Dilettáns Robin Hoodok

Fn.hu

Robin Hood

Nem ez az első baklövésük, és még büszkék is rá

Teljesen elhibázott döntésnek tartják a Robin Hood-adó bevezetését az FN által megkérdezett elemzők, akik szerint a különadó árt az ország pénzügyi stabilitásának, s elriasztja a befektetőket. Így haszon helyett kárt okoz – állítják.

Robin Hood-adó kivetésével kívánja a kormány megcsapolni az energetikai cégek profitját, hogy aztán a befolyt pénzekből kompenzálják az arra rászoruló fogyasztókat, támogatva például a távhőszámlákat. A kormány számításai szerint éves szinten 30 milliárd forint többletbevételhez jutna a büdzsé az adóból.

Nem teljesen világos ugyanakkor, hogy a távhőfelhasználók részére miért csak 3 milliárd forintos támogatást helyezett kilátásba a kormány az utolsó negyedévre, hiszen ha a jövő évi tervezett bevétellel számolunk, akkor 7,5 milliárd forint dukálna három hónapos időszakra. Kérdésünk egyelőre felvetés maradt, a Pénzügyminisztériumban ugyanis csak későbbre ígértek választ, amikor az Országgyűlés előtt is ismertek lesznek a különadóról szóló szabályozás részletei.

Teljesen rossz irány

Károsnak, és abszolút rossz iránynak tartja a Robin Hood-adó tervezett kivetését Pletser Tamás, az ING elemzője. Milyen alapon, közgazdaságilag milyen indokkal teszi ezt a kormány? – tette fel a kérdést. Az ugyanis kevés, hogy magasnak ítélik az energetikai ágazatban működő társaságok profitját, ami nem is igaz, ha például eszközarányosan tekintjük a megtérülést – érvelt az elemző arra utalva, hogy más területeken is lehetne „magas profitú” vállalkozásokat találni.

A tervezett intézkedésnél sokkal súlyosabbnak ítéli Pletser Tamás a következményeket, mert szerinte az ország pénzügyi stabilitása kerülhet veszélybe egy ilyen lépéstől. Igencsak rossz képet fest az országról, hogy ha a „kuruc állam” kénye-kedve szerint vethet ki adókat annak függvényében, hogy bizonyos ágazatok, cégek profitját magasnak tartja-e vagy sem.

Ennek borítékolható következménye lesz, hogy még kevésbé fognak beruházni a külföldiek, aminek aztán az amúgy is lehűtött magyar gazdasági növekedés látja további kárát – vázolta az összefüggéseket az ING elemzője. Az abnormálisan magas hazai távhőárak éppen arra vezethetők vissza, hogy a társaságok állami kézben vannak, nem ösztönzi őket semmi a takarékosabb, hatékonyabb, olcsóbb működésre – fejtegette.

Robin Hood, az igazságtalan

A Robin Hood-adó ötletét az Európai Unió szakértői vetették fel, s akár logikus, elfogadható eszköz is lehetne extra jövedelmek lefölözésére – mondta az FN-nek a neve elhallgatását kérő elemző. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az említett extra profit igazából a kitermelő társaságoknál jelenik meg, attól függően, hogy költségeik mennyivel alacsonyabbak az aktuális árnál. A magyarországi energetikai vállalkozások azonban nem kitermelő, hanem elosztó, kereskedelmi tevékenységet folytatnak alapvetően, tehát valójában nem élvezői a kiemelkedő jövedelemnek.

Ezért, ha jövőre 8 százalékponttal megfejelik a társasági adójukat, ami így 26 százalékra emelkedik, azt valamilyen módon kompenzálni próbálják majd, amit többféle módon is megtehetnek. Tovább háríthatják az elvonást például a fogyasztókra, akik így drágábban juthatnak hozzá az energiahordozókhoz. De leállíthatják vagy mérsékelhetik infrastruktúra fejlesztéseiket is, ami az energiaárak újabb emelkedését gerjesztheti. Egyik is, másik is kedvezőtlen a fogyasztónak, rossz az országnak, a gazdaságnak – összegzett az elemző.

Forrás: Fn.hu

12 hozzászólás “Dilettáns Robin Hoodok” bejegyzésre

  1. Papi szerint:

    Ebből megint energia áremelés lesz ez a 8%-os adó azt eredményezi.

  2. Nagyapó szerint:

    Más megközelítés is lehet. A lakossági gázár összetevőit nem ismerem (nagyon titkos), de hasonló lehet a benzinéhez.
    A benzinár összetevői:
    Termelői ár: 38 %
    Nagyker árrés: 5,6 %
    Kisker. árrés: 4,3 %
    Jövedéki adó: 35 %
    KKKSZ díj: 1 %
    ÁFA: 17 %
    Ha hasonlónak vesszük a gázár összetevőit is , kiderül, hogy a kormány érdekelt az áremelésben, mert a %-os árnövekedés többletbevételt juttat a költségvetésnek. A benzint vásárolja belföldi, külföldi, de a gázt csak belföldi vásárolja. Ha segíteni akarnak a lakosságon, akkor nem Robin Hood adó kell, hanem csökkentsék, vagy fikszálják a jövedéki adótartalmat. Így a lakosságnak könnyítnek és az állami bevétel ugyan nem nő, de marad.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  3. Papi szerint:

    Nagyapó!
    Ha jól tudom már csak 20%-os áfa van. Egyébként minden stimmel.

  4. baniko21 szerint:

    Papi!
    Teljesen mindegy az Áfa 20 vagy 17%, ez nem jelentős külömbség.
    Arra lennék kiváncsi, hogy a 35 % jövedéki adó miért nem elég a
    kormánynak? Ausztriában mért kerül sokkal kevesebbe a gáz, mint
    nálunk. Annyit utazgatnak, ezt kellene kideríteni. Nálunk valószínű az
    a cél, hogy sok-sok ember ne tudjon fűteni, legalább betegek lesznek
    és így dupla a haszon: mivel a rohadt sokba kerűlő gyógyszereket is
    vehetjük.

  5. Papi szerint:

    Tudom baniko21, hogy most akaratlanul bántani foglak kérlek ne haragudj érte. A kérdésedre a válasz: Tudod kit nevezünk ellenállónak? aki az első évben nem döglik éhen, a második évben nem fagy meg, azt a harmadik évben agyon lövik min ellenállót. Mi most a második évnél tartunk.

  6. baniko21 szerint:

    Papi! Nem bántottál meg, mert az ellenálló a többség jólétéért ellenálló,
    nem azért mert annak hívják. Mi csak szeretnénk ellenállni, de még nem
    tartunk ott, hogy össze fogjunk,pedig nem kéne a harmadik évet megvárni. Én úgy érzem, hogy nem bigott baloldali vagyok, hanem
    csak szeretném, ha az emberek ember módjára élhetnének, és ezért
    teszek is ami módomban áll.

  7. csollány szerint:

    Meg kell hagyni, a “stüszi vadász” egyszerűen zseniális! Most ad lakásonként ezer Ft távhő támogatást, amit a hőtermelők úgymond, megelőlegeznek. Januártól meg áremelés formájában a többszörössét visszakapják (lakásonként úgy min. háromezer Ft-ot).
    Százezrek meg hörögnek a gyönyörtől, milyen segítőkész vezérük van!!!

  8. toto szerint:

    inkább az alternatív energiaforrások felé kellene fordulnunk. Hazánk geotermikus energiában nagyon gazdag, tele van hő és termálforrással. Kitermelése olcsó és még csak nem is környezetszennyező.

    Ja, hogy ez nem szolgálja az olyan nagyhatalmak érdekét, mint Oroszország, aki többek közt ide is el akarja adni a gázát, vagy éppen csatlósát a magyar kormány és a haverok érdekeit, az más kérdés.

  9. Nagyapó szerint:

    Nettó árból számolva 20%, az visszafelé bruttó árból 16,66. % ~17%

  10. baniko21 szerint:

    Csollány!
    Szerintem mindenki észre fogja venni abban a pillanatban amikor a
    lakásának rezsijét egyszerűen képtelen lesz kifizetni. Ha valaha volt
    kívánságom amit nagyon szerettem volna ha teljesűl, akkor az az,
    hogy aki ezt kitalálta, megszavazta – ezentúl annyiból éljen meg ameny-
    nyit ma Magyarországon az átlagemberek keresnek. Minimálbérből vagy
    nyugdíjból nem lehet megélni. Egy 55 m2 lakás rezsije lassan eléri a
    40-50 ezer Ft-t. A maradék annyi, amennyit ők a gyerekeiknek zseb-
    pénznek adnak, nekünk meg megélhetésre, gyógyszerre, ruházkodás-
    ra marad annyi. Jó volna már tudomásul venni, hogy az átlagbérben
    a havi 5-6 milliós jövedelmeket is beszámítják, de ez így nem igaz!
    Ha még emelik az energia költségeket akkor már képtelen lesznek
    az emberek kifizetni. Robin Hood nem arról volt híres, hogy a szegénye-
    ket még szegényebbé tegye. Egyértelmü, hogy ha az energiaszektort
    megadóztatják, akkor azt is velünk fizetettik ki. Erre mondta nagyanyám
    nem sz….tam a kútba, csak mellé, aztán belelöktem.

  11. Papi szerint:

    Baniko21!
    Igazad van ez az összehasonlítás sértő Robin Hoodra.

Itt lehet hozzászólni !