváncsi lennék, hogy mennyi megy vissza és mennyi idő alatt telik meg.
Tudja esetleg valaki, hogy megtalálták e a mérgezés forrását, megszünt e illetve pusztulnak a halak még ?