Csepel.hu
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a napokban életének 94. évében elhunyt Hermann Mária. 2011-ben Németh Szilárd Csepel polgármestereként Csepel Örökség díjjal tüntette ki. Emlékére június 4-én gyászmisét celebrálnak a Béke téri templomban.
Az alábbiakban Kispál György plébános szavait olvashatják:
Hermann Mária kalocsai iskolanővér is a többi tízezer magyar szerzetes keresztútját járta végig. A háború utáni pár év reményei után egy éjszaka ponyvás teherautókon találták magukat és a Rákosi rendszer velük zsarolta meg a püspöki kart. Vagy tárgyalnak az állammal, vagy a szerzetesekkel meg se állnak Szibériáig. Maradtak itthon, de szétszóratva, mindenki civil állásban. Mindenhol megállta a helyét. Kántorként, tanárként. Visszajáró idős tanítványai bizonyítják.
A hőgyészi, elszászi eredetű leány megállta a helyét itthon és külföldön. Rómában és Németországban. Szervezőként és gazdasági managerként. Csanád Béla professzor úrral nemcsak a csepeli kolostort építették föl, hanem a kalocsai iskolájuk is kibővült, megújult. Kalandos, bátor utakon hozta a pénzt Nyugatról, nővér társaitól. Élete utolsó húsz-huszonöt évét a csepeli kolostor-öregotthonban töltötte. Itt adott helyet a Rómából ismert Prokop Péter papfestőnek is. Amikor kellett, első szóra segített a Béke téri templomnak is.
Erős asszony volt, határozottan képviselte a maga igazát. Ennyi munkához kellett is.
Különösen tiszteltük benne, hogy nem volt ájtatos manó. Szolídan járt, de nem rendi ruhában. Ahogy ő mondta: “A rendi ruháért senki ne tisztelje, de ne is köpje le”. Mintha ezt a természetességet, de mégis mély érzést fejezte volna ki azzal, hogy ide hozatta az ország legszebb Mária szobrát. Ahogy én nevezem a “A kunsági Madonnát”. A művész egy gondokkal küzdő, gyermekét aggódva magához szorító édesanyából formázta meg.
A fiatalkori álmokat csak a rendszerváltás hozta meg. Amit lehet megvalósított.
Mária nővér, nyugodj békében!
Kispál György plébános