Csepel.info
A meglehetősen gusztustalan új csepeli cenzordivat szerint törtölt nevet és hallgatott el híreket ismét a Csepel újság – állítja Udvarhelyi András baloldali újságíró a szerkesztőségünkhöz továbbított levelében, melyben több ilyen esetet is felsorol.
Miközben hosszú idő után néhány mondatban az ellenzék is megszólalhatott a költségvetés ügyében, úgy tűnik, a cenzorok a háttérben továbbra sem pihennek. A hét végén megjelent Csepel újság a baloldali közíró szerint ismét hozta a formáját. Az alábbiakban Udvarhelyi András levelét közöljük.
Tisztelt Uraim!
Nem én akartam írni, nem az egyéni sértődöttségem íratta ezt velem, hanem azok kényszeritették ki belőlem, akik ismételten megszegték a sajtószabadság és az újságírói etika alapvető szabályait. Kérem, a hatalmon lévők gondolkodjanak el, hogy van-e értelme megengedni, hogy egy szerkesztő ezt minduntalan megszegje. Megint csak arra kérlek benneteket, hogy az alábbi igazságtalanságot hozzátok nyilvánosságra, illetve felszólítani a felelős szerkesztőt, hogy mit követel a sajtószabadság. Nem lehetünk figyelemmel csak az olvasók érdekeire, ha nyilvánvaló módón minduntalan megsértik a sajtószabadságot.
Sajtószabadság? Csepelen?
Harmadik alkalom az én esetemben, minden bizonnyal másokkal szemben is ezt teszi, hogy Bárány Tibor, a Csepel újság állítólag felelős szerkesztője, valójában felelőtlen szerkesztője félrevezeti az olvasókat. Megszegte, és megszegi a sajtóetika és az újságíró szaka alapvető előírásait. Elhatározta, hogy amíg ő a Csepel újság szerkesztője, nem írhatják le kollégái nevemet, még akkor sem, ha egy hírnek lényeges része szereplésem.
Tavaly a Madár János és Hanácsek Erzsébet költők estjét én vezettem, én méltattam munkásságukat, Drucker Tibor féle Csevegő füzetet én írtam, én vezettem a műsort és szerkesztettem, Mucsi Ferenc, bizonyára Bárány utasítására, nem írta le nevem egyik cikkben sem. A Baranyi estre Deák kollégám lusta volt, „elfelejtett” eljönni és egy semmitmondó rossz cikket írt. Az egyik műsorvezető én voltam, nevemet nem írta le a cikkben.
Nos, így megy ez a Csepel újságnál. Többször panaszt tettem a lapfelügyelő Polgár Györgynél, de nincsen foganatja. Úgy tűnik, hallgatólagosan egyet éretnek Bárány kisszerű bosszújával. Tehát büntetlenül vezetheti félre az olvasókat a szerkesztő.
Valószínűleg most is összejönnek a sajtószabadság napján, hogy megemlékezzenek a sajtószabadságról.
Szégyellem, hogy kollégája voltam egy antidemokratának.
Levelemet természetesen elküldöm néhány csepeli véleményformálónak.
Sajnálom, Nem szeretek botrányt kavarni, szelet vetni, és vihart aratni sem, de ha nem szólunk, akkor a majomkenyérfák, mint a Kis herceg című mesében elfoglalják a kis bolygónkat, Csepelünket is.
Tegyen mindenki, minden csepeli ellene, akivel szemben hasonló kisszerűséggel jártak el.
Ne hagyjuk!
Ne hagyjuk magunkat!
Ha az alkotmány biztosítja a szólás és sajtószabadságot, akkor ezt Csepelen sem szeghetik meg minduntalan.
Kérem, ne engem hibáztassanak a hibaelkövetők vagy az őket támogatók, hanem önmagukat.
Ezt a levelet elküldöm a politikai tanácsadónak, Polgár Györgynek, hogy értesítse Tóth Mihályt, hogyan értelmezi az általa támogatott szerkesztő a sajtószabadságot.
Szeretném tudatni ezúton, hogy minden egyes alkalommal, amikor sérteni érzem a sajtószabadságot, tiltakozni fogok.
Üdvözlettel: Udvarhelyi András
U.i.: Ha nekem esetleg nem hisz valaki, annak figyelmébe ajánlom a nagy holland filozófus gondolatait a szabadságról, a szabadság etikájáról.
„…szabad államban mindenki azt gondolhatja, amit akar, és kimondhatja, amit akar, és kimondhatja azt, amit gondol.” (Teologiai-politikai tanulmányok, 20. fejezet.)
„Az ember számára tehát semmi sem hasznosabb az embernél: az emberek, mondom, nem kívánhatnak becsesebbet létük fenntartására, mint azt, hogy mindannyian úgy megegyezzenek minden dologra nézve, hogy valamennyinek lelke és teste szinte egy lelket és egy testet alkosson, mindnyájan tőlük telhetőleg együttesen törekedjenek létük fenntartására, és mindannyian együttesen keressék mindnyájuk közös hasznát. Ebből következik, hogy azok az emberek, akiket az ész kormányoz, azaz azok az emberek, akik az ész vezetése mellett keresik a maguk hasznát, nem vágyódnak semmi olyasmire, amit nem kívánnak a többi ember számára, s ezért igazságosak, hűségesek, becsületesek.” (Etika, IV. 18. tétel.)
„Bármennyire is áll tehát, hogy a legfőbb hatalmak joga mindenre kiterjed, s hogy a jog és a jámborság értelmezőinek tartják őket, azt mégsem érhetik el sohasem, hogy az emberek ne a saját gondolkodásmódjuk szerint alkossanak maguknak véleményt a dolgokról, s ehhez képest ne ilyen vagy amolyan indulat támadjon bennük. Igaz ugyan, hogy joguk van mindenkit ellenségnek tekinteni, aki nem ért velük feltétlenül egyet mindenben, de most nem arról van szó, mi az ő joguk, hanem arról, mi hasznos. Mert megengedem, hogy joguk van a legerőszakosabban uralkodni, s a legcsekélyebb okokból halálra hurcolni a polgárokat, de senki sem fogja azt állítani, hogy mindez a józan ész ítélete alapján történhetik meg… meg kell adni az ítélet szabadságát, amely igazán erény, s elnyomni nem is lehet. Ehhez járul, hogy semmiféle olyan baj nem származhatik belőle, amelynek (mint mindjárt kimutatom) a hatóság tekintélye elejét vehetné: nem is szólva arról, hogy ez a szabadság kiváltképpen szükséges s a tudományok és művészetek előmozdításához. Mert ezeket csak olyan emberek művelhetik jó sikerrel, akiknek ítélete szabad és semmiképpen nem elfogult. De tegyük fel, hogy ezt a szabadságot el lehet fojtani, s az embereket úgy lehet korlátozni, hogy még mukkanni sem mernek a legfőbb hatalmak előírása nélkül, azt bizonyára sohasem fogják elérni, hogy az emberek csakis azt gondolják, amit a legfőbb hatalmak akarnak.
Ebből szükségképpen következnék, hogy az emberek állandóan mást mondanának, mint amit gondolnak, ennélfogva megszűnnék a hűség, amelyre olyan nagy szükség van az államban, lábra kapna a megvetésre méltó hízelgés és hitszegés… minél inkább el akarják venni az emberektől a szólásszabadságot, annál makacsabbul ellenszegülnek, nem ugyan a kapzsiak és hízelgők és más telhetetlen lelkűek, akiknek legfőbb boldogsága, ha nézhetik pénzüket a szekrényben és megtölthetik hasukat, hanem azok, akiket a jó nevelés, az erkölcsi tisztaság és az erény szabadabb emberré tett.” (Teológiai-politikai tanulmányok, 20. fejezet.)
„Minél több állam köt egymással békét, annál kevésbé lesz oka tartani valamelyik államnak a többitől, mert mindenik államnak annál csekélyebb lesz a hatalma a háború indításához, s így mindenik állam annál inkább kénytelen lesz a béke feltételeit megtartani, vagyis annál kevésbé lesz önrendelkezési jogának a birtokában, sőt annál inkább kénytelen lesz a szövetségesek akaratához alkalmazkodni.” (Traktátus)
„Ami az emberek állami közösségének javára szolgál, vagyis előidézi azt hogy az emberek egyetértésben éljenek, az hasznos, az viszont, ami egyenetlenséget támaszt az államban, az rossz. (Etika, IV. rész.)
„Kétségtelen ugyanis, hogy a lázadásokat, a háborúkat, a törvények lábbal tiprását vagy megsértését nem annyira az alattvalók gonoszságának, mint inkább az állam rossz kormányzatának kell betudni.” (Teológiai-politikai tanulmányok.)
Hm, mielőtt András stílusában behergelitek magatokat: a szabályok szerint a műsorvezetőt, moderátort nem kötelező feltüntetni egy tudósításban, ha nem töltötte be a teret a jelenléte (értsd: nélküle is futott volna a rendezvény, szerepe nem volt meghatározó).
Egy recenzióként is szolgáló könyvbemutatós tudósításból kihagyni a szerzőt viszont hiba! Ha nem szabad leírni a hűtlen és gyalázkodó U.A. nevét (az előzményeket ismeritek), akkor nem kellett volna semmit se megjelentetni az eseményről, és kész.
Csepel közélete (különösen a művészeti-kulturális) túl aktív ahhoz (ami egyébként önmagában hasznos), hogy heti 8 (időnként 12) oldalon minden hír bőségesen terítékre kerüljön; egyszerűen muszáj rangsorolni, és gyakran kihagyni ezt-azt. Hogy mit, az persze felelős döntés kérdése… Csak azt akarom jelezni, hogy más (U.A., Fidesz stb.) sem tudná a terjedelmi lehetőséget növelni, és nekik is lennének prioritásaik.
” Homo homunus lupus” Ez csepelen egy primitív álbaloldali garnítúra által megvalósításra is kerül. Sajnos az ilyen 50-es évek beli gondolkodású emberek járatják le a baloldalt. Azt hiszik, amiről nem beszélnek az nincs is, ahelyett, hogy őszintén beszlnének a tényekről. Rábíznák az olvasóra mit hova sorol, miről milyen következtetést von le. A legnagyobb stratégiai butaság a másként gondolkodó lebecsülése.
Kedves Gabike!
Hálás lennék, hogyha a “homo…” lefordítanád magyarra, mert szerintem ezt nem csak én nem értem, hanem más sem- aki igen attól elnézést kérek.Innentől kezdve értelmezhetetlen, amit írsz. Sajnálom, mert érdekelne, a véleményed még akkor is, hogyha ez -saját bevallásod szerint – mazohista érzéseket kelt benned, mármint a forum olvasása, ahoz szólása.
Csaak nem a “homo humulus lupus” kifejezésre gondoltál?
Kedves Forumozók!
Felhívnám a figyelmet, hogy Udvarhelyi András az az újságíró, aki már korábban is felhívta a figyelmet arra, hogy a Csepel Újság hetilap – vajon miért heti – erőssen cenzúrázott, vagyis közpénzből létrehozott párt-lap.
Ha nem tévedek, akkor Udvarhelyi úr nem vádolható azzal, hogy jobboldali lenne, tehát elfogadható, mértékadó amit ír-mond.
Persze nem mindenkinek!
A csepeli MSZP sajtószabadsághoz kapcsolódó viszonyáról és Udvarhelyi András szavairól, valamint idézeteiről a következő jutott eszembe:
“A Párt azt kívánja, hogy tagadjunk meg a szemünk és fülünk révén szerzett tapasztalást. Ez végső, leglényegesebb parancsa. Winston elbátortalanodott, ha a vele szemben álló irtózatos erőre gondolt; arra a könnyedségre, amellyel bármelyik pártértelmiségi legyőzhetné őt, ha vitára kerülne a sor; a ravasz érvekre, amelyeket ő nem lenne képes megérteni, s még kevésbé tudna felelni rájuk. És mégis neki van igaza! Azoknak nincs igazuk, és neki igaza van. A nyilvánvaló, egyszerű és igaz dolgokat kell megvédenie. A maguktól értetődő dolgok igazak, ehhez kell ragaszkodnia! A fogható világ létezik, törvényei nem változnak. A kő kemény, a víz nedves, az alá nem támasztott tárgyak a föld középpontja felé zuhannak. Azzal az érzéssel, hogy O’Brienhez beszél, s hogy amit kimond, fontos sarkigazság, ezt írta le:
A szabadság az, ha szabadságunkban áll kimondani, hogy kettő meg kettő négy. Ha ezt megtehetjük, minden egyéb magától következik.”
Orwell 1984 /részlet/
Gigi, te most elvégeztél valami újságíró iskolát és bevágtál ide valamit a tankönyvedből?
Csepel Újság… no comment. Polgár és Bárány egy nulla. Szakmailag semmik. Ez van.
Mit várunk ezektöl?
Laja,
a gyakorlatról beszélek és a szakmai érvekről. Mert semmi sem dühít annál jobban, mint hogyha főfoglalkozású politikaitőke-kovácsolók előcibálnak valamit, amihez nem értenek, hogy arra felfűzve megint anyázni lehessen.
Tehát megismétlem András érveire kontrázva: hiba kihagyni egy könyvismertetőből a szerzőt, de (a másik két esetben) nem kötelező csak azért megemlíteni a moderátori szerepét, mert ő úgy érzi, nagyon sokat készült rá.
Gigi, azért ne feledjük, hogy láthatóan magad is a “főfoglalkozású politikaitőke-kovácsolók”-hoz tartozol. Az nem zavar, hogy a polgármester, a Csevak vezetője vagy az MSZP-s képviselő nem vesz részt egy fórumon, de azt számolod, hogy a fideszes hány percet van ott (hogy mekkora gestapós lenne egy fideszes ezért, elképzelni is nehéz). Láthatóan az sem zavar nagyon, hogy a Csepel újság a régi kádári szinten működik tovább, húsz évvel a “rendszerváltás” után.
Hogyne zavarna… A politikát legszívesebben messzire kerülném, mert mocskos pro és kontra. Éppenhogy csitítani igyekszem a viharokat, és szakmai mederbe terelni a nézetkülönbségeket. Ha ez nem sikerül, az lehet az én hibám…
Az más kérdés, hogy az említett Csevak-fórumon nem volt illetékes a felsővezetés, míg a szakemberek nagyon is megjelentek. Bátky Endre MSZP-s képviselő megtisztelte a rendezvényt, Borka-Szász Tamást magam is hiányoltam. A fideszes Borbély Lénárd “beugrása” meg csak azért tűnt fel, mert késve érkezett, és sietve távozott.