Orbán: Az MSZP ne álljon a változás útjába, és vonja le a konzekvenciákat!

A Jobbik kiábrándult szocialistákkal nyert

Mno.hu, Index

Galériák: Fidesz székház, Jobbik székház, MDF székház, MSZP székház, SZDSZ székház

Köszönet a szavazóknak, akik a változásra és az új irányra adták voksaikat – jelentette ki Orbán Viktor vasárnap este az EP-választások adatainak ismeretében. A Fidesz elnöke köszönetet mondott a párt aktivistáinak is, akik nélkül ez a fantasztikus eredmény nem születhetett volna meg.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elkövetkező napokban számos magyarázat születik majd az eredményekkel kapcsolatban. Kijelentette: egyetlen párt van, amelynek nem kell magyaráznia az eredményt. Az 56 százalék magáért beszél.

Tekintse meg a Hír TV összeállítását!

Orbán szavai szerint ez az eredmény Európában is példátlan, különösen úgy, hogy a Fidesz „negyven százalékot vert a másodikra”. Az eredmény azt üzeni – folytatta a Fidesz elnöke –, hogy Magyarország felemelte hangját és változást akar: családok, fiatalok, idősek, betegek, művészek olyan összefogást hoztak létre, mely sose volt még tapasztalható.

A magyarok reménykedni akarnak a reménytelenség helyett, rendet, munkahelyet, felelős és elszámoltatható vezetőket akarnak az ország élére – fejtette ki a volt miniszterelnök. Szavai szerint Magyarország polgárai döntöttek, hogy nem mehet az, ami eddig ment, és az ország „talpra akar állni”.

Azt üzenik az MSZP-nek, hogy ne gátolják ezt a talpra állást, ne álljanak a változás útjába, és vonják le a konzekvenciákat.

Schmitt Pál a választási eredményeket ismertetve azt mondta: „Büszke vagyok arra, hogy ilyen nagyszerű csapatunk van”, amely 10-15 millió magyar ember érdekeit képviseli az Európai Unióban. Schmitt egy angol közmondást idézett, mely szerint a győzelem ellen nincsen érv, a vereség ellen nincs kifogás.

Forrás: Mno.hu

A Jobbik kiábrándult szocialistákkal nyert

Csak két megyében ért el 20 százaléknál jobb eredményt az MSZP – épp annyiban, amennyiben a Jobbik, amely hét megyében meg is előzte őket. Ráadásul olyanokban, amelyek többsége korábban MSZP-s többségű volt. A radikálisok mellett a nap nyertese az LMP, az SZDSZ eltűnt vidékről. És minél erősebb volt a Fidesz, annál gyengébb a Jobbik.

Eddig stabilnak hitt szavazóbázisát veszítette el az EP-választáson az MSZP. Nem is elsősorban azzal, hogy nemcsak a tizenkilenc megyében, hanem az eddig inkább baloldali fővárosban is hatalmas fölénnyel nyert a Fidesz–KDNP. Sokkal inkább azzal, hogy hét megyében a Jobbik több szavazatot kapott, mint az MSZP. Ebből a hétből hat megye Kelet- és Észak-Magyarországon van.

A szocialisták országos összesítésében is alig verték a Jobbikot: 501 967 szavazatot kaptak, míg a radikálisok 426 746-ot. Az MSZP-nek azért is sokkoló ez az eredmény, mert ennyire kevés támogatójuk még sosem volt, az 1990-es választáson az állampárti múlt súlyos terhével is összeszedtek 534 ezret.
Balról jobbra

Ha megnézzük a megyei eredményeket, látható, hogy a Jobbik főként olyan megyékben előzött, amelyek többsége eddig hagyományosan MSZP-fellegvárnak számított: Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Pest és Nógrád. Az adatok arra utalnak, hogy a korábbi MSZP-szavazók tömegei választották a baloldalból kiábrándulva a Jobbikot. Ha a radikálisok és az MSZP támogatottságát összeadjuk, ezekben a megyékben 31–40 százalékot kapunk, ami alig marad el a szocialisták 2006-os eredményeitől.

Az is látható, hogy a Jobbik mellett a baloldali radikális Munkáspárt is ezekben az eddigi MSZP-s megyékben tört előre: legjobb eredményeiket Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyében érték el, majd jön Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Békés.

A szocialistáknak a legnagyobb pofon az lehet, hogy csak Budapesten és Komárom-Esztergom megyében kapták meg a szavazók legalább egyötödének támogatását. A fővárosban elért 22,3 százalék a legjobb eredményük, a mélypont Hajdú-Bihar megye 12,58 százalékkal.

Az MSZP fővárosi 22,3 százaléka öt százalékkal több, mint az országos átlaga. A párt legjobban a Fidesz számára legrosszabbnak számító XIII. kerületben szerepelt, azonban az ottani 29,59 százalékával ott sem tudta megelőzni a Fideszt. A szocialisták Kőbányán szerepeltek még elég jól, valamint és Csepelen, Újpesten, Zuglóban és a XV. kerületben is a budapesti átlag felett produkáltak.

Bár Budapesten hagyományosabban erősebbek a baloldali pártok, mint az ország többi részén – ez a mostani választásból is kiderült –, figyelmeztető jel, hogy a fővárosban az eddigi összes választáson kényelmesen öt százalék felett végző SZDSZ most csak 4,47 százalékig jutott.

Nem bírták el a nyomást

Az eredmények közzététele előtt Lakner Zoltán politológus azt nyilatkozta az Indexnek, hogy a nap nagy kérdése: elbírja-e azt a nyomást az SZDSZ, hogy az MDF és az LMP is ráhajtott a szavazóbázisára. Nos, nem bírta el. Az MDF minden megyében negyedik, a nap egyik nagy nyertesének számító LMP három megye kivételével stabil ötödik lett – két helyen a Munkáspárt, Szabolcsban az MCF előzte meg –, miközben az SZDSZ egyetlen megyében, de még a fővárosban sem lett jobb a hatodiknál.

A liberális párt vidékről teljesen eltűnt: 18 megyében két százalék alatt maradt a támogatottsága, és Pest megyében is csak 2,2 százalékot ért el. Ötben megyében az SZDSZ csak a hetedik helyet szerezte meg a nyolc listából. Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben a Munkáspárt, Szabolcsban az MCF listája előzte meg a liberálisokét.

Fidesz–Jobbik-libikóka

Akárcsak az MSZP, a Jobbik is két megyében hozta magát húsz százalék fölé: Borsodban csaknem 23, és Hevesben is több mint húsz százalékot értek el. A Fidesz Budapesten kívül ebben a két megyében érte el a legrosszabb, 49–50 százalékot eredményét. Ugyanakkor a Jobbik is azokban a megyékben volt a leggyengébb, ahol a Fidesz a legjobb. Például egyetlen megyében, Vasban maradt a Jobbik tíz százalék alatt – 9,25 százalékot szerzett –, és ebben a megyében volt a legnagyobb, 68,37 százalékos a Fidesz támogatottsága.

Ez a jelenség Budapesten is megfigyelhető. Ahol Budán tarolt a Fidesz, ott a Jobbik kifejezetten rosszul szerepelt, míg Csepelen és a pesti oldal külső kerületeiben a fővárosi átlagnál többet kaptak a radikálisok (és kevesebbet a Fidesz). A Jobbik valamivel így is rosszabbul szerepelt Budapesten, mint vidéken: 12,59 százaléka 2 százalékkal rosszabb, mint az országos eredménye.

A Fidesz mindehol győzött, még Budapesten is, habár ott több mint hat százalékkal kevesebbet kapott, mint vidéken. Így is 48,11 százalékos eredményt ért el, vagyis majdnem minden második fővárosi szavazatot megkapott. Legjobban szokás szerint a budai elitkerületekben, míg a pesti oldalon a XVI. kerületben végzett. A párt legrosszabb eredményét a XIII. kerületben, az Angyalföldből és Újlipótvárosból álló kerületben érte el, csak itt nem érték el a negyven százalékot. Csepelen és Kőbányán is átlagnál rosszabbul szerepeltek.

Masszív MDF

Az MDF kiegyensúlyozottan szerepelt: sehol sem végzett négy százalék alatt – Borsodban kapott 4,05 százalékot –, viszont kilenc megyében öt százalék fölötti, ezen belül Csongrádban 5,9 százalékos támogatottsága volt. Budapesten hat, négy kerületben hét százalék fölött kapott.

A Lehet Más a Politika és a Humanista Párt közös listája hat megyében két százaléknál többet, ezen belül Pest megyében majdnem három százalékot (2,98) ért el. A lista Budapesten kapta összes szavazatának majdnem a felét, és ezzel 4,89 százalékot ért el. Az új párt megverte ezzel a budapesti pártnak tekintett SZDSZ-t, amely csak 4,47 százalékot kapott a fővárosban (bár ez még így is azt jelenti, hogy majdnem minden második SZDSZ-es szavazó fővárosi)

A Munkáspárt csak Csepelen kapott egy százaléknál többet, míg a Roma Összefogás alig kapott szavazatot a fővárosban, mindössze 1028-an választották a listáját. Az MCF csak Hevesben és Szabolcsban tudott ellépni az utolsó helyről – utóbbiban ötödik lett –, míg a kommunisták Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyében szereztek ötödik helyet. Borsodban és Békésben hatodik, a többi megyében és a fővárosban a hetedik helyet szerezték meg.

Forrás: Index

26 hozzászólás “Orbán: Az MSZP ne álljon a változás útjába, és vonja le a konzekvenciákat!” bejegyzésre

  1. Prendick szerint:

    Tetszik ez az alcím. Olyan jó süket szöveg.
    Csak szólok, hogy a Fidesz is a kiábrándult szocialistákkal nyert és azokkal is akar nyerni, hiszen de facto azoknak a szavazatai kellenek a többséghez, akik eddig az MSZP-nek nyerték meg a két utóbbi választást.

    Ki másra számítanának? Ufókra? 🙂

  2. LB szerint:

    “…Medgyessy belebukott az EP-kudarcba. Gyurcsány belebukott már előre, Bajnai Gordont ez az egész nem érinti, a szocialisták az elmúlt hónapokban fáradtra erjedték magukat. Előre hozott választásokba gabalyodni nem érdekük. Ha most méretik meg magukat, közel 200 mandátumukból marad hatvan. Van még egy évük, kényelemben, biztonságban. Szép épületbe járnak dolgozni.

    Az SZDSZ-szel ugyanez van. 1990-ben győzelmet vártak maguktól, eltelt 19 év, eljutottak a 2,2 százalékig. Ideje abbahagyni. Ez a 10-11 hónap nekik is jó lesz arra, hogy polgári foglalkozás után nézzenek, ne kelljen már holnaptól állásinterjúkra szaladgálni.”

    http://index.hu/velemeny/jegyzet/2009/06/08/ugy_elkurtak_mint_a_kommunistak/

  3. Prendick szerint:

    Nem értem, mi van itt a csepel.infon. Azt hittem, már tegnap este tízkor, hogy itt utcabál lesz. Erre valami hihetetlen punnyadás van.
    Egy-két, számomra eddig jobbára ismeretlen fórumtárssal beszélgetek, a vezető hír az, hogy Kozman elment valami sárkányhajóval bohóckodni, illetve egy sokadik lehúzott bőr a szoci gyilkosságról.

    Közben a Fidesz világrekordot ért el a szavazáson, lepadlóztak a kormánypártok és érdekeset dobtak a jobbikosok.

    Valaki magyarázza el nekem, hogy mi ez a csend?
    Eszem ágában sincs a Jobbik sikerén rivalogni /ja, a jobbikosok sincsenek itt/, de kiváncsi vagyok, hogy a közismert, helyi Önkéntes Mérvadók miként értékelik az eredményt.

  4. Gordon szerint:

    Elmagyarázom:
    Alázattal a győzelmet, és alázattal a vereséget.

    Ennyi.

  5. LB szerint:

    Prendick!
    Mindenki az állát keresi! A Jobbik eredménye oly mértékben megdöbbentő, hogy kell egy kis idő, mire magunkhoz térünk! 🙂
    Az biztos, hogy ezzel az eredményükkel alapjaiban rendezték át az erőviszonyokat. Ma már nem lehet azt mondani, hogy a rájuk adott szavazatok elvesznek. Ekkora támogatottsággal simán bejutnak a parlamentbe!
    Van egy szűk évük, hogy megmutassák, valójában kik is ők.
    A lehetőséget megkapták, meglátjuk, mire mennek vele.

  6. infósferi szerint:

    T. Prendick! Mi ez a csend? Semmi különös, az történt ami várható volt.
    Az elmúlt időszakban a cikkek és a hozzászólások feltárták, miért kellett ennek az eredménynek bekövetkeznie!
    Aki rendszeres olvasója az info.-nak, legfeljebb a jobbik előretörésén lepődhet meg, a vesztesek alaposan “megdolgoztak” ezért az eredményért!
    A jobbik jól érzett rá, mely kérdésekre nem kapnak megfelelő választ a többi párttól a választók. Amit más a szőnyeg alá sepert, ők felcsipegették!
    Minden mást elvitt az abszolút győztes.
    Az ország jelenlegi helyzetében érthető a visszafogott öröm.

  7. kontrolcé+kontrolvé szerint:

    Tatárszentgyörgy:
    1. Fidesz-KDNP – 59,60%
    2. Jobbik – 17,96%
    3. MSZP – 9,73%

    Olaszliszka:
    1. Fidesz-KDNP – 52,85%
    2. Jobbik – 28,25%
    3. MSZP – 14,35%

  8. kontrolcé+kontrolvé szerint:

    Nekem speciel szimplán nem jelent meg a hozzászólásom.

  9. Prendick szerint:

    Értem. Amíg mindenki nem találja meg az állát, szabadfoglalkozás van. Na jó, nem türelmetlenkedek, megvárom, amig mindenki felhúrozza az új stratégiákat.
    Addig mesélek egy pajzán választási viccet:

    Egy 80 éves öregember elvesz egy 19 éves csajt. Nászéjszaka, az öreg
    felmutatja három ujját.
    -Ez azt jelenti, hogy háromszor fogjuk csinálni?-Kérdezi az ifjú ara.
    -Nem, ez azt jelenti, hogy ezek közül választhatsz!

  10. Prendick szerint:

    kontrolcé+kontrolvé: linkelni akartál a kurucról? 😉

    infósferi, LB: Igazatok van, de én úgy voltam vele, mint új asszony a nászéjszakán. Számítottam némi utójátékra, nem csak arra, hogy cigi aztán alvás. 🙂 Mindegy, talán majd később.

  11. Prendick szerint:

    Gordon, most leüthetném a magas labdát, de igazad van, legyünk urak. 😉
    Majd arról csevegünk, hogy hogyan tovább.

  12. kontrolcé+kontrolvé szerint:

    Dehogyis! Eszembe nem jutna megszegni az egyik itteni alaptörvényt… 😉

    http://szentkoronaradio.com/blog/hemk/2009_06_07_masodik-lett-a-jobbik-tatarszentgyorgyon-es-olaszliszkan-is

  13. LB szerint:

    “jún. 8. 12:56 Fodor elnöksége már nem kérdés
    A Parlament büféjében futottunk bele Fodor Gáborba, aki éppen meghívta egy sonkatekercsre Kovács Kálmánt. Fodor érdeklődésünkre elmondta, hogy lemondása végleges, az SZDSZ Országos Tanácsának szombati ülésén már nem személyi kérdésekről, hanem az elnökválasztás előkészítéséről lesz szó. A kiszivárgó hírek szerint Gusztos Péter tűnik esélyesnek.”

    Gusztos mint szadeszNo1???

    Ha így lesz, van még lefelé út a lejtőn! 🙂

  14. Prendick szerint:

    Gusztos? Remek! Támogatom. 🙂

  15. Prendick szerint:

    Ez a Tatárszentgyörgy meg Olaszliszka nagyon érdekes eredmény. Bevallom, már háromszor nekifutottam, hogy elemezzek rajta valamit, de be kellett látnom, hogy az ritka eset történt, hogy fogalmam sincs, mit mondjak.
    Azért az sokatmondó, hogy mindkét helyen ekkora a bizalom a kormányerőkben. Talán nem egészen elégedettek az ottaniak a helyzet kezelésével. Az meg nagy vicc, hogy a cigánypárt két teljes szavazatot kapott.

  16. kontrolcé+kontrolvé szerint:

    Pihenésképpen, elemzés helyett: http://www.youtube.com/watch?v=TMCf7SNUb-Q

    Meg küldöm mindenkinek aki szereti. 🙂

  17. LB szerint:

    Egy kicsit számolgattam, hogy mi lenne, ha hasonló arányok lesznek a következő országgyülési választásokon.
    A FIDESZ viszi szinte az összes egyéni képviselői helyet és a listás helyek kb. 60%-át. Ez összesen kb. 260 mandátum. Ez több mint az összes mandátum 2/3-a!!!

    Azt hiszem, alaposan fel van adva a lecke a szoci-szadesz koalíciónak!
    Kizártnak tartom, hogy jószántukból lemondanának a hatalomról.

  18. LB szerint:

    A 6. erő!

    “A takarítást már ma el kellene kezdeni. Fodor lemondása a minimum. Ha ezen vitázni kezdenek, már bukták is az egészet. Nincs értelme várni. Első lépésként Horn Gábort, Kókát és a hasonló laza fiúkat kellene elhajtani nagyon messzire.

    Utána lehet tipegni tovább. Addig beszélni sincs miről.”

    http://holdrablo.blog.hu/2009/06/08/a_hatodik_ero_1

  19. Kovács Ernő szerint:

    Most kell vigyázni a jobbiknak, a fidesszel, mert könnyen a kisgazdák sorsára juthatnak! Mint tudjuk, Orbán egy kaméleon!

  20. miska72 szerint:

    Kovács Ernő Gyurcsány és Gordon is az.
    WWW:bestofgyurcsány.hu 😉

  21. Gordon szerint:

    Én nem, csak a Bajnai. 😉

  22. miska72 szerint:

    Én is rá gondoltam. 😉 Bocsi.

  23. Papi szerint:

    Mivan Kovács Ernő!
    Orbán fóbiád van? Mond nagyon súlyos kigyógyúlsz vagy csak szimplán maródi vagy?

  24. Gordon szerint:

    Gyógyíthatatlan.

Itt lehet hozzászólni !