Amíg a mentő megérkezik

Csepel.hu

Mikor hívjunk mentőt? Mi a teendőnk a szakemberek megérkezéséig? Mit tegyünk égési sérülésnél? – Ezen kérdések tudnivalóira kaptak választ az érdeklődők február 20-án a Kölcsey Ferenc Általános Iskolában. A földrajz teremben Varga Vanda, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) mentésvezetője, az első magyar női mentőegység tagja tartott diavetítéses előadást a mentőhívás információiról és a sürgősségi betegellátásról. A kötetlen beszélgetés apropóját az indokolta – mint mondta a mentésirányító –, hogy Budapesten egyedül Csepelen nincsen 24 órás felnőtt orvosi ügyelet.

Ezért adott esetben előfordulhat, ha a kerületben az egyetlen mentőautó foglalt, akkor például akut szívhalálnál Kispestről, Pesterzsébetről vagy Szigetszentmiklósról érkezik a rohamkocsi. Csepel önkormányzata ezen a kritikus állapoton kíván változtatni azzal a nem titkolt céllal, hogy az életmentés minden percben gyorsan elérhető legyen.

Varga Vanda előadásában bemutatta a Budapesti Mentésirányító Központot, ahol 16 éve dolgozik. A 104-es szám tárcsázásakor ide futnak be a hívások a Közép-Magyarországi Régióból el egészen Ceglédtől Vácig. Mindössze hatan fogadják a telefonhívókat, ezért előfordulhat 1-3 percnyi várakozás, ami a vonal végén nem minden helyzetben párosul a nyugalom megőrzésével.

A mindenkori mentésvezető elmondta: egy személyben felelős azért, hogy a kihez megy helikopter, kiért mentőautó és kiért orvosos kocsi. A kezelők a felvevő papíron megjelölik a prioritást, tudniillik hol szükséges azonnali beavatkozás. A védett objektumú épületben terminálon követik a mentőket, így tudják, melyik kocsi hol és mikor lesz szabad az életmentésre.

Az előadó felhívta a figyelmet arra, hogy milyen esetben és mikor kell mentőt hívnunk. Ahogy beszédében fogalmazott: amikor a beteg azonnali ellátásra szorul, környezetünkben akut életveszély van, baleset történik, megindul a szülés, erős fájdalomérzetet vagy magatartászavart észlelünk. A mentő megérkezéséig a mentésfelvevőnek fontos elmondanunk a pontos helyszínt, hogy hol, mi történt s a kerület nevét említsük az irányítószám helyett. A segélyhívó bejelentés után kezdjünk hozzá az elsősegélynyújtáshoz, ne hagyjuk magára a beteget, hiszen ez állampolgári és lelkiismereti kötelességünk.

Az OMSZ mentésvezetője szólt arról is, hogy mit tegyünk égési sérülés, fulladásveszély, vérzés, vizibalesetek, stroke és szívinfarktus esetén. Utóbbi betegeket Budapesten, öt helyen (Városmajor utcai Érsebészeti Klinika, Haller utcai Országos Kardiológiai Intézet, Bajcsy-Zsilinszky Kórház, Budai Irgalmasrendi Kórház, Honvédkórház) fogadják.

A szakmai előadás végeztével az érdeklődők megismerkedtek a stabil oldalfekvéssel, valamint kipróbálhatták a tanbábun az újraélesztést. A mentésirányító elmondta, hogy az új protokoll szerint nem kell szájon át lélegeztetnünk a sérültet, hanem átkulcsolt nyújtott kézzel gyakoroljunk nyomást a mellkason 3-5 cm mélyen, amíg a mentő megérkezik.

A csepeli lakosok baleseti szakellátása a Merényi Gusztáv Kórházhoz tartozik.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !