Vezér Endre, Mr.Gabee, Csepel.info
CSP-1937 – térképrészlet
Itt most 2 iskoláról kell megemlékezni. Ha megnézzük Csepel 1937-es térképét, láthatjuk, hogy az akkori Kossuth Lajos utca a mai Csete Balázs utca volt. Ez Csepel sűrűn beépített területe volt „Szabó telep” néven. Erről majd máskor !
Akkoriban – 1930-as évek vége felé még nem voltak az utcák szilárd burkolatúak. De már felépítették a levelezőlapunkon bemutatott szép kivitelű iskolát.
Ez az iskola vagy az 1944-es bombatámadás áldozata lett, vagy ami esetleg még rosszabb, az 1970-es építészeti őrület tűntette el. Helyére építették fel a „Csete Balázs iskolát.” A Csepelt ért bombatámadás amerikai légifelvétele a következő kép :
A képen a Gubacsi híd és a Papírgyár elleni támadás látható. Hasonló esemény érte a Polgári iskolát is. Ez az Iskola a Templom utcában volt, a Kultúrház mellett. Képeink a Polgári iskolát mutatják. Kezdetben egyemeletes épület volt. De túl sok volt Csepelen az iskolába kívánkozó fiatal, ezért lebontás után felépítették a levelezőlapon látható kétemeletes épületet. Itt csak fiúk tanultak. A leányok a Rákóczi iskola épületében tanultak.
Ez az iskola az 1944-es bombatámadás áldozata lett a Kultúrházzal, a Templommal, az Országzászlóval és sok egyébbel együtt.
Ebben az iskolában volt a 96-os Sólyom cserkészcsapat elhelyezve. Ezért Apám több fényképe is mutatja az iskola udvarát a cserkészekkel együtt.