A volt BKV-vezér visszavonta vallomását
Origo, Mno
Jogerősen elutasította Gyurcsány Ferenc, volt miniszterelnök Dézsy Zoltán filmrendezővel szemben benyújtott keresetét a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön kihirdetett másodfokú határozatában.
A DK elnöke az Elment az öszöd című film miatt perelte be a filmrendezőt. Tekintse meg az Origo videóját az ítéletről.
Megcáfolták Gyurcsányt
Nem létezik olyan titkosított jelentés a 2006. őszi eseményekről az Alkotmányvédelmi Hivatalban (AH), mint amilyenről Gyurcsány Ferenc beszélt tanúként a Bene–Gergényi-per keddi tárgyalásán – nyilatkozta az Mno-nak Völgyesi Miklós. A Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke, aki a Balsai-jelentést készítő munkacsoport vezetőjeként az összes dokumentumot, köztük a Belügyminisztérium, illetve az AH vonatkozó iratait is áttanulmányozta, határozottan cáfolta a volt miniszterelnök állítását. Szerinte egyszerű blöffről van szó.
Emlékezetes, Gyurcsány azt állította: van két olyan, még titkosított jelentés az AH-ban, amely jelenlegi kormánypárti politikusok szervező szerepét támasztja alá.
Eközben tegnap Gyurcsány DK-s párttársa, Vadai Ágnes tanúkénti kihallgatásával folytatódott a 2006. őszi tábornokper a Fővárosi Törvényszéken. Vadai, aki az események idején a honvédelmi és rendészeti, illetőleg a nemzetbiztonsági bizottság tagja volt, közölte: nem az ő feladatuk volt, hogy a szükséges vizsgálatokat lefolytassák, erre a kormány a Gönczöl-bizottságot kérte föl. Szabadfi Árpád volt országos rendőrfőkapitány-helyettes pedig közölte: nem tudja, miért nem indult eljárás a rendőri azonosítók hiánya miatt, miközben azok viselésére Bene László akkori országos főkapitány szóban utasította az állományt.
Forrás: Mno
A volt BKV-vezér visszavonta vallomását
Balogh Zsolt negyedrendű vádlott, aki egy ideig a BKV megbízott vezérigazgatója volt, visszavonta a nyomozati szakban Hagyó Miklós egykori szocialista főpolgármester-helyettesre, elsőrendű vádlottra tett, súlyosan terhelő vallomását a Kecskeméti Törvényszéken folyó per csütörtöki tárgyalásán.
A tárgyaláson levetítették azt a 4 óra 23 perces videofelvételt, amelyet 2010. szeptember 14-én vettek fel, Hagyó Miklós és Balogh Zsolt szembesítésén.
A felvételen Balogh Zsolt több alkalommal, határozottan mondta Hagyó Miklós szemébe, hogy a főpolgármester-helyettes arra utasította: évente 15 millió forintot adjon át neki. Azt is állította, hogy a kétszer 15 millió forintot eljuttatta Hagyó Miklósnak, másodszor egy nokiásdobozban adta át személyesen.
Hagyó azt mondta, semmilyen törvénytelenséget nem kért
A szembesítésről készült felvétel levetítése után Balogh Zsolt azzal indokolta a vallomás visszavonását, hogy akkor azért tett súlyosan terhelő vallomást Hagyó Miklósra, hogy „ne tartóztassák le, mint a többieket”. Balogh Zsolt az eljárás kezdete óta szabadlábon védekezik, letartóztatását nem kezdeményezte az ügyészség.
A videofelvételen a negyedrendű vádlott azt mondta: a pénzkérést azzal indokolta Hagyó Miklós, hogy „vannak olyan munkatársai, akiknek a fizetését csak így tudja megoldani”, valamint egy csepeli idősotthonnak is juttat belőle.
A nyomozóügyészségen készített felvételen Balogh Zsolt több alkalommal hangsúlyozta, valamint a volt főpolgármester-helyettes szemébe mondta, hogy félt tőle. A videón fenntartotta a rendőrség előtt tett vallomását, és úgy fogalmazott: „elvesztettem az állásomat, tönkrement az egzisztenciám, azzal a bűntudattal, amit ti okoztatok, nem voltam képes élni, ezért mondtam el az igazságot”.
Balogh Zsolt Hagyó Miklós szemébe mondta – többször tanúk megnevezésével együtt – azokat az eseteket, amikor a főpolgármester-helyettes utasította egy-egy konkrét ügyben. Hagyó Miklós a Balogh Zsolt által konkrét időpontokkal és helyszínekkel megjelölt találkozások egy részére nem emlékezett, másokról pedig azt állította: nem az történt, amit vádlott-társa állít. Hagyó Miklós minden egyes alkalommal azt mondta, hogy ő soha nem utasította, nem fenyegette Balogh Zsoltot, törvénytelenséget nem kért tőle.
Balogh Zsolt a felvételen végig nyugodt volt, határozottan tett vallomást.
Balogh Zsolt nem tartja fenn állítását
Homonnai János ügyész a vetítés után hangsúlyozta: a felvétel az eljárás törvényességét bizonyítja, a terheltek vallomásait védőik jelenlétében, a törvényi figyelmeztetések elhangzása után vették fel. Hozzátette: a jegyzőkönyvek is azt bizonyítják, hogy a védők nem észrevételeztek semmilyen törvénytelenséget az eljárás során, csak három-négy évvel később emeltek kifogást.
Balogh Zsolt ezután jelentette be, hogy a szembesítéskor tett vallomását nem tartja fenn. „Hagyó Miklós semmilyen törvénytelenségre nem utasított, neki semmilyen pénzt nem adtam át” – mondta a negyedrendű vádlott, aki a bíróság előtt eddig nem tett vallomást.
Hadnagy Ibolya tanácsvezető bíró megkérdezte Balogh Zsolttól, hogy meggondolta-e, amit mondott. A vádlott csak annyit válaszolt: „igen, de nem kívánok egyebet mondani”.
A vádirat szerint a Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes által létrehozott és vezetett bűnszervezet 2007 januárjától 2008 augusztusáig 1,49 milliárd forintot meghaladó vagyoni kárt okozott a BKV-nak. A vádhatóság Hagyó Miklóst folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével mint felbujtót, kétrendbeli, vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetés bűntettével, hivatali visszaélés bűntettével, valamint hivatalos személy által elkövetett zsarolás bűntettével vádolja.
Forrás: Mno