Összefogás az idősekért

Csepel.hu

Csepel is képviselteti magát abban az együttműködésben, amelynek célja a résztvevő felek idősügyi problémákkal kapcsolatos tapasztalatainak összegzése, illetve új, közös stratégia kidolgozása. Az Újbuda Önkormányzata által kezdeményezett összefogásban hat budapesti és öt vidéki önkormányzat vesz részt. Október 30-án harmadszor gyűltek össze a résztvevők, hogy tapasztalatokat cseréljenek, keretbe foglalják céljaikat, felvetéseiket.

A tanácskozást megelőző sajtótájékoztatón Formanek Gyula, a házigazda Ferencváros oktatásért felelős alpolgármestere az idősügyi program fontosságára hívta fel a figyelmet. Elmondta: a közös munka az önsegítés, az önkéntesség, a generációk közötti együttműködés és a tanulás tematikája köré épül. Az alpolgármester kiemelte: “Elindultunk egy ösvényen, az út elején vagyunk”.

Győrffyné Molnár Ilona, Újbuda önkormányzatának humánszolgálati igazgatója szerint szükség van az idősek igényeinek rendszerbe foglalására. “Olyan választékot kell adni, amelyben jól érzik magukat” – hangsúlyozta a szakember, majd olyan, a XI. kerületben sikeresen futó időseket érintő programokról számolt be, mint a nyelvtanfolyamok vagy az informatikaoktatás. Hozzátette: feltétlenül szükség van rendszerezésre, közös tudásbázis kiépítésére, ezért is üdvözli az önkormányzatok közötti összefogást.

Csepelt a tanácskozáson Rátkayné Takács Anikó,  a Humán Szolgáltatások Igazgatóságának munkatársa képviselte. “A társadalom öregszik, ez alól Csepel sem kivétel. A mai találkozón elhangzott egy megdöbbentő adat: 2025-ben minden harmadik ember 60 éven felüli lesz” – kezdte beszámolóját a szakember, aki az egyeztetés tapasztalatait így összegezte: “A legfontosabb célként a társadalmi szemléletváltást jelöltük meg. A szemléletformálás fontos feladat, szükség van egy, a mostaninál korszerűbb nézőpontra, amely az idős embert mint aktív, résztvevő felet szemléli. Lényeges célkitűzésünk az összehangolt, közös lobbitevékenység, amely az idősügyekkel kapcsolatos pályázatokra fókuszálna. Szóba került az idősügyi jogszabályok felülvizsgálatának kérdése is, amely szintén kiemelt terület”.

Rátkayné Takács Anikó kihangsúlyozta: az összefogás lényeges eleme, hogy az önkormányzatok tevőlegesen részt vegyenek a kezdeményezésben, működő egységként támogassák egymást a projektben. Az előkészítést valószínűleg 2013 januárjában követik konkrét lépések: az önkormányzatok a keretszerződés véleményezése után ekkor írják alá az együttműködési megállapodást.

A kerületi idősügyi kérdésekkel kapcsolatban megtudtuk: az Idősügyi Tanács megalakításának tervezése  finisben van, az idősellátási stratégia kidolgozását Noé László idősügyi tanácsnok koordinálja.

Forrás: Csepel.hu

Itt lehet hozzászólni !