Ünnepi rendezvénysorozat az 1956-os forradalom emlékére

Csepel.hu

img_4968

Az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulóján a csepeli önkormányzat a testvérvárosok elöljáróinak részvételével ünnepi rendezvénysorozattal emlékezett az ’56-os hősökre és áldozatokra: a Csepeli Szurkolói Arénában Wittner Mária szabadságharcos mondott ünnepi beszédet, a Szent Imre téren pedig felavatták Juha Richárd Pesti srácok szobrát.

Október 23-án, vasárnap az önkormányzati rendezvénysorozat a Szent Imre téri Kisboldogasszony templomban vette kezdetét, ahol a történelmi egyházak Csepeli Lelkészi Körének tagjai ökumenikus istentiszteletet tartottak. A lengyel-magyar nyelvű szertartáson Borbély Lénárd polgármester, Morovik Attila alpolgármester, és Csepel testvárosainak elöljárói vettek részt.

– A magyar forradalom győzelem a vereségben. Mindörökre egyike marad azon ritka eseményeknek, amelyek visszaadják az embernek önmagába vetett hitét, és emlékeztetik sorsa értelmére, az igazságra – idézték fel az ’56-os emlékműnél Raymond Aron francia filozófus gondolatait. A csepeli önkormányzat nevében Borbély Lénárd polgármester, Morovik Attila alpolgármester és Dr. Szeles Gábor jegyző koszorúzta meg az emlékművet, majd Wittner Mária, szabadságharcos, Csepel díszpolgára, a Magyar Országgyűlés nevében Németh Szilárd országgyűlési képviselő munkatársai, Tadeusz Deszkiewicz, Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök tanácsadója, Horváth János, Nagyszalonta alpolgármestere, Piotr Mync, Szczecin alpolgármestere, Wojciech Lubawski, Kielce polgármestere, Elżbieta Radwan, Wolomin polgármestere helyezett el koszorúkat. Az emlékművet megkoszorúzta még a Fidesz-KDNP, a Jobbik, az LMP és a Párbeszéd önkormányzati képviselőcsoportja, a Történelmi Egyházak Csepeli Lelkészi Körének tagjai, a Csepeli Gyermek –és Ifjúsági Önkormányzat képviselői, valamint az Örmény, a Német, a Roma, a Román és az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat képviselői, továbbá a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, a Csodakút Egyesített Óvodák, a Humán Szolgáltatások Igazgatósága, a Tóth Ilona Egészségügyi Szolgálat Szakorvosi Rendelőintézete és a Vitézi Rend képviselői.

 

Az emlékünnepséget a Csepeli Szurkolói Arénában tartották, ahol az Élő Színházi Irodalom Társulat valamint az Erzsébetvárosi Iskola színésznövendékeinek „Hatvanéves hősiesség” című zenés előadását tekinthették meg az érdeklődők. Wittner Mária ’56-os hős ünnepi beszédében elmondta, az elmúlt hatvan év nem tudta kitörölni az emlékezetből a forradalom eseményeit és a megtorlásokat. Kitért arra, hogy az idő múlásával a szabadságharcosok is egyre fogyatkoznak, és a temetésükön azt érezzük: belőlünk is eltemettek valamit. Wittner Mária szerint a szabadságharcosok még tudtak „saját életüket feláldozva szeretni, egyet nem tudtak: gyűlölni.” A megtorlások során halálraítélt szabadságharcos felhívta a figyelmet, hogy a hóhérok szellemi örökösei ma is küzdenek a hatalomért, és az árulás ma sem okoz nekik problémát. – Nem törődnek azzal, hányan adták életüket a szabadságért, ők ma is szemérmetlenül dobra vernék hazánkat – fogalmazott Wittner Mária, aki szerint az áldozatok üzeneteit csak az értheti igazán, aki sem szívet, sem hazát nem cserélt. – Több ezer éves történelmünk is arról szól, hogy a hazát csak azok tudják megtartani, akik annyira szeretik, hogy képesek érte az életüket adni – zárta beszédét.

 

Az eseményen jelen volt Borbély Lénárd polgármester, Morovik Attila alpolgármester, Schmittné Makray Katalin, Csepel díszpolgára, valamint kerületünk testvérvárosainak elöljárói.

A rendezvénysorozat zárásaként Juha Richárd Pesti srác című szobrát avatták fel a Szent Imre téren, amely a forradalom legfiatalabb hőseinek és áldozatainak állít emléket.

 

Németh Szilárd országgyűlési képviselő, a Fidesz alelnöke szerint az 1956-os forradalom olyan világtörténelmi esemény volt, amely kivívta a nemzetközi közvélemény elismerését, de megalapozta a kommunista elnyomók rettegését is. – Szeretnénk azzal a lengyel néppel közösen ünnepelni, akikkel nemcsak 1956, hanem évezredes testvéri barátság fűz össze bennünket – jelentette ki, majd felidézte, hogy a lengyelek elsőként küldtek segélyszállítmányokat Magyarországra, valamint Szczecin lakosai 1956. december 10-én szolidaritási tüntetést tartottak, majd szétverték és elfoglalták a szovjet követség épületét. Kitért arra is, hogy tíz évvel ezelőtt a forradalom ötvenedik évfordulóját már a forradalmárok által kivívott szabad demokráciában kellett volna ünnepelnünk, de a hatalmon lévő posztkommunisták meggyalázták az ötvenhatosok emlékét.

 

Németh Szilárd az életnagyságú bronzszobor elkészültéért köszönetet mondott Piotr Krzysteknek, Szczein polgármesterének és Borbély Lénárdnak, valamint az 56-os Emlékbizottságnak, és elnökének Schmidt Máriának, az Angyal István pályázaton elnyert támogatásért. Elmondta még, hogy a Szcezinben idén december 10-én felállítandó Pesti srác-szobor a magyarok és a lengyelek évezredes testvériségét, és a hős szczecini polgárok iránti hálánkat fejezi ki.
Piotr Mync, Szczecin alpolgármestere arról beszélt, hogy a magyar a lengyel nemzet között autentikus barátság, testvériség alakult ki az évszázadok során. – Azokban az időkben, amikor lassan az emberek közötti barátságra nincs idő, egy ilyen nemzetek közötti barátság felbecsülhetetlen értékű – fogalmazott.

 

A szobrot Borbély Lénárd polgármester, Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Piotr Mync, Szczezin alpolgármestere és Füzesi Krisztián cserkész leplezte le. A szobornál mécseseket helyett el Borbély Lénárd polgármester és Morovik Attila alpolgármester, Schmittné Makray Katalin, Csepel díszpolgára, Horváth János, Nagyszalonta alpolgármestere, Piotr Mync, Szczecin alpolgármestere, Wojciech Lubawski, Kielce polgármestere és Elżbieta Radwan, Wolomin polgármestere.

A rendezvények után a Csepelre látogató lengyel küldöttség részt vett a Kossuth-téren tartott központi állami rendezvényen, ahol Orbán Viktor miniszterelnök és Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök mondott ünnepi beszédet.

Az ünnepi rendezvénysorozatot a Karthago együttes Szent Imre téri koncertje zárta. A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatta.

 

LG

fotó: Vermes Tibor

Itt lehet hozzászólni !