Csepel.hu
Az elmúlt huszonnégy órában hat helyszínre riasztották a fővárosi hivatásos tűzoltókat szén-monoxid-mérgezés veszélye miatt.
A nyári hónapokban is fennáll a szén-monoxid mérgezés veszélye, főként azokban a lakásokban, ahol a használati meleg víz készítéséhez nyitott égésterű gázkazán üzemel.
A Dél-budai Katasztrófavédelmi Kirendeltség a nyári időszakban is felhívja a figyelmet a készülékek rendszeres, szakszerű ellenőrzésének fontosságára, valamint arra, hogy a lakás szellőző nyílásait soha nem szabad eltömíteni, elzárni!
A szén-monoxid (CO) egy olyan színtelen, szagtalan gáz, amely a szénvegyületek tökéletlen égése során képződik például a cirkókban, kazánokban, átfolyós vízmelegítőkben.
Erősen mérgező, ugyanis a vér hemoglobinjában található vasatomokkal stabil komplexet, szén-monoxid-hemoglobint képez, ezzel a szervezet oxigénfelvételét és oxigénellátását akadályozza.
Belégzése során azonnali hatása fejfájás, szédülés, émelygés, a látás- és hallásképesség csökkenése. Tartós hatása, hogy a szívizmot ellátó koszorúerek keringését csökkenti, hozzájárulva a koszorúér-elmeszesedéshez, szűkíti a koszorúereket, növeli a szívinfarktus kockázatát.
A veszélyek csökkentése érdekében fontos a rendszeres felülvizsgálatokat elvégeztetni, valamint célszerű minden gáz fűtéssel rendelkező ingatlanba a cirkó vagy kazán közelébe szénmonoxid-érzékelőt telepíteni, ami adott esetben életet menthet.
A szén-monoxid-mérgezések megelőzése (videó):
http://www.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=press_video_index2&vid=57
Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Alapjaiban nem a nyílt égésterű készülékek hibáztathatóak a mérgezésekért, hanem a szar kémények (külső 30°C felett kérdéses a kiáramlás is) és a hermetikusan záró műanyg nyílászárók, párosítva egy esetleges szagelszívóval.