Origo
Hiába nem gratulált Orbánnak, a durva vereség vereség maradt
Az MSZP vezetése igyekszik nem annyira súlyos kudarcként eladni a választási vereséget a párton belül, de ezt sokan zúgolódva fogadják. Több szocialista szerint teljesen új politika kell, és Botka László választmányi elnök szerint sem folytatódhat minden így tovább. Szombatra összehívta a választmányt, ahol mindenki kibeszélheti magát.
Hétfő a letargia, kedd a felzúdulás napja volt az MSZP-ben – így foglalta össze egy szocialista politikus, hogy jellemzően milyen hangulatban vannak a párttagok a baloldal súlyos vereségét jelentő vasárnap után. Hétfőn még a legtöbben próbálták higgadtan feldolgozni, hogy csak néhány választókerületben sikerült győzni, hogy a Fidesz a kétharmad közelébe került, és hogy a Jobbik számos megyében simán megelőzte a baloldalt. Kedden azonban már több szocialista is az MSZP-vezetés választásokat értékelő megnyilvánulásain háborgott. Igaz, hogy ezt csak háttérbeszélgetésekben tették, kérve, hogy a nevüket ne írjuk le.
Többen felháborodva emlegették például Mesterházy Attila MSZP-elnök hétfőn este adott ATV-s interjúját. Mesterházy az Egyenes beszédben kijelentette, hogy meg sem fordult a fejében a lemondás, és az eredményekből azt emelte ki, hogy “20 százalékkal több szavazatot értünk el mint korábban,
ÖTSZÖR ANNYI KÉPVISELŐNK VAN, AKI EGYÉNIBEN TUDOTT NYERNI”.
Tóbiás József frakcióigazgató pedig kedd reggel a Kossuth rádiónak adott interjúban egyenesen visszautasította, hogy kudarc érte volna az MSZP-t:
“NEM BIZTOS, HOGY EZ ÖNMAGÁBAN KUDARC, EZ EGY VÁLASZTÁSI VERESÉG” – FOGALMAZOTT.
Az MSZP vezetői több megkérdezett szerint a párton belül is hasonlóképp kommunikálják a történteket: a Fidesz által kialakított választási rendszert hibáztatják, és az előző választásokhoz képest elért jobb eredményeket emelik ki. “Megkérdeztem a városi elnököt, hogy kaphattunk ki ennyire, és azt válaszolta, hogy nincs nagy gond, nézzem meg, mennyivel jobb eredményt ért el a párt, mint négy évvel ezelőtt. Ez azt jelenti, hogy nem 30, hanem 15 százalékkal kaptunk ki a fideszestől” – mondott egy példát egy megyeszékhelyen élő szocialista. Megkerestük Mesterházy Attilát, de ő későbbre ígért reakciót a párton belüli kritikákra.
Ugyanezt így nem lehet folytatni
“Az döbbentett meg, hogy a mozgósítás nálunk jól sikerült, mindenkit elértünk az adatbázisból, majd kikaptunk még a Jobbiktól is. Ezt miért nem magyarázza meg Mesterházy?” – háborgott egy másik vidéki MSZP-s. A megkérdezett szocialisták szerint több önkritikus, “az eredménnyel bátran szembenéző” mondat kellene Mesterházytól és a pártvezetőktől, és többek szerint “ki kell alaposan beszélni” egymás között, hogy jutott ebbe a helyzetbe a párt, és fel kell építeni egy teljesen új baloldali politikát.
A párttagoknak nem is kell sokat várniuk erre az alkalomra: Botka László választmányi elnök – Mesterházyval való keddi egyeztetése után – szombatra összehívta a választmányt (ez a párt második legfontosabb testülete, amelybe az ország minden részéből delegálnak tagokat). A választmányon napirenden szerepel a most kezdődő európai parlamenti választási kampány, de a fő téma természetesen a választások kiértékelése lesz, Mesterházy Attila ad beszámolót – mondta az Origónak Botka László.
Botka kizárta, hogy személyi kérdésekről, Mesterházy esetleges lemondásáról vitatkoznak majd, arról azonban szerinte őszintén kell beszélni, hogy a választási eredmény arra utal, hogy
“UGYANEZT, ÍGY, EBBEN A FORMÁBAN NEM LEHET FOLYTATNI”.
Botka szerint a választmány nem is hozhat döntést személyi kérdésekről, és most a feladata az elemzés, és a gondolkodás a jövőbeni feladatokról.
Mesterházy biztosan nem mond le
Bár több olyan MSZP-ssel beszéltünk, akik szerint Mesterházynak “illene felajánlania” a lemondását a választmányon, mégis valószínűtlen, hogy ez megtörténik. Mesterházy pozíciója erős az elnökségben, és várhatóan a megyei elnökök többsége sem lázad fel ellene, vagyis nem veszélyezteti semmi a pozícióját. Többen említették, hogy Mesterházy máris jelezte több, a parlamentbe nem jutó megyei elnöknek, hogy számít rájuk szakértőként az Országgyűlésben. Ez jóindulatú értelmezés szerint arra utal, hogy “nem engedi el a kezüket”, rosszindulatú értelmezés szerint viszont a “lekenyerezésüket” jelenti.
Közvetlenül az EP-választások előtt senki nem is vállalná Mesterházy posztját, ugyanis a mostani eredmények a május 25-i szavazás sem kecsegteti sok sikerrel a szocialistákat. Mivel a baloldal pártjai külön indulnak, többen tartanak attól, hogy az EP-választáson a Jobbik is megelőzi az MSZP-t, amely újabb apátiába taszíthatja a pártot. Mesterházy Attila és az elnökség korábban arra kapott megbízást a kongresszustól, hogy vezényelje le az idei három választást, és csak ez után tartsanak tisztújítást az MSZP-ben. Ha így történik, legkorábban október közepén lehet elkezdeni a nagyjából kéthónapos folyamatot (ilyenkor a legalacsonyabb szinteken kezdődik a tisztújítás).
A többi baloldali pártban már elkezdték a testületek a választási eredmények elemzését. Az Együtt-PM elnöksége például arról tárgyalt, hogy eddig sok kárt okozott a pártnak a saját arculatának a feladása, így jutottak arra, hogy semmilyen kompromisszumot nem kötnek az MSZP-vel és a DK-val, és nem próbálnak képviselőt szerezni a parlamenti frakcióhoz. A DK-sok viszont még tárgyalnak a héten a baloldali szövetségesekkel, mert mindenképp szeretnének frakciót. Emellett úgy döntöttek, hogy a választások mélyebb elemzését a választások utánra hagyják, és minél nagyobb lendülettel elkezdik az EP-kampányt. A DK-sok már vasárnap nagygyűlést tartanak Budapesten, ahol beszédet mond Gyurcsány Ferenc is.
Forrás: Origo
Csak így tovább mszp!Mesterházi legalább annyi szívességet tett a jobboldalnak a primitív megnyilvánulásaival,mit tanítómestere az őszödi böszme.Köszönjük neki ezt a szép megismételt győzelmet!