Magyar Idők
Két-három fős csoportokban érkeztek Magyarországra a szíriai Rakkában kiképzett párizsi tömeggyilkosok. Tizennégy terrorista már biztos, hogy járt hazánkban.
A tavaly november 13-i párizsi merényletek elkövetői mellett a 2016. március 22-én a brüsszeli reptéren robbantó terroristák egyike is bizonyosan megfordult Magyarországon – jelentette be pénteken Majoros Csaba, a Terrorelhárítási Központ (TEK) Felderítési Igazgatóságának alezredese.
Úgy tudjuk, Salah Abdeslam, a terrorcselekmények logisztikai lebonyolítója 2015 szeptemberében – ekkor volt másodszor Magyarországon – a Keleti pályaudvarnál két férfit vett fel és fuvarozott Belgiumba egy Mercedes típusú autóval.
A két terrorista Kayal Soufiane és Bouzid Samir névre kiállított, hamis belga okmányokat használt. A későbbiekben kiderült, hogy a valódi nevük Mohamed Belkaid, illetve Najim Laachraoui. Előbbi algériai, utóbbi szír származású francia állampolgár. Najim Laachraoui a brüsszeli Zaventem repülőtéren elkövetett öngyilkos merényletben vesztette életét, míg Mohamed Belkaid Salah Abdeslam 2016 márciusi elfogásakor halt meg.
Emlékezetes, hogy lapunk a napokban közölte: Salah Abdeslam háromszor is járt Magyarországon a terrorcselekményeket megelőző időszakban. A rendvédelmi szervek megállapították, hogy Abdeslam harmadik útján, 2015 szeptemberében egy Rákóczi úti hotelben szállt meg, ahol megtalálták a belga tartózkodási engedélyének fénymásolatát is. Kiderült továbbá, hogy egy Audi A6-ossal ő vitte el Magyarországról azt a három férfit, akik a párizsi Bataclan színházban válogatás nélkül lőtték az embereket.
A 29 éves, algériai származású Omar Mostefai, a 28 éves, ugyancsak algériai származású Samy Amimour, valamint a 23 éves, marokkói származású Foued Mohamed-Aggad hamis szír útlevéllel érkezett a szerb–magyar határon át Budapestre. A három férfi hét napig egy zuglói hotelben húzta meg magát, szobájukat gyakorlatilag el sem hagyták. Abdeslammal történő találkozójuk előtt ezer eurót vettek fel a Keleti pályaudvarnál egy közismert pénzátutalási rendszeren keresztül.
A párizsi terrortámadások logisztikai kivitelezője első ízben 2015. augusztus 30-án járt hazánkban. Ekkor Kiskőrösről egy BMW-vel két további terroristát, Bilal Hadfit és Chakib Akrouhot fuvarozta el, akik egy erdős területen egy előre meghatározott GPS-koordinátán több napon át vártak rá. Bilal Hadfi a Stade de France stadionnál követett el öngyilkos merényletet, míg Chakib Akrouh a párizsi kávézók helységeire nyitott tüzet. Akrouh november 18-án egy rendőri rajtaütés során robbantotta fel magát.
A magyar rendvédelmi szervek kiderítették, hogy Bilal Hadfi és Chakib Akrouh 2015. augusztus 25-én illegálisan lépte át a magyar határt. Miután Kiskőrösre érkeztek, első útjuk egy telefonszaküzlethez vezetett, ahol magyar mobil-előfizetéseket vásároltak. Az általuk használt mobilok egyikét az erdőben hagyták, amit a terrorelhárító szakemberek meg is találtak. A készülék adatai alapján megállapították, hogy a terroristák mozgását az Iszlám Állam szíriai központjából irányították. Salah Abdeslam kizárólag az ezen az útján használt, belga hívószámú mobilon tartotta a kapcsolatot társaival.
Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese azt közölte, hogy a Rakkában kiképzett terroristák jellemzően két-három fős csoportokban érkeztek, és jól látható, hogy a déli kerítés felállításával és a migránshullám elterelésével a terroristák mozgása is a horvát–szlovén útvonalra terelődött át. A TEK adatai szerint egyébként 14 terrorista utazott át Magyarországon 2015 nyarán-őszén.
A Magyar Idők információi szerint egyedül Abdeslam hét terroristát szállított Magyarországról Brüsszelbe. Ő maga a Stade de France stadionnál elkövetett merényleteknél vezette a terroristák autóját. Abdeslam, bár robbanómellényt viselt, az utolsó pillanatban mégis az életet választotta, majd hosszú hónapokig bujkált. 2016. március 18-án fogta el a belga antiterrorista kommandó Brüsszel Molenbeek negyedében, nem messze szülei házától. A férfi belga születésű, ám francia állampolgár. Szülei Észak-Marokkó egy kistelepüléséről származó bevándorlók. Két testvére van, Ibrahim és Mohamed. A család az 1960-as évek óta él Belgiumban, a francia állampolgárságot még akkor szerezték meg, amikor Algériában éltek.
Forrás: Magyar Idők