V39Endre, Csepel.info, Mr.Gabee
A CSEPEL SZIGETEN lévő községünk összeköttetése a Dunán kívüli területekkel mindenkor nehézségekbe ütközött. A XXI. Század második felében elkészült Gubacsi-zárógát volt az első lehetőség közúton való átkelésre, bár e létesítményt elsődlegesen árvízvédelmi okok miatt készítették.
1924-benelkészült a Gubacsi Híd. Elbontották a Gubacsi-zárógátat, mivel a Kis Duna zsilipjei is elkészültek. Végül 1927-ben elkészült a Kvassay Híd. De a Nagy Dunán legfeljebb kompon lehetett átkelni. Ez csak személyszállítás, vagy legfeljebb kerékpárszállítás lehetett.
A Helytörténeti Gyűjtemény térképei között található egy 1930-as évek elején kiadott Csepel-térkép. amelybe valaki berajzolt egy akkoriban elképzelt útvezetést. Ezt az itt bemutatott 1941-es térképre zöld vonallal berajzoltam. Egy elképzelt Nagy Dunai hidat jelez a Tejút utca – Nefelejcs utca vonalában. Bent Csepelen az „Uradalmi Birtok” területén áthaladva és kettéágazva halad tovább a József utcán az egyik ág, a Szebeni utcán a másik ág. A József utcai ág egyenesen észak felé a Pest útig vezet. A Szebeni utcai ág kelet felé halad, majd északi irányba fordulva a Szatmári utcára kanyarodva, áthaladva az „Alsó Remanantia Dűlő” területén éri el a Duna utcát. Ez természetesen csak egy elmélkedés volt, de jelezte, hogy a probléma foglalkoztatta a kor csepeli embereit.
A Helytörténeti Gyűjtemény birtokában lévő „Csepeli Újság” 1941. augusztus 7.-i száma érdekes írást közöl a „Csepeli Y-út” tervéről. A „Közmunkák Tanácsa” országos jellegű főútvonalat tervez Csepelre. Ezt az újságcikket részben idemásolom. Pontosan leírja a nyomvonal utcáit. Ezt az 1941-ben kiadott Csepel-térképen piros vonallal rajzoltam be.
Az érdekesség kedvéért megjegyzem, hogy az „Uradalmi Birtok” – 1930-ban még beépítetlen terület WM tulajdonként adott helyet a későbbi WM Spottelepnek és a Jézus Szíve Templomnak a mai Béke téren. Az „Alsó Remanentia Dűlő” lett a későbbi Neményi Papírgyár területe.
Az említett utcanevek : József utca – ma : Táncsics Mihály utca. Pest út – Horthy Miklós út – ma _ Ady Endre út. A többi utcanév azonos a mai utcanevekkel.
„ORSZÁGRÉSZEKET KÖT MAJD ÖSSZE A CSEPELI Y-ÚT”
„Csepel óriási fejlődését eddig is országszerte csodálták. A Weiss Manfréd gyárnak sokat köszönhet ez a helység. De mindennél többet jelent az értékes községfekvés, amiért a Weiss Manfréd gyárnak, meg a többi gyáraknak is érdemes itt lennök.
A Közmunkák Tanácsa országos jellegű főútvonalat tervez Csepelre. Azt el sem lehet képzelni, hogy az országrészeket összekötő Y-út milyen hatalmas ipari, kereskedelmi, stb. gócponttá teszi Csepelt.”
Egy Nagy Dunai és Két Kis Dunai híd építését említi az újságcikk.
De a közbejött II. Világháború ezt a nagyléptékű tervet meghiúsította.
A Háború után az újjáépítésre kellett összpontosítani az ország erejét.
Nagyon érdekes cikk, köszönöm:) Szívesen olvasnék ilyeneket gyakrabban.
Endre!
Részemről köszönöm!
Kedves Érdeklődők !
2016. szeptember 23.-án, pénteken itt az infóban megjelent egy cikk amelynek címe :
“Vezér Endre kutatásai a Csepeli Helytörténeti Gyűjteménynél”.
Ezt tessék elolvasni, mert ott Cs.A. újságíró részletesen leírja az átadott kb. 10 éves kutatásaim összesítését. Egyébként az átadott anyag tartalomjegyzéke megtekinthető honlapomon : http://www.v39endre.hu címen.
Egyébként gondolkozom, hogyan lehetne mindenki számára elérhetővé tenni, egyszerű módon.
v39endre
Nagyon köszönjük Endrének a folyamatos információküldést. Minden cikket amint kapunk, megjelenítek.
Mr.Gabee