Hírszerző
Néhol hatalmas a “zsúfoltság“
A BKV-tarifákhoz igazítaná a parkolási díjakat a főváros, ugyanis míg a jegy- és bérletárak jelentősen emelkedtek az elmúlt években, a parkolási díjak reálértéken csökkentek, s ez ellentétes a Városháza közösségi közlekedést előnyben részesítő filozófiájával. Az új stratégia egységesítené Budapesten a parkolást; várhatóan bővül a fizető zóna – így ez után Csepelen is több helyen fizethetünk -, az ingyenes parkolást lehetővé tevő engedélyek kiadását pedig szigorítanák.
Akár jövő év áprilisától bevezethető lesz Budapesten az egységes parkolási rendszer; Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes erről szóló javaslatát kedden tárgyalta a Főpolgármesteri Kabinet, amely az önkormányzat tulajdonában lévő Parking Kft.-t kérte fel a stratégiai terv elkészítésére, illetve az önkormányzati, szakmai és társadalmi egyeztetések lefolytatására.
Gyarmati Zoltán, a Kft. ügyvezető igazgatója a Hírszerzőnek elmondta: a stratégia célja, hogy a parkolási díjakat a BKV tarifáihoz igazítsák, a jelenlegi rendszer ugyanis ellentmond a városvezetés azon törekvésének, hogy a közösségi közlekedés versenyképesebbé váljon. Jellemző, hogy míg az elmúlt években a BKV-vonaljegy ára 70 százalékkal emelkedett, addig a parkolási díjak reálértéken 22 százalékkal lettek alacsonyabbak.
Emiatt az első díjemelés – ahogyan Gyarmati Zoltán fogalmazott – “fájni fog”, mert a stratégia elfogadásakor a díjakat a BKV-tarifák szintjére kell emelni.
A díjak meghatározása a Fővárosi Önkormányzat hatásköre; díjemelést a kerületek is kezdeményezhetnek, de nem dönthetnek róla. Budapesten jelenleg három parkolási társaság működik, az egységes stratégia szerint azonban ezt az ügyfelek a jövőben nem érzékelnék. A társaságoknak vállalniuk kell, hogy ugyanolyan funkciójú automatákat és ügyfélhonlapot üzemeltetnek majd.
Figyelembe veszik
Az új rendszerben szigorítanák a mozgáskorlátozottak ingyenes parkolását lehetővé tevő kártya kiadását. Egy felmérés szerint a közterületen parkolók 17 százaléka rendelkezik kártyával, míg a nyilvántartás szerint a budapestiek 5-6 százaléka a ténylegesen mozgáskorlátozott. A jövőben a kártyát a meghatározott orvosi papírok alapján nem a háziorvos, hanem egy független orvosbizottság állítaná ki.
Ugyancsak felül kell vizsgálni az ingyenes engedélyek kiadásának gyakorlatát, Budapesten ugyanis van olyan kerület, ahol több az ingyenesen kiadott parkolási engedély, mint ahány parkolóhely összesen van. A tervek szerint a kerületi lakosok első autójához ingyenesen járna az engedély, a másodikhoz kedvezménnyel (ez lehet akár 90 százalékos is), a harmadik, vagy afeletti számú kocsihoz azonban semmilyen kedvezmény nem járna.
Az új parkolási rendszerben várhatóan bővül a fővárosi fizető zóna, ezt szintén a kerületek kezdeményezhetik. Van olyan kerület, amely bővítené a már meglévő zónáját, de olyan is – például Csepel vagy Zugló -, ahol ma még ingyenes a parkolás, de helyenként fizetővé tennék. A Parking Kft. nem kezdeményezi egyes területek lezárását és a parkolás kitiltását, de figyelembe veszi az ilyen igényeket – mondta lapunknak Gyarmati Zoltán.
Nem bevétel, hanem eszköz
A parkolási rendszer átalakításától a főváros 3-5 milliárd forint többletbevételt vár, de mint azt az ügyvezető igazgató hangsúlyozta: a parkolási díj nem elsősorban bevétel, hanem forgalomszabályzó eszköz: a belső kerületekben értelemszerűen azért drága a parkolás, hogy az autósok szívesebben helyezzék el kocsijukat egy P+R parkolóban a város szívén kívül, s onnan BKV-val utazzanak tovább.
A jelenlegi rendszerben a parkolási díjak 20 százalékát kapja a főváros, 80 százalékát a kerületek. Az új stratégia kidolgozása során a városvezetés azt akarja elérni, hogy a főváros a bevételek legalább felével rendelkezzen. A díjbevételből egy közlekedésfejlesztési alapot hoznának létre, a pénzt P+R parkolók építésére, a BKV fejlesztésére, a kerékpáros infrastruktúra fejlesztésére és útfelújításra fordítanák.
Gyarmati Zoltán reméli, hogy 2009 márciusában az egységes parkolási stratégia a Fővárosi Közgyűlés elé kerülhet.
Forrás: Hírszerző
Mi van a gerincúttal? Semmi? Valaki megkérdezhetné.
Szerencsére, a mi képviselőink nem kívánják bevezetni a fizető parkolást.
csatorna esetleg dél-csepelen?
Szilveszter merre van? Nagyon eltűnt mostanában…
Képviselőink minden tiltakozása ellenére, úgy néz ki, lesz parkolási övezet Csepelen is. A téma önkormányzati specialistája gondolom, most letört.
Mi az, hogy NEMFOG FÁJNI?
Lári fári!
Elvtársak! Megmondtam, NEM FOG FÁJNI!
Az MSZP nagyjából erre képes, a nép érdekében!
Nem kicsit! NAGYON!
Ki az a Szilveszter?
Jó lenne eldönteni, hogy miért kell Csepelen fizető parkoló?
1. Kevés a parkolóhely.
Hol? A Szent Imre téren tényleg kevés, mert a parkolóhelyek kb. felét az Önkormányzat magának tartja fenn, mert szegény köztisztviselők csak gépkocsin tudnak munkahelyükre jutni.
A szinte már nem is létező rendőrség is fenntart vagy 20 helyet akkor, amikor az épületben is van parkolási lehetőség.
Egyéblén bárhol meg lehet állni.
2. P+R. Az eredeti P+R parkoló helyét eladták plázának. Ha kell másik, megoldható a HÉV területén, vagy bárhol a volt CsM területén.
A többi érv csak a polgárok megsarcolásáról szól.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
Nem icsit! NAGYON!
Itt vagyok Gordon! 🙂
Kedves, hogy keresel! Nem vesztem el, csak intézendőim vannak, és most egy kicsit arra figyeltem.
Sajti! Te ezek szerint nem tudod, hogy én ki vagyok. Ne aggódj, mások is csak tudni vélik. Egyesek szerint nagyon drága kocsim van, benfenntes vagyok, valami luxus helyen élek (lehet, hogy nem is Csepelen, csak beledumálok itt), de nem panelben, az bizonyossá vált. Biztos szép házam van, és az MSzP lefizetett szóvivője vagyok, akit ide rendeltek. Amúgy nyakatekert körmondatokban életetem a kormány intézkedéseit, és elvakultan helyeslek, ha Borka Szász Tamás beír ide valamit. Hát ennyi röviden rólam, a többi majd meg már Magadtól is. Szóval szockós vagyok! 🙂
Nos, hogy a témához is mondjak valami szocisat, azzal az van, hogy valóban volna a parkoláson igazítani való. Én azonban a gondot nem az önkori előtti, és a rendőrség által lefoglalt parkolóhelyekben látom. Persze ezek is sok helyt foglalnak. Azonban az a baj, hogy igen sokan az egésznapos parkolásra használják a Szent Imre teret. Feljönnek az aglomerációból, és itt szállnak át a hévre. Itt maradnak a kocsik estig. Délután meg az van, hogy a posta 20 óráig van nyitva, és meglehetősen nagy a forgalma ezért. A tér Templom utcai oldalán ezért náne parkolóhely. És ne adj’ Isten, hogy a magyar sétáljon egy cseppet.
Jól emlékszem, hogy a Rákóczi úti emeletes parkolólemez eu pénzből történő megépítését a Fidesz akadályozta meg? (csak úgy hivatalból, mert azt hiszik, hogy ha ők akarják majd megépíteni, akkor az jobb lesz.) Pedig nem is lesz “ŐK” időszak! Csak szólok, hogy ne legyen meglepetés! 🙂
(Na ilyen vagyok Sajti látod? )
Szilveszer!
Lehet, hogy nem vagy fizetett MSZP-s szócső, csak egyszerűen egy olyan ember, aki a politikai véleménynyilvánítása során általában nélkülözi a valóság figyelembevételét. Ebben Kovács Ernőre hasonlítasz.
Úgy tudom, hogy a környéken lakók ellenezték a tervezett átalakítását.
Tévedsz Szilveszter, lesz!
Hogy mikor, azt nem tudom, de hogy lesz, abban biztos vagyok.
Az Imre téri parkolás valóban rendezetlen. Ha az aglomerációból bejárókat távol akarjuk tartani a városközponntól, akkor nem az Imre tér mellett, hanem a HÉV végállomásánál kell(ene) ingyenes parkolót kialakítani. Pl. a plázánál. Tudom, az meg az ott lakóknak nem tetszene.
Csak egy halk kérdés: A pláza építésekor az önkormányzat miért nem követelte meg mélygarázs építését?
Nem tudom LB, hogy miért nem követelte meg.
A környéken lakók mindíg mindent elleneznek, ez már más ügyben is kiderült. pl forgalomterelés. Ez egy izgalmas dolog, mert mindenki azt szeretné, ha máshol lenne forgalom, és mindenki azt szeretné, ha máshol lenne parkoló. Azt viszont senki nem szeretné, hogy az ő lakhelye felé legyen forgalom, és az ő lakhelye mellett legyen a parkoló. Ez persze nem azt jelenti, hogy a senkik állandó ellentétben volnának mindenkivel, csak a látszat ilyen. 😉
Akkor megmondom. Mert a beruházónak nem állt érdekében. És hogy Csepelnek hosszabb távon mi az érdeke, az meg már akkor sem érdekelte az “illetékeseket”! 🙁
Csepelnek hiába lenne saját érdeke, nincs más választása, sodródik az eseményekkel. Munkahely híján az aktív korúak utaznak. Az agglomerációból naponta több ezren haladnak át a kerületen. A beutazást megtiltani nem lehet. Ha nem épül gerincút és Gubacsi híd, saját polgárai is gyűrődnek nap, mint nap. A lakossági fórumokon szinte mást sem említenek, mint a be- és kiutazást. Úgy kell könyörögni egy-két 75 évesnek, hogy az uszoda hiányáról, vagy valami másról is essék már szó.