Mno.hu, Népszabadság
Durva történetek (fotó: Magyar Hírlap)
A szerdai tárgyalási napon Zuschlag János és a tizedrendű vádlott, Szente Zsolt kiskunhalasi ügyvéd között lehallgatott telefonbeszélgetésekből az derült ki: az elsőrendű vádlott nem tartott attól, hogy azok nyilvánosságra kerülnek, mert szavai szerint „már annyi durva történet van rajta, hogy a fél kormány belebukna”.
Bár ebben “Cusi” tévedett – ez a kormány még semmibe sem bukott bele – közben újabb gyanúsítottja van az erzsébetvárosi ingatlanbotránynak is; a főügyészség őrizetbe vette azt az ingatlan-értékbecslőt, aki a gyanú szerint hamis szakvéleményt adott az önkormányzat által 2003-ban és 2004-ben eladott nyolc bérház értékéről.
A Zuschlag-ügy szerdai tárgyalási napján Fodor Endre tanácsvezető bíró Zuschlag János elsőrendű vádlott és Szente Zsolt tizedrendű vádlott között folytatott és lehallgatott telefonbeszélgetések felolvasásával és lejátszásával folytatta a bizonyítási eljárást a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon.
A beszélgetésből kiderült, hogy Zuschlag egyre nyíltabban mert telefonálni, mert kijelentette: „abból indulok ki, már-már merek bátran telefonálni, én telefonomat úgy se hallgatják le. Már annyi durva történet van rajta, hogy a fél kormány belebukna.” Majd Zuschlag János azt mondta a tizedrendű vádlottnak: „a BM-mel beszéltem, abban maradtak, a főkapitányt holnap felhívják azután ha kell, az ügyésznőt akkor leállítják”. Az elsőrendű vádlott szerint „igen, az b…ta az ügyésznőt, hogy a rendőrök kurvára leszarják az egész ügyet. Téged is b…na egyébként, ha te lennél ügyész. Nem?” Későbbi beszélgetésben Zuschlag ismét azzal nyugtatta Szente Zsolt ügyvédet, hogy „a BM-ből szóltak, semmi nincsen, azt mondják”. Hozzátette azonban, hogy „kicsit le….ak, hogy telefonon ne kérjek ilyet, mert hát isten tudja, az ügyésznő nem kavar-e valamit”. Zuschlag kiemelte, hogy a belügyminisztérium nem tud az ügyésznővel mit csinálni, mert kifejezetten „szimpla önszorgalom”.
A tárgyaláson a vádhatóságot képviselő Várkonyi Judit ügyésznő rezzenéstelen arccal hallgatta a róla is szóló beszélgetést. A lehallgatott telefonbeszélgetésekre 2007. január végén és február elején került sor. Az ügyészség 2007. februárjában vonta teljes egészében magához az ügyet, mert a rendőrség akkor már két éve nem jutott előre a nyomozásban. A lehallgatott beszélgetésekből az derült ki: Szente Zsolt tizedrendű vádlott tudott arról, hogy milyen tevékenységet folytatnak Zuschlag János és társai. A nyomozás kezdetén a kiskunhalasi ügyvéd még jogi képviselőként szerepelt az ügyben, majd gyanúsítottá vált. A beszélgetésből kiderült, hogy a tizedrendű vádlott, Szente Zsolt kiskunhalasi ügyvéd tudott a vádban szereplő cselekményekről, sőt a nyomozás időszakában tanácsokat adott Zuschlag Jánosnak a nyomozás félrevezetése érdekében.
Zuschlag egy telefonbeszélgetésben kitért arra, hogy Katus Ferenc harmadrendű vádlott bruttó 300 ezer forintot kapott tőle. „Nálam bruttó 300 ezret kapott havonta érettségi nélkül” – mondta Katus Ferenc harmadrendű vádlottról Szente Zsolt ügyvédnek Zuschlag János. A pert december 5-én tanúkihallgatásokkal folytatja Fodor Endre tanácsvezető bíró. A vádhatóság bűnszervezet tagjaként, különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények elkövetése miatt nyújtott be vádiratot Zuschlag János és 15 társa ellen. A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség szerint a vádlottak civil szervezetek révén 75 millió forint állami támogatás jogosulatlanul megszerzésében működtek közre. Zuschlag János – aki egykor az MSZP országgyűlési képviselője, a párt megyei szervezetének ügyvezető elnöke, kiskunhalasi önkormányzati képviselő és a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés szocialista frakciójának tagja is volt – 2007. szeptember 21-től előzetes letartóztatásban van.
Forrás: Mno.hu
A témához kapcsolódó cikk: Arató Gergely, Kiss Péter és Újhelyi István is tudott a Zuschlag Jánoshoz köthető pályázatokról
Házanként százmillió zsebbe
Újabb gyanúsítottja van az erzsébetvárosi ingatlanbotránynak; a főügyészség őrizetbe vette azt az ingatlan-értékbecslőt, aki a gyanú szerint hamis szakvéleményt adott az önkormányzat által 2003-ban és 2004-ben eladott nyolc bérház értékéről. Volt olyan ezek közt, amikor az értékbecslő által megállapított érték százmillió forinttal maradt a valós piaci érték alatt.
Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője lapunknak azt mondta: az értékbecslő ellen különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, bűnsegédként elkövetett csalás és magánokirat-hamisítás a vád. Az értékbecslő tagadja, hogy bűncselekményt követett volna el.
Az eddig nyilvánosságra került részletek szerint az erzsébetvárosi ingatlanpanama a következők szerint zajlott: a kerületi lakásépítő kft. kisebbségi tulajdonosa, az előzetes letartóztatásból a napokban vádalku fejében szabadon engedett Nagy György kinézett egy önkormányzati tulajdonú bérházat, amelyet jóval a piaci érték alatt akart megszerezni. A gyanú szerint az előzetes letartóztatásban lévő Gál György a gazdasági bizottság korábbi elnökeként kapcsolatban állt a vállalkozóval, és összesen 195 millió forint kenőpénzt kért és kapott annak fejében, hogy az nyomott áron juthasson az épületekhez.
Gál ezután az előre megbeszélt, olykor akár a piaci árnál százmillió forinttal is alacsonyabb áron értékelteti fel az épületet, amelyet az ő és a vállalkozó családtagjai, ismerősei által alapított strómancégek szerezhetnek meg. 2005 előtt a VII. kerület nem írt ki pályázatot, hanem az egyetlen “érdeklődőnek” – általában zárt ülésen – eladta az épületet, a hamis értékbecslői szakvélemény szerinti áron. A valódi befektetőnek a házat birtokló céget adták el, egyes becslések szerint épületenként 70-100 millió forintot keresve ezzel az ügyleteken.
Forrás: Népszabadság
Nem fog itt bukni senki, mert Cusinak világosan megmondták, hogy megy Zemplényi után, ha sokat pofázik. /Már ha még valaki emlékszik arra, hogy ki volt. Feledékenyeknek: ugyanazt csinálta, ugyanott./
Majd a balhékat elviszi pár stróman, ahogy szokás.
– János most tudja meg, hogy a játék várható főnyereménye 20 év!
– Mennyi?
Nándi ez jó volt.
De vajon ki lehet az a “négymilliárdos Feri”?