Feszületet szenteltek fel Királyerdőben a Múzeumok éjszakáján

Csepel.hu

TBE_6135

Csepelen három éve, országosan pedig tizenhárom esztendeje rendezik meg a Múzeumok éjszakáját, amelynek kerületünkben a Királyerdei Művelődési Ház adott otthont június 25-én.

A programsorozat legfontosabb eseménye volt, hogy Ullrich Ágoston királyerdei plébános felszentelte a Jézus Krisztust ábrázoló Feszületet a művelődési ház melletti domboldalon. A Csepeli Városkép Kft. által rendezett különféle műsorokra, bemutatókra és kiállításokra több száz csepeli volt kíváncsi.

Teljes Galériánkat megtekintheti IDE kattintva.

Délután két órától késő estig követték egymást a változatos programok. Az érdeklődők megtekinthették a Csepel és a gyár történetét bemutató állandó kiállítást, valamint a trianoni diktátumról és következményeiről szóló időszaki tárlatot. A csepeli kiállítási esemény különlegessége volt, hogy Éles István humorista a rá jellemző szóvicceivel szórakoztatóan vezette körbe az embereket a termeken. A június 4-én megnyílt trianoni tárlatot most utoljára tekinthették meg a látogatók.

Ullrich Ágoston királyerdei plébános délután öt órakor szentelte fel a megfeszített Jézus Krisztust ábrázoló Feszületet az udvaron található domboldalon. A szakrális emlékmű eredetileg a Betű utca és a II. Rákóczi Ferenc út sarkán állt. A csepeli önkormányzat által finanszírozott felújítása után került a mostani helyére, a Csepeli Helytörténeti Gyűjtemény közelébe. A Feszületet Szigeti Béla és Schneider József állíttatta 1930-ban, nevük az alapzat kövébe vésett feliraton is olvasható. A restaurálást Pándi Tamás ötvös restaurátor és Sabján Róbert díszmű kovács végezte.

„A keresztállítás fontos esemény a keresztények, különösen a katolikusok életében – mondta Ullrich Ágoston. – Szerte az országban számtalan Feszület és imahely található, mert számunkra Krisztus kereszthalála a legfontosabb. Értünk, mindenkiért halt meg a kereszten.”

Molnár Krisztián, a Királyerdei Művelődési Ház intézményvezetője vezényelte le a programokat.  „Minden érdeklődő számára kínálunk színes programokat. A gyerekek és az idősek családias környezetben találhatják meg a számukra érdekes műsorokat, bemutatókat. Immár hagyomány, hogy Csepelen is megrendezzük a Múzeumok éjszakáját. Kiemelkedő esemény a Feszület felszentelése, amely lelkileg régi fényében tündököl most” – mondta az intézményvezető.

Az udvaron egy százéves körhinta, ugrálóvár, trambulin és állatsimogató várta a gyerekeket, de lehetett Csepel teherautón is utazni. A színpadon a Veronilla Dráma és Musical Stúdió zenés mesejátékát, Az álomszuszék királyt mutatták be. Ezt követték a csepeli iskolások mozgásművészeti előadásai, majd a kincsvadászat, amely során gondolkodásra serkentő feladatokat kellett megoldaniuk a résztvevőknek. A kincs nem volt más, mint a gumicukor.

Főleg a fiúk voltak kíváncsiak az Ejtőernyős Felderítő Katonai Hagyományőrző Baráti Kör bemutatójára, amelyen a nem is olyan régi korok hadászati eszközeit tették közszemlére. „A kör 2013-ban alakult, és az a célunk, hogy a közönséget megismertessük a korábbi katonai titkokkal – mondta Kiss Dávid parancsnok, aki egyébként az ELTE muzeológia szakos hallgatója. – Az általunk bemutatott golyószórókat, gépkarabélyokat, géppisztolyokat, kézigránátokat tíz-húsz évvel ezelőtt még használták a különféle országok hadseregeiben, de mára új gyártmányokkal cserélték le őket. Katonai titok övezte a fegyvereket, de most már mindenki megnézheti őket. Az ejtőernyős felderítők a legnehezebb feladatokat látják el a harcokban, mert mélyen az ellenséges területek mögé dobják őket. Céljuk a felderítés, információk gyűjtése, miközben ellenséges környezetben kell helyt állniuk.” – mondta Kiss Dávid.

Este zene, tánc, szalonnasütés következett, a hozzávalókat a rendezők biztosították. Közreműködött a Lustige Musikanten Zenekar és a Csepeli Német Nemzetiségi Táncegyüttes.  Fellépett Miller Zoltán énekes. Sötétedéskor tűzakrobata show-t mutattak be, aztán még mulattak, míg el nem fáradtak.

Teljes Galériánkat megtekintheti IDE kattintva.

cs. a.

Fotó: Tóth Beáta

Csepel.hu

2 hozzászólás “Feszületet szenteltek fel Királyerdőben a Múzeumok éjszakáján” bejegyzésre

  1. egy nyugdíjas szerint:

    Azért még mindig érdekel, hogy miért nem lehetett a feszületet, a Betű utca sarkára visszahelyezni, felújítás után?!

    … ja és mitől lett “Királyerdei feszület”. Gondolom a “Gyártelepi feszület”-nél, azért ez jobban hangzik az ötletgazdák szerint.

  2. Grün Izidor szerint:

    Címképen:
    Hajtsa le a fejét, tiszteletes úr! Ugye milyen jól esik ebben a hőségben?! 😀 :P   

Itt lehet hozzászólni !