A kormányülésen előterjeszthetik a devizahitelesek megsegítését célzó újabb terveket.
Hirado.hu
A Magyar Bankszövetséggel folyamatos az egyeztetés, és a tárgyalások érintik a deviza alapú jelzáloghitellel rendelkezők körét is – mondta a napokban nemzetgazdasági miniszter.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a devizahitelek felülvizsgálatának lehetőségéről beszélt a Hír Televízióban.
Csak az adósok viselik a többletterheket
Jelenleg a jelzáloghitel-állomány mintegy 15 milliárd svájci frankot tesz ki, amelynek törlesztőrészlete havi 160 millió svájci frank körül alakulhat, ha 12 éves futamidővel és 8 százalékos átlagos kamattal számolunk. Ha az átlagos árfolyam a felvételkor 160 forint volt és 240 forint a jelenlegi árfolyam, akkor a különbözetből adódó összeg mintegy 150-160 milliárd forintra rúg éves szinten. Ennek a részbeni áthárításáról, ügyfelek és bankok közti elosztásáról szól a jogszabály-tervezet, jelenleg ugyanis csak az adósok viselik az árfolyam-különbözet miatti többletterheket.
Orbán Viktor szerint ebben az ügyben az a legfontosabb kérdés, hogy hibás termék volt-e ez a konstrukció, és ha igen, hogyan válhatott általánossá. A devizahitelesek ügyének rendezése kiemelt feladat – mondta legutóbb a nagykövetek budapesti konferenciáján a miniszterelnök.
„A devizahitelesek korábban felvett kölcsöneinek terhe folyamatosan növekedett, és azt kellett megoldanunk, hogy ez csökkenjen. Ehhez három eszközt használtunk: magánszemélyeknél a végtörlesztést, utána az árfolyamgátat, most pedig a nemzeti bank meghirdetett a vállalkozások számára is egy devizahitelt forintra átváltó programot, úgyhogy a devizahitelek súlya és aránya a nemzetgazdaságon belül jelentősen csökkent”- mondta a miniszterelnök.
Nem volt előre látható a kockázat?
Lapinformációk szerint kormányzati oldalról azzal érvelnének a bankoknál, hogy a hitelszerződések megkötésekor az árfolyamkockázat nem volt előre látható. Egy ilyen lépés nem lenne példa nélküli, Horvátországban ugyanis egy bírósági döntés szerint a hitelfelvételkor érvényes árfolyamon kell visszafizetni az adósságot.
Közben a pénzügyi jogok biztosa bejelentette, felfüggesztetné a végrehajtási eljárásokat, ameddig a tartozások pontos összegét nem határozzák meg a pénzintézetek. Doubravszky György ez ügyben levélben fordult a Kúria, a Magyar Közjegyzői Kamara és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elnökéhez.
Fontosabb az első lényegi elem, amely szerint az összes ingatlan és autókról szóló lakossági kölcsönszerződés semmis, ugyanis nem nagyon léteznek olyan kölcsönszerződések, amelyek az árfolyamrést a költségek között szerepeltetnék. A törvény a teljes hiteldíj mutatóban (THM) is szerepelnie kellett volna a szerződésekben, ám a bankok nagy része itt nem tüntette fel – mondta.
A július 24-ei kormányülésen dől majd el, hogy az árfolyamkülönbözet részleges vagy teljes átvállalásával, elengedésével kapnak-e újabb kormányzati-, állami segítséget a devizahitelesek.
Kérdés, hogy hibás-e a termék
Pesuth Tamás, a Nézőpont Intézet – Gazdaságkutató Műhely gazdasági elemzője szerint abban az esetben, ha felmerül a kérdés, hogy egy termék hibás terméknek minősül-e, akkor két oldalról kell vizsgálódni: a jogi aspektus az igazságszolgáltatás kérdése. A Kúria hozott egy döntést, az árfolyamréssel kapcsolatban kimondta, hogy 1 százalékos eltérés lehetséges. Gazdasági szempontból pedig pénzügyi, banküzemtani ismeretek alapján lehet meghatározni, hogy hibás terméknek minősül-e a hitel – fejtette ki az elemző az M1 A Lényeg című műsorában.
A szakember azt mondta: az árfolyamok előrejelzése hosszútávon, de középtávon is nehéz.
A 3500 milliárd forintnyi adósságállomány kisebbik része, mintegy 4-500 milliárd forint euróban van; ez racionálisnak minősülhetett a hitelfelvevő részéről, hiszen 2003-ban és 2004-ben is jogosan számíthatott arra, hogy Magyarországon bevezetik az eurót. A svájci frank esetében kettős árfolyamkockázat lehetséges, hiszen nem csak a forint-euró, hanem az euró-svájci frank árfolyamának változása is meghatározó – hangsúlyozta Pesuth Tamás, aki azt is mondta: a hitelfolyósító nem mérte fel ezeket a kockázatokat.
A kamatokkal kapcsolatban a szakember úgy fogalmazott: a svájci frank alapú hitel esetében a bankoknak a forrást biztosítani kellett, de sokszor nem egyezett meg a hitel futamidejével, mikor pedig ezek lejártak, a bankoknak ezt refinanszírozni kellett. A forrásköltség emelkedése miatt emelkedtek a kamatterhek is, ehhez pedig az árfolyamgyengülésből adódó többletteljesítés is hozzáadódott.
Az egyoldalú szerződésmódosításokkal kapcsolatban Pesuth Tamás azt mondta, véleménye szerint szerződést nem szoktak egyoldalúan módosítani.
Indokolt a beavatkozás a “társadalmi robbanás” elkerülése érdekében
A kormány intézkedései társadalompolitikai kérdések is, a beavatkozás pedig a szakember szerint indokolt, a kérdés, milyen formában és melyik csoport részére nyújtanak segítséget. A legkritikusabb a 90 napon túli adósok kérdése, itt lenne a legcélszerűbb beavatkozni – szögezte le Pesuth Tamás.
A kormány intézkedéseivel kapcsolatban azt mondta: a kiindulási pont az volt, hogy a felelősségben osztozzon az állam, a pénzintézet és a hitelfelvevő. Ha megoldás születik, ennek költségeit is szét kell osztani.
Ugyanakkor a lakosságot több csoportra lehet felosztani: olyanokra, akiknek forinthitelük van, akiknek devizehitelük van – mindkét csoporton belül vannak fizetők és nem fizetők -, és olyan csoport is van, akinek nincs hitele.
Egymás rovására is történhet a beavatkozás, ezért szükséges a megfelelő körültekintés, de a “társadalmi robbanás” elkerülése érdekében indokolt a beavatkozás – emelte ki az elemző.
Arra a kérdésre, hogy hogyan érintené az intézkedés a bankszektort, Pesuth Tamás azt mondta: a nemzetközi pénzügyi hangulat jelenleg viszonylag kedvezőnek mondható, ugyanakkor az is fontos kérdés, hogy milyen következményei lesznek a beavatkozásnak. A devizahiteles mentőcsomag nyilvánvalóan veszteséget okozna a bankoknak, de bizonyos mértékű veszteséget a szektor kénytelen elviselni – emelte ki.
Forrás: Hirado.hu
Admin!
Az OTP részvényei körül van egy kis mocorgás.
Talán említést érdemelne?
“Soha nem látott szintet ért el a központi költségvetés bruttó adósságállománya június végén. A május végi 21 765,4 milliárdos szint 22 238,4 milliárdra nőtt, ami egy hónap alatt 472,85 milliárdos megugrás. Ennél nagyobb egyhavi növekedésre 2011 novembere óta nem volt példa. Akkor a hazai (végtörlesztés) és a nemzetközi hírekre (spanyol, olasz hozamemelkedés) elszálló forintárfolyam okozta a hatalmas növekedést. ”
.
http://www.mfor.hu/cikkek/Mindenen_kepzeletet_alulmult_a_kormany_juniusi_adossaga.html
Az OTP – ről sokan nem tudják (titkolt információ a mai napig) hogy 2007 ben nyereségvágyból amerikai tőzsdéről vásárolt egy szép kis részvénycsomagot. Az OTP jogásza elmesélte egy volt egyetemi szintén jogász barátjának ezt, és így kikerült az információ, de titkolni kell, kaptam mellé az instrukciót amikor ezt elmondták. Szóval nem beszéltem erről senkinek eddig, de már nincs értelme titkolni. A részvénycsomag boncolgatása egy zsákbamacska volt és hosszú időt igényelt az átolvasása és felfogása is. Az eredmény megdöbbentő volt és SOKKOLÓ! A teljes részvénycsomag amit vásároltak FEDEZETLEN ingatlanpiaci származtatott DERIVATÍVA volt, amit SOHA nem lehet behajtani senkin. Az OTP akkor csődbe ment! De érkezett a felmentő sereg a kartelltársak közül… szóval valaki, valamelyik bank puszta jó szándékból kisegítette az OTP bankot és a magyarországi ingatlanai ellenértéke fedezetére kapott pénzt működni. (az összes magyarországi ingatlanuk valamelyik svájci banké) Az OTP nem tud helytállni és képtelen visszafizetni a hitelkárosultaknak a pénzét! Nincs semmi fedezete az OTP banknak!
grün:
az államadósság alakulása 2010-2013 között: +2000 milliárd HUF
az államadósság alakulása 2006-2010 között: +6000 milliárd HUF
a számok makacsak
Hazatántorgott!
Miért nem próbálkozol detektív-regényekkel?!
Egy Agatha Christie vagy egy Dan Brown veszett el benned!
Jó mélyen! 😛
doctor factor!
Így van! Sajna kihagytál valamit 2008-ból!
És a grafikonok sem hazudnak! 😀
http://outside.mfor.hu/mfor/images-charts/chart_id_214_2013_07_22t18_31_30_02_00.png
kik is kormányoztak 2006-tól 2010-ig? az ön által linkelt grafikon is engem igazolt.
Atya ég, mit műveltek a szocialisták!
Hátrahagytak egy csomó adósságot és most azért ugrálnak, hogy a másik kormány nem képes radikálisan csökkenteni azt.
Nooormálisak!?
Ha vennék a fáradtságot és megnéznék, hogy 2002-től a 13. havi nyugdíj és a
közszféra 50%-os béremelése milyen részarányban van a költségvetési hiány
növekedésével, tisztábban látnának!
doctor factor!
A 2008-as bankválság miatti hitelt a zállamcsőd elkerülésére, függetlenül attól. hogy “kik kormányoztak akkor” fel kellett venni!
De mivel lehet magyarázni a zelmúlt hét-nyolc hónap meredeken emelkedő tendenciáját?!
A kuszaszemű Matolcsy és a Sanyaró Misi kevés hozzá!
Mégis csak kár volt elengedni azt a néhány pénzhez értő szakembert! 😛
Mit mondott lánglelkű volt MNB elnökünk? Megérdemli sorsát, aki devizahitelt vett fel.
Én azt mondom, megérdemelne néhány évet (ólombányában is ) Veres miniszter
tettestársával együtt, hivatali mulasztás miatt. Mert osztrák cimborái már rájöttek, és betiltották az eladását, ők még segítették is. Az MSZP szégyenfoltja, hogy meg mernek szólalni ebben az ügyben. Becsületük felét talán visszanyernék, ha milliárdosaik össze-
adnák aljasságuk következményeinek legalább a felét.Ne osztanák pofátlanul az észt.
De az erkölcs nem szocialista kategória . Számukra ismeretlen . Az államcsőd kódolva
volt a következő kormány részére. Siralmas, hogy nem jött be… Sírjatok…..
Szeretnék én is nagyobb házban lakni, nagyobb autóval járni, de nem vettem fel hitelt, csak akkora házban lakom amit megtudok fizetni, csak olyan autóval járok amire telik.
Sokan hencegtek , hogy milyen okos, jó üzletemberek, milyen jól jártak az olcsó hitellel.
Hát nem jött be. Van ilyen.
Viszont úgy érzem, hogy ha a haszonszerzés érdekében, nem mentem bele, már akkor jól látható veszélyes hitelbe. Mivel én is itt élek, akkor nekem is jár legalább annyi, a államtól mint amennyit egy “devizahitel károsult” megsegítésére fordítanak. Főleg mivel az én általam is befizetett adókból teszik
De kérdem én, hogy ha az árfolyam fordítva alakul, akkor hány hiteles tolongana, hogy a felvételkori árfolyamon akarunk fizetni?
Szerintem kockáztattak, veszítettek.
Ha nem nyertes a lottó azt sem váltják vissza. Ha kártyán feltetted a házad, akkor viszik, és ki segít meg.
Vadbarmok!
Mit ígértek az embereknek a rendszerváltás idején. Munkát, jólétet és nyugodt biztonságos megélhetést a családoknak.
Mi teljesült ebből? – Semmi!
A munka alapú társadalomban fel nőt emberek bíztak, hogy az újkor hajnalán, hogy a demokratikus berendezkedésű országban ilyen lenyúlást, mint amit a “sohanemlátott svájci lóvéval” műveltek a szemét bankok soha nem következhet be.
Megmondta a vezér, hogy az egész egy selejtes termék volt és, mint ilyet nem szabad lett volna forgalomba hozni!
Ez az igazság!
Nem a becsületes magyar emberekkel volt a baj, hanem azzal, hogy az emberek munkahelyét megszüntették, a teljes ipart lerombolták. Az egész ország tönkre lett téve azok által, akik most is lenyúlják az országot, és földönfutóvá teszik a megnyomorított embereket
Szégyen, hogy mégis a nyugdíjasok lóvéjából lettek a szarban lévő bankok kisegítve.
Mit csűrik, csavarják ezt a „sohanemlátott svájci hitel” megoldását a „pénzakrobaták”?
Azt monya a Fater pedig egyszerű a megoldás!
Emeljék a fizetéseket, nyugdíjakat, Lajtán túlira.
Van példa a megoldásra, – Horvátországban.
180Ft/ CHF és kész az egész ügy! 🙂
Jeniszej!
Valóban vadbarmok vagyunk.
Nincs munka, nincs jólét és nincs nyugodt biztonságos megélhetése a családoknak.
Nincs már tartásunk sem. Odáig jutottunk hogy egymást marjuk a lehullott csontért.
De van nemzeti dohányboltunk és lesz Nemzeti kaszinónk is.
Akkor legyen nemzeti Összefogás is.
Csak rajtunk múlik.
hiteltelen !
Ilyen szar példát miért hozol fel.
Elgurult a gyógyszered?
– A hitel az nem szerencse és hazárd játék!
“Ha nem nyertes a lottó azt sem váltják vissza.
Ha kártyán feltetted a házad, akkor viszik, és ki segít meg.”
A helyzet az, hogy amikor a devizahiteleket nyomatták, és nagy erővel győzködték az embereket, hogy fel kell venni, mert hamarosan itt lesz ám az euró, és akkor milyen könnyű lesz visszafizetni. Emlékeztek rá? Kéretlenül megcsörrent a telefon és el kezdett beszélni egy női vagy egy férfi hang arról, hogy Ő, mint pénzügyi tanácsadó, akit erre képeztek ki, meg tudja mondani Neked a tutit. Csak hallgasd meg. Semmibe nem kerül, csak egy kis időbe, és sokkal könnyebb lesz az életed. Hívogattak a bank emberei, hogy csináltass hitelkártyát, mert milyen marha jól jársz, ha azzal fizetsz mindenhol. Aztán a szerencsétlen kisember, ha hajlamos volt a hiszékenységre, és a jól képzett pénzügyi tanácsadó, banki szakember elég jó előadó, akkor felvette a jelzáloghitelét, hiszen úgy is hamarosan az eurózónából fizetheti vissza azt a pénzt, amit már ma elkölthet, befektethet. Sokan, miután egyre drágább lett az élet, arra kényszerültek, hogy pénzt vegyenek fel a hitelkártyájukkal (talán elfelejtették mondani nekik, hogy ez nem igazán jó megoldás), és azóta is fizetnek, és fizetnek majd még az unokáik is…
” Orbán adott zöld utat a devizahitelezésnek
Az MSZP emlékeztet arra, hogy a devizahitelezést az első Orbán-kormány indította útjára a 2001. június 15-én kelt 88/2001. (VI. 15.) Korm.r. révén.”
.
http://www.stop.hu/gazdasag/mar-elfelejtette-orban-adott-zold-utat-a-devizahitelezesnek/1167152/
Az időközi választások eredményei és a közvélemény kutatások adatai hűen tükrözik a kormány és az ellenzék közötti kommunikációs különbséget.
Amíg a kormányoldal azzal is vádolja az űzött vadat, amit az el sem követett, addig az ellenzék minden szinten csak papíron létezik.
Grün által idézett cikket – jellemző módon- nem valamelyik langyos ellenzéki ( megélhetési) politikus találta meg, hanem a stop.hu.
A sült galamb senkinek nem repül a szájába, az eredményekért tenni kéne….
Jeniszej !
Lehet, hogy elgurult a gyógyszerem, de szerintem egy olyan szerződést, aláírni, hogy a bank úgy változtatja a feltételeke ahogy akarja, nem lehet előre tudni, hogy mennyi az amit vissza kell fizetni, pénzügyi spekulánsok tevékenységétől függ a havi részlet.
Szerintem ezt hiába nevezték hitelnek, ez egy szerencsejáték volt.
Miért kell magamat másodrendű póógárnak érezni csak azért mert spórolt pénzből vettem autót?!
Most ácsingózhatnák mások pénzére?! A pofám leszakadna! 😀