Rezsicsökkentés: Ömlenek a panaszok a közműcégekre

MNO

Rengeteg hívás érkezik a rezsicsökkentési problémák miatt létrehozott zöldszámra: január óta több mint 3400-an kérték a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal segítségét. A szervezethez ezenkívül csak tavaly mintegy négyezer reklamáció érkezett, igaz, ezekből nem mind volt jogos. A fogyasztók viszont nem csupán itt, hanem az alapvető jogok biztosánál is panaszkodtak – számol be a Magyar Nemzet.

Meglehetősen sok panasz érkezett az elmúlt időszakban a közműszolgáltató cégekre a lakosság részéről. A Magyar Nemzet megkeresésére a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnál (MEKH) azt közölték, a januári 10 százalékos rezsicsökkentéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére létrehozott zöldszámra eddig már 3408 hívás érkezett.

Mint a laphoz eljuttatott közlésből kiderült, a zöldszámon kezdetben azután érdeklődtek a legtöbben, hogy az árcsökkenés hogyan épül fel, illetve az hogyan jelenik meg a gáz-, a villany- és a távhőszámlán. Később a rezsicsökkentéssel nem érintett termékek, szolgáltatások területén várható változások után érdeklődtek. Ilyen a palackos gáz, hulladékszállítás, ivóvíz- és csatornaszolgáltatás, amelyek díja a kormány tervei szerint július 1-jétől ugyancsak csökkenni fog.

A MEKH szerint azonban jelenleg legtöbben abban kérnek segítséget, hogy az egyes díjtételekben jelentkező árcsökkentést a konkrét számlájukon hogyan tudják követni. (A számlakép márciusban megváltozott, így azon kiemelt felületen fel kell tüntetniük a szolgáltatóknak, hogy a fogyasztók mennyit takarítottak meg az árcsökkentésnek köszönhetően, ugyanakkor a legtöbb cég ezt csak áprilistól jelzi.) Ezen kívül számos reklamáció érkezett a hivatalhoz a hulladékszállítás és az ivóvíz-szolgáltatás területén a szolgáltatók által korábban megvalósított áremelés mértéke miatt. A két szegmensben ez évtől már a MEKH szabhatja meg majd a díjakat, ám ez eddig a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozott.

Azonban a hivatalhoz nem csak a zöldszámon érkeztek panaszok. A MEKH közlése szerint a reklamációk száma évről évre növekszik, tavaly pedig csaknem négyezer panasz érkezett hozzájuk az energiaszolgáltatókkal kapcsolatban. Ezek döntő többségét lakossági fogyasztók küldték be. A panaszok több mint fele szerződésszegéssel volt kapcsolatos. A hivatal azonban felhívta a figyelmet arra, hogy ezek közül nem minden beadvány bizonyult jogosnak. 2008 és 2012 között ugyanis csupán a panaszok 37,5 százaléka volt jogos, miközben 62,5 százalékukat nem ítélte megalapozottnak a MEKH. Igaz, ez utóbbi szám azért is magas, mert sok reklamációt a felhasználó végül visszavont.

A rezsicsökkentésről

A Magyar Nemzet március végén arról cikkezett, hogy újabb szolgáltatási körre terjesztheti ki a hatósági árak rendszerét a kormány. A tervek szerint a jövőben nemcsak a már beharangozott csatornadíjért, vagyis a szennyvízelvezetésért, hanem annak elszállításáért is kevesebbet kell majd fizetni. Az Országgyűlés várhatóan április végéig elfogadja az erről szóló törvényjavaslatot. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető március 19-én arról beszélt, hogy tízszázalékosnál nagyobb díjcsökkentés is elképzelhető, de ennek lehetőségét még vizsgálják.

Orbán Viktor miniszterelnök március 11-én a parlamentben botrányosnak minősítette a gázszolgáltatók és az energiahivatal vitájában hozott bírósági döntést, amelynek jogerőre emelkedése esetén egy családnak átlagosan 4400 forintot kellett volna visszafizetnie. Néhány nappal később azonban az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt; az elfogadott változtatással bíróságon már nem lehet megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit.

Két hét alatt 310 ezer aláírást gyűjtöttek a Fidesz aktivistái a rezsicsökkentés megvédése érdekében.

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.

Forrás: MNO

2 hozzászólás “Rezsicsökkentés: Ömlenek a panaszok a közműcégekre” bejegyzésre

  1. ebihal szerint:

    Ebből a cikkből nem az derül ki, hogy “ömlenek a panaszok”, hanem, hogy sokan
    érdeklődnek. Olyan ügyekben is kérdeznek, ami nem a jelenlegi “rezsicsökkentés”
    körébe tartozik.

  2. "?!" szerint:

    Végre eljutottunk oda, hogy az arcátlanul melldöngető hazugládák is leírták a fenti bejegyzésben az alábbiakat:

    “számos reklamáció érkezett a hivatalhoz a hulladékszállítás és az ivóvíz-szolgáltatás területén a szolgáltatók által korábban megvalósított áremelés mértéke miatt. A két szegmensben ez évtől már a MEKH szabhatja meg majd a díjakat, ám EZ EDDIG A HELYI ÖNKORMÁNYZATOK HATÁSKÖRÉBE TARTOZOTT.”

    Végre beismerték azt (amit itt már sokszor leírtam), hogy az állítólagos “extra profitot” tartalmazó távhőszolgáltatási, ivóvízszolgáltatási, szennyvízelvezetési és elszállítási, szemételszállítási, és kéményseprési díjakat eddig sem a gaz multi cégek határozták meg, hanem a helyi önkormányzatok! A Fővárosban pedig a Fővárosi Önkormányzat, amelynek sok év óta tagja mindegyik melldöngető hazug rezsibohóc!

    Tehát ezeknek a lakosságot sok milliárd forinttal megkárosító melldöngető bohócoknak sűrűn meakulpázva és gyorsan kellene korrigálni a hibáikat, és utána el kellene tűnniük a közéletből!

    Csak a vak nem látja, hogy a távhőszolgáltatás, ivóvízszolgáltatás, szennyvízelvezetés és elszállítás, a szemételszállítás, és a kéményseprés díjának a 10 %-os csökkentését csak azért halogatják július 1. utánra, mert a halogatással az eddig árhatósági jogkörrel rendelkező többnyire fideszes önkormányzatok bevételkiesését a lakosság kárára csökkentik!

    Az árcsökkentés gyors megvalósítása helyett, csak verik a mellüket és arcátlanul arról hazudoznak, az ezeket a szolgáltatásokat érintő jogszabály megalkotása hosszú időt vesz igénybe!

    Miközben Orbán Viktor az emberek méltóságának a megvédéséről papol, az emberek méltóságát éppen azzal sértik meg legjobban, hogy annyira hülyének nézik őket, hogy bonyolultabbnak hazudják az önkormányzati cégek árainak a 10 %-os csökkentéséről rendelkező jogszabály megalkotását, mint a már rendszeressé vált néhány nap alatt lezavart alaptörvény módosításokat!

Itt lehet hozzászólni !