Vigyázat: mától 160 szupertraffipax működik élesben

Inforadio.hu

szupertraffipax

Csütörtöktől élesben működik az a 160 mobil traffipax, amelyet 720 millió forintért vásárolt a rendőrség. A VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat első elemei a már rendszerben lévő 80 darab mobil sebességmérőt váltják ki, azokat legfeljebb a használatból átmenetileg kivont traffipaxok pótlására használja a továbbiakban a rendőrség.

Véget ért és sikeresen zárult a változtatható helyű Komplex Közlekedési Ellenőrzési Pontok (KKEP) tesztüzeme. 2015. március 26-tól a rendőrség megkezdi az eszközök éles üzemeltetését, így a közúti közlekedés résztvevői immáron joghatással járó mérésekre számíthatnak az ország teljes területén. A 160 darab változtatható helyű KKEP a már rendszerben lévő 80 darab mobil sebességmérő berendezést váltja ki, azokat legfeljebb a használatból átmenetileg kivont KKEP-k pótlására használja a továbbiakban a rendőrség – írja a police.hu.

Az objektív felelősség 2008-ban történt bevezetése óta egészen 2013-ig a sebességtúllépések miatt kiszabott bírságok átlaga folyamatosan és jelentős mértékben csökkent, 39 266 forintról 33 925 forintra, azonban tavaly emelkedés volt tapasztalható. Ebből következik, hogy a megbírságoltak nagy többsége a megengedett sebességhatárt olyan mértékben lépte túl, hogy a közigazgatási eljárás során a legalacsonyabb, 30 000 forintos bírságot kapta kézhez. Ugyanakkor tavaly megtört ez a kedvező – a haladási sebesség csökkenésére utaló – tendencia, és a bírságok átlaga 33 925 Ft-ról 34 031-re emelkedett. Sajnálatos módon a kedvezőtlen változás 2014-ben a közlekedési balesetek során elhunytak számában is megmutatkozott. Magyarország közútjain, a halálos kimenetelű baleseteket következtében 2013-ban 591-en, míg 2014-ben 626-an vesztették életüket.

Az Európai Bizottság célja a közúti balesetek halálos áldozatai számának felére csökkentése 2020 végéig az Európai Uniót képező tagállamok területén. Az ún. “Power Model” alapján – amely a sebességnövelés és a balesetek kialakulásának valószínűségét vizsgálja – megállapítható: amennyiben minden egyes járművezető, állandó jelleggel csupán egyetlen kilométer/órával csökkentené járműve haladási sebességét, úgy ezzel évente 2200 ember életét lehetne megmenteni Európában.

A VÉDA Közúti Intelligens Kamerahálózat megvalósításával a közlekedésben résztvevők motiválásán keresztül a rendőrség elérendő célja, hogy a járművezetők törekedjenek a sebesség megfelelő megválasztására, és tartsák be a megengedett legnagyobb sebességre vonatkozó, mind a többi közlekedési szabályt.

A rendszer első elemeként bevezetett változtatható helyű KKEP-k üzemeltetése alapfunkciókkal indul, amelyek közül joghatással csak a közlekedők haladási sebességének mérése jár. Ugyanakkor az eszközök a sebességellenőrzésen kívül a közlekedésrendészeti munkát is támogatják majd az automatikus rendszámfelismeréssel, a forgalomszámlálással és a torlódások észlelésével. 

Várhatóan 2015 harmadik negyedévében jelennek meg azok a kiegészítő funkciók, amelyek más, a közlekedésbiztonságot veszélyeztető szabályszegéseket is képesek lesznek rögzíteni és az eljárások lefolytatásához továbbítani. A változtatható helyű KKEP-k ellenőrzik majd a fényjelző készülékek jelzésire és a vasúti átjárón történő áthaladásra vonatkozó előírások megtartását, az autóbusz forgalmi sávok és a leállósávok igénybevételét, valamint a biztonsági öv használatát is. 

Képesek lesznek észlelni a közúton közlekedő, veszélyes árut szállító járműveket, a behajtási tilalom megszegését, a záróvonal átlépését és azt is, ha a közlekedők a kötelező haladási irányra vonatkozó előírásokat szegik meg.

Forrás: Inforadio.hu

2 hozzászólás “Vigyázat: mától 160 szupertraffipax működik élesben” bejegyzésre

  1. elhallgattatni szerint:

    Eljárás a pöffeszkedő rendőrautó ügyében

    Lapunk szerdai tudósítása és videófelvétele alapján vizsgálatot rendelt el a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője az M3-ason ok nélkül és huzamosan a belső sávban haladó rendőrautó ügyében. Mint levelükben tájékoztattak, a rendőr-főkapitány a vizsgálat eredménye alapján dönt a szükséges és indokolt felelősségre vonásról és annak mértékéről.

    Mint arról szerdán beszámoltunk, a rendőrautó egy olvasónk kocsija elé állt a belső sávban és nem engedte elhaladni:

    Múlt hét csütörtökén Miskolcra utaztam az M3-ason és Gyöngyös után elénk állt egy rendőrségi autó a belső forgalmi sávban. Nem volt hajlandó a szélső sávba lemenni, hiába volt az szabad. Az sem zavarta, hogy lassan több tíz autó követte.

    – írta lapunknak Lajos.

    Olvasónk szerint felháborító, hogy a rendőrnek szabad szabálytalanul tartósan a belső sávban haladni. Jobbról viszont nem szabad előzni, így az egész autópálya forgalmát feltartotta, tette hozzá.

    Az esetről videót is készített:

    A videó alapján két kérdés vetődött fel:

    Szabályosan halad-e a rendőrautó folyamatosan a belső sávban?
    Jobbról előzésnek számít-e, ha valaki a külső sávban elhajt mellette (a sebességhatárt betartva)?

    Az első kérdésre a KRESZ egyértelmű választ ad: a rendőrautó szabálytalan volt, hiszen rá is érvényes a jobbra tartási kötelezettség. (Hacsak nem használja a megkülönböztető jelzéseit, de itt nem használta.)

    A második kérdésre Pető Attilát, a kreszforum.hu oktatóját idéztük, aki szerint a külső sávban elhaladás ilyen esetben előzésnek számít, ezért büntethető. Az oktató szerint ilyenkor azt teheti az autós, hogy a rendőrautó mögé sorol a belső sávba, és ha nem megy a megengedett legnagyobb sebességgel, akkor egyszerűen ledudálja maga elől. (Ha meri.)
    A legtutibb megoldás, biztosra játszó olvasónktól:

    “Van egy olyan megoldás is, hogy beállsz a rendőrautó mögé és egy vagy két autót hagysz közöttetek. Ezután dudálsz egy nagyot. A rendőrautóban azt fogják hinni, hogy a mögöttük levő dudált…. a rendőrautó jó esetben félreáll, rossz esetben a mögötte haladó autóst leinti – viszont az autós teljes ártatlansággal fogja állítani hogy nem dudált és a rendőr csak akkor veszi észre hogy szamarat csináltak belőle, amikor már távol járok…”

    A cikkkel kapcsolatban rengeteg levelet kaptunk, a témában minden bizonnyal jártas olvasóink erősen megkérdőjelezték az oktató érvelését. Ezért megkerestük az ügyben Pausz Ferenc közlekedési szakértőt, aki nyugdíjba vonulása előtt sokáig vezette az ORFK közlekedésrendészeti osztályát.

    Pausz először azt szögezte le: egyértelmű, hogy a rendőr szabálytalan volt. Az előzés tekintetében nem volt ilyen határozott. Véleménye szerint a hatályos KRESZ szövege nem ad pontos útmutatást, hogy ilyen esetben az elhaladás párhuzamos közlekedésnek vagy jobbról előzésnek számít-e. Pausz úgy gondolja, logikailag a párhuzamos közlekedés elve akkor érvényes, ha két egybefüggő kocsisor halad a külső és a belső sávban, mert így konfliktusokat eredményezne, ha valaki a külső sávban mindenáron be akarná tartani, hogy nem megy el az esetleg éppen lelassuló belső sáv mellett. A videón azonban az látszik, nemhogy egybefüggő kocsisor nincs, de teljesen üres a külső és a belső sáv a rendőrkocsi előtt.

    Arra a kérdésre, hogy mit csináljon egy autós, ha hasonló helyzetbe keveredik, azt tanácsolta, hogy amíg ez az értelmezési probléma fenn áll, semmiképpen ne próbáljon elhaladni a belső sávban közlekedő mellett. Ha ezt mégis megtenné, és a rendőrautó leállítaná jobbról előzés miatt, akkor mondja azt, hogy jelentsék fel. Akkor ugyanis egy eljárás kezdődik, amiben mérlegelési, értelmezési, fellebbezési lehetőség van, nem úgy, ha helyben elfogadja a szabálysértés tényét, és fizet.

    A szakértő szerint a KRESZ-t ebben az esetben a törvényalkotónak kell értelmeznie, azért azt javasolta, hogy az igazságért forduljunk az illetékes tárcához, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz. Megtettettük, a választ várjuk.

  2. csapajev szerint:

    Nagyon egyszerű a magyarázat! BUNKÓ. Nálunk a büntetés cél. Jobb helyen következmény!

Itt lehet hozzászólni !