Kitört az atomháború a szocialistáknál
Mno, Csepel.info, Index
Leállította az EU a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött 12 milliárd eurós megállapodást – írta a Financial Times. Az atomerőmű bővítése bal- és jobboldali kormányokon átívelő megállapodás-sorozat volt, és a lap szerint az EU orosz befolyástól fél, ezért blokkolná az építést.
A döntés, amelynek részleteit titokban tartották, az Európai Bizottság múlt heti brüsszeli ülésén született, amelyen jelen volt Navracsics Tibor, a testület magyar biztosa is. A lap szerint az EU számos tisztségviselője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Moszkva Európa megosztására használja energiapolitikáját. Az Euratom ügynökség, amelynek jóvá kell hagynia minden uniós tagállam fűtőanyag-ellátási megállapodását, korábban elutasította, hogy Magyarország kizárólag Oroszországtól szerezze be a fűtőelemeket.
A tekintélyes brit gazdasági, politikai napilap úgy tudja, Magyarország megfellebbezte a döntést, de az Európai Bizottság végső soron, múlt heti ülésén, mind a 28 uniós biztos jelenlétében úgy döntött, hogy támogatja az Euratom döntését. A döntés felülírásához Magyarországnak egy új fűtőanyag-szerződést kell kötnie, vagy jogi eljárást kell indítania az Európai Bizottság ellen – írta a Financial Times, amely szerint a döntés növelheti a feszültséget Brüsszel és Moszkva között. Az újság emlékeztetett: az Európai Bizottság azt is vizsgálja, hogy a megállapodás összhangban van-e az unió közbeszerzési és állami támogatásra vonatkozó előírásaival.
Részben cáfolják
Cáfolta a Financial Times értesüléseit Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtökön az MTI-nek. Azt MTI kérdésére azt mondta: nem igaz, hogy az Európai Unió blokkolta volna a Paks II. atomerőmű építését. Giró-Szász András hozzátette, hogy az ügyben helyreigazításért folyamodtak a Financial Times szerkesztőségéhez.
Az Indexnek viszont Navracsics Tibor, az EU magyar biztosa megerősítette, hogy az Európai Bizottság megtárgyalta és szavazás nélkül jóváhagyta az Euratom javaslatát, ami a magyar kormány és Oroszország közt létrejött paksi bővítésről szóló megállapodást blokkolja. Navracsics elmondta, hogy ezekről jelentésekről az Európai Bizottságban nem szoktak szavazni, most sem tették – írják.
Az Euratom főként a paksi atomerőműbe szánt fűtőanyagok beszerzését kifogásolta tételesen –hangsúlyozzák, és hozzáteszik: az EU atomügyi hivatala szerint a beszerzési időtartamra kötött magyar-orosz megállapodás például konkrétan ellentétes az EU-s szabályokkal.
Paks II.
Az Országgyűlés március első hetében úgy határozott: a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos változtatásokat, döntéseket megalapozó adatok a keletkezésüktől számított harminc évig közérdekű adatként nem ismerhetők meg. Az atomerőmű biztonsági rendszereit a pilseni Skoda JS részvénytársaság fogja korszerűsíteni. A megrendelés értéke egymilliárd korona. Aszódi Attila, a beruházás kormánybiztosa korábban a Lánchíd Rádiónak elárulta: lesznek nyugati cégek a beruházásban, az ugyanakkor még nem dőlt el, hogy az alvállalkozói kör kikből áll majd.
Forrás: Mno
Kitört az atomháború a szocialistáknál
A paksi bővítés leállítását és zöldfordulatot sürgetnek a budapesti MSZP-sek, akiknek a párt atomlobbijával, az MSZP 25 éve hangoztatott érveivel és Mesterházy Attila haragjával is szembe kell szállniuk. Az Index úgy tudja, hogy személyeskedésig fajuló vita kezdődött az MSZP-ben az atomstopot sürgető Kunhalmi Ágnes-Trippon Zsolt-féle budapesti csoport, illetve az atom mellett kiálló Tolna megyeiek között.
Évek óta nem látott vita kezdődött pár nappal ezelőtt a Magyar Szocialista Pártban. Ezúttal nem az összefogás, Gyurcsány Ferenc vagy a párton belüli posztok elosztása miatt feszülnek egymásnak az MSZP-sek, hanem egy egy szakpolitikai stratégia a vita tárgya.
Mégpedig az atomenergiához és a paksi bővítéshez való viszony a nagy kérdés.
Az atomlobbi pártja voltak
Eddig annyit tudhattunk, hogy az MSZP alapvetően támogatja az atomenergiát, a paksi bővítést is csak amiatt támadják a szocialista politikusok, mert Orbán Viktor átláthatatlan, kockázatos szerződést között az oroszokkal. (Az MSZP tavaly a kampányban nem atomstopot hirdetett, hanem népszavazást szeretett volna a paksi bővítésről.)
A budapesti MSZP azonban 180 fokos fordulatot venne: Kunhalmi Ágnes budapesti elnök amiatt hívta össze múlt csütörtökön a budapesti párttanácsot, hogy a párt egyértelműen utasítsa el Paks2-t és kötelezze el magát a megújuló energia mellett. Trippon Norbert újpesti elnökkel – ő korábban levélben vetette fel a kérdést – meg is győztek a budapesti párttagokat a zöldfordulatról, és sajtótájékoztatón be is jelentették, hogy zöld gazdasági fordulatot és atomstopot sürgetnek a fővárosi szocialisták. (Az csak az ezután derült ki, hogy az EU-nak is konkrét kifogásai vannak a paksi bővítéssel kapcsolatban.)
Kunhalmi például az Indexhez került körlevele szerint így érvelt: “Magyarország most még csatlakozhat a gyerekcipőben járó zöldenergia-forradalomhoz, gazdaságát most elkezdheti az elkerülhetetlen zöldfordulathoz igazítani, vagy beragadhat egy ma szükséges, de néhány évtizeden belül kiváltható technológiába, amitől nagyon drága és nehéz lesz megszabadulni, amikor már elkerülhetetlen lesz”.
A zöldfordulat támogatása Budapesten olyannyira elsöprő lett, hogy csupán egy ellenszavazatot kapott a dolog.
Szocialista zöldfordulat? Komolyan?
A szocialista zöldfordulat kivitelezése korántsem egyszerű.
Egyrészt az MSZP eddig ugyan kritizálta a paksi bővítést az átláthatatlansága és a szerződések titkosítása miatt, ám Paks2 felépítésének szükségességét nem vonta kétségbe a párt. Sőt, 2009-ben az MSZP kezdeményezésére, Molnár Csaba akkori energiaügyi miniszter javaslatára fogadták el azt az országgyűlési határozatot, amely a paksi bővítés előkészítéséhez ad elvi hozzájárulást. Az MSZP tehát korábban atomenergia-párti volt, a pártnak eddigi politikájával kell teljesen szembefordulnia, és meggyőznie a választókat ennek a létjogosultságáról.
Másrészt az MSZP-ben erős az úgynevezett atomlobbi, és jelenleg is több olyan képviselő ül a frakcióban, aki a paksi bővítést, az atomenergia felhasználását támogatja, és elég rossz szemmel nézi Kunhalmiék akcióját.
Az atomenergia jelenlegi élharcosa például Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes, Tolna megyei elnök, illetve Heringes Anita paksi elnök, akik az Index információja szerint alaposan ki is akadtak a budapestiek húzásán. Több MSZP-s is azt mondta, hogy
“személyeskedéssel tűzdelt üzengetés zajlik jelenleg is a Kunhalmi-Trippon, illetve a Harangozó-Heringes csoport között.”
Kunhalmiék például azt is megkapták, hogy “olyanok, mint Gyurcsány”, és legutóbb Gyurcsány idején fordult elő, hogy egy ilyen fontos kezdeményezésről nincs előzetes egyeztetés, és a frakciótagok is csak az újságban olvasnak róla.
Kunhalmiék a következőket javasolják:
- az MSZP álljon ki a megújuló energia elsődlegessége mellett;
- Paks 2 leállítása mellett;
- Paks 1 fenntartásáról pedig az üzemidő végén, 2032-37-ben szülessen döntés, szükséges-e egyáltalán.
Harangozóék viszont semmiképp nem mondanának le a Paksi Atomerőműről, ami az ő szempontjukból érthető, hiszen Pakson és Tolna megyében elég sok munkahelyet veszélyeztetne az atomstop. Heringes annyira nem akarja magára vonni a helyiek haragját, hogy múlt héten a parlamentben nem is vett részt a Paksról szóló szavazásban, ahol a teljes frakciója a paksi titkosítás ellen szavazott.
Az atom hívei érthetetlennek tartják azt is, hogy a budapestiek mindenféle előzetes egyeztetés nélkül miért a tapolcai kampány kellős közepén generálnak egy belső vitát, amely veszélyezteti, hogy a párt kifelé egységes képet mutasson. Az Index információja szerint a budapestiek azt szeretnék, hogy az országos elnökség és a választmány is vitassa meg a zöldfordulatról elfogadott álláspontjukat, ám a vitát hajlandóak elnapolni az április 12-i választás utánra.
Mesterházy és az atom
A szakpolitikai vitát érdekesebbé teszi, hogy több MSZP-s szerint a zöld fordulathoz való hozzállást a Mesterházy Attilához való viszony is meghatározza. Harangozóék ugyanis egyértelműen Mesterházy Attila volt pártelnök hívei, és bár 2011-ben Mesterházy is a zöld fordulat helyességéről írt a Népszabadságban, most az terjed a pártban, hogy aki az atomot támogatja, Harangozó és Mesterházy mellé áll.
Többek szerint ennek tudható be, hogy hajlandó inkább a zöld fordulat mellé állni több olyan atomenergiát korábban egyértelműen támogató szocialista is, mint például a nukleáris mérnökként végzett Józsa István energiapolitikus vagy Veres János volt pénzügyminiszter. Józsa Istvánnak amúgy anyagi haszna is volt korábban az atomenergiából, Gépkar nevű egykori cége, amelyben 2010-ig 42 százalékos tulajdonos volt, milliárdos megrendeléseket kapott a Paksi Atomerőműtől.
Mesterházy Attila 2011-ben zöldkonszenzust sürgetett a baloldalon, és azt írta “a szociális érzékenységet, a környezettudatosságot, a fenntartható növekedést biztosító gazdaságpolitikát előtérbe helyező
“zöldszemlélet lehet mindennek az első lépcsője.”
A zöld fordulat azonban nem történt meg az MSZP-ben, nem utolsósorban azért, mert az akkori atomért lobbizó szocialisták ezt minden szinten akadályozták.
Úgy tudjuk, Mesterházy most is támogatja a zöldszemléletet, de abban Harangozóékkal ért egyet, és emiatt kritizálja Kunhalmiékat, hogy a tapolcai kampány közben nem szabad vitát nyitni a kérdésről. A paksi bővítésről tavaly a parlamenti kampányban Mesterházy azt mondta, hogy szerinte népszavazásnak kellene döntenie a beruházásról.
A volt pártelnök a Facebookon most csak annyit írt a kérdésről, hogy kitette a 2011-es cikkét, és mellé írta “az LMP-sek már akkor is sértésnek vették, hogy “egy mszps” foglalkozik a zöld gondolat, a fenntarthatóság kérdésével…”. Mesterházy ezzel Schiffer Andrásra reagált, az LMP társelnöke ugyanis szintén a Facebookon írt arról, hogy szerinte miért hiteltelen az MSZP atomstopja (a szocialisták korábbi álláspontjára és nyilatkozataira utalt). A szocialisták Schiffer megjegyzését azzal magyarázták, hogy nyilvánvalóan rossz néven veszi az LMP vezetője, ha a zöldtémát “elveszi előle” az MSZP.
Az MSZP-s atomháború következő állomása valószínűleg áprilisban a választmányi ülés lehet, ahol minden érintett az egész országból állást foglalhat a kérdésben. Ha tényleg választmány elé került a kérdés, szavazás is lesz, vagyis mindenki számszerűen láthatja majd az erőviszonyokat.
Kerestük természetesen az érintett politikusokat, de mindannyian azt mondták, hogy azután szeretnének nyilatkozni, hogy a párt a belső fórumain döntött a kérdésben.
Forrás: Index
Az orosz sajtó is tényként kezeli, hogy az EU blokkolta a paksi atomerőmű bővítését orosz beruházásként. Azt is írják, hogy az EU újabb oroszellenes lépést tett, s ezzel tovább növelik Európa megosztottságát és a feszültséget. Az oroszok szerint az EU jelszava az lett, hogy “Mindenki egy ellen”, vagyis Oroszországot el kell szigetelni. Megjegyzik, hogy a történelemben ez mindig balul ütött ki.
Mennyivel érdekesebb a szocik vitája az atomról, mint az amit a kormány tesz minden egyeztetés nélkül.
Ismét egy jó cikk a semmiről, feledve a lényeget.
A szociknál most nyomja le a dilettáns demagógia a maradék értelmet.
A zöld energia ma kb. hatszor drágább mint a környezetvédő atomenergia. Zöld energiát csak azok dotálnak, akik atomerőműveket is használnak.
Az EU döntésének semmi köze a zöld energiához, tehát az most nem téma, csak fideszes elterelő kavarás.
A téma “csupán” a fűtőelem beszerzésének egyoldalúsága, mely energia függést okozhat.
Mivel Magyarország része egy energia hálózatnak, ezt a többi tagállam nem nézi jó szemmel.
Semmi köze ehhez a szociknak, ezért aztán kár vakítanod Bugi.
Próbálj meg felnőni végre.
Bugi!
“környezetvédő atomenergia?!”
Mint a ciánnal dúsított energiaital?! Nézz egy kicsit szét Csernobilban!
.
https://www.google.hu/search?q=csernobil+ma&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=lsoCVZPqFsvPaNOPgMAD&ved=0CB8QsAQ&biw=1440&bih=727#imgdii=_&imgrc=MEWe60PJ2js2XM%253A%3B9DcNddjAZO9EbM%3Bhttp%253A%252F%252Fplaystationcommunity.hu%252F%2540blog%252F0%252F27%252F27061_1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fplaystationcommunity.hu%252Fblog%252F27061%3B580%3B435
Grün Rikárdó.
Ezzel nem cáfolod a környezet barátságot, hiszen a baleset óta ott szinte érintetlen természet jött létre, legfeljebb az evolúció kapott egy kis gellert.
Szegény hülye Grün.
felix!
Csakhogy Bugi nem környezetbarát hanem környezetvédő energiáról beszélt!
Az evolúciót jó irányban is befolyásolhatja egy katasztrófa!
Kecskepásztor nagyapám imádta a pörköltben a lábat, mit nem adott volna egy ilyen gidáért!
.
http://cspg.nolblog.hu/files/2012/05/Minden%20rendben.jpg
Környezettől védő iskolák.
Vajon mit szól a békamenet.
http://www.hir24.hu/Belfold/2015/03/13/Tomegevel-intettek-be-az-iskolak-a-Kliknek/#sl
felix!
a gyerek is beintett a tiszteletes úrnak! 😛 😀
https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11046733_814002815334773_7244158594486700897_n.jpg?oh=43bc87f903f7aa005da9db398ac549be&oe=558B6FA5
Estére kiderült,hogy kamu az egész,viszont lehetett megint egész nap a kormányt szídni.Nem unjátok még elvtársak.ez már szánalmas.
Miből derült ki?
felix!
Szemetek ezek!
Megvettem ma reggel a holnapi zárva tartás miatt megjelent vasárnapi újságot!
Na, mondom a benne lévő szombaton kihúzott számokkal kitöltök egy szelvényt és tuti a nyeremény!
Nem volt benne!
Le vagyok törve mint a fityesz a veszprémi választás után! 😛 😀
🙂