Orbán újabb kétharmadára is felkészül az ellenzék

HVG.hu

Mesterházy és Bajnai – beáll mögéje?

Bár hivatalosan mindhárom baloldali párt a 2014-es győzelemre gyúr, a hvg.hu-nak több MSZP-s és DK-s forrás is megerősítette, hogy a pártoknál a vereséget is bekalkulálják, és a harc már a 2018-as posztokért, a Fidesz kétharmadának megakadályozásáért folyik. Ez egyben azt is jelenti, hogy a felek egymással vetélkednek „az ellenzék vezére” pozícióért.

„Az újabb kétharmad a tét, és az, hogy milyen ellenzéke lesz a rendszerét konszolidálni akaró Orbán-kormánynak” – magyarázta a hvg.hu-nak egy, a szocialisták idősebb nemzedékéhez tartozó politikusa, hogy szerinte milyen egyéb szempontokat kell figyelembe vennie az MSZP-nek a választásra készülődve. Több, az egyes ellenzéki szervezetekhez tartozó forrás is elismerte, a pártközpontokban készülnek olyan forgatókönyvek is, amelyek számolnak azzal, hogy a magát baloldalinak tartó ellenzék képtelen lesz a jelenleginél sokkal nagyobb támogatottságot szerezni és legyőzni a közvélemény-kutatásokat 2006 nyara óta szakadatlanul vezető Fideszt.

Bár az MSZP idősebb – az elmúlt másfél évben az első vonalból kikerült – politikusai a bajai videó okozta botrány, illetve az október 23-i közös ünneplés fiaskója óta többször szorgalmazták az ellenzéki együttműködés újragondolását, a pártot a választásokig irányító kampánystábot összeállító november 23-i választmányon nem történtek érdemi változások. Pedig a tanácskozásra meghívták Bajnai Gordont és kampányfőnökeit is, de az októberi – még a botrányok előtti – szocialista kongresszus által szentesített forgatókönyvön, választási listákon nem változtattak, amit több forrásunk a Mesterházy Attila képviselte irányvonal megerősödéseként értékelt.

„És joggal hal meg”

Ha már nincs harmadik jelölt, akkor Bajnai lépjen Mesterházy mögé, támogassa a miniszterelnök-jelölti kampányát, cserébe az Együtt-PM a jövő őszi önkormányzati választásokon kapjon jobb pozíciókat – így foglalta össze még a választmányi ülés előtt egymástól függetlenül két, az MSZP vezetésével kritikus szocialista forrás, hogyan lehetne szerintük „valamennyivel nagyobb” lendületet adni az összefogásnak. Ezt az ötletet felvetettük más MSZP-s, illetve Együtt 2014-es politikusoknak, akik erre azt reagálták: ez is azt mutatja, hogy tovább folyik az ötletelés az ellenzéki együttműködés “felrázásáról”.

Ezt az egyik, a párt első vonalából visszavonult, de most a felek között közvetítő forrás úgy értelmezte: ha már Mesterházy „annyira ragaszkodik” a miniszterelnök-jelöltséghez, akkor kapja meg az esélyt. Viszont ha sikertelen lesz, akkor „vigye is el a balhét”. Lendvai Ildikó a frissen létrehozott pártelnöki tanácsadó testület tagja a hvg.hu-nak adott interjújában arra figyelmeztetett: „aki (a választási buktáért – a szerk.) bűnbak lesz, az meghal. És joggal hal meg”.

Forrásaink szerint egyes szocialista körökben arról is folytak beszélgetések, hogy közös kormányfő-jelöltként hozzák haza a Bajnai-kormány delegálta Andor László európai biztost, de háttértárgyalásokon felmerült, hogy a fentebb említett alku jegyében a volt miniszterelnök indulhatna 2014-ben a főpolgármesteri posztért. Az előbbi felvetés forrásaink szerint legfeljebb „baráti beszélgetések” tárgya volt, és hamar elvetették, az utóbbi pedig egyelőre megrekedt az ötletelés szintjén. Azt mindkét szervezet vezetéséből határozottan cáfolták a hvg.hu-nak, hogy hivatalosan bármiféle egyeztetés lett volna erről. Az MSZP főpolgármester-jelöltje, Horváth Csaba a hvg.hu-nak pedig azt mondta: „ez nem politikai alku kérdése, hanem hogy kinek van a legnagyobb esélye nyerni” – hozzátéve, hogy egy közelebbről meg nem nevezett júliusi felmérés szerint ő a legnépszerűbb Budapesten „az összes ismert politikus közül”. (A szombati Népszabadság szerint már a Fideszben is számolnak Bajnai főpolgármester-jelöltségével, így fel is vetődött a kormánypártban, hogy megalkotják a Budapest-törvényt lehetővé téve, hogy a főpolgármestert lényegében a kerületi polgármesterek válasszák. Friss infó: a Magyar Nemzet hétfői számában a főpolgármester, Tarlós István cáfolta, hogy a választásokig megszületne a törvény.)

Ennek ellenére a hvg.hu által megkeresett szocialista politikusok közül többen is biztosra vették, hogy a miniszterelnök-jelölés kérdése – a meglepetést nem hozó választmányi ülés ellenére – még nem lezárt. Az egyik pártvezetéshez tartozó forrás úgy vélte, legkésőbb Áder János szavazás időpontját tartalmazó bejelentéséig elő fog kerülni az ügy, de idén már nem valószínű, a párt most az egyéni választókerületekre koncentrál (a parlamenti választást a szavazás napja előtti hetvenedik és kilencvenedik nap közötti időben kell kitűzni – a szerk.). Forrásunk szerint egy harmadik jelölt most már kizárt, legfeljebb Mesterházy mögött sorakozhatnak fel az ellenzéki szervezetek. Lendvai Ildikó volt pártelnök a hvg.hu-nak adott interjújában a harmadik jelöltről azt mondta, „ha lenne ilyen név, már felmerült volna”.

Azt sem tartják valószínűnek az MSZP-ben, hogy végül közös lista lesz – ezt az Együtt 2014-ben szinte a kezdetektől ellenezték az LMP-ből kivált PM-es politikusok –, viszont azt nem zárták ki forrásaink, hogy az MSZP listáján lesznek változások. Korábban a HVG arról írt, hogy az MSZP-ben „több képviselő szóvá tette, a listák összeállítása – a bizalmasok, köztük eredményes politikai múlt nélküli pártalkalmazottak rokonok – biztos megélhetéshez juttatása azt tükrözi, hogy az elnöki csapat voltaképpen nem is akar nyerni”.

„Élet-halál kérdése”

„Le fogjuk váltani Orbán Viktort, így ez a kérdés nem merül fel” – ezzel ütötte el a Népszabadságnak múlt héten adott interjújában Mesterházy azt a kérdést, hogy ő személy szerint túlélheti-e a választási vereséget. A miniszterelnök-jelölti ambícióinak június bejelentésekor pedig a választmány előtt arról beszélt, „az MSZP számára ’élet-halál kérdése’, hogy az ellenzék vereséget mérjen a Fideszre, és ő már három éve erre a feladatra készül. Egy, a párt idősebb politikusai közé tartozó forrás szerint a pártelnökség jelenlegi, és a lista alapján a majdani frakció összetétele alapján Mesterházy túlélheti az esetleges vereséget, hiszen mindkét testületben a hozzá hűséges politikusok kaptak vagy kaphatnak helyet.

Mesterházyhoz hasonló optimizmussal beszélt az esélyeiről Bajnai Gordon is, aki az Origónak adott novemberi interjújában azt mondta, egy év múlva miniszterelnök lesz, nem miniszter vagy frakcióvezető. (Mivel a szeptemberi megállapodásuk alapján mindketten listavezetők, erre elviekben akár lehetőségük is van.)

Információink szerint nemcsak a nyilvánosság előtt, hanem szűk körben is hasonló reménykedéssel beszélnek a választásokról a pártvezetők. Az MSZP-ben továbbra is tartja magát az a vélekedés, hogy a bizonytalan, kormányváltást akaró szavazók végül nem a Jobbikot, hanem a szocialistákat vagy az Együttet jelölik be a cetlin. Az MSZP egyik vezető politikusa a hvg.hu-nak azt mondta, legalább 4 százalék biztos tartalékuk van a pártszimpátiájukat eltitkolók körében – a Tárki szerint a titkolózók aránya nőtt októberhez képest –, ráadásul az egyéni jelöltjeik jobban állnak, mint maga a párt (a kutatások a pártok népszerűségét mérik csak).

Egy másik MSZP-s korábban azt mondta a hvg.hu-nak, a párt a kampány utolsó heteiben próbál majd fordítani: „botrány nélkül nem megy: be kell tárazni két-három komoly patront a Fidesz ellen, és a választások előtt két-három héttel ellőni őket”. Az Együtt kampányfőnöke, Szigetvári Viktor októberi interjújában azzal magyarázta az alacsony támogatottságot, hogy a Tárki és az Ipsos „hagyományosan alulméri a kis pártokat”, valójában már 8 százalék körül vannak, de a választásokig még a 15 százalékot is el fogják érni.

A Fidesz újból kétharmadot szerezhet

Viszont a közvélemény-kutatások egyelőre nem igazolják az ellenzéki politikus reményeit. A legfrissebb mérés, a Tárki múlt szerdai kutatása szerint csökkent a bizonytalanok tábora, ennek ellenére érdemben nem nőtt a teljes népesség körében az ellenzéki pártok (Együtt, Jobbik, LMP, DK) támogatottsága – az MSZP-jé csak a hibahatáron belüli 1 százalékkal.

Az Ipsos novemberi mérése szerint mind az MSZP, mind a DK és az Együtt népszerűsége enyhén csökkent, a Medián szerint a bizonytalanok csökkenése ellenére a szocialisták, az LMP, a DK és az E2014 együtt sem éri el a Fidesz 34 százalékos támogatottságát. A mérések szerint az ellenzéki pártok mozgósítási képessége sem növekedett számottevően. Az ellenzék esélyeit rontja, hogy a Medián szerint május óta folyamatosan csökkent azok aránya is, akik szerint rossz irányba mennek a dolgok, és nő azok aránya, akik szerint a kormánynak jó a teljesítménye.

Orbán triumfálhat – így jöhet ki az újabb kétharmad

Az MSZP volt minisztere, a kampányban 2002-ben és 2006-ban is fontos szerepet játszó Baja Ferenc november közepén azt mondta a hvg.hu-nak: a választási sikernek egy titka van: a legalább 65 százalékos választási részvétel. Viszont a Political Capital (PC) mandátumkalkulátora azt mutatja, hogy a Fidesz-KDNP 2014-ben olyan simán nyer, hogy még kétharmadosnál is nagyobb arányú többsége lehet a parlamentben. A legfrissebb kutatások eredményeit betáplálva azt kapjuk, hogy még magasabb részvétel esetén is nagyon sok képviselői helyet kapna a Fidesz a parlamentben.

A Medián novemberi felmérése szerint például a biztos szavazó pártválasztók 48 százaléka szavazna a kormánypártra, amivel az a mandátumok több mint 71 százalékát szerezné meg. Az Ipsos felmérése még nagyobb arányú győzelmet mutat: a szavazatok 51 százaléka a parlamenti helyek 74,8 százalékát jelentené a Fidesznek. (A kalkulátornak persze van két gyengéje: nem számol azokkal a választókkal, akik ma még nem elkötelezettek, de jövőre mégis elmennek szavazni, illetve nem tud mit kezdeni az egyéni választókerületek és az ott induló jelöltek sajátosságaival – a szerk.)

Gyurcsány is 2018-ra gyúr?

„Ha az ellenzékiek közül csak az MSZP és a Jobbik kerül be a parlamentbe, és Orbán kétharmadot szerez, akkor még a 2018-ban sem lesz sok esélyünk” – mondta az MSZP egyik névtelenséget kérő, befolyásos politikusa, miért lenne fontos szerinte, hogy „sokszínű” legyen a baloldalinak nevezett ellenzék. Szerinte az MSZP listáján lévő fiatal, tapasztalatlan politikusai mellett szükség lesz az E14-esek „szakértelmére”, és Gyurcsány harciasságára is, „hogy meg lehessen ütni Orbánt”. A politikus úgy vélte, nem is biztos, hogy az Orbán által felépített kétharmados többséget igénylő rendszerben jó lenne az ellenzéknek kormányra kerülni és a Fidesszel egyezkedni, viszont ha meg tudnák akadályozni a kormánypártok kétharmadát, akkor a Fideszt tudnák nehéz helyzetbe hozni.

Ám ez ismét felveti Gyurcsány bevonását is. Ezt szorgalmazta a szocialisták októberi kongresszusa után Lendvai Ildikó és Kovács László is. Viszont Mesterházy a Népszabadságnak adott november 22-i interjújában elzárkózott ettől. Gyurcsány viszont csütörtökön az ATV-ben ismét bedobta a közös lista ötletét. A volt kormányfő azt javasolta, december 10-éig kérjen felhatalmazást a három párt a testületeiktől, hogy kezdjen tárgyalást a közös fellépésről.

Erre korábban meglett volna már az esélyük. Miután a szocialisták megegyeztek Bajnaiékkal, leültek a DK-val is, viszont a tárgyalások nagyon hamar megszakadtak. Gyurcsány a hvg.hu-nak adott interjújában arról beszélt, az MSZP-nek vele, a DK három legismertebb arcával és a pártjuk programjával is gondja akadt, és első perctől lehetett érzékelni, hogy egyáltalán nem akarnak velük megegyezni. Ezzel szemben a tárgyalódelegáció egyik szocialista tagja szerint Gyurcsány nem akart belemenni az alkuba, mert az ő személye (listára való felkerülése – a szerk.) volt az egyetlen vitatéma – annak ellenére, hogy a volt miniszterelnök többször kijelentette, ha ő az akadály, akkor visszavonul.

Október végén a DK egyik vezető politikusa a hvg.hu-nak elismerte, egyelőre nem akarnak megegyezni az MSZP-vel és az E14-gyel. Megpróbálják növelni – akár az Együtt táborát apasztva – a támogatottságukat, hogy jobb pozícióból tárgyalhassak. De a forrás azt sem zárta ki, hogy egyedül indulnak a választáson, hogy bejutás esetén Gyurcsány ott lehessen a parlamentben, mert akkor „harcos ellenzékiként” akár még az MSZP fölé kerekedhetnek – ami új távlatokat nyitna a volt miniszterelnöknek 2018-ra. Egy hete a DK elnökségi tagja, Vadai Ágnes a Facebookon üzente meg az MSZP-nek, hogy Gyurcsány nélkül nincs alku.

Forrás: HVG.hu

21 hozzászólás “Orbán újabb kétharmadára is felkészül az ellenzék” bejegyzésre

  1. Tarjányi László szerint:

    Ángyán elég hamar kiismerte a Fideszt, majd kiismeri a többi magyar is, s akkor nem az SZDSZ fogja a papírkosárba dobni őket, mint tette 1994-ben. Ezért voltak kénytelenek a szélsőliberális oldalról középre, majd jobbra húzódni. 1990. június 4-én, a parlamentbeli egyperces néma felállás alatt kivonultak az ülésteremből. Kövér meg szét akarta zavarni a magyar hadsereget, mondtam is neki 1998-ban a Csepp tv-s vitaestnél, hogy méltó utóda volt akkor Lindner Bélának, Károlyi miniszterének. Aztán arra fordultak, ahonnan szavazatokat reméltek, éppenolyanok vagytok mint az MSZP, hatalomért mindent! Orbán sem különb a stadionépítő juhásznál, illetve annyival kevesebb hogy az bizony a saját pénzéből építette az akasztói stadiont! Ami késik, az nem múlik! Majd lesz aki legyőzi őket, legfeljebb nem az MSZP lesz, és nem 2014-ben!

  2. Gordon szerint:

    Szegény IV. Béla is mást mondott a tatárjárás előtt és mást a tatárjárás után.

    Persze volt olyan politikai erő (na, nem nagy erő – egy maroknyi magyartalan csőcselék), akinek a nézetei semmit se változtak a külső és belső körülmények átalakulása ellenére se. Persze nehéz is úgy tárgyalni, hogy már csak két sarokra van a muszka. Szép dolog az elv (már ha egyáltalán szép dolog lehet egy olyan ordas eszme, amit a maroknyi csőcselék magáénak vallott), az hogy közben 1 millió magyar ember meghal csak mellékes???

    A Tárjányi -félék szerint vélhetően mellékes… nekik marad a duma…

  3. Nagyapó szerint:

    Hajrá Gyurcsány(i), hajrá DK! Egyszer sikerült a 2/3, ha így dolgoznak 2014-ben is sikerülni fog!
    Gyurcsány(i) a háttérben kiegyezett a Fidesszel, hogy segíti a 2/3-ot, cserébe ő lesz a zellenzék vezére és sokat szerepelhet, táncolhat, locsoghat zagyvaságokat.

    Magyarország jobban teljesít!

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  4. felix szerint:

    Szemétláda.
    Már az a csöpp eszed is elment , ami soha sem volt.
    Szegény bolond.

  5. Királyerdei szerint:

    Pofa be szemét gyilkos,senki kommunisták!

  6. Tarjányi László szerint:

    Gordon, egy szó mint száz, a Fidesz egy köpönyegforgató hatalommániákus érdekcsoport, pártnak nem is szabadna nevezni! Téged bevettek csápolónak, ha nem ezt tennéd már repülnél, mint Horváth József. Még az sem mentene meg hogy együtt szdsz-eskedtél anno Németh Szilárddal. A karrierista nem vész el, csak átalakul! Éljen a sziklaszilárd szélsőliberális, centrista, nemzetikonzervatív, radikális, majd a jövőben még ki tudja milyen Fidesz! Csókoltatom Orbánt, Kövért és a kisfőnököt, ők tudják hol hibáztak!

  7. felix szerint:

    Nocsak nocsak.
    Gordon a munkán kívül már minden t megpróbált.

  8. felix szerint:

    Királyerdei te import őrült.

  9. robi szerint:

    Nagyapó keddi bejegyzésével kivételesen egyetértek.

    fleto többet tett a FIDESZ kétharmadáért és a 2014-es majdani választási eredményekért, mint bármelyik narancsos.

    A Magyar Cirkuszban neki ez a szerep jutott.

  10. felix szerint:

    robi!
    Nagyon érdekes ahogy szinte mindenki szétválasztja az MSZP-t és Gyurcsányt a kormányzásuk idejére.
    Mindenről Gyurcsány tehet, pedig a népszerűségük a lemondása után került a béka segge alá. Már senki sem emlékszik Gordon megválasztása előtti baromságaikra és arra, miként harcolták ki a megyei vezetők Gyurcsány lemondását.
    Még így is népszerűbb volt az MSZP, mint amikor átvette az irányítást.
    Ma Gyurcsány nélkül is meglesz Orbánnak a kétharmadi.
    Talán fel kéne vállalni a pártnak is a saját hülyeségét végre.
    Elég ha arra utalok, hogy a CSEVAK éléről választottak elnököt, pedig abból a pozícióból még Teréz anya sem tudott volna nyerni.

  11. Gordon szerint:

    “Gordon, egy szó mint száz, a Fidesz egy köpönyegforgató hatalommániákus érdekcsoport, pártnak nem is szabadna nevezni!”

    Ha Tarjányi Laci venné a fáradtságot és megismerkedne a politika alapfogalmaival, akkor rájönne, hogy nagy butaságot írt. A pártokra ugyanis jellemző, hogy a politikai hatalom megszerzésére törekednek. Amelyik nem ezt teszi (mert tisztában van vele, hogy sosem kerülhet kormányzati pozícióba – lásd. Jobbik) az bármit mondhat, bármit tehet ellenzékben. Az ilyen pártokat felelőtlen pártoknak is hívhatják, hisz politikai felelősségük korlátozott, az emberek pedig sosem fogják érdemesnek találni őket arra, hogy a haza “dolgait” irányítsák. Nekik csak a duma marad.

    “Mindazzal szemben, a mit a szabadságról mondtam (…) vajjon minő állást kell hogy foglaljon a gyakorló politikus? (…) Ugyanazt az állást, melyet a gyakorlat emberének átalán és mindenkor el kell foglalni szemben az elmélettel. Kettőt tartsunk szem előtt: A jó elmélet mindig radicalis; a jó gyakorlat mindig conservativ.”

    /Asbóth János/

  12. felix szerint:

    Gordonka.
    Ha vennéd magadnak a fáradságot és összehasonlítanád a maffia és egy demokratikus párt működését akkor sok mindenre rájönnél, meg azzal a kis kapacitású agyaddal is.
    Apropó! Kérdeztem már, hogy mit dolgozol?
    Mert ugye nem vagy here?

  13. Gordon szerint:

    Mindenesetre olvastam Asbóth-ot – ez már jó alap.
    (Felix meg ne írjon olyasmiket, hogy dógozni nem akar, mert így teljesen hiteltelen, ha a munka és a szorgalom szóba kerül.)

    Folytatnám is Asbóth-ot visszatérve Laci bátyánkkal – kire felnézünk, hisz bizottsági tag is volt Csepelen – folytatott vitámra, melybe Felix oktalanul belekotyogott.

    Szóval Asbóth:

    “Az elmélkedésnek határt csak az utolsó consequentia szab, s az elmélet nem állhat meg addig, míg az utolsó consequentiáig el nem jutott; az elmélkedést a tiszta logica vezérli, és az elmélet a tiszta logica kérlelhetetlenségével vonja le minden következő tételét a megelőzőből, tekintet nélkül az eredményre; hogy mi és mikor következik, az néki mindegy; mindegy is lehet neki, mert az életbe önmagába nem nyúl bele; felelősség nem terheli, hisz az elméletnek birtokosától, – akinek már nem mindegy, mi és mikor következik – függ meghatározni, hogy mennyiben és főleg hogy mikor akarja az elméletet gyakorlatilag foganatosítani. (…) kitűnik a fentiekből, hogy a radicalist az elméletnek már fogalma magában hordja, míg egyszerűbb kitüntetni, hogy a conservativ benn van a gyakorlatnak fogalmában. Gyakorlat semmi esetre sem lehet az, a mi gyakorolva még nem volt, a mi új, a múlttal össze nem függ; íme a gyakorlat fogalmában a conservativ eszme, mely szükségkép megköveteli a gyakorlatnak a múlton alapulását, a múlttal organicus összefüggését.”

  14. felix szerint:

    Te szerencsétlen.
    Ne egy nyugdíjason kérd számon a munkakedvet, hanem bizonyítsd be, hogy neked van és nem vagy here.
    Ez eddig még nem sikerült neked.
    Sőt…..

  15. Gordon szerint:

    “Annak, ki a negatio terén áll, igen könnyű, mert felelőssége nincs. Ha valaki azt mondja, hogy ez vagy amaz nem jó, ennek máskép kellene lennie, igen könnyen okoskodhatik, mert azon >másképet< nem lehet bebizonyítani, mert az élet azt nem mutathatja meg, ami meg nem történt. Ami pedig meg nem történt, az olyan mint az ótestamentum mannája, melyet mindenki úgy magyaráz, amint tetszik, mely alatt mindenki olyat gondol rejleni, amit hisz."

    /Deák Ferenc/

  16. felix szerint:

    Mit írnak a herékről?

  17. felix szerint:

    A fidesz 8 év nagatio után mindent lenyúlt amit csak lehetett, és nem a gyakorlat, hanem a kétharmad “szentesített” mindent.
    Üresen kongsz Gordpn.

  18. Gordon szerint:

    Ha herékkel ismerkednél közelebbről, akkor Demét kérdezd, hisz ő here ügyben a szegedi tömlöcben vélhetően nagyobb jártasságra tett szert az utóbbi években… érdemes merítened a tapasztalataiból.

    Engem ne vonj bele a vágyaidba!

  19. felix szerint:

    Gordon.
    Demének volt munkahelye és munkája is.
    Az hogy bűnöző lett az más tészta.
    Neked milyen munkahelyed van?
    A vágyaimban te nem szerepelsz, még a rémálmaimban sem.
    Nálam nem vagy tényező, legfeljebb egy groteksz vicc.

  20. Gordon szerint:

    Azt is tedd már hozzá, hogy Demével ültél egy Pártalapszervezetben.
    Csak azért, hogy a csepeliek tisztán lássák az összefüggést.

Itt lehet hozzászólni !