Veszélyben az egyik legpatinánsabb evezős klub

Lakihegy Rádió, Dnhe.hu

A Danubius Nemzeti Hajós Egylet (DNHE), amelyet 1991-ben a Gróf Széchenyi István által alapított Nemzeti Hajós Egylettel vontak össze, most a 2010-es úszó EB “martalékává válhat”.

Gyárfás Tamás ( a Magyar Úszószövetség Elnöke) ugyanis kivetette hálóját a Margitszigeti létesítményre, ahol többek között olyan – Magyarországnak hírnevet szerzett – sportolók nemzedékei készülhettek, készülnek, mint a mostani EB-n a csepeli Hajdú Zsuzsával 4-ik helyet szerzett dr. Alliquander Anna, vagy az U23-as férfi VB-n remeklő magyar csapat. Melis Antal a Csepeli Evezős Klub elnöke rádiónknak elmondta, hogy ezzel jelentősen gyengülne az amúgy sem túl acélos hazai evezősbázis, arról nem is beszélve, hogy a sportág egyre inkább a perifériára szorul Budapesten.

Szerencsére Csepel remek helyzetben van (na nem annyira anyagilag, mint inkább a terület szempontjából), hiszen több verseny is bonyolódik a Kis-Duna ágon. A szakvezető hozzátette: reménykedik benne, hogy a Danubius Nemzeti Hajós Egylet még sokáig működhet, és adhat versenyzőket a magyar nemzeti válogatottba.

lakihegyradio.hu

A Danubius Nemzeti Hajós Egylet nyílt levele a Magyar Olimpiai Bizottság tagjainak

A Danubius Nemzeti Hajós Egylet (DNHE) elnöksége a sportszerűség és a korrekt tájékoztatás, valamint a magyar evezős sport utolsó margitszigeti bázisának a megőrzése érdekében fordul a Magyar Olimpiai Bizottság tagjaihoz, és minden, a magyar sportért felelős fórumhoz, valamint a sportszerető közvéleményhez.

Gyárfás Tamásnak a MOB szombati közgyűlésén Egyletünket és az általunk használt evezős csónakházat érintően tett kijelentései tisztességtelenek és valótlanságokat tartalmaznak. Kijelentéseivel ellentétben az igazság a következő:

Egyletünk nem egyszerűen csak egy „túraklub” hanem a gr. Széchenyi István által alapított Nemzeti Hajós Egylettel 1991-ben történt egyesülés révén az ország legrégibb evezős klubja, amely tömegesen foglalkoztat tizenéves fiatalokat, akik közül a legtehetségesebbek folyamatosan tagjai a nemzeti válogatottaknak. A magyar evezős klubok eredményességi rangsorában évek óta 3-5., fővárosi szinten a 2. helyen vagyunk. Sokszoros felnőtt válogatottak, köztük olimpikonok, Ifjúsági vb érmesek, U23-as vb helyezettek, egyetemi világbajnokok, ORV győztes serdülők kerültek ki szakedzőink kezei alól. Itt indult el a kétszeres világbajnok és olimpiai helyezett dr. Haller Ákos pályája is, aki első világversenyén még klubunk színeiben indult, és a téli alapozó edzéseit mindvégig a DNHE margitszigeti telephelyén végezte. Versenyzőinknek az idei U23-as világbajnokságon elért VI.(Csepregi Gábor, Rácz Róbert Bence) és V.(Sándor Áron) helyezése, valamint a dr. Alliquander Annának a felnőtt vb-n kiharcolt VIII. és az Eb-n elért IV. helyezése a londoni olimpia szempontjából is reményt keltő.

Klubunk által jogszerűen használt margitszigeti evezős bázis a londoni olimpiai felkészülésnek is egyik színtere, amelyet, Gyárfás Tamás – rágalmazásnak is beillő – kijelentésével ellentétben klubunk teljesen szabályosan a PM által kiírt tendert megpályázva 1999-ben nyert el, és szerződéses kötelezettségeinek folyamatosan eleget téve zavartalanul használt mindaddig, amíg a 2006-os Úszó Eb helyszínével kapcsolatos döntés megszületett, ami bennünket rendkívül hátrányosan érintett. 2004. januárjában hosszú tárgyalássorozat kezdődött a magyar sport vezetőivel és az uszodaépítési projekt vezetőivel, amelynek eredményeként (és ezt hiteles dokumentumokkal tudjuk bizonyítani) sportszerű és nagylelkű partnerei voltunk mind az építési, mind magát az Eb-t lebonyolító projektnek, lemondva az általunk jogszerűen használt terület jelentős részéről, az Eb idejére pedig az egész létesítményt átengedtük a Magyar Úszó Szövetségnek.

Tárgyalópartnereink a területileg lecsökkentett evezős bázis hosszú távú fennmaradását (hosszú távú szerződést) és a lebontásra ítélt konditerem és hajótároló pótlását ígérték. Ez utóbbi meg is valósult. Hogy a szerződésünk meghosszabbítása még nincs aláírva, ennek feltételezhetően az állami sportvezetésben és az állami vagyonkezelésben bekövetkezett folyamatos személyi és strukturális változás is az oka.

A mindenkori illetékes tárgyalópartnereink a számunkra kedvező, hosszú távú megoldás iránti szándékukat rendszeresen jelezték. Az ezzel kapcsolatos tárgyalások jelenleg is mindenféle bürokratikus akadályokkal, de zajlanak.

Mindezek alapján felháborítónak tartjuk Gyárfás Tamásnak azt a törekvését, hogy egy olyan sportág (evezés) aktív tevékenységének a rovására kívánja egy másik sportág (úszás) ráadásul irodai tevékenységét előnyben részesíteni, amely sportszerű segítséget nyújtott a 2006-os Úszó Eb megrendezéséhez. Úgy véljük, ez nem sportemberhez méltó mentalitás, különösen méltatlan a magyar sport fellegvárának számító MOB alelnökéhez!

A fair play szellemében kérünk minden felelős sportvezetőt, és az ügyben hatáskörrel rendelkező hivatalos személyt és testületet, valamint a média felelős szakembereit, hogy a megfelelő lépések megtételével, vagy egyszerűen csak szolidaritásukkal segítsék az utolsó belvárosi evezős bázis megőrzését. Ne felejtsük el, hogy a háború előtt 12 evezős ház működött a Margitsziget körül! Gyárfás Tamás mondásával szemben, miszerint a létesítmény ”Horthy villa” lett volna, az eredetileg is sportcélú klubháznak épült.

A magyar sportmozgalom eredményességéről és jövőjéről a pekingi olimpia után sok véleményt hallottunk. Sokan vetették fel, hogy a magyar sport jövője az igen nehéz körülmények között küszködő szakosztályokra alapozandó. Nem találkoztunk olyan véleménnyel, hogy egy kizárólag sportcélra hasznosított létesítmény rovására kellene „méltó szövetségi irodát” kialakítani.

Természetesen készek vagyunk létesítményünk átmeneti rendelkezésre bocsátásával segíteni a 2010 évi úszó EB megrendezését is, ha ez Egyletünk jogos érdekeit is szem előtt tartó, tisztességes megállapodások szerint történik.

Budapest, 2009. szeptember 30.

Denk András sk.

elnök

Danubius Nemzeti Hajós Egylet

dnhe.hu

Egy hozzászólás “Veszélyben az egyik legpatinánsabb evezős klub” bejegyzésre

  1. Vica szerint:

    A Csepeli Evezős Klubb sincs rózsás helyzetben. Nem tudom, kinek milyen hosszútávú céljai lehetnek vele, ugyanis szép helyen, a Kis-Duna partján található. Ha jól tudom, az utánpótlás nevelésben igencsak az élvonalban van a klubb. Talán nem kellene elsorvasztani, hanem akinek lehetősége van rá ezekben a nehéz időkben is jó lenne szponzorálni Őket, mielőtt valami menő lakópark épül a helyükre…

Itt lehet hozzászólni !