Továbbgyűrűzik az MNB-botrány

Mno.hu

Nemcsak a hitelintézeti, de a jegybankról szóló törvényt is megsértette a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amikor hatáskörét túllépve adott ki üzleti titoknak számító adatokat 2008 és 2010 között a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF).

Ráadásul – az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint – mindezt a Magyarországon tevékenykedő hét legnagyobb pénzintézet előzetes hozzájárulása nélkül, azok finanszírozási és devizahelyzetéről, heti szinten pedig devizacsere-ügyleteikről. A számvevők szerint ezzel az MNB, „amely a jegybanktörvény értelmében felelős a pénzügyi stabilitásért, valójában a saját hatáskörébe tartozó feladatellátást veszélyeztette”. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó közgazdászok szerint a kiadott adatok alkalmasak lehetnek arra, hogy egy-egy deviza árfolyamát befolyásolni lehessen.

Az ÁSZ megerősítette, ezenkívül az MNB esetében a hitelintézeti törvény megsértése is felmerül. Az üzleti titkok kiadása ugyanis ütközik azon paragrafussal, amely kimondja: olyan adatokat, melyek a hitelintézetek egyedi azonosítására alkalmasak, csak az államháztartásért felelős miniszternek adhat ki a jegybank. A tárcavezetőnek is csak a nemzetgazdasági folyamatok elemzése és a központi költségvetés tervezése céljából, vagy ha olyan helyzet áll elő, amely potenciálisan veszélyezteti a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitását.

Nem az ÁSZ tett feljelentést az MNB ellenőrzéséhez kapcsolódva

A számvevők tegnap hangsúlyozták: nem ők tettek feljelentést az MNB ellenőrzéséhez kapcsolódva, de jelzéssel éltek az illetékes hatóságoknál, mivel jogszabálysértés lehetőségét látták. Erre az új ÁSZ-törvény lehetőséget ad. A Magyar Nemzet úgy tudja, akkor is azt kifogásolták, hogy az érintett bankok előzetes hozzájárulása nélkül szolgáltatott ki róluk adatokat a jegybank a washingtoni székhelyű IMF-nek, annak ellenére, hogy ilyen szintű és mértékű adatszolgáltatást sem a 2008-as IMF–EU-szerződés, sem a valutaalap alapokmánya nem ír elő. Utóbbi ugyanis nem tartalmaz olyan kötelezettséget, amely szerint a tagok kötelesek lennének olyan részleteket megadni, amely felfedné a magánszemélyek vagy vállalatok ügyleteit. Az ÁSZ ugyanakkor megállapította, a jegybank jelentési kötelezettsége üzleti, illetőleg banktitokként minősített adatokra is kiterjedt. Az adatok kiadásával kapcsolatban a Nemzetközi Valutaalap egyelőre hallgatásba burkolózott.

Lapzártáig a Magyar Nemzet az MNB-től arra sem kapott választ, hogy a két alelnök, Király Júlia és Karvalits Ferenc is tudott-e az adatok kiszolgáltatásáról. Hiába tudakolták azt is, miért csak 2010. augusztus végén állították le a 2008 novemberétől történő, napi szintű adatszolgáltatást, s mire alapozva állítják, hogy nem sértettek törvényt.

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.

Forrás: Mno.hu

15 hozzászólás “Továbbgyűrűzik az MNB-botrány” bejegyzésre

  1. belekotkot szerint:

    Na most nem értem. Ha törvénysértés történt akkor feljelentést kell tenni. Ha valakinek tudomására jut egy törvénysértés és nem tesz feljelentést akkor Ő is törvényt sért.

  2. Nyomoz a Rendőrség! 😛
    “Ejtsük el a medvét majd utána alkudjunk a szűccsel!” (O.V.)

  3. Perspektíva? szerint:

    Próbáld meg!
    Akkor majd megtudhatod a magyarok Istenét!!!
    Azt, hogy mi folyik e területen, Isten igazából, s nem a sajtóból és XXX személyek nyilatkozataiból.
    Min. elmeszakértői vizsgálat elé nézhetsz, hiszen ez folyik gőzerővel az amerikai ig. szolg. ban is. Nálunk is honosításra került!
    Ugye könnyebb valakiről bebizonyítani a “betegségét,” mint sem felszámolni az összefonódásokat, a korrupciót, a hivatali visszaéléseket, -tisztelet a kivétel,- de hiszen ezt Ti is tudjátok, csak hogy azt is tudjátok, okkal, mi szerint hallgatni arany!

  4. Perspektíva? szerint:

    Ja és még egy említésre méltót írnék!
    “Ez nem az alattvalók játékának részét képezi!”

  5. Gordon szerint:

    A lényeg:

    “A számvevők tegnap hangsúlyozták: nem ők tettek feljelentést az MNB ellenőrzéséhez kapcsolódva, de jelzéssel éltek az illetékes hatóságoknál, mivel jogszabálysértés lehetőségét látták. Erre az új ÁSZ-törvény lehetőséget ad. A Magyar Nemzet úgy tudja, akkor is azt kifogásolták, hogy az érintett bankok előzetes hozzájárulása nélkül szolgáltatott ki róluk adatokat a jegybank a washingtoni székhelyű IMF-nek, annak ellenére, hogy ilyen szintű és mértékű adatszolgáltatást sem a 2008-as IMF–EU-szerződés, sem a valutaalap alapokmánya nem ír elő. Utóbbi ugyanis nem tartalmaz olyan kötelezettséget, amely szerint a tagok kötelesek lennének olyan részleteket megadni, amely felfedné a magánszemélyek vagy vállalatok ügyleteit. Az ÁSZ ugyanakkor megállapította, a jegybank jelentési kötelezettsége üzleti, illetőleg banktitokként minősített adatokra is kiterjedt. Az adatok kiadásával kapcsolatban a Nemzetközi Valutaalap egyelőre hallgatásba burkolózott.”

  6. Perspektíva?
    “Ez nem az alattvalók játékának részét képezi!”
    Valóban! Ez az alattvalóknak szóló játék része! Nevezhetnénk cirkusznak is?! 😛
    .
    “Nehéz másra gondolni, mint hogy a független ÁSZ és a független Fővárosi Főügyészség valamilyen sugallatra megpróbálja lejáratni az MNB-t és Simor Andrást, akinek a mandátuma éppen bő egy hét múlva jár le. Nehogy már egy utánrúgás nélkül távozzon – írja a Véleményvezér blog.”
    http://hvg.hu/velemeny/20130222_VV_Nehogy_mar_Simor_egy_utanrugas_nelkul

  7. hajós szerint:

    Az érintett bankok nem tettek panaszt, hanem bár utólag, de hozzájárulásukat adták az adatszolgáltatáshoz. Ezek után miről beszélünk?

  8. nagyapó szerint:

    Szerencsétlen eetásak! Az, hogy a bankok utólag hozzájárulásukat adják, nem jelenti azt, hogy az adatszolgáltatás jogos. (Hiába bocsát meg a tolvajnak a kárvallott, attól még elítélik.) Az IMF-et nem a bankok érdeklik, hanem a bankokon keresztül folyó vállalati, önkormányzati, esetleg állami pénzmozgások. Ezáltal olyan adtokhz jutnak, melyek az ország tárgyalóképességét csökkentik.
    Eetásak! Megint rossz lóra tesznek. Védik az országnak sokmilliárdos kárt okozó MNB-t.

  9. Gordon szerint:

    Azért az is elég érdekes, hogy a bankok így lenyelték ezt a békát. Persze a bankok-mszp-dk- együtt 2014 – MNB(?) tengely érdekei összefonódhatnak.

    Ez a tengely a választásokig mindent megtesz majd azért, hogy a bankárerők kerekedjenek felül és ne az emberek érdekeit képviselő nemzeti kormány.

    Az MNB-ben hamarosan személyi változások lesznek.
    Eljött az ideje, hogy a magyar emberek érdekeit képviselő vezetése legyen.

  10. hajós szerint:

    Noé úr! Jogszerű volt az adatszolgáltatás.

    Az MNB adatszolgáltatása az IMF alapokmány (1982. évi 6. tvr.) VIII. Cikk 5. szakaszán alapul, miszerint az Alap olyan információk nyújtását kívánhatja meg a tagoktól, amelyeket tevékenységének folytatása céljából szükségesnek ítél.

    • Magyarország az IMF alapokmányát, mint a szervezet résztulajdonosa, aláírta, és ezáltal az IMF alapokmánya a magyar jogrend részévé vált.

    • A hivatkozott hitel megállapodásra vonatkozó adatszolgáltatást a Magyarországnak történő pénzügyi támogatásnyújtás feltételrendszerét rögzítő Country Report No. 08/361 számú IMF igazgatósági anyag tartalmazza.
    o lásd: http://www.imf.org/external/pubs/cat/longres.aspx?sk=22493.0

    • A magyar fél hitel megállapodással kapcsolatos vállalásait a pénzügyminiszter és a jegybankelnök által közös levél formájában aláírt szándéklevél (Letter of Intent) és a Technikai Együttműködési Megállapodás (Technical Memorandum of Understanding) tartalmazza. A Technikai Együttműködési Megállapodás szerint (lásd Technical Memorandum of Understanding, 49. oldal 1. pont) az MNB és a Pénzügyminisztérium együttes részvételével zajló tárgyalások során alakult ki az IMF-nek nyújtandó adatszolgáltatás tartalma. Ezek alapján Magyarország vállalta, hogy beszámolókban ellátja az IMF-et az utóbbi által kért ütemezésben vagy időpontokban az általa igényelt információkkal.

    A Technikai Együttműködési Megállapodás (Technical Memorandum of Understanding) 49. oldalának 1. pontja szerinti adatszolgáltatás tartalma bilaterális egyeztetések során került megállapításra.

    • Az Állami Számvevőszék által hivatkozott IMF felé történt adatszolgáltatás a pénzügyi stabilitási kockázatok elkerülését szolgálta.

    • Az Állami Számvevőszék jelentésében nem az adatszolgáltatás tényét, hanem azt kifogásolta, hogy az MNB nem rendelkezett a kereskedelmi bankok írásos hozzájárulásával. Ezt azonban a jegybank 2012. decembere során maradéktalanul beszerezte.

  11. hajós szerint:

    Ezt érdemes elolvasni:

    http://velemenyvezer.blog.hu/2013/02/22/bedurvultak_a_nyomozokat_is_rakuldik_simorekra

    Csak a konklúziót idézem:

    “Rendkívül meglepődnénk, ha ez az egész ügy eljutna a vádemelésig, ugyanis ennél azért Magyarországon még mindig komolyabban működik az igazságszolgáltatás. Azok viszont, akik asszisztálnak ehhez a kutyakomédiához, pontosan azt érdemlik, amit az ország nem párteltartott része gondolni fog róluk.”

  12. Tóth Kati szerint:

    Én,mint nem “párteltartott” azt gondolom,hogy a Simor egy hazaáruló,off-shore céges csaló.Itt az ideje,hogy elnyerje büntetését.Csak kárt okozott ennek az országnak.

  13. Tóth Mária szerint:

    egyetértek!

  14. nagyapó szerint:

    hajós, hajós. Azért jobban kell becsülni Simorékat. Ők nem kutyák, hogy ügyüket kutyakomédiának minősítsék.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop

  15. felix szerint:

    Szemétláda!
    Igazad van nem Simorék a kutyák, hanem azok akik komédiáznak.
    Gondolom, te is így értetted.

Itt lehet hozzászólni !