Vezér Endre, Mr.Gabee, Csepel.info
CSP-1937 – térképrészlet
Itt most 2 iskoláról kell megemlékezni. Ha megnézzük Csepel 1937-es térképét, láthatjuk, hogy az akkori Kossuth Lajos utca a mai Csete Balázs utca volt. Ez Csepel sűrűn beépített területe volt „Szabó telep” néven. Erről majd máskor !
Akkoriban – 1930-as évek vége felé még nem voltak az utcák szilárd burkolatúak. De már felépítették a levelezőlapunkon bemutatott szép kivitelű iskolát.
Ez az iskola vagy az 1944-es bombatámadás áldozata lett, vagy ami esetleg még rosszabb, az 1970-es építészeti őrület tűntette el. Helyére építették fel a „Csete Balázs iskolát.” A Csepelt ért bombatámadás amerikai légifelvétele a következő kép :
A képen a Gubacsi híd és a Papírgyár elleni támadás látható. Hasonló esemény érte a Polgári iskolát is. Ez az Iskola a Templom utcában volt, a Kultúrház mellett. Képeink a Polgári iskolát mutatják. Kezdetben egyemeletes épület volt. De túl sok volt Csepelen az iskolába kívánkozó fiatal, ezért lebontás után felépítették a levelezőlapon látható kétemeletes épületet. Itt csak fiúk tanultak. A leányok a Rákóczi iskola épületében tanultak.
Ez az iskola az 1944-es bombatámadás áldozata lett a Kultúrházzal, a Templommal, az Országzászlóval és sok egyébbel együtt.
Ebben az iskolában volt a 96-os Sólyom cserkészcsapat elhelyezve. Ezért Apám több fényképe is mutatja az iskola udvarát a cserkészekkel együtt.
A bombázási kép nagyon érdekes ! Ugyanis valószínűleg az esemény előtt légifotókat készítettek Csepelről mindenképpen, de nyilván egész BP-ről, egész Európáról és ezeken kijelölték a bombázandó objektumokat. Ezt bizonyítja a lépen látható “1” szám. Jól kivehető Csepel utcarendszere. Bal oldalon a stadion látható, tőle balra a templom. A Rákóczi út törésénél a HÉV remize látható. További nyomozással kideríthető, hogy mi látható még a képen.
JÓ CÉLPONTOK !
A legfelső képen a régi Ligeti Károly általános iskola van, 1957 től jártam ide, alsó tagozatos iskola volt 1-4 osztályig a felső tagozat a Táncsics M. utcában a volt mentő állomás melletti 2 szintes épület volt az udvar hátsó részében volt a tornaterem.
Kedves Sándor !
Köszönöm hozzászólásodat !
Ez azt jelenti, hogy nem a papírgyár bombázása vitte el az iskoládat, hanem az esztelen szocreál rombolási mánia. (A múltat eltörölni !)
Az általad említett felsőtagozatos iskola 1945-ben Katolikus Népiskolaként működött, oda jártam általános iskolába. Később – de ezt majd később bővebben !
Kedves v39endre Elnéztem az adatomat 1956-ban kezdtem az ált. iskolát, ésakkor nem volt koedukált osztály,csak fiú és lány osztály késöbb már vegyes osztály is volt.
Ezeket az anyagokat jó lenne nem egy blogon nézegetni, hanem pl. egy közösségi házban vagy egyéb kiállítási felületen. Lehetne valami dokumentum filmet is forgatni.
Szervusz “mid_the_gap”!
Mivel ez a téma holnap már átfut a következő oldalra és ott már nem nagyon keresik, a következőnél majd írok néhány érdekességet a hozzászólások elején.
V39endre
Kedves Endre!
Javaslom, hogy az újak megszövegezése végén, mindig legyen egy link az előzőekre és akkor nem merül el a feledés homályába.
Támogatnám min_the_gap ötletét!
Kedves érdeklődő kommentelők !
Igaz, a következő bejegyzéshez ígértem egy újabb bemutatkozást, amit majd ott megteszek.
Addig is javaslom átalakulóban lévő honlapom megtekintését : http://www.v39endre.hu
Ezt a google-ba beírva több bejegyzés is található.
Bővebben majd legközelebb !
v39endre
Kedves Vezér Endre!
Megnéztem a csepel helytörténeti honlapját és nagyon megörültem, hogy van olyan személy aki szívén viseli csepel történetét, a honlap megnyerte tetszésemet, csepeli születésű vagyok és itt is élek amióta létezem.Amikor találok fotókat valahol csepelről a neten mindig elmentem de igen kevés régi fotó van Csepelről. sok sikert a folytatáshoz.
1930 és 1944 között Csepelen éltem, utoljára a Telep u. 3-ban. 1936-tól 1941-ig (kétszer jártam betegség miatt elsőbe) jártam az akkori Király utcai magánelemibe. Tudtommal már az utca sincs meg, de érdekelne, nincs-e valahol fénykép erről az iskoláról, utcai képéről, bejáratáról.
CSP 32a képhez szólnék ahogy Szijjártó Sándor ….1967-71 között itt jártam az első 4 évet ….az emeletes épület előtt 3 v. 4 jegenye fa állt és Ligeti Károly mellszobra.A kép jobb oldalán lévő épület volt a napközi szoba ,ahol a csemeték 17 öráig lehettek …én a főépülettel szemben laktam a Ligeti u. 41-ben ….és az utca és a környék szanálása 1972-ben kezdődött…
CSP 32a képhez szólnék ahogy Szijjártó Sándor ….1967-71 között itt jártam az első 4 évet ….az emeletes épület előtt 3 v. 4 jegenye fa állt és Ligeti Károly mellszobra.A kép jobb oldalán lévő épület volt a napközi szoba ,ahol a csemeték 17 öráig lehettek …én a főépülettel szemben laktam a Ligeti u. 41-ben ….és az utca és a környék szanálása 1972-ben kezdődött…
Nagyon rég nem kaptam ilyen értesítést. Várom továbbra is.
A Petőfi utcában volt egy állami népiskola. A testvérem a 40-es évek elején járt oda, miután a Király utcai magán elemi valószínűleg nem működött tovább. A Király utcairól szívesen ovasnék még valamit. Hátha van még, aki oda járt.