Természettudományos tudásbázis Csepelen

Kihelyezett tanórák és pedagógus továbbképzés a Jedlik Ányos Gimnázium megújult laboratóriumában

Csepel.hu

Természettudományos tudásbázis Csepelen

A Jedlik Ányos Gimnázium megújult természettudományos laboratóriumának szeptember 8-i átadása komoly változást hozott az iskola életébe. Már az átadás másnapján kezdetét vette az a tehetséggondozó program, melynek köszönhetően a kerület általános iskolásai részt vehettek az új laborba szervezett biológia, fizika és kémia órákon.

A gimnázium tanárai és a természettudományos tantárgyakat oktató csepeli pedagógusok pedig többféle módszertani képzésen gazdagíthatták ismereteiket. A beruházásnak köszönhetően nem csak a labor újult meg, hanem tananyagfejlesztés is történt, így új tanári segédletek és tanulói munkafüzetek is készültek, melyek segítséget nyújtanak a laborfoglalkozásokon és könnyebbé teszik a természettudományos ismeretek elsajátítását.

Az elmúlt három hónapban több mint 1000 diák 340 órában vett részt különböző foglalkozásokon a Jedlik Ányos Gimnázium 21. századi technológiával felszerelt komplex természettudományos laboratóriumában. Az uniós támogatásból megvalósult projekt keretein belül megépített korszerű laborban a legmodernebb kísérleti, mérési és informatikai eszközök segítik a természettudományok játékos, interaktív elsajátítását.

A diákok a vendégórákra tanáraik kíséretében érkeztek, akik a korábbi módszertani képzéseken tanultak szerint hamarosan birtokba is veszik a katedrát és kihelyezett órát tarthatnak diákjaiknak a Jedlik-laborban. A projekt keretében a hét laboratóriumi szaktanár számára 210 órányi, valamint a partneriskolák 23 pedagógusa számára pedig 150 órányi továbbképzést szerveztek, hiszen a laborban megtalálható eszközök, a bennük rejlő lehetőségek még a tanárok számára is tartogattak újdonságokat.

Az Öveges-programba 10 csepeli általános iskolát vont be a gimnázium, melyekből előre egyeztetett órarend szerint hetente kétszer érkeztek a diákok, hogy részt vegyenek egy-egy különlegesen szemléletes fizika, kémia vagy biológia órán. A Nagy Imre ÁMK Általános Iskola is a 10 partnerintézmény között van, tapasztalataikat György Veronika és Laurinyecz Magdolna, az iskola fizika, kémia és biológia szakos tanárnői a következőképpen foglalták össze: „Iskolánkból két hetedikes és két nyolcadikos osztály vett részt ezeken a rendhagyó órákon, összesen 83 tanulóval. A diákok olyan fizika, kémia és biológia előadásokat láthattak, melyek a korszerű pedagógiai igényeknek megfelelően szemléletesen mutatták be a tananyagot és emellett pedig beilleszthetőek az osztály saját tanrendjébe. Az órák után rendkívül lelkesek voltak a diákok, nagyon motiválta őket a környezet és rengeteg élményt szereztek a sok új, izgalmas és érdekes taneszköz használata közben.”

Az oktatás és a diákok felkészülésének megkönnyítése érdekében a labor funkcióihoz illeszkedő tananyag is készült. A biológia, fizika és kémia tárgyakból 600 példány tanári segédlet és 9000 példány tanulói munkafüzet volt elérhető, melyeket a laborba látogató partneriskolák tanárai és diákjai is megkaptak. A tananyaggal kifejlesztett most elkészült 370 kísérlettel együtt már közel 600 kísérlet végezhető el a laboratóriumban.

***

A 300 millió forintos fejlesztés „A természettudományos oktatás módszertanának és eszközrendszerének megújítása a csepeli Jedlik Ányos Gimnáziumban” elnevezésű európai uniós projekt (TÁMOP-3.1.3.-11/1-2012-0008) keretében valósul meg. A legújabb eszközökkel, műszerekkel felszerelt laboratórium 11 csepeli iskola 1100 diákjának és közel 50 pedagógusának teremt lehetőséget a tanulást segítő szemléletes, izgalmas kísérletek és mérések elvégzésére. Az átfogó beruházás része emellett a tananyag fejlesztése és a programban résztvevő pedagógusok szakmai továbbképzése is.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !