Csepel.hu
A növények elültetéséhez legalább 20 cm mélyen felásott, szerves trágyával vagy komposzttal feljavított, gyommentes terület szükséges.
A növényeket a cserépből úgy lehet könnyedén kivenni, hogy gyengéden megnyomjuk az edény oldalát, felfordítjuk, tenyerünket alá helyezzük oly módon, hogy a növény tövét két ujjunk közé vesszük, ekkor egy-két gyengéd ütés után a földlabda kicsúszik.
Az előre kiásott ültetőgödörbe a virágok földlabdáját úgy helyezzük el, hogy se ne túl mélyre, se ne túl magasra ne kerüljön.
A helyesen elültetett növény földlabdájának teteje egy szintben van az ágyás földjével.
Ültetés után a növényeket alaposan be kell öntözni!
Az egynyári virágok ápolási munkái közé tartozik az öntözés, a kapálás, a gyomlálás és a tápanyagutánpótlás.
Öntözéshez az esti órákat érdemes választani a lassabb párolgás érdekében. A kijuttatásakor vigyázzunk arra, hogy a növények levelét ne érje víz, tehát legmegfelelőbb, ha elárasztjuk az ágyást. Minőségileg – amennyiben rendelkezésre áll – legjobb az összegyűjtött esővíz, azonban ennek hiányában a csapvíz vagy a kútvíz is tökéletesen megfelelő.
Kapáláskor és gyomláláskor vigyázzunk arra, hogy a virágok tövét ne sértsük meg, gyökérzetüket ne bolygassuk. Kapálással a talaj vízháztartását is javítjuk, tehát érdemes minél többször elvégezni, mert így nehezebben szárad ki. Ezt a munkát az ágyás esti beöntözése utáni napon javasolt elvégezni.
Tápanyagutánpótlás a megfelelően előkészített virágágyás esetén az ültetést követő 4-6 hétig nem szükséges, ezt követően 3-4 hetente javasolt. A tápoldatot midig nedves talajba kell kijuttatni, nehogy a növények gyökérzete megperzselődjön, és inkább többször kis adagban (0,5 %-os töménységben), mint ritkán nagy adagokban javasolt.
A fajták javasolt telepítési helye:
- begónia – napos,félárnyék, árnyék
- lisztes zsálya – napos
- bársonyvirág (büdöske) – napos
- kakastaréj – napos
Forrás: Csepel.hu