MTI, Magyar Nemzet
Százhalombattán létesít gyárat a TS Tech Co. Ltd. japán autóalkatrész-gyártó vállalat – közölte szombaton Magyarország tokiói nagykövetsége.
Közleményükben azt írták: a vállalat bejelentette, hogy 3 millió euró alaptőkével TS Tech Hungary Kft. néven létrehozza magyarországi alkatrészgyártó üzemét. A beruházás kezdő összege 1,3 millió euró, és 2015-ben kezdik meg ötven dolgozóval a Volkswagen számára autóülések gyártását az 1800 négyzetméteres gyártócsarnokban.
A városban már korábban megtelepült a szintén japán Toyo Seat, amely a Suzuki üléseit gyártja. Így a Bridgestone, az Ibiden, az Asahi Glass, a JSR és Konica Minolta után az elmúlt fél évben ez a hatodik bejelentés új japán beruházásról, amelyből öt a gépjárműgyártáshoz kötődik. Magyarországon Németország után Japán a legnagyobb autóipari beruházó.
Hazánk várja a japán befektetőket
A magyar üzleti környezet bemutatása és a nagybefektetők beruházási szándékainak ösztönzése volt a célja annak a tokiói üzleti fórumnak, amelyet Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára nyitott meg tavaly novemberben. A külügyi tárca akkori közleménye szerint az utóbbi hónapokban ismét megélénkült a japán befektetők érdeklődése Magyarország iránt, ezt mutatja az összességében mintegy 450 millió euró értékben bejelentett új japán beruházás is, amelyek együttesen több mint 1000 új munkahelyet teremtenek.
Az autóiparban vannak növekedési lehetőségek
Elemzők szerint a járműipari termelés bővülésének köszönhetően javulhat Magyarországon az ipar teljesítménye a következő hónapokban. Hazánk gazdasági növekedési lehetőségei a még világszerte húzóágazatnak számító autóiparban vannak – mondta korábban Orbán Viktor miniszterelnök.
Korábbi stratégiai megállapodások
A magyar kormány eddig a National Instruments vállalattal, a Coca-Colával, a Richter Gedeon Nyrt.-vel, az Alcoa-Köfém Kft.-vel, a Daimler AG-vel, a Magyar Suzuki Zrt.-vel, a Hankook Tire Kft.-vel, a Microsoft Magyarország Kft.-vel, a GE Hungary Kft.-vel, a Stadler Trains Magyarország Vasúti Szolgáltató Kft.-vel, a Tesco-Global Áruházak Zrt.-vel, az IBM Magyarország Kft.-vel, a Tata Consultancy Services magyarországi fióktelepével és a Nokia Siemens Networksszel kötött stratégiai együttműködési megállapodást.
Hogy érinti ez az új gyár a magyar autóipari beszállítókat?
Új lehetőség vagy konkurencia?
Annak idején én javasoltam Orosz Ferencnek, hogy Csepelre a japán alkatrészgyártó óriást, a DENSO-t kellene behozni a gyár területére. Itt lettek volna szakmunkások akik értettek a fém és műanyagfeldolgozáshoz. A gyár területén lévő 220 kistulajdonos abban volt érdekelt hogy őrizze a saját kis privatizált részét, ahelyett hogy összeadtak volna egy akkora területet, amire egy ilyen gyár elfért volna! Jött a DENSO és gyárat épített Székesfehérváron, itt meg áll a rozsdaövezet.
Kuncsorgunk a multiknak ?
Gyártható, eladható, keresett Magyar termék kell vagy mégsincs?!
Tudás, szakember van bőven úgy tudom, ki kell használni !!!
Ez is lopás.