Csepel.hu
Szebbnél szebb, igazi műremekek fogadták azokat az érdeklődőket, akik március 6-án ellátogattak a Királyerdei Művelődési Házba. Két szakkör tagjai állították ki az elmúlt egy évben horgolt, kötött, hímzett és szőtt munkákat.
A megnyitón Szaniszló Piroska megbízott vezető köszöntötte a kiállítókat és a vendégeket. Mint elmondta, ha ideje engedi, benéz a foglalkozásokra, hiszen ő is kedveli a hímzést és ritkán ugyan, de kikerül egy munka a kezei közül.
Debrődi Józsefné, a kézimunka szakkör vezetője, pedig boldogan újságolta, hogy közülük ketten, tavaly októberben egy versenyen, ahol horgolásaikat zsűrizték, különdíjat kaptak. Rózsika néni a megnyitó után, a Csepel.hu kérdésre még elmondta, hogy 1997 óta minden évben a nőnap előtt rendezik meg, a szőnyegszövőkkel közösen ezt a kiállítást. ”A tavalyihoz képest három fővel emelkedett a létszámunk. Nagyon büszke vagyok arra, hogy sokan itt a szakkörben tanultak meg horgolni, kötni, vagy hímezni. Ezért most is elmondom, hogy minden csütörtökön, 14 és 16 óra között itt megtalálnak bennünket. Én csak hímzek, de inkább csak terítőket. Horgolni is tudok, de az lassabban megy. Mindenki végzi a saját munkáját, de természetesen, ha valamiben valaki elakad, akkor a segítségére sietünk. Minőségben is változtunk, mert horgolásban egyre több székely csipkét tudunk kiállítani. Anyagokból húsvéti tojásokat, nyulakat, karácsonyi díszeket, zoknikból például játékokat készítünk.”
A művelődési ház másik termében a szőnyegszövők rendezkedtek be. Göndör László a műhely vezetője egy kis szakmai ismertetést tart, amit megosztok a kedves olvasóval. „A kézi csomózású szőnyegek értékét az adja meg, hogy egy négyzetdeciméterben, hány csomó van. Nálunk ez 625, míg a „gyárakban”, ez a szám 1000. Itt mindenki saját maga szövi a szőnyegeit. Az ügyesebbek egy év alatt akár többet is elkészíthetnek, ha rendszeresen megjelennek a foglalkozásokon, amit hetente négy alkalommal tartunk. Persze az is fontos, hogy kinek mennyi pénze van, az anyag megvételére. Nem eladásra dolgozunk, hanem saját felhasználásra. A perzsaszőnyegek mellett, büszkék vagyunk, az általunk készített torontáli szőnyegekre is, mert ezt csak Magyarországon ismerik. Ez a kifejezés még az 1800-as évek végére datálható, és az egyik történelmi vármegyénkről kapta az elnevezését. Fontosnak tartom még kiemelni az ógobelin technikát, amelyet egyre többen alkalmazunk”.
A megnyitón is láthattunk, és a két szakkör vezetőjétől is hallhattuk, érdemes megnézni ezt a kiállítást, amely március 19-éig lesz nyitva. Naponta 10-17 óra között tekinthető meg.
Forrás: Csepel.hu