Index, Magyar Hírlap, Népszabadság
Pásztor a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetettje
Tegnap még vizsgálat és áthelyezés, mára minden visszavonva: a jelek szerint egy nap alatt sikerrel fordította meg Káli Sándor polgármester és a borsodi MSZP a cigánybűnözésről értekező miskolci rendőrkapitány sorsát. A vizsgálat szerint egyébként Pásztor Albert nem követett el jogsértést, így folytathatja munkáját, de mivel nyilatkozata félreérthető volt, figyelmeztetést kap.
Folytathatja eredeti munkáját Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány, átvezénylését Bencze József országos rendőrkapitány, Draskovics Tibor rendészeti miniszter jóváhagyásával megszüntette. Pedig tegnap még ott tartott a történet, hogy az ORFK vizsgálatot indított Pásztor ellen, aki egyes megítélések szerint cigányozott.
Emlékeztetőül: a kapitány azt találta mondani,miszerint: “azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy a közterületi rablások elkövetői cigány emberek. Igazából Miskolcon legfeljebb pénzintézetet vagy benzinkutat rabol ki magyar, minden más rablás viszont az ő részük.”
Ám a miskolci polgármester szerint az ügyeket eredményesen felderítő Pásztor nem sértett normát, így maradnia kellene. (Káli szerint egyébként a romakérdés nem miskolci specifikum, ez Északkelet- és Dél-Magyarország sorskérdésévé vált.) A polgármester, szándékát nyomatékosítandó egyeztetni akart az ügyben Draskoviccsal, illetve tüntetést szervezett.
Miután Káli beleállt az ügybe, az MSZP-ben erős befolyással bíró Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szocialista nagyok is kiálltak Pásztor mellett, így ott volt a borsodi szocialisták tegnapi tisztújító küldöttgyűlésén is, ahol egy helyszíni forrásunk szerint hosszan beszélgetett a megyei MSZP-s erős emberekkel, akik szintén maradását támogatták. (Megjegyzendő: ez ügyben egybecsengett a Fidesz és az MSZP akarata, az ellenzék sem kívánt megválni Pásztortól.)
Ami az említett vizsgálatot illeti, az rekordgyorsasággal zárult le, még szombat este. Bencze József szerint Pásztor jogsértést nem követett el, ezért az országos rendőrkapitány javasolta Pásztor átvezénylésének megszüntetését Draskovicsnak. A miniszter egyetértő válasza vasárnap érkezett meg. A vizsgálat azt azért megállapította, hogy a vitatott nyilatkozat általánosításra, félreértésre alkalmas lehet, ezért a miskolci rendőrkapitányt Bencze József figyelmezteti.
Forrás: Index
Összefogás a miskolci rendőrkapitányért
Pásztor Albert, Miskolc rendőrkapitánya pénteken közölte, hogy “az elmúlt két hónapban, a városban történt valamennyi rablási bűncselekmény elkövetője cigány származású volt”. A tényekre alapozott kijelentés hatalmas indulatokat kavart, az országos rendőrfőkapitány – a rendészeti miniszter, Draskovics Tibor nyomására – néhány órán belül leváltotta posztjáról a rendőrkapitányt. A borsodi megyeszékhelyen vasárnap délutánra szimpátiatüntetést szerveztek, amely a meghirdetett ötórás időpontra okafogyottá vált, miután a politika a döntést vasárnap reggel visszavonta.
Mintegy segélykiáltásként egy hónapja hangoztatta lapunknak Lakatos Attila, a borsodi cigányvajda, hogy társadalmi összefogás kell az ügyben, mert az egyébként is rossz közbiztonság a gazdasági válság hatására tovább romolhat. “A cigány ember a szabadsága – ismételte meg tegnap –, de akár az élete árán is ételt fog szerezni a családjának, így, vagy úgy.” Lakatos megválasztása óta többször állt elő a romák foglalkoztatását segítő ajánlásaival, egy ízben Gyurcsány Ferenchez juttatta el konkrét cselekvési terveket tartalmazó levelét. Úgy véli, “túl vagyunk azon a ponton, hogy helyi szinten kezelni lehessen a gondokat”. A vajda – bár emiatt folyamatosan támadások érik – ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy nevén kell nevezni a problémát, azaz “jelenleg is okosabbnak bizonyul, ha kimondjuk: cigánybűnözés bizony létezik”. “Nem értem, miért támadják a rendőrkapitányt – mondta a vajda – , hiszen tényekről beszélt. Szomorú, de igaz, kétszáz bűntényből kétszázat cigányok követtek el. Hamisítsa meg a statisztikát, vagy beszéljen rá néhány magyart, ugyan lopjon már valamit, mert úgy szebb lesz a bűnözési kimutatás?”– jegyezte meg.
T. Asztalos Ildikó, a Szabad Demokraták Szövetsége miskolci szervezetének vezetője is tiltakozott Pásztor Albert leváltása ellen, ami leginkább azért figyelemre méltó, mert az ügy kirobbanásában központi szerepet játszott az SZDSZ ügyvivője, Gusztos Péter. A liberális politikus elsőként követelt magyarázatot a rendőrkapitánytól, miként tartja számon a bűnelkövető állampolgárok nemzetiségét. Ez az ügy tovább növeli a párton belüli feszültségeket, amit jelez Fodor Gábor pártelnök nyilatkozata is, aki Pásztor kijelentésében egy népcsoport megbélyegzését látja. Párttársa, a miskolci elnök ezzel szemben nem rejtette véka alá véleményét, s mint mondta: “Ezt az esetet nem Budapestről kell megítélni, Miskolcon kell élni, és megtapasztalni ezeket a viszonyokat.”
Pásztor Albert a tegnapi tüntetés előtt lapunknak azt mondta, elítéli a faji és etnikai alapú megkülönböztetés minden formáját, és küzd is ellene. “A társadalmi összefogás, a mellettem való kiállás nem személyemről, inkább a felismert probléma megoldásának igényéről szólt.”
Forrás: Magyar Hírlap
Nem lehet cigányozni a közéletben
Az ORFK 24 óra alatt lefolytatta a vizsgálatot Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány ellen, akit figyelmeztetés után visszahelyeztek állásába. Pénteki nyilatkozatával az ezredes jogszabályt nem sértett, de hamis általánosításokra adhatott okot. Pásztorért egyaránt kiállt minden miskolci politikai erő a polgármestertől a Fideszen át az MSZP-én keresztül a Magyar Gárdáig, a Független Rendőrszakszervezetig és cigányszervezetekig.
Bencze József országos rendőrfőkapitány vasárnap megszüntette Pásztor Albert, Miskolc rendőrkapitányának pénteken elrendelt elvezénylését, így az ezredes hétfőn korábbi munkahelyén folytathatja munkáját. Előzőleg az ORFK ellenőrzési főosztálya Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezésére – Bencze utasítására – megvizsgálta Pásztor pénteki sajtótájékoztatójának anyagát.
Miskolc 2000 óta hivatalban lévő, sikeresnek tartott rendőrkapitányát – tavaly augusztusban Sólyom László köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntette ki – pénteken vezényelték eddigi pozíciójából a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságra, néhány órával az után, hogy előbb Gusztos Péter szabad demokrata országgyűlési képviselő, őt követően Kaltenbach Jenő volt kisebbségi ombudsman, és számos jogvédő szervezet is tiltakozott Pásztor pénteki sajtótájékoztatóján tett kijelentései miatt. Az ezredes azt mondta: a városban december óta elkövetett és meglehetősen gyakorivá vált utcai rablásokat kivétel nélkül cigányok követték el.
Ezen a tájékoztatón – Miskolc avasi városrészének problémáit érintve – Pásztor Albert azt is mondta: “Valaki elmegy reggel dolgozni, akkor még nem lát romát, de amikor hazajön a munkából, azt látja, hogy az utcában, a lépcsőházak előtt csoportosulnak, és különösebben nem csinálnak semmit azon kívül, hogy élik a maguk életét, ami élből nem tetszik a többségi társadalomnak.” A miskolci rendőrkapitány másutt úgy fogalmazott: “Kisebbségi nemzettársainkkal nem megy az egymás mellett élés. Ennyi, Semmi több.”
Gusztos tájékoztatást kért a rendőrkapitánytól, hogy miként tartják számon a bűnelkövető magyar állampolgárok nemzetiségét, illetve, hogy “a faji alapú kartotékját magáncélra vagy a rendőrség keretei között vezeti-e”. Ez után kezdeményezett soron kívüli vizsgálatot az ügyben Draskovics Tibor, mert – mint a Nap TV szombati műsorában fogalmazott – Pásztor “átlépett egy határt, amelyet az állam képviselője nem léphet át”, majd hozzátette, sokakhoz hasonlóan az ő szíve is “vérzik a történtek miatt”, de mint fogalmazott: erkölcsi döntés született az ügyben.
Kevéssel Draskovics nyilatkozata után azonban soha nem látott egységben álltak ki Pásztor mellett a miskolci politikai erők. A Fidesz-KDNP helyi frakciója felháborítónak nevezte a kapitány más munkakörbe helyezését. Káli Sándor, Miskolc szocialista polgármestere pedig azt javasolta Pásztornak, hétfőn menjen be dolgozni a miskolci kapitányságra, mintha mi sem történt volna. Majd kérdésre válaszolva – hogy tudniillik a Pásztor-ügy téma lehet-e a szocialisták hétfői frakcióülésén – megjegyezte: ha Draskovics Tibor miniszter akar maradni, hétfőre megoldódik a kérdés.
A polgármester véleménye szerint Miskolcon és a megyében az utóbbi időben történt események – példaként az olaszliszkai emberölést és a nagycsécsi kettős gyilkosságot említette – túllépték az rendőrség kereteit. Ezek társadalmi megoldása nem csak Észak-Magyarországon, hanem az ország több más vidékén sorskérdéssé vált. A miskolci polgármester szerint meg kell erősíteni a városőrségeket és polgárőrségeket.
Bírálta Pásztor áthelyezését az SZDSZ helyi szervezete is. T. Asztalos Ildikó a problémák megoldására és nem az eltusolásukra törekvő emberként jellemezte Pásztort, aki “korábban már többször beszélt nyilvánosan a Miskolcon kialakult bűnözési szokásokról, de sajnos a mai képmutató világunkban nem kapott segítséget azoktól, akik most bírálják”. Nem Pestről kell megítélni, ami Miskolcon történik, hanem itt kell élni, meg kell tapasztalni az itteni életet – mondta T. Asztalos.
A Rendészeti Védegylet és a Független Rendőrszakszervezet azonnal bírálta Draskovicsot a döntés miatt. Utóbbi “az 50-es éveket idéző döntésnek minősítette a miniszter lépését.
Teleki László romaügyi megbízott nem találta felháborítónak Pásztor nyilatkozatát, ellentétben Kaltenbach Jenő, korábbi kisebbségi biztossal, aki szerint “ha valaki azt mondja, hogy az elkövetők többsége cigány, azt is meg kell mondani, mi történjen velük”. A Roma Polgárjogi Mozgalom borsodi elnöke pedig azért tartotta aggályosnak Pásztor nyilatkozatát, mert “jó ürügyet szolgáltathat arra, hogy bűnbakot csináljanak a romákból”.
Horváth Ferenc, a Roma Rendőrök Országos Egyesületének elnöke politikai indíttatásúnak minősítette a “nyugdíjazásához közeli” Pásztor Albert kijelentését. “Egy-két év múlva választások lesznek. Ha már rendőrkapitány korában egy ember őszintén és konkrétan azt mondja, hogy itt cigányok voltak az elkövetők, akkor ezzel véleményem szerint a jobboldalra vagy még annál tovább, a szélsőjobboldalra ható kijelentést tett, ahol bizton jó érzésekkel fogják fogadni” – mondta. Horváth József, a Miskolci Cigány Kisebbségi Önkormányzat (MCKÖ) elnöke szerint Miskolcon sok roma él, így nem véletlen, hogy sok bűncselekményhez van közük.
Dancs Mihály, a Roma Polgárjogi Mozgalom megyei elnöke arról beszélt, hogy megint sikerült előhúzni a “cigánykártyát”, pedig a bűnnek nincs színe.
Az ORFK ellenőrzési főosztályának szombaton lefolytatott vizsgálata azzal a megállapítással zárult, hogy Pásztor ezredes nyilatkozatával jogszabályt nem sértett, azonban szavai általánosításokra adhattak lehetőséget.
Az országos rendőrfőkapitány ezért figyelmeztetésben részesítette Miskolc kapitányát és felhívta figyelmét, hogy a jövőben még inkább tartsa be a nyilatkozattétel szabályait. Bencze József döntését, amellyel egyidejűleg visszahelyezte Pásztort a Miskolci Városi Rendőrkapitányság élére, egyetértően tudomásul vette Draskovics Tibor és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. A kormányfő emellett vasárnap úgy fogalmazott: nem lehet cigányozni a magyar közéletben, és nem szabad azt a látszatot kelteni, hogy a rendőrség nem a bűnt üldözi, hanem egyes népcsoportokat.
“Erkölcsi mércét” állított fel a döntés
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter továbbra is helyénvalónak tartja, hogy vizsgálat elrendelésére kérte Bencze Józsefet, és azt is, hogy az egynapos vizsgálatot követően viszszahelyezték beosztásába Pásztor Albertet. A Népszabadságnak a miniszter azt mondta: erkölcsi mércét állítottak fel a döntéssel, minden rendőr láthatja, hogy mi az, amit már nem engedhet meg magának senki, aki közszolgálatban áll. Draskovics szerint rendészeti oldalról az a legfontosabb tanulsága a történteknek, hogy többet és hatékonyabban kell foglalkozni Miskolc és térsége közbiztonsági, bűnügyi problémáival. Se a rendőrség, se a város vezetése nem találta meg a leghatékonyabb megoldásokat.
Másfelől, a rendőrségnek még inkább figyelnie kell arra, hogy se szóban, se tetteivel ne keltse még a látszatát se annak, hogy munkája során különbséget tesz társadalmi csoportok között. Kiderült az is – mondta a miniszter -, hogy van némi hajlandóság a cigányságot bűnbakká tenni minden bajért. Épp azért nem maradhat folytatás nélkül, ami a hétvégén történt. Ki kell beszélni a problémákat, nem használhatunk tovább szemellenzőként alkotmányos, emberjogi vagy éppen humanitárius elveket és szempontokat. Draskovics hangsúlyozta, szakmai – és nem politikai – alapon kell megoldást találni a felmerülő közbiztonsági, szociális és társadalmi problémákra. Kitérő választ adott ugyanakkor arra a kérdésre, hogy ki kezdeményezze a szakmai “kibeszélést”. Úgy fogalmazott: abban az egyben biztos, hogy több okból sem lenne szerencsés, ha az igazságügyi és rendészeti miniszter lenne az.
Bencze: Több rendőrt küldünk a területre
Bencze József a Népszabadságnak nyilatkozva azt mondta: egy ország, egy település, vagy egy városrész közbiztonsága, az ott élők biztonságérzetének milyensége nemcsak azon múlik, milyen munkát végez a rendőrség. A maguk részéről megteszik, amire lehetőségük van – emlékeztetett Bencze, utalva a körzeti megbízotti rendszer megerősítésére, és a vidéki bevetési egységek felállítására. Lehetőségeihez képest a rendőrség több rendőrt küld a közterületekre mindenhol, ahol szükséges, de tartós megoldást csak az hozhat, ha a problémák okait is sikerül megoldani.
Forrás: Népszabadság
Milyen szép is ez a hazai demokrácia. A miniszter leszól, hogy “a kapitányt kirúgni!”, a főrendőr elhasal a nagy igyekezettől, hogy teljesítse a parancsot, aztán a belső pártellentétek miatt a minisztert kissé hátsón billentik a kulisszák mögött, erre vissza az egész.
Majd elküldik tavasszal nyugdíjba a kapitányt, azt úgyse veszi észre senki.
Közben annyit sem számítanak a polgárok, mint egy adag lepkepöffentés.
Szíves figyelmébe ajánlom a történetet mindenkinek, aki abban az állomvilágban él, hogy itt valamiféle jogállam meg demokrácia van.
Demokráciákban a torta, a paradicsom és a galacsi dobálás törvénye , elfogadott, eltűrt. Mondom, demokráciákban. Európában.
Kedves balszélső!
A törvény a tojás és galacsin dobálást tiltja. A paradicsom, féltégla dobálását nem 😉
Ma reggel a napkeltében és a mokkában is intenzíven folyt az elmaszatolás. Nem arról beszélnek, hogy a kormányzat öngólt rúgott a saját rasszizmus ellenes kampányával. Nem arról beszélnek, hogy bizonyítottá vált a rendőrség autokrata kormányzati irányítása.
Az ügyből ismét NAGY ÜGYet csinál a média, mely ápolés eltakar, de valójában nem jó semmire.
Üdv menyus
Dehogy nem . A társadalmi feszültséget, békétlenséget sikerrel fokozza és a gazdaság bajairól ideig-óráig eltereli a figyelmet. A vastag bőr is eltakar.
Vannak egyszer olyan személyek, akik testközelből ismerik az állampolgárok gondjait. Ők azok, akik felelnek egy kisebb- nagyobb közösség cselekedeteiért. Ebben a megvilágításban egy oldalon áll a rendőrkapitány, a polgármester és a kisebbség vezetője.
És vannak azok a személyek, akik soha semmiért és senkiért nem vállanak felelősséget, a problémákat testközelből nem ismerik és nem is akarják megismerni. Ők állnak a másik oldalon. Jól fűtött (esetleg hegyvidéki ) házaikból oszják az észt, s aki nem ad nekik igazat, arra megorrolnak. Uraim: kibicnek semmi se drága!
Nem tudom miért vagytok meglepődve Draskovicson? 1996-97-ben UFO Gyuszi szólt, hogy állítsák le Draskovics elleni nyomozást az olajszőkítés ügyében. Lehet, hogy a Miskolci főrendőr valamilyen módon bene volt a gyomozásban és most megcsapták az igazságáért. Egyébként tudjátok:
Szólj igazat és Draskovics kirúg!!
A “Folytathatja Miskolc cigányozó rendőrkapitánya” cím igen meglepő. Talán helyénvalóbb volna a “Folytathatja Miskolc igazmondó rendőrkapitánya”.
Egyetértek az előttem szólóval.