168 Óra Online
A Fidesz budapesti frakciójának vezetője nem lát okot arra, hogy az őrizetbe vett erzsébetvárosi polgármesteren köszörülje a nyelvét. Azt mondja: nem lesz boszorkányüldözés, fővárosi háború a pártok között, ha őt választják meg főpolgármesternek. Ám a felelősségi viszonyokat az eddiginél sokkal alaposabban kell tisztázni. Tarlós Istvántól Barát József kért interjút.
Amióta Erzsébetváros szocialista polgármesterét, Hunvald Györgyöt őrizetbe vették, ön számos tévériporter unszolására sem mondott róla egyetlen rossz szót sem. Barátok?
Bár a barátság fogalmát talán nem meríti ki ez a viszony, nekem mindig jó emberi kapcsolatom volt Hunvald Györggyel. Újpest polgármestere mellett ő volt az egyetlen, aki kéretlenül is segítséget ajánlott fel Óbudának, amikor 2002-ben árvíz fenyegetett bennünket. Ezt én sosem felejtem el. Magyarországon divat, hogy aki bajban van, abba a tények mélyebb ismerete nélkül is belerúgjanak. Erre nem vagyok hajlandó; én Hunvald Györgyöt a jó oldaláról ismertem meg. Azt persze pontosan nem tudom, hogy a VII. kerületben mi történt. Ha volt törvénysértés, akkor helyt kell majd állnia magáért. Mert helyénvaló, ha a bűncselekményeket felderítik. De hadd tegyem hozzá: mindez egy olyan országban történik, ahol húsz év alatt eltűnt egy komplett állami vagyon.
Ezt hogy érti?
Szerkesztő úr, nincs ebben semmi félreérthető. A különböző privatizációk során az állami vagyon nagy része eltűnt. Állampolgárként a VII. kerületi ügy kapcsán is megvan a véleményem arról, milyen felelősségi arányok érvényesek ebben az országban.
Álljunk meg! Nem mondom, hogy nem adtak sok mindent áron alul, akár ismerősöknek is. Azt sem, hogy a bevételeket a költségvetés mindig bölcsen használta fel, de az ÁVÜ és utódszervezeteinek archívumaiban igenis nyomon követhetők ezek a tranzakciók a kincstárig. Az állam vagyona tehát nem tűnt el.
Nézze, valójában nem az én dolgom az egész privatizációt firtatni, ráadásul rég túl is vagyunk ezen, de az összes jogi sallangoktól eltekintve ebben az országban sok mindent elkótyavetyéltek. Nagyon szép, hogy a Hunvald-féle állítólagos ügyeket felderítik, hosszan cikkeznek róluk, de azért megjegyzem, hogy ez egy ilyen országban történik meg, mint a miénk.
Mintha azt mondaná: ez ilyen ország, ahol – istenem – eltünedeznek a dolgok. Miért bántjuk éppen Hunvaldot, amikor oly sok ember keze enyves?
Még véletlenül sem ezt akartam mondani; ki is jelentettem: ha vannak ilyen ügyek nagyon helyes, hogy felderítik ezeket. De addig nem lesz itt rend, amíg a privatizációk, a pályázatok esetében nem jelenítik meg az egyértelmű személyi felelősséget, hanem azt különféle bizottságok szintjén, kollektív felelősség formájában elkenik. Aztán, amikor történik valami ordas disznóság, akkor egyszer-egyszer mégis előrángatnak valakit. Ez nem járja. Egyértelműen meg kell határozni, ki miért felel, mondjuk, az önkormányzatoknál. Amíg ezt nem nevesítik törvényben, addig nem lehet arra számítani, hogy ötről a hatra jutunk, mert a kollektív felelősség nem felelősség.
Orbán elnök úr több beszédében mondta, hogy kormányváltás esetén eljön a felelősségre vonás ideje. Hallani olyan hangokat is, hogy na, akkor a VII. kerület kapcsán nézzük szépen végig az önkormányzatok ügyeit. Ön híve ennek?
Azt mondom, az sem baj, ha ilyesmit tesznek, csak ne legyenek összemosások. Mert mindezt nemcsak Orbán elnök úr mondja, a szocialista párt hivatalos terminológiájában is szerepel a korrupció visszaszorítása. Ám a szóban forgó esetben nem Orbán elnök úr elhatározásáról van szó. Amikor a Fővárosi Közgyűlésben megkérdeztem Hunvald Györgytől, hogy mi ez az egész, akkor olyan választ kaptam, tőle, ami lehet, hogy rossz hír lesz önnek, szerkesztő úr. Erzsébetváros polgármestere egyáltalán nem a jobboldal vagy a Fidesz támadására gyanakodott.
Szóval: ön híve annak, hogy elkezdődjön a számonkérés? Keressük meg minden kerületben a szekrénybe rejtett csontvázakat?
Tudja, úgy gondolom, hogy ha bármelyik oldalról megkezdődne ilyen akció, akkor félő, hogy a valós esetek és a kreáltak összekeverednének. Ha találnak létező ügyeket, akkor a másik oldalról mindjárt megpróbálnak mellé kreált dolgokat állítani. Stílusában, módszereiben a mai hatalmi politika – és ezt most nem az ellenzékre, hanem kifejezetten a hatalmat gyakorlókra értem – engem az ötvenes évekre emlékeztet. Isten tudja, hogy az ilyen szándékos keresgélés honnan indul, és hova lyukad ki. Azt mondom: amennyiben lehetőségem lesz a főváros ügyeit intézni, akkor tárgyilagos leltárt fogok készíteni arról, honnan indulunk, és bár bizonyos dolgokat másképp szeretnék csinálni, de boszorkányüldözés nem lesz. Felvetődik persze a kérdés: ha valamelyik szekrényből súlyos csontváz esik a fejemre, akkor mit lehet tenni?
Meg kell állapítani, kié volt a test.
Így van. Indulatoktól mentesen, tárgyilagosan. Az biztos, hogy politikai vagy egyéb alantas indítéktól vezérelve senkinek nem fogom megkeseríteni az életét, nem keresgélek ürügyeket.
Valamit pontosítsunk. Ön megjegyezte, hogy ügyek kreálásában a kormánypárt viselkedése az ötvenes évekre emlékezteti.
Igen, nekem az köszön vissza.
És mit gondol Kövér Lászlónak arról a nyilatkozatáról, amely szerint a Fidesz hatalomátvétele után a kormánypártok vezetőit egyenként levadásszák.
Nem tudom, hogy Kövér László tényleg mondott-e ilyet, ezt tőle én nem hallottam. A saját nevemben azt tudom mondani, ha a fővárosban én jövök, nem azért jövök, hogy bárkiknek álmatlan éjszakái legyenek miattam. Senkit nem akarok meghurcolni. Szerintem nincs értelme kiásni a csatabárdot, nincs értelme pártpolitikai háborúságot kezdeni, mert tény: a baloldal nélkül nehéz lenne elképzelni a főváros irányítását. Budapest beállítottsága, tradíciói nem teszik indokolttá vagy lehetségessé a baloldal kiszorítását. Itt együtt kell boldogulni.
Márciusban szavaz a közgyűlés a főváros költségvetéséről, Hunvald nélkül, akinek a hiányával Budapesten megszűnt a koalíciós többség. Mi az ára a fideszes támogatásnak?
Nálam nincs olyan, hogy „a támogatás ára”. Lehet, hogy a fővárosi koalíció így gondolkodik. Én nem. Egy ára van, hogy végre olyan költségvetési tervezetet tegyenek le az asztalra, amely nem okoz kárt a városnak. A jelenlegi tervezet azonban nem tisztázza a város valódi anyagi helyzetét. Budapestnek már most 160 milliárd az adóssága, úgy, hogy ebben nincs benne a BKV 85 milliárdos adósságállománya, ami persze ugyanúgy a fővárost terheli.
Lesz-e 2010-ben Demszky–Tarlós-párharc?
Ez nem rajtam múlik. Ha a jobboldal engem indít főpolgármester-jelöltként, én ott leszek. Hogy Demszky Gábor ott lesz-e, azt nem lehet tudni, mert erről minden alkalommal mást mond. Hol azt, hogy soha többé nem indul, hol meg azt, hogy még meggondolja. Mindenesetre ha mindketten indulunk, remélem, hogy nem fog megismétlődni, ami 2006-ban történt. Akkor nem vállalkozott velem tévévitára. Azt sugallta: ez méltóságán aluli lett volna. Hozzáteszem: Demszky Gábort vitapárbajban még soha senkivel nem látták. Én most sem fogok kitérni.
Szerdán ott leszek!
Hol leszel?
Csak lenne már, hogy végre eltűnjön a De(ré)mszky – (El)Hagyó páros!
Korrekt pali ez a Tarlós. Ilyenekre lenne szükség a balliberális oldalon is.
Nem csak Tarlós Istvánnak kivánunk sok szerencsét, hogy nyerje meg a Főpolgármesteri választásokat, hanem az egész Budapestieknek, hogy végre sikerüljön elmozdulni ebből az áldatlan, nem sorolom “álapotból “ami tudott, hogy nehéz és hosszú lesz…….
Sajnos az is tudott, hogy” istriai ” Demszki Gábor 20 év alatt nem felvirágosztatta csapatával, hanem lehervasztotta Budapestet !!!
Aki járt Prágában, annak idején, az árviz után, megtapasztalhatta milyen hamar rendbe rakták azt a szép kis várost a csehek büszkeségére, igaz az ottani főpolgármestert nem Demszkinek hivták.
Úgy hogy ha megválasztják ( adja Isten ) Tarlós urat, kivánunk neki nagyon jó egészséget és mégegyszer sok sikert és egy nagyon jó csapatot
Tisztelt Fórumozók!
Én már számtalan alkalommal voltam itt Csepelen olyan rendezvényen, ahol Tarlós úr volt a meghívott előadó és mindig elégedetten tértem haza. Élveztem a beszédeit a nyugodt, higgadt érvelését, kifinomult humorát és nem utolsó sorban intelligenciáját. Ugyanakkor láttam az m1 reggeli műsoraiban is, ahol ellentmondást nem tűrő hangnemben “oktatta” az eltévelyedett kérdezőket.
Valóban érdekes egy-egy pártkeltés viselkedése. Annak tükrében meg különösen érdekes, hogy papíron ők a közt szolgálják, és az adófizetők pénzéből vannak fizetve A kormánnyal nem különösképpen szimpatizáló adófizetők pénzéből is.