Hírszerző
Cusi-csapat kontra Kádár-brigád: ki lesz a győztes?
Generációs ellentétek éleződnek az MSZP-n belül a július 4-i pártkongresszus előtt. Kissé leegyszerűsítve, két nagy tábor alakult ki a szocialista pártban: a status quo fenntartása mellett érvelő „öregek” és a tisztújításért küzdő „fiatalok”, akik a kedd esti elnökségi ülésen azt javasolták, hogy a pártvezetés kérjen bizalmi szavazást maga ellen, és ha nincs többsége, akkor szeptemberben válasszon a kongresszus új elnökséget. Forrásaink szerint néhány nap múlva eldől, hogy melyik oldal kerekedik felül.
Kérjen maga ellen bizalmi szavazást az MSZP elnöksége a július 4-i pártkongresszuson, és ha nincs meg a többsége, akkor szeptemberben válasszon a párt új vezetést – információink szerint ezt javasolta Ujhelyi István alelnök a kedd esti elnökségi ülésen. A javaslatot valamennyi fiatal szocialista politikus támogatta – Mesterházy Attila alelnök, valamint Vadai Ágnes, Varga László és Bárándy Gergely –, de így is kisebbségben maradtak.
Ezzel együtt informátoraink szerint “senki nem kapaszkodik a székébe”, és abban maradtak, hogy ha a megyei elnökök szerint is a tisztújításnak van többsége a pártban, akkor nem próbálkozik senki alapszabályi trükközéssel vagy más taktikával megakadályozni a cserét. Azt azonban egyelőre nem lehet megítélni, hogy az elkövetkező napokban merre indul el a tagság.
„A kongresszus területi alapon áll fel, és fiatal megyék nincsenek, vagyis nem biztos, hogy ennek az álláspontnak lesz többsége” – fogalmazott a Hírszerzőnek az egyik elnökségi tag. Szerinte ugyanakkor érthetetlen, hogy hatalomvággyal vádolják a fiatalokat. „Milyen hatalomról beszélünk, amikor a Fidesz kétharmados győzelme ellen küzdünk éppen?” – kérdezte forrásunk. Azt is felvetette: ha 2010-ben buknak, akkor megint tisztújítást tartanak majd?
Új arcokat akarnak
Csak kollektív forgatókönyv lehet sikeres, és az MSZP-ben egyetértés van a fő célban: vissza kell szerezni azokat a baloldali választókat, akik nem mentek el szavazni június 7-én – nyilatkozta lapunknak a szocialista párt Csongrád megyei elnöke. Botka László szerint be kell bizonyítani az embereknek, hogy „a válságkezelés után is van baloldali politika”.
„Nem most van itt az ideje annak, hogy húsz éves távlatokra gyártsuk szociáldemokrata programokat. Öt-hat olyan konkrét üzenetet kell megfogalmaznunk, amely baloldali karakterű, és egyértelművé teszi, hogy szociálisan érzékeny baloldali politikát akarunk folytatni. Válaszokat kell adnunk a közbiztonság, a romaintegráció kérdéseire, a munkavállalók, nyugdíjasok és a panelban élők problémáira” – jelentette ki Botka László, példaként említve a távhő áfájának csökkentését.
Mint mondta, egyértelművé kell tenni, hogy az MSZP nem adja fel a modernizációs arculatát, és hogy annak van baloldali útja. Szerinte ebben konszenzus van a párton belül. „Nem generációs kérdés, de hiteles, új arcokra van szükség. A választók visszanyeréséhez szükségünk van arra is, hogy olyan politikusokat állítsunk ki, akik az elmúlt nyolc évben már bizonyítottak, de még nem koptak el” – fogalmazott Botka László. Kérdésünkre közölte: „a párt újjáépítésében részt vesz, de most pozícióban Szegeden tud a legtöbbet tenni”.
A megyei elnök szerint az elkövetkező pár hétben eldől, hogy lehet-e egységes forgatókönyvvel haladni, de szerinte ez mindannyiuk érdeke, azoké is, akik „az elmúlt 15-20 évben az MSZP vezető arcai voltak”. Botka László hozzátette: „az MSZP az elmúlt húsz év legsikeresebb pártja volt, a napokban dől el, hogy ez így maradhat-e”.
Hatalomra éheznek?
Úgy tudjuk, a keddi elnökségi ülésen felmerült, hogy a fiatalok kapjanak helyet az MSZP-t a kampány idején ténylegesen irányító országos választási bizottságban (ovb), és ismét elhangzott, hogy legyen fiatal politikus a miniszterelnök-jelölt, de ezekről sem született döntés. Információink szerint a fiatalok keveslik ezt a lehetőséget.
Az idősebb, vagy ha úgy tetszik, mérsékeltebb politikusok egy része azonban azzal vádolja őket, hogy politikai tartalom nélkül csak a hatalomra hajtanak, nincs üzenet, csak ambíció. „Személyi kérdésekről vitázunk ahelyett, hogy a kiút stratégiáját keresnénk” – mondta a párt egyik vezető politikusa. Egy másik szerint viszont igenis időszerű a kérdés, hogy elég hitelesnek tartja-e a vezetőit az MSZP.
Arra a felvetésünkre, hogy nem kockázatos-e a választások előtt háromnegyed évvel ilyen kérdéseket feszegetni, egy meghatározó szocialista politikus azt mondta: a káosz már az EP-kampányban megvolt, szóval a helyzet nem tud hova romlani. Kérdésünkre, hogy kinek van esélye, azt válaszolta: „aki elindul a mostaniakkal szemben. Protest szavazás lesz a tisztújítás”.
Egyelőre azonban senki nem állt elő saját ambícióval, de másokat szívesen tolnának előtérbe. Mesterházy Attilát például sokan el tudják képzelni miniszterelnök-jelöltként a mostani pártvezetés mellett, vagy pártelnökként, Szili Katalin miniszterelnök-jelölt mellett.
Már ha lesz tisztújítás. A frakcióban és a pártban is sokan vannak olyanok, akik békére vágynak, és nem akarnak belső harcokat, és ilyen szempontból a fiatalok sem teljesen egységesek. Valószínűleg pár nap múlva már egyértelműbb lesz, hogy a szemmel láthatóan frusztrált MSZP tagsága miben látja a helyzet megoldását.
Forrás: Hírszerző
A kép címe: Az nevet, aki utójára nevet.