Egy iparóriás agóniája

Népszava

A Magyar Írószövetség könyvtárában tegnap este mutatták be Kis Pál István költő és Tamási Gábor fotográfus Rekviem című közös albumát, amely a Vitolla Kiadó gondozásában jelent meg, és a Csepel Vas- és Fémművekről szól. Kis Pál István lírai – a vers és próza kombinációjával megírt – szövegét kitűnően egészítik ki Tamási Gábor nem ritkán megrendítő, de minden esetben elidőzésre és gondolkodásra késztető felvételei.

Vagy inkább fordítva? A képeket egészítik ki a helyenként drámai hátterű írások? Teljesen mindegy. Egy biztos: a rendkívül sikeres kép-szöveg kombináció nem csupán a két művész alkotói harmóniáját, hanem a választott téma iránti alázatukat is elárulja. Kis Pál István és Tamási Gábor nem először állnak publikum elé alkotásaikkal, legyen az a most megjelenő kötet, vagy akár hazai, illetve nemzetközi kiállítás. Ez aligha véletlen. Művészi hitvallásuk azonossága, a valódi és maradandó felkutatása, átmentése és megőrzése, illetve hűséges továbbadása jellemzi mindkettőjüket. Környezetük állandó figyelői és precíz szemlélői , amellyel céljuk, hogy vizsgálódásaik eredményeit mindenki számára elérhetővé, hozzáférhetővé tegyék. A jelenben alkotnak, jövőbe ívelő hidat építve a múlt és jelen között. Mesélők, koruk tudósítói – ki-ki saját művészi eszközeivel: képekkel, prózával vagy éppen verssel.

Kis Pál István Szembesítő emlékképzetek a hajdani Csepel Vas- és Fémművekről című versében így ír az egykori iparóriásról: “Vörösre martak a szikradarazsak / a fujtatósárkány levegőt okádott / és aztán vertek tüzesre vertek / a konok üllővasakat / csengető pörölyzuhogások / hogy szinte megkönnyebbültem / amikor a fogó hűs olajba mártott / ahol acéllá hűlt tömbbé lettem / és elszántan tiszta fénnyé / mely hideg s kíméletlen / mint az egyszarvú magány / a felfoghatatlan mindenségben”. Kis Pál István Csepelen született, élete első 25 évét is ott élte le, később elszakadt a gyárkerülettől. Néhány vándorév után Szekszárdon eresztett gyökeret. Majd csak harmincöt év múltán látta viszont a gyártelepet. “Megrendítő érzés volt a zsigereimben máig őrzött emlékképzeteket szembesíteni a haldokló gyáróriás mai állapotával” – állítja a költő. Tamási Gábor Csepelen kezdte fotográfusi pályafutását. Az utóbbi években csaknem kizárólag a haldokló nehézipar, a szorult helyzetben levő és hozzá szorosan kapcsolódó iparágak helyzete foglalkoztatja. Úgy véli, a Rekviem egy mai csepeli látlelet, de benne van az egész generácoiója sorsa is.

Forrás: Népszava

49 hozzászólás “Egy iparóriás agóniája” bejegyzésre

  1. Gordon szerint:

    Az elvtársak az utolsó szögig elloptak mindent…

  2. Manitu szerint:

    Reméljük Csaba elvtárs hozzászól, és megmagyarázza, hogy az elvtársai mit műveltek.

  3. Gordon szerint:

    Bizony jó lenne tudni, hisz ő is benne volt a brancsban. Fiatalon buktaleső papíronmunkásként, aztán meg politikusként és zabrálóként. Korábbi elkottyintása szerint kapott megrendeléseket is a “csapata”, szóval első kézből tudna mesélni arról, hogy mit műveltek a Gyárral.

    Mint egy sáskahad, az utolsó szögig lepusztították…

  4. ebihal szerint:

    Gordon!
    Szög kellene? Hozok, de a keresztfát Te cipeled!

  5. felix szerint:

    Gordon!
    Hol voltál te azokban az időkben?

  6. Gordon szerint:

    ebihal!

    Hagyjuk az ilyen bibliai képeket. Ne értékeld fel ennyire a szerepemet.

  7. robi szerint:

    Azt tudták ellopni az “elvtársak”, amit megtermeltek.
    A lepusztítás az igazi hazaárulás a rendszerváltás után történt, amiért minden rendszerváltó erő egyaránt nyakig benne volt.
    Az egyik nem volt hülye, hogy ellopja, a másik meg csak ugatott, de hülye volt ahhoz, hogy tetten érje.

  8. felix szerint:

    A négy igenes szavazással az állami termelési monopólium sorsa is eldőlt.
    Ezt már akkor illett volna tudni.

  9. "?!" szerint:

    Figyeljetek Ti mindenkit hülyének néző, arcátlanul hazudozó bértollnokok: böfögve röfögő “Gordon”, és indiánfingagyú “Manitu”!

    Ha nem tudnátok, akkor ezúton tudatom, hogy a volt Csepel Művek területén jelenleg kb. 280 vállalkozás működik, amelyek jelenleg is több mint 10.000 (tízezer) főt foglalkoztatnak!

    Meséljétek már el Ti húgyagyúak, hogy hogyan lehetséges a volt Csepel Művek területén jelenleg kb. 280 vállalkozást működtetni, és több mint tízezer főt foglalkoztatni, ha “Az elvtársak az utolsó szögig mindent elloptak”?!

    Csak nem azt akarjátok itt elhitetni a fórumozókkal Ti jellemtelen hazudozók, hogy az elmúlt két évben Ti hoztátok létre ezt a több mint tízezer munkahelyet a volt Csepel Művekben, ahol egy szöget sem lehetett találni, mert mint írtátok “az elvtársak az utolsó szögig elloptak mindent”?!

    A buta sötét agyatok megvilágítása, és az e témával kapcsolatos további arcátlan hazudozásotok kizárása érdekében arról is tájékoztatlak titeket jellemtelen gazemberek, hogy a volt Csepel Művek fejlesztését akadályozó problémák megoldására az előző Csepeli Önkormányzat 2008-ban nemzetközi projektet indított, amelyhez az Európai Területi Együttműködés „South East Europe” Programjának a pályázatán, közel 3 millió eurós támogatást nyert.

    A „gonosz” EU által támogatott „ReTInA” (Revitalisation of Traditional Industrial Areas in South-East Europe) Projekt zárókonferenciája május 16 és 18 között volt, és a „ReTInA” projektről 2012. február 26.-án a csepel.info is beszámolt!

    Remélem nyomorultak, hogy a 2012. szeptember 27.-i képviselőtestületi ülésen hozott határozat alapján, a jelenlegi önkormányzat által, a volt Csepel Művek fejlesztése céljából most megrendelt (a megrendeléstől számított 30 napon belül elkészítendő) iparfejlesztési tanulmányt nem arra kívánjátok felhasználni, hogy az előző önkormányzat által több mint három évvel ezelőtt megkezdett munka eredményét is lenyúljátok, és a 30 nap alatt összecsapott iparfejlesztési tanulmányra hivatkozva azzal verjétek a melleteket, hogy Ti kezdtetek elsőként törődni a volt Csepel Művek revitalizációjával?!

    Ceterum censeo… Nem mindenki olyan hülye mint Ti vagytok, ezért ne nézzetek mindenkit hülyének!

  10. Gordon szerint:

    A stílus maga az embert…

  11. felix szerint:

    Gordon!
    Az igazság meg az amihez neked nincs közöd.

  12. Jeniszej szerint:

    “280 vállalkozás”
    Ezen a Faterom is jót nevetett. Még, hogy 10 000 munkahely! – a sufnikban.

  13. felix szerint:

    Jeniszej!
    Lehet, hogy több.

  14. atata szerint:

    Kedvdes liberális….. ö szociál demokrata … ööö szoci …. baloldali hozzászolók!
    Élvezem remek stílusotokat, magáért beszél.

    Weiss úrék olyan ipari centrumot építettek ki, amely az alapanyag ellátástól a végtermékig , a patkószegtől a repülőig mindent le tudott gyártani, és a kor normái szerint magasszintű szociális ellátást biztosított a dolgozóinak generációkon át.
    45 után, ez a nyolcvanas évek közepéig alig változott. Ami a változás volt az abban állt hogy a lovat melyik húzott jobban tehelték, mint a többit . Ezért külön elvonásokkal speciális feladatokkal vonták ki belőle a tőkét. 87 után megkezdték a gyár szétverését noeliberéális recept szerint, úgymond “nyereség centrumokra” bontva azt – ez volt a halálos ítélet.
    89re megszűnt az önnálló tervezésű szerszámgép gyártás, megindult a privatizáció melynek nyertesei az akkora már helyzetbe hozott, kiválogatott volt üzemi négyszög tagok voltak.
    Kerületi és gyári szinten mindenütt ők vették át a politikai illetve gazdasági hatalmat , ha kellett személyesen, ha azt nem lehetett, akkor előszőr háttérbe vonulva stómanokon keresztül.
    Ez tartott az elöző választásig, most azok vannak akiknek akkor nem jutott, vagy még a homokba pisiltek.
    280 vállalkozás, 10.000 fővel!? a szoci időkben a vállakozások száma szorólapjaik szerint 470 volt de csak 4000 fő dolgozott ott,- a 40 ezer helyett….
    Vállalkozásnak azt nevezem, ha valaki értéket állít elő, na ebből 100 jó ha van azok közül a magyar tulajdonban lévőknél az átllag létszám nem közelíti az ötvenet, de a harmincat sem. Vajon hogy jön ki ebből a 10.000? Hacsak nem számoljuk bele az ott dekkoló hajléktalanokat és a lakossá válló romákat (csak hogy pol korrekt legyek).
    Az üresen álló épületek ” raktárakká” váltak (természetesen vállakozás gyanánt) ahol együttt tárolják a krumplit a fáradtolajjal, a ruhaneműt a lopott berendezések, gépek -autók – alkatrészeivel és egyébbként sincs semmi biztonságban a gyakori tulajdonos váltásoktól.

  15. ebihal szerint:

    Gordon!
    Ne bízd el Magad, csak a saját szórakozásomra gondoltam!

  16. Jeniszej szerint:

    Tehették ezek, amit tettek nyugodtan.
    A megátalkodottak a “rozsdatemetőben” nyíltan a kamerába szemtől szembe mondva. – Ők jó helyen voltak, – megfelelő időben. ))) 😀 (((
    Az üzemi négyszög tagok így olcsón és biztosan jutva ahhoz a vagyonhoz, amihez tulajdonképpen a privatizálóknak semmi közük nem lehetett volna, – Ha a szakszervezetek határozottan kiállnak a dolgozó munkásemberek tulajdona mellett.
    Megkérdezték a munkásokat valakik, hogy szeretnék, ha munkahelyüket kiárusítanák?
    Elbújtak inkább a szakszervezeti vezetők, majd több milliós fizetésért, mikor már veszett minden jöttek csak elő.

  17. Jeniszej szerint:

    Azt monya a Fater, hogy az esztergáló öregről készült kép szenzációsan jó alkotás. – Ha egy fényképről lehet ilyent állítani. 🙂

  18. Jeniszej szerint:

    A Faterom próbapert fontolgat a Csepeli Munkásemberek vagyonának visszaszerzése tárgyában.
    Azt monya az Öreg neki sok éven keresztül keresztül azt mondták, hogy övék a gyár! Ha ez igaz volt, – akkor milyen jogon privatizálták a megátalkodottak? Miért zárták ki a csepeli embereket gyárukból, a vagyonukból.
    Hány aláírás szükséges, hogy a parlament is foglalkozzon a dolgozó munkásemberek jogtalanul elcsaklizott vagyonának visszaszerzésével. 🙂

  19. Jeniszej szerint:

    Ha ellopták a Csepeli Munkásságtól a gyárat akkor kárpótlás is jár érte. Már “mindenkit” kárpótolnak csak a kifosztott melós emberről feledkeznek meg a tudós politikusaink.
    Igaz választáskor azért ezt a réteget (osztályt) is számításba veszik. 😀

  20. Jeniszej szerint:

    A Fater foglalkozásköri ártalma, hogy messziről megérzi a büdös disznókat. )))) 😀 ((((

  21. "?!" szerint:

    Gratulálok “Jeniszej”, hogy ilyen jól el vagytok a Faterral kettesben ezen az oldalon!

    Arra azonban felhívom a figyelmedet, hogy nem kellett volna elhinni régen a “büdös disznók”-nak, hogy a munkásembereké a gyár, mert a gyár akkor is az Államé volt!
    Tehát a csepeli gyárért befolyt privatizációs bevétel is az államkasszába folyt be! (Feltéve, hogy az új tulajdonos fizetett valamit a privatizált vagyonért, és nem ajándékba kapta az állami vagyont azért, mert a veszteséges és eladósodott cég adósságát átvállalta a Magyar Államtól!)

    Arra is felhívom a figyelmedet, hogy nem zárták ki “a megátalkodottak” a csepeli embereket a gyárukból és a vagyonukból!
    Egyrészt azért nem zárták ki a csepeli embereket a vagyonukból, mert mint fentebb vázoltam, a gyár soha nem volt a csepeli emberek vagyona, másrészt azért nem zárták ki a gyárukból sem, mert az esetek döntő többségében pusztán csak az történt, hogy a veszteséges termékek vagy szolgáltatások árbevételéből nem tudtak bért fizetni az új tulajdonosok, a “csepeli emberek” (és nem csepeli emberek) pedig annak ellenére nem mentek ingyen dolgozni a fizetésképtelen cégekhez, hogy a privatizáció után minden korábbinál szabadabb lett a bejárás a gyárba.

    A fentiektől függetlenül érdeklődéssel figyelném a próbapert, amelyet a Faterod fontolgat “a Csepeli Munkásemberek (soha nem volt) vagyonának visszaszerzése tárgyában”.

  22. atata szerint:

    Na erről beszéltebb fentebb kedves írásjel(ek) etás! hogy kik kapták “nem ajándékba” sohanemvolt nemes cselekedeteikért, a mesterségesen lezüllesztet, szét aprózot, előre szétlopott gyár kissebb-nagyobb morzsáit.
    Hát nem a melósok, akiknek a lába alól kilopták azt. Akik pedig átvállalták a bizonyos adósságokat azok soha azt ki nem fizették igérvényik ellenére, tovább rombolták a vagyont, és a melós ha még volt munkája, (és bérből f@szául lehet adózni), kifizette helyettetek a bankok veszteségit azaz konszolidálta azokat.
    Abban viszont egyetértünk, hogy az, hogy etás tiéd gyár csak lózung volt. Valójában mindenkinek az jutott a gyárból amit a kapunál való motozáskor ki tudott lopni, M6-os anya meg ilyenek. Azonban voltak olyanok akik sofőrös kocsival jártak, mielőtt a gegnszterváltást követően tulajdonosok lettek, na azokat nem motoztá meg.
    Szépen megtanultad egyébbként hogyan kell eladni amúgy neoliberális mód a történteket az ész osztó felsőbbség gőgjével, valszeg te sem a M 6-os anyát vitted haza privatizáció címén.
    Na csá.
    UI: Aki ellopta Tóth Miska kocsiját a háza elől vigye vissza reggelig:
    mégpedig két okból, ád egy szegény Miska még nem fizette ki a svájci frank törlesztését, ád kettő, addig keresik a rendőrök Csepelen az illegális bontókat, míg a kocsi nyomára nem akadnak. (gyártelep, Háros, sóderesek környéke)

  23. "?!" szerint:

    Kedves liberális….. ö szociáldemokrata … ööö szoci …. baloldali “atata”!

    Sajnálattal látom, hogy a 10:31-kor elküldött hozzászólásod tele van tárgyi tévedésekkel!

    Írtad. hogy “Weiss úrék olyan ipari centrumot építettek ki, amely az alapanyag ellátástól a végtermékig, a patkószegtől a repülőig mindent le tudott gyártani, és a kor normái szerint magas szintű szociális ellátást biztosított a dolgozóinak generációkon át.”

    Nem árt tudnod, hogy “Weisz úrék” cége eleve hadianyag gyártásra lett létrehozva Csepelen, és csak a két világégés előtt és alatt volt nagyon eredményes!
    Személy szerint én annak örülök, hogy jelenleg nincs háborús helyzet és ezért nincs szükség ilyen jellegű haditermelésre Magyarországon.

    Azt sem ártana tudnod (ha már hozzászólsz a témához), hogy a Weisz-művek által foglalkoztatottak létszáma soha nem érte el az általad leírt 40.000 főt!
    Az I. vh. előtt kevesebb mint 10.000 főt, az I. vh. alatt kb. 25.000 főt, az I. vh. után ismét kevesebb mint 10.000 főt, 1940-ben 25.000 főt, 1943-ban 33.000 főt foglalkoztatott!

    Azt állítottad, hogy “45 után, ez a nyolcvanas évek közepéig alig változott.”

    Állításoddal szemben annyi volt a változás, hogy a II. világháború alatt a gyár épületállományának kb. 25 %-a teljesen megsemmisült, kb. 40 %-a súlyosan megsérült.
    A termelő berendezések nagy részét pedig Németországba és a Szovjetunióba hurcolták.

    A háborús károkat csak 1949 végére sikerült többé-kevésbé felszámolni, és Műveket elsősorban békés termelésre átállítani!

    A II. vh. utáni legnagyobb létszámot a CsM 1965-ben érte el, amikor (a nem csepeli telephelyek létszámát is beszámítva) kb. 32.500 főre növekedett a létszám.

    Annak ellenére, hogy szerinted “a nyolcvanas évek közepéig alig változott valami”, a legnagyobb beruházások 1964. és 1980. között valósultak meg.

    A teljesség igénye nélkül az alábbi jelentős beruházásokra hívom fel a figyelmedet:

    A Szerszámgépgyár területén a Nagypontosságú Üzem, a Szerszámgép Szerelde, az Igazgatósági épület, stb.!

    A Csőgyár területén: a Csőhegesztő Üzem, a Forrcső-ívhajlító Üzem, a Csőhorganyzó Üzem, a Cső hidegvonó Üzem, stb.!

    A Fémmű területén: a Színesfém Öntőcsarnok, a Színesfém Cső-és rúdhúzó Üzem, a Kísérleti Üzem, a Színesfém Készárúraktár, a Fémmű Igazgatósági épület, a Konyha és ebédlő, a 450 fős fehér-fekete öltöző, stb.!

    A CSESZÜ területén és szervezésében: a Vízlágyító Üzem, a Vízüzem, továbbá a fentebb felsorolt létesítmények összes közművei, továbbá a II-es kapunál a IV. emeletes Szakorvosi Rendelő, a Vasmunkástéri Óvoda-bölcsőde, a Festő utcai Óvoda, a Január 9. Óvoda, a Cirmos sétányi és a Nyuszi sétányi óvoda-bölcsőde, valamint a Merkur utca nyugati oldalán épült lakóházak, a 760 lakásos Katona József utcai lakótelep, az 1.100 lakásos Szent László utcai lakótelep, a 2.400 lakásos Erdősor utcai lakótelep!
    (És még hosszan folytathatnám a memóriafrissítő felsorolást, miközben a még hosszabban sorolható gyártás- és gyártmányfejlesztési eredményekről egyetlen szót sem írtam!)

    Mit tekintenél Te változásnak kedves “atata”, ha fentieket nem tekinted változásnak?

    A hozzászólásod többi részével nem is foglalkozom, mert azok valóságtartalma is azonos szinten van a fent felsorolt letagadhatatlan tényekkel cáfolt állításaiddal!

    A politikai hovatartozásommal kapcsolatos 19:03-kor leírt sejtetésedre válaszolva viszont közlöm, hogy soha nem voltam tagja egyik pártnak sem!

    Arra pedig figyelmeztetlek, hogy a lopási hajlamot illetően, ne tévessz össze azzal aki tükörből vissza szokott nézni rád!

  24. Jeniszej szerint:

    Kedveseim!
    Ki csapta be az embereket a gyár tulajdonlásával kapcsolatban?
    Az állam?
    Melyik állam?
    A Magyar cocialista állam?
    Ki a jogutódja ennek az államnak? – Aki vette a bátorságot, hogy a becsapott csepeli emberektől a munkahelyüket elcsaklizza.
    Egy demokratikus jogutód állam kárpótolja azokat, akiket megkárosított az elődje.
    Azzal a süket dumával, hogy nem volt rendelés, meg nem volt bevétele a gyárnak menjenek a kedves elvtársak a büdös picsába, mert ez hazugság.
    Menetrend szerint történt meg az üzemek lerombolása kirablása, úgy ahogy az előző hozzászólók leírták.
    A Fater foglalkozásköri ártalma, hogy messziről megérzi a büdös disznók szagát, jelenlétét.

  25. felix szerint:

    A KGST megszűnése tett be a nehéziparnak, köztük Csepelnek is.
    A piac nagy része megszűnt és a stratégiai fémeket már nem baráti áron kaptuk, valamint egy jóval igényesebb piacon kellett versenyezi.
    A miénk a gyár abban a rendszerben volt igaz, de ebben már nem.
    Az átverés az új rendszernek az eleme, ezen tessék számon kérni.

  26. felix szerint:

    Jeniszej!
    AZ állam jogutódja a jelenlegi állam, amelynek legfőbb méltóságát a FIDESZ adja.

  27. Jeniszej szerint:

    Mondat jel azt monya:
    “az új tulajdonos fizetett valamit a privatizált vagyonért, és nem ajándékba kapta az állami vagyont azért, mert a veszteséges és eladósodott cég adósságát átvállalta a Magyar Államtól!)”
    Beszarok a röhögéstől! – és szaros lesz a gatyám melyből már a fél valagam is kilóg.
    Ezt még el is hiszi valaki ezek után, hogy becsapták meglopták a melósokat.
    Mit vállaltak át az államtól a gyár után? – ami soha nem volt és nem lehetett az álamé. Munkásemberek ezrei bizonyíthatják, hogy a gyár mienk – a munkásoké volt.
    Az más lapra tartozik? – hogy a cocalista állam meglopta és becsapta a munkásokat.
    Egy demokratikus berendezkedésű álamnak kötelessége kárpótolni a munkásokat az ellopott vagyonukért, elvesztett munkahelyükért.

  28. Jeniszej szerint:

    Miért gondolják egyesek azt, hogy a gyár tulajdonlásával kapcsolatban, hogy nem a munkásoké volt a gyár. Ezrek bizonyítják, hogy ezt mondták nekik. Ennyi ember nem hazudik. Szerintem ez nyert ügy lesz. )))) 😀 ((((

  29. felix szerint:

    Jeniszej.
    Az államadósság amit a mi gyárunkra vett fel az állam és ami egy egy nagyvállalat esetében meghaladta a gyár piaci értékét az kié volt?

  30. Jeniszej szerint:

    “meghaladta a gyár piaci értékét”
    A hitelező egy barom lehetett, hogy veszteséget termelt magának. Vagy ez hazugság?
    ))))) 😀 (((((

  31. Jeniszej szerint:

    Mi volt a Gyár piaci értéke? Vagy ezt csak úgy mondani szokták? ))) 😀 (((

  32. Jeniszej szerint:

    Az állam adósságot ha valaki felvette az a tényleges tulajdonosok tudta nélkül tette.
    Mert a Gyár a munkásoké volt ebben az időben.
    Ezt mondták minden ott dolgozó munkás embernek.- ha félre vezették őket akkor ez nem szép dolog volt, – bár ki is tette.
    Hol van a Lóvé?
    Visszaszerezte már valaki a lenyúlt lényeget? 🙂

  33. robi szerint:

    Jenyiszej utolsó mondata telitalálat.
    A sok impotens hülyének csak annyi esze van, hogy tolvaj komcsizzon.
    Arra már alkalmatlan a sok dilettáns, hogy a múltat tisztába tegye. 22 év kevés volt rá.

    Ettől lettünk következmények nélküli ország. És nézzük, ahogy a volt tábor országai elhúznak mellettünk. Nem értjük, miért nem kérnek a társaságunkból.

  34. Bugi szerint:

    Robi a Holokausztot se lehet visszacsinálni, meg a rendszerváltást, privatizációt sem. Az egyetlen amit lehet tenni, az, hogy tanulunk a múltból, és a tolvaj komcsikat nem engedjük vissza.

  35. Dr. grün szerint:

    Bugi!
    Miért ne lehetne?!
    Szakállas vicc a zabszolút rebihalitációról! Neveltetésem tiltja, de Mórickára és a szappanra gondolj!

  36. felix szerint:

    Jeniszej!
    A piaci érték az amennyiért el lehet adni.

  37. felix szerint:

    Jjeniszej.
    Magas ez neked, mert kevered a két rendszert.

  38. robi szerint:

    http://www.civishir.hu/hajdu-bihari-hirek/a-tigaz-emberei-magnesezik-az-orakat/1025155533

    Ha igaz a hír, nincs mit csodálkozni rajta.
    Ahol a csalásért még jutalékot is fizetnek, ott ez a vége.

  39. Dr. grün szerint:

    A baleset és robbanásveszély elkerülése érdekében kérjük a gázóra buherálást bízza szakembereinkre!
    Kerüljön kicsit többe, de saját és szomszédjai biztonsága ennyit megér!
    Jelszavunk: “Mindent a zotthon melegéért! Mi adjuk a gázt, Ön állja a zárát!”
    Mi is a piacról élünk! ))) 🙂 (((

  40. felix szerint:

    Igaz történet.
    A Tigáz tartozás miatt kikötött egy gázórát tartozás miatt.
    A szerelő által készített felvételen jól látszott, hogy az óra számlálója nullán állt.
    Hosszas vita és a 35000 forintos becsült számla kifizetése után az órát visszakötötték.
    A “fogyasztás” befizetésén kívül a ki és bekötés árát 18 18 ezer forintot is a fogyasztónak azaz az eladatlan lakás kivitelezőjének kellett megfizetni. A nemlétező fogyasztást a kivitelező számláján apránként jóváírják a többi…………………………

  41. csaba péter szerint:

    Ha manitu , nagyapó , stb bértollnokok mint hivatásos ÉS FIZETETT fidesz seggnyalók , valaha is csepeliek lettek volna tudnák ki vagyok .
    Mivel ez nem így van és csak nemtelen fasiszta fröcsögés dől belőlük bizonyítják senkiházi mivoltukat .
    Mivel nagyapám , nagyanyám , apám és jó magam is itt éltem le életem , és én még most is itt dolgozom , nincs miről beszélnem , a jöttment söpredékkel.
    Ha esetleg valaki veszi a fáradságot és utánna olvas Csepel töténetének beszéljünk róla .
    Ajánlom Figyemetekbe Bolla Dezső bácsi írásait . Őt díszpolgárrá avattátok talán az ő véleménye autentikus is lehet nektek.

  42. csaba péter szerint:

    Minden estre várnám már egy csepeli polgár érdemi hozzászólását is

  43. csaba péter szerint:

    Egy találós kérdés ?
    Megtudja mondani valaki , hogy af enti kép mikor és hol készült ?
    Kívácsi lennék mely csepeli tud válaszolni?

  44. Dr. grün szerint:

    csaba péter!
    A fenti kép ha jól saccolom egy TMK műhelyben készült és egy öreg drehás egy (ránézésre) TOS SV-18-on perselyt vagy gyűrűt esztergál!

  45. nagyapó szerint:

    csaba péter (szombat – 11:21) fröcsögése meglep. Semmi köze, sem a témához, sem a hozzászólásokhoz (talán az alkohol beszél belőle, vagy a kommunista csőcselék hangja?).
    Helyesírása alapján ahhoz a réteghez tartozik, amelyik réteg jeles képviselője a múltkor becsöngetett, hogy „főnök, van vas?” (nagyapja is itt élt).
    Bolla et. csak a Rákosi kortól kezdve „autentikus”, mivel nem hiszem, hogy 60 évnél régebben kutatna, így Weiss ügyben nem „autentikus”. Kitüntetésekor nem kérdezték, kérdezhették meg Zachár tanár úr véleményét (a jelenlegi vezetés is tévedhet).

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  46. nagyapó szerint:

    Ahogy én látom, egy lepukkadt műhelyben drehál egy vörös proletár, egy Vörös Proletáron.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét, lop.

  47. atata szerint:

    írásjel! klasszul tudod másolni a brosúrádat, igaz estig keresni kellett azt, hogy részletekbe bonyolodva elveszítsd a fonalat. A többi okosságod szót sem érdemel. Lopásról csak annyit, hogy nem én másoltam ide brosúrák sorait.

  48. ugró mókus szerint:

    Látod nagyapó sértegetsz egy idős embert akit nem is ismersz.Lehet hogy nem vörös csak proli,de ez is sértő.Viccnek meg rendkívül primitív.

  49. Tamási Gábor szerint:

    Kedeves Mindenki!

    Aki érdekel, december 12-én18 órakor a Csepel Galériában lesz a fennt említett könyv kapcsán készített képekből fotókiállítás.
    Mindenkit szeretettel várunk!
    T.G.

Itt lehet hozzászólni !