Milliókat vágnak zsebre a semmiért

Százmilliót keres a harminc állami topmenedzser

Fn.hu, Index

Nem egy állami cég vezetője veszi föl teljesítmény nélkül a milliós nagyságrendű fizetését, ám hasonlóra a versenyszférában is találhatunk példákat. Egyes esetekben nyilvánvalóan irreálisan magas az állami cég vezetőjének jövedelme, máskor ez nem annyira egyértelmű: az állami cégek vezetőinek teljesítményét nehezebb mérni, mint a magáncégeknél dolgozó kollégáit.

Nehéz értékelni az állami cégeket, hiszen szabályozott környezetben dolgoznak – mondta Móró Tamás, a Concorde Rt. elemzője, aki az FN.hu kérésére cégértékelői szemmel próbált egy pillantást vetni az állami cégekre.

Nem a veszteségtől függ

Az biztos, hogy ezen cégeket nem a profit alapján kell megítélni, hiszen a veszteség könnyen adódhat abból, hogy az állam nem biztosítja a szükséges forrásokat az általa megrendelt szolgáltatáshoz, s nincs az a menedzser, akinek az irányítása alatt ne lenne a vállalat veszteséges – tette hozzá. Veszteség adódhat persze a menedzsment hibáiból is, de roppant nehéz kiszűrni, – például a BKV esetében is –, a veszteség mekkora része adódik a források hiányából, mekkora a nemfizető utasok okozta bevételkiesésből, mekkora a vállalati vezetés esetében nagyvonalú bérpolitikából.

Az elemző szerint elképzelhetők olyan reálmutatók, amelyek alapján objektívan lehetne értékelni a vezetőket. Nem biztos, hogy ilyennek tekinthető a megtakarítással összefüggő prémium, különösen, ha annak módja a csoportos leépítés – értett egyet az FN.hu fölvetésével az elemző (mint ismeretes, a közrádió elnöke ilyen konstrukcióban tornászta föl havi 9 millió forint környékére a prémiumát – a szerk.). Felmondólevelek megírásához nem szükséges olyan szakértelem, amelyet milliókkal kellene honorálni.

Nem lehet ugyanakkor az állami cégeket „egy kalap alá venni”, s nem is annyira az állami cégek vezetőinek a fizetése kiugró – ezek normálisnak tekinthetők európai viszonylatban –, inkább a végkielégítések tűnnek túlzottan magasnak.

Móró Tamás megjegyezte: a hazai jegybankelnök javadalmazása is versenyképesnek tekinthető, hiszen 8 millió forint körüli fizetése jó duplája az amerikai jegybankelnökének, Ben Bernankének – természetesen azt is lehet mondani, hogy az amerikai kolléga alulfizetett.

Irreálisan magas fizetések a versenyszférában

A kiugró menedzserfizetésekre – teljesítmény nélkül – találhatunk példákat a versenyszférában is. Világszerte felháborodást keltettek a bankjaikat csődbe vivő, állami pénzekre támaszkodó bankárok. A menedzsmentet a részvényesek meglehetősen korlátozottan képesek ellenőrizni, így azoknak igen tág mozgásterük van a fizetésük és bónuszaik megállapításában – tette hozzá az elemző.

„A közvéleményben úgy csapódott le, hogy a közszféra vezetőinek a bérei polgárpukkasztóan magasak, ám kevés körítést kaptak ezek a számok. Sok esetben nem a bér, hanem a valamilyen célhoz kötött prémium a magas. Ez egyfajta teljesítménybérezés: akkor kapja meg a vezető, ha az előírt feladatok teljesültek” – mondta az FN.hu-nak Jáhny Ákos, a Balance J&B Consulting Kft. ügyvezető igazgatója.

Jellemző az állami szférára is a célközpontos vezetés (Management by Objectives), melynek során egy menedzser rövid és hosszú távú célokat tűz ki önmaga és a beosztottak elé, illetve ezek mentén végzik a teljesítmény értékelését is. Jáhny hozzátette: egy állami vagy önkormányzati vezetőnél nem mindig a nyereség növekedését, az elvárt bevételeket sorolják fel a követelmények között. Lehet, hogy ezeket nem lehet számokkal, statisztikával kifejezni, épp ezért nehéz a mérésük is.

Forrás: Fn.hu

Százmilliót keres a harminc állami topmenedzser

Csaknem 105 millió forintos fix jövedelmet kap a legjobban fizetett harminc állami cégvezető. Az Index által gyűjtött, a havi bruttókat és igazgatósági, felügyelő-bizottsági tiszteletdíjat tartalmazó táblázat élén a metróépítő Klados Gusztáv kicsivel előzi meg az MNB-elnök Simor Andrást. Az állami vagyonkezelő vezére az ötödik, őt leszámítva az első tízben csak banki és közlekedésben dolgozó menedzserek vannak.

Az elmúlt héten tették közzé az állami és önkormányzati társaságok a vezető beosztásban dolgozó munkavállalók, valamint a felügyelő-bizottsági és igazgatósági tagok javadalmazásának adatait. Több száz cég több ezer munkavállalójának adataiból kellett kilistáznunk, kik a legjobban fizetett állami cégvezérek.

A havi fix keresetek, tehát a fizetések, valamint az igazgatósági és fb-tagsági tiszteletdíjak alapján készítettük el azt a harmincas toplistát, amelyen a legjobban kereső állami menedzserek szerepelnek. Az adatok összegyűjtését nehezítette, hogy az állami cégvezérek egy részének több társaságban is van vezető beosztása. Ha úgy érzi, hogy bárkinek nem vettük figyelembe minden, állami cégnél betöltött tisztségét, írja meg!

A harmincas listára 2,2 milliós havi fix alatt nem lehetett felkerülni. Így lemaradt róla mások mellett Márkus Imre, a MÁV-Trakció vezérigazgatója és a Vasi Volán fb-jének tagja (2,17 millió), Oláh István, a Kopint-Datorg vezére (2,145 millió), Medveczky Balázs, az MTV megbízott elnöke és Rudi Zoltán, a köztévé igazgatója (egyaránt 2,1 millió), tovább Such György rádióelnök (költségtérítéssel együtt 2,148 millió).
MNB-BKV 3-1

A névsor élén Klados Gusztáv áll, aki határozott idejű szerződése értelmében havi 8 190 000 forintot kap a BKV-től a 4-es metró projektmenedzseri tevékenységéért. A korábban a Csalagút építésvezetőjeként is dolgozó Klados így 179 ezer forinttal meg tudta előzni a hagyományosan legjobban fizetett állami posztot betöltő Simor András jegybankvezért, aki 8 011 000 forintot kap havonta.

A lista harmadik és negyedik helyén is jegybanki vezérek állnak, Karvalits Ferenc alelnöke 6 409 500 forintot, míg Király Júlia alelnöke 5 608 200 forintot kap. Prémiumra egyik MNB-vezér sem jogosult, a hathavi végkielégítésre is csak akkor, ha a megbízatás a megbízatási időtartam leteltével szűnik meg.
A kivétel

Csak az ötödik legjobban kereső állami cégvezér Kamarás Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója. Ő a vezérigazgatósági munkáért havi 3,5 millió forintot keres, ezt a pénzt azonban teljes egészében a krízisalapba utalja át. Kamarás emellett tagja a nemzeti vagyontanácsnak, ami további havi 850 000 forintot jelent, így jött ki a havi 4 350 000 forintos fix.

Kamarás egyébként bizonyos tekintetben különleges az állami menedzserek toplistájának az élén: az első 10-ben ő az egyetlen, aki nem nem a banki vagy a közlekedéssel foglalkozó szektorban dolgozó. A második legmagasabban fizetett nem bankár vagy nem közlekedéses menedzser Szűts Ildikó, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója. Ő a 2 840 000 forintos havi vezérigazgatói fizetéséhez 170 000 forintos tiszteletdíjat kap, így havonta 3 010 000 forintot keres.

Forrás: Index

16 hozzászólás “Milliókat vágnak zsebre a semmiért” bejegyzésre

  1. miska72 szerint:

    Na ezek neveit kell megjegyezni, ha RENDSZERVÁLTÁS lesz Tudni fogjuk, hogy kiket kell …………….!
    Tudni fogjuk, hogy kiknek a vagyonát kell elkóbózni!
    Gazemberek vezetik az országot!
    MAFFIA az állam!

  2. én szerint:

    Szemetek!

    Hidd el Miska semmi nem fog történni velük. Élnek majd tovább nagyon-nagyon jól.

  3. miska72 szerint:

    Á dehogy, majd a nép elintézi őket.

  4. xmacx szerint:

    látom megvan a színvonal!
    Igen, ők azok az emberek akik a legtöbbet adózzák le a fizetésükből.
    Tudod hány olyan ember van Magyarországon aki nem szerepel a listán és ennyit vagy többet keres?

    (párttól és nemzetiségtől függetlenül)

  5. Jani szerint:

    xmacx: Ők nem adóznak gyakorlatilag egy petákot se. Ugyanis közpénzből kapják a fizujukat. Amit levonnak adónak, az visszamegy közpénzbe.

    Ja és költsék gyógyszerre.

  6. Gordon szerint:

    Jani! Akkor szerinted senki nem fizet adót, aki jövedelmét állami vagy önkormányzati forrásból kapja?

  7. CsepeliXXI szerint:

    Na,bolsik!
    Ehhez mit szóltok?

    “Mint egy természeti csapást, belenyugvással kell fogadnunk az állami cégvezetők magas fizetéseit és a BKV-jellegű lopásokat – Bajnai Gordon szerint.”

  8. Jani szerint:

    Gordon: úgy ahogy mondod. Ők gyakorlatilag nem fizetnek adót. Kivétel ha a máshol is melóznak, hiszen a pénz egyik zsebből megy át a másikba(magyarul központi költségvetés).
    Jelenleg kb 3 millió adófizető van, ebből kb 1 millió, aki olyan munkát végez, ami értéket termel!!!

    Az ország szempontjából a GDP a lényeg.
    Ha rajtam múlna a minisztériumokban nem ülne, annyi léhűtő.

  9. CsepeliXXI szerint:

    “Miközben a Magyar Televízió jövő évi költségvetési támogatásának drasztikus csökkentése miatt aggódik az MTV kuratóriumának elnöke, addig a szocialisták kezdeményezik a közmédium-vezetők juttatásainak mérséklését. Kifogásolható ugyanis, hogy az MTV 35 vezetője keres havi egymillió forintnál többet.”

  10. Gordon szerint:

    Jani! Gondolkodj már, mielőtt a gyűlölet sötét köde rátelepszik az agyadra. Ezek szerint például a tanárok sem termelnek “értéket”. Oké hogy csak a GDP számít, de például az oktatás által teremtett “értékeket”, “tudást”, hogy számszerűsíted? Vagy hova teszed az állami egészségügyben dolgozók jövedelmét? Hogy számszerűsíted a munkájuk értékét? Ha pl. Nagy János 40 éves autószerelő meghal az egészségügy létezésének hiányában (hiszen te megszüntetnéd a központi, fővárosi, kerületi stb., stb. költségvetésből jövedelmmel rendelkezők munkahelyét), akkor Nagy János munkaereje, szaktudása, és tapasztalata mind-mind elveszne a gazdaság számára, tehét veszítenénk azon, amiről te ostoba módon azt állítod hogy megtakarítása lenne.

    folyt.köv

  11. Gordon szerint:

    Nem csak állami költségvetés van, hanem pl. fővárosi, kerületi stb-k. Tehát akik onnan – közpénzből – kapják a fizetésüket azok szerinted nem fizetnek adót???

    Oké hogy a csúcsfizetéseket le kell törni (és nem csak a közszférában, de a magénszférában is), de azért a hülyeségnek is legyen határa. Nem kellene ilyen szamárságokat írni.

  12. Jani szerint:

    “Jani! Gondolkodj már, mielőtt a gyűlölet sötét köde rátelepszik az agyadra.”

    te meg mi a halálról nikogsz?

  13. Jani szerint:

    “hiszen te megszüntetnéd a központi, fővárosi, kerületi stb., stb. költségvetésből jövedelmmel rendelkezők munkahelyét”

    Te is tanulj meg olvasni. 1. osztályban tanítják!

  14. Gordon szerint:

    Azt írtam: “Jani! Akkor szerinted senki nem fizet adót, aki jövedelmét állami vagy önkormányzati forrásból kapja?”

    Erre Jani írja: “Gordon: úgy ahogy mondod. Ők gyakorlatilag nem fizetnek adót. Kivétel ha a máshol is melóznak, hiszen a pénz egyik zsebből megy át a másikba(magyarul központi költségvetés).
    Jelenleg kb 3 millió adófizető van, ebből kb 1 millió, aki olyan munkát végez, ami értéket termel!!!

    Az ország szempontjából a GDP a lényeg.”

    Erre írom én: “Tehát akik onnan – közpénzből – kapják a fizetésüket azok szerinted nem fizetnek adót???”

    Jani erre azt írja: “Te is tanulj meg olvasni. 1. osztályban tanítják!”

    Szegény Janinak is teljesen összezavarodott.

  15. Gordon szerint:

    13:43-as hsz-em utolsó mondatában Janinak=Jani.

  16. miska72 szerint:

    A kormány szerint nem jár fizetés Hunvaldnak
    MTI[origo]2009. 09. 24., 14:23Utolsó módosítás: 2009. 09. 24., 14:40
    Címkék:pártpolitika, Hunvald György, Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium, MSZP, VII. kerület
    Nem jár fizetés előzetes letartóztatásban lévő polgármestereknek – közölte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium. A VII. kerület azért utalja változatlanul az előzetesben ülő Hunvald György polgármester fizetését, mert az MSZP-s többségű képviselő-testület szerint nincs joguk a fizetés felfüggesztésére.
    Az előzetes letartóztatásban lévő köztisztviselőknek és polgármestereknek nem jár díjazás – közölte csütörtökön az MTI-vel több törvényre hivatkozva az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM).
    A Fidesz vasárnap közölte, hogy a VII. kerületi önkormányzat Hunvald György előzetes letartóztatásban lévő polgármesternek február 10. óta – amióta nem jár be a munkahelyére – havi 742 560 forintot fizetett ki. A polgármester az előzetesben eltöltött idő alatt így összesen 5 millió 940 480 forintot kapott. Hunvaldot hivatali vesztegetés mellett hűtlen kezeléssel, magánokirat-hamisítással, hivatali visszaéléssel és többrendbeli csalással gyanúsítják.
    A Fidesz kezdeményezte, hogy függesszék fel a polgármester bérének kifizetését, az erről szóló indítványt azonban hétfőn a szocialista többségű képviselő-testület nem vette napirendre. Bán Imre, a VII. kerületi MSZP frakcióvezetője kedden az MTI-nek azt mondta: a képviselő-testületnek nincs hatásköre arra, hogy megvonja a polgármester fizetését. Bán szerint csak akkor hozhatnának ilyen szankciót, ha Hunvaldot elítélné a bíróság
    Az IRM szerint a köztisztviselő mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, ha elháríthatatlan ok miatt nem tud munkahelyén megjelenni. Az előzetes letartóztatást ilyen oknak kell tekinteni. A tárca szerint ebben az esetben munkahelyi szankcióra – például a munkaviszony megszüntetésére – nincs szükség, de mivel munkavégzés nem történik, fizetés sem jár. A minisztérium hozzátette: a polgármesterek tiszteletdíjának megállapításakor a köztisztviselőkre vonatkozó szabályozást is alkalmazni kell.
    Lövétei István alkotmányjogász korábban az [origo]-nak az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvényre hivatkozva azt mondta: a polgármesternek nem a puszta létéért jár fizetés, hanem az elvégzett munkáért. Hunvald pedig mióta előzetes letartóztatásban van, nyilván nem tudja ellátni a feladatát. A képviselő-testület részéről ebben a helyzetben az lenne a tisztességes, ha olyan mértékben csökkentené Hunvald fizetését, amelyik nem hozná őt lehetetlen helyzetbe a börtönben – mondta Lövétei. (Az erről szóló cikkünket itt találja.)
    Bán Imre az [origo]-nak szerdán azt mondta: az MSZP jogértelemzése szerint a törvény arra sem ad felhatalmazást, hogy csökkentsék vagy megvonják a polgármester fizetését. A kerület szocialista frakcióvezetője szerint Hunvaldot az előzetessel akadályozzák abban, hogy elvégezze feladatát, így semmilyen jogalapja nincs annak, hogy hozzányúljanak a fizetéséhez. Bán a balesete miatt kómában fekvő Toller Lászlót hozta fel példaként, aki egy ideig szintén megkapta a képviselői tiszteletdíját.

Itt lehet hozzászólni !