Megelőzhetők az áramkimaradások

Tőzsdefórum

A változó piaci igényekre reflektálva az Alpiq olyan fejlesztéseket hajtott végre a csepeli erőműben, amelyek közel 1,5 milliárd forinttal csökkentik a hazai villamosenergia-partnerek terheit. Magyarország egyik legnagyobb erőműve idei teljesítménynövelő újításaival a legversenyképesebb gáztüzelésű blokkok közé tartozik a cég témában kiadott közleménye szerint.

Európában napról-napra terjednek a jelentős kapacitással üzemelő, megújuló energiát hasznosító termelő berendezések, emiatt a gáztüzelésű erőművek egyre inkább a rendszer egyensúlyának fenntartásában játszanak szerepet.

 Új megoldások

Az Alpiq, illetve a turbináikat gyártó és karbantartó cégek szakemberei közösen fejlesztették ki azokat az új megoldásokat, amelyek segítségével az emissziót alacsony teljesítmény esetén is jóval a határértékeken belül lehet tartani. A műszaki-technológiai átalakításokat követően a rendszerirányító elvégezte a szükséges teszteket, és igazolta, hogy jelen pillanatban a Csepel II Erőmű rendelkezik Magyarországon a legszélesebb szabályozási tartománnyal, amelyen belül a teljesítmény rendkívül gyorsan változtatható az új szélső értékek között. Vagyis az Alpiq erőműve bármilyen váratlan igény esetén, perceken belül képes növelni, de akár csökkenteni is a teljesítményét, és erre a más típusú erőművek nem alkalmasak.

A fejlesztés nyomán a Csepel II Erőmű szabályozási képességeiben, valamint költséghatékonyságban az egyik legversenyképesebb erőmű lett a gáztüzelésű blokkok között. A beruházás 1,5 milliárd forintos megtakarítást tesz lehetővé a kereskedelmi kapcsolatokon keresztül, a folyamatos üzem pedig emellett az erőmű távhőtermelését is versenyképessé teszi.

Nem lesz Budapesten a New Yorki-hoz hasonló áramkimaradás

A villamos energia nehezen raktározható, így a pillanatnyi termelésnek és fogyasztásnak mindig egyensúlyban kell lennie. A nyári melegben, a reggelente tömegesen bekapcsolt irodai légkondicionáló berendezések is felboríthatják az egyensúlyt az áramszolgáltatásban. Az egyensúlytartásban játszanak fontos szerepet a rendszer tartalékait biztosító erőművek, mint például az Alpiq csepeli blokkja is.

A magyar villamosenergia-rendszeren belül létezik egy, úgynevezett szekunder szabályozás, amely során a rendszerirányító MAVIR Zrt. az országos hálózat terhelésének megfelelően – igen gyorsan, szó szerint perceken belül – teljesítményük növelésére vagy csökkentésére utasíthatja a vele együttműködő erőműveket. A szekunder piac szereplői, így a Csepel II Erőmű is, a rendszer rugalmasságát biztosítják, és az ilyen esetekben azonnal biztosítják a megfelelő villamosenergia-mennyiséget.

Forrás: Tőzsdefórum

2 hozzászólás “Megelőzhetők az áramkimaradások” bejegyzésre

  1. felix szerint:

    Szemét svájciak, ki kell őket véreztetni és államosítani az egészet.
    Mit keresnek egy stratégiai ágazatban?
    Vagy hülyeség így állni a dologhoz?

  2. nagyapó szerint:

    “az emissziót alacsony teljesítmény esetén is jóval a határértékeken belül lehet tartani.”
    Ezt jól mutatja a kijelző a Szt. Imre téren!?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét,lop.

Itt lehet hozzászólni !