FŐTÁV: az lesz a bűnbak, aki menekül?

Inforadio.hu

Távhő

Több százezer fővárosi lakás maradhat fűtetlenül, ha a tömeges leválások eredményeként gazdaságilag összeomlik a távhőszolgáltatás rendszere – mondta az InfoRádiónak a Főtáv Zrt. szóvivője. Balog Róbert szerint az egyéni hőmennyiségmérők használata önmagában nem jelent megtakarítást. Marton Tamás, az 1080 békásmegyeri lakás leválását kivitelező mérnökiroda vezetője viszont állítja: jogszerűek voltak a leválások, a korszerűsítések pedig nem mérséklik az alapdíjat.

A kérdés az, hogy egy létező jogszabály áthágásával létrejövő leválás tekinthető-e utólagosan jogszerűnek. A Főtáv szerint nem – nyilatkozta az InfoRádiónak Balog Róbert, a cég szóvivője azzal kapcsolatban, hogy Békásmegyeren ezernél is több lakás vált már le a távfűtési rendszerről.

Balog Róbert kifejtette: a rendszerről leválni csak bizonyos feltételekkel lehet. Olyan környezetbarát fűtési módot kell kiépíteni, ami konkurense a távhőszolgáltatásnak. Ilyen például a megújuló energiára alapozott, elektromos vagy hőszivattyús rendszer – ezeknek ugyanis szinte nincs szennyezőanyag-kibocsátásuk, azaz legalább annyira környezetkímélőek, mint a távfűtés.

Marton Tamás, az 1080 békásmegyeri lakás leválását kivitelező mérnökiroda vezetője szerint azonban jogszerű volt a lépés. A távhőszolgáltató és a lakások közötti közüzemi szerződés úgy fogalmaz, hogy azt harminc napos határidővel fel lehet mondani. Aszerint a fővárosi rendelet szerint, amire a Főtáv hivatkozik, egy társasház csak úgy válhat le a távhőszolgáltatás rendszeréről, ha kibocsátás nélküli az új fűtési rendszer. Csakhogy a környezetvédelmi törvény fölsorolja, hogy a fűtési rendszereknek milyen kibocsátási értékek alatt kell maradniuk. A rendelet viszont nem írhatja felül a törvényt – fejtette ki az InfoRádiónak.

Másik probléma, hogyha viszonylag sok háztartás leválik a távhőszolgáltatásról, akkor akár össze is omolhat a rendszer, tönkremehet a szolgáltató, és azt közpénzből kell talpra állítani, valamint a fűtés nélkül maradó lakásokat is közpénzből kell ellátni – vázolta a Főtáv szóvivője. Az önkormányzatok erre is gondolnak, amikor a környezetvédelmi megfontolások mellett emiatt is a rendszer keretében próbálják tartani a fogyasztókat.

Mennyiségtől függ a számla összege

Ezeknek a közösségeknek mindig a költségtakarékosság a céljuk. A megtakarítás azonban nem abból származik, hogy gázkazánnal fűtünk, hanem a fűtési rendszer korszerűsítéséből – szögezte le a szóvivő. Ezt pedig a Főtáv által szervezett Ökoprogram keretében is meg lehetne tenni.

A számla végösszege amúgy is az elfogyasztott energia mennyiségétől függ, mivel az egységárak azonosak – tette hozzá. A költségekben különbséget okozhat még az is, hogy aki korszerűsítette a lakását, annak jár 10 százalék díjkedvezmény.

Az összfogyasztást az épület hőközpontjában méri a szolgáltató, majd a társasház vagy lakásszövetkezet kérésének megfelelően elosztja az összeget a lakók közt, szerencsés esetben valamilyen mérőeszköz segítségével. Ha nincs ilyen, akkor másképp, például a lakások alapterületének figyelembe vételével.

Ilyenkor nyilván azonos alapterületű lakásoknak a díja is azonos lesz, azaz nem jelentkeznek a fogyasztásbeli különbségek – mutatott rá Balog Róbert.

Az egyéni mérőknél is sokan panaszkodnak, hogy nem takarítottak meg semmit. Ezeket évente egyszer vagy kétszer olvassák le, és utólagosan korrigálják a befizetett díjat a fogyasztáshoz képest. De ezek használatától nem várjunk megtakarítást, az attól lesz, hogy letekerjük a radiátort – hívta fel a figyelmet a Főtáv szóvivője.

Marton Tamás szerint azonban nem lehet korszerűsítéssel sem takarékoskodni. Ugyanis a nagy költséget nem az energiafogyasztás, hanem az alapdíj jelenti, amit semmiféle Ökoprogram nem csökkent. Ráadásul az energia szállításáért sem kell fizetnie a levált békásmegyerieknek, mivel helyben azt állítják elő – tette hozzá.

Forrás: Inforadio.hu

2 hozzászólás “FŐTÁV: az lesz a bűnbak, aki menekül?” bejegyzésre

  1. én szerint:

    Nem kellett volna pofátlanul kizsigerelni az embereket. Nem kellett volna a végtelenségig feszíteni a húrt.

    Most ne bömböljenek! A folyamatos rablást egyre többen fogják még megúnni! Hoppá!

  2. nagyapó szerint:

    Megint a nagy maszatolás. Miért környezetszennyezőbb egy gázkazán, mint egy gázerőmű? A csepeli erőmű nem széndioxidot bocsát ki?
    Mi köze van a csepeli erőműnek, amelyik Csepelt és Erzsébetet fűti, a Főtáv-hoz? Semmi csak a számlázás. A Főtáv a fűtés árát pedig a legdrágább erőmű alapján határozza meg, mert neki is nyereséget kell termelni. Ez valószínűleg a Révész utcai fűtőerőmű, amelyik nem termel kapcsolt villamos energiát.
    Csepelt egy kisebb, kb. 20 MW-tos erőmű is ellátná, mint régen a CSESZÜ erőműve. Ezt a papírgyári erőmű is meg tudná termelni, és verseny lehetne, mert a csepeli erőmű hova tenné a most távfűtésre használt “hulladékhőt”?
    Gondolkodjunk!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

Itt lehet hozzászólni !