Origo, Csepel.info
A területi veszteségek miatt egyre nagyobb szerepet játszhatnak az Iszlám Állam stratégiájában a külföldi merényletek – ennek bizonyítéka a múlt heti, isztambuli támadás lehet.
Az akciókban már a szervezet legképzettebb katonáinak számító, Oroszországból és Közép-Ázsiából származó szélsőségeseket is feláldozzák. Legutóbb az isztambuli terrortámadás szervezőjéről derült ki, hogy a csecsen származású, orosz állampolgárságú férfi Ausztriában menekültstátuszt kapott.
A területeit elvesztő terrorszervezet ugyanis – globális vonzerejének és katonái lelkesedésének fenntartása érdekében – nem sajnálja feláldozni legjobban képzett embereit sem pusztító öngyilkos merényletek során. Ezekben pedig egyre nagyobb szerepet játszanak az Iszlám Állam legképzettebb követőinek számító, posztszovjet térségből érkező szélsőségesek – akiknek a száma egyre nő a Közel-Keleten.
Nem tudnak mit kezdeni a radikálisaikkal
A Foreign Policy felidézi, hogy az Iszlám Állam soraiba, Nyugat-Európa és a Közel-Kelet után, az egykori szovjet utódállamokból érkezik a harmadik legtöbb katona. Kazahsztánból, Tádzsikisztánból, Türkmenisztánból, Kirgizisztánból és Üzbegisztánból már több mint kétezren csatlakozhattak a terrorszervezethez, más becslések szerint azonban a számuk még ennél is nagyobb lehet.
A radikális iszlám régóta jelen van a térségben, és az utódállamoknak még annál is nagyobb kihívást jelent megbirkózni a problémával, mint a Szovjetuniónak. A kormányok részéről a leggyakoribb válasz a kemény fellépés, de az elnyomás hatására csak tovább bővül a radikálisok száma. Tádzsikisztánban például 13 ezer férfit köteleztek szakálluk leborotválására, és betiltották az ország egyetlen iszlám politikai alakulatát, annak ellenére, hogy az nem hirdetett szélsőséges nézeteket. Ezek a folyamatok egyre több embert ösztönöznek az Iszlám Államhoz való csatlakozásra.
Egy nemzetközi szervezet jelentése szerint Oroszország is hozzájárult a térségből érkező terroristák számának növekedéséhez. Az International Crisis Group arról ír, hogy a 2014-es téli olimpia előtt az orosz vezetés lényegében hagyta, hogy az iszlám radikálisok távozzanak a két észak-kaukázusi köztársaságból, Dagesztánból és Csecsenföldről. A maradókkal szemben később Oroszország határozottan lépett fel, szisztematikusan levadászva a toborzókat és a potenciális harcosokat. Az orosz hatóságok már arra készülnek inkább, hogy mi lesz, ha a távozók megpróbálnak visszaszivárogni az országba.
Az elmúlt időben – különösen azt követően, hogy Oroszország a szír elnök, Bassár el-Aszad oldalán csatlakozott az Iszlám Állam elleni harchoz – a terrorszervezet orosz nyelvű propagandatevékenysége is megerősödött.
Taktikát válthat az Iszlám Állam
Az egykori szovjet térségből érkező harcosok új kihívást jelentenek a török biztonsági erők számára is, akik eddig inkább az arab és kurd terroristákra fókuszáltak. A helyzetüket az sem teszi könnyebbé, hogy Törökországban jelentős számú Oroszországból és Közép-Ázsiából származó népesség él, akik között elvegyülhetnek a terroristák.
Az elmúlt időszakban az Iszlám Állam jelentős területeket vesztett. Az iraki kormányerők – nyugati támogatással – visszafoglalták Fallúdzsát, az Iszlám Állam által elfoglalt egyik legnagyobb várost, és orosz támogatással a szír hadsereg is ért el sikereket. Ha bebizonyosodik, hogy a múlt heti isztambuli merénylet elkövetőit valóban az Iszlám Állam küldte Törökországba, az azt jelentheti, hogy a veszteségek hatására a terrorszervezet próbálja „Isztamulba tolni a harcteret” – mondta a Foreign Policynek a CIA egykori szakértője, Patrick Skinner. Vagyis a területek megtartása helyett előtérbe kerülhetnek az elrettentő akciók.
A posztszovjet térségből érkező radikálisok az Iszlám Állam legjobban képzett katonái közé tartoztak. A régióban ma is nagyon sok fegyver van a lakosság birtokában, és a férfiak minden államban alapos kiképzésen esnek át. Az Iszlám Állam eddigi előrenyomulása során ezek a harcosok kulcsfontosságú szerepet játszottak – a szervezet márciusban likvidált katonai vezetője például Abu Omár al-Sisáni volt, akinek a neve magyarul csak annyit jelent: Omár, a csecsen. Ha ezeket a jól képzett embereket öngyilkos merényletek végrehajtására használják, az valóban váltást jelenthet a szervezet taktikájában.
A CIA vezetője szerint a területi veszteségek nem csökkentették az Iszlám Állam külföldi merényletek végrehajtására való képességét. John Brennan szerint ahogy nő a nyomás az Iszlám Államon, úgy erősítik nemzetközi terrorhadjáratukat a globális terrorral kapcsolatos hírek uralása érdekében.
Forrás: Origo
This entry was posted on 2016. július 6. szerda at 08:57 and is filed under Krimi, Migráció. Valamennyi hozzászólás követhető az RSS 2.0 hírcsatornán keresztül. Hozzá lehet szólni, vagy küldhető visszajelzés a saját oldalról.