Nyerjen négyezer méter szabadesést Csepelen!

Origo


szólj hozzá: Mobil szélcsatorna

Rutinos ejtőernyőst dobtunk a gépbe

Már az is ejtőernyőzhet, aki soha sem tudná rábeszélni magát, hogy kilépjen egy repülőgép ajtaján. Az első magyarországi mobil szélcsatornában egyszerűen rá lehet feküdni a légáramlatra: megmutatjuk, hogyan kell!

Meglepő helyen, az egykori Csepel Művek területén áll az ország első mobil szélcsatornája, amelyben kétszáz kilométer per órás széllel még egy száz kilós felnőttet is meg tudnak reptetni. A megszelídített szabadesést lehetővé tevő eszközt nemcsak teszteltük, de jegyeket is sorsolunk háromszor négyezer méter zuhanásra.

mobil szélcsatornában minden benne van, amitől félni lehet: kétszáz kilométer per órás szél, szabadesés, és farkasszemnézés egy három méter átmérőjű propellerrel, amelyet a szárnyashajók motorja hajt meg. A csatornába a Forma-1-es csapatok szerelőinek színes overálljaira emlékeztető bő ugróruhában lehet bemenni, amelynek a hátán négy markolatot alakítottak ki a vastag szövetből. Ezek színükben is eltérnek a ruha alapszínétől, hogy az oktatók hamarabb találják meg a fogást a tanulókon.

A kapaszkodókra azért van szükség, mert a szabadesésben végzett első mozdulatok szinte biztosan rosszak lesznek. Meg kell tanulni a videónkban is látható helyes testtartást, hogy az egyenes zuhanás ne változzon át irányítás nélküli pörgéssé. Veszélyt a kisodródás sem jelent, a szélcsatorna körül egy felfújt fánk alakú párna található, arra esnek, akik elszámítják a manővereiket. Az első négyperces szabadesés alatt annyit tanulnak a kezdő ejtőernyősök, hogy a második etapra már sokkal bátrabban mennek be. Az igazán tehetségesek már játszani is tudnak az oktatókkal, úgy forogva a légoszlopon, hogy mindig más embert érintenek meg.

Az óriás propellert meghajtó, tankokban és szárnyashajókban használt motornak nagy az étvágya. Az ötvenezer köbcentis erőgép egy óra működés alatt közel száz liter gázolajat fogyaszt el. Az üzemanyagot a propeller meghajtása mellett pokoli zaj előállítására használja fel. A működő szélcsatorna mellett fülvédő nélkül alig lehet megmaradni, az eszköz olyan fülzúgást okoz, mint egy kiadós metálkoncert.

Csak mutogatni lehet a szélcsatornában

A szabadesők oktatása csak kezdetben történik szóban. Miután a propeller felpörgött, úgy megnő a zaj, hogy már csak gesztusokkal és mutogatással lehet kommunikálni. Az oktatók azonban profin tudják elmutogatni, hogy “ne olyan görcsösen, engedd el magad”, “ne kapálózz, csak finoman mozdulj”. Ottjártunkkor láttuk, hogy a rutin minden félelmet le tud győzni, még a legfélősebb gyerekek is mosolyogva repülték végig a második körüket.

A szélcsatornába öt évnél idősebb és 95 kilogrammnál nem nehezebb emberek mehetnek be. Az üzemeltetők azonban elárulták, hogy száz kilogrammnál nehezebb embert is meg tud emelni a szerkezet. Kizáró tényezők még a vérkeringési problémák, hát-, derék- vagy gerincproblémák és a terhesség.

A Skyward szabadesés-szimulátor jóvoltából három olvasónkkal megismertethetjük, milyen lenne négyezer métert zuhanni szabadesésben. A játékban való részvételhez a következő válaszhoz kell a legfrappánsabb kérdést írni: André-Jacques Garnerin. Kérdéseiket atechbazis@origo.hu címre küldjék október 26-ig. A nyerteseket e-mailben értesítjük.

Forrás: Origo

15 hozzászólás “Nyerjen négyezer méter szabadesést Csepelen!” bejegyzésre

  1. köves szerint:

    Extrém sportolásnak kiválló lehet a skyward szabad esés szimulator de szerintem kisebb terheléssel kell kezdeni,az övenes években a Népligetben volt egy ejtőernyős torony ahonnan lelehetett ugrani kb. 50 métermagasból.Fel lehetett menni lépcsőn és a hevederekkel bekötötték azt Aki rászánta magát és bátorságot vett hogy kiugrik.Aztán mi lett a sorsa nem tudom mert én nem vettem a bátorságot hogy kiprobáljam.Megszüntették pedig sokak szórakozása volt.Érdemes lenne ujból megcsinálni.Balszerencsémre elmentem Budaőrsre a reptérre ahol Gyulai György /+/ szolgája lettem az eje válogatottnál,5 ft-ot kaptunk egy külsőzsákért amit elvitt a szél a fauba,szőlőbe.Kaptunk egy ugrást is,természetesen alapképzés sikeres letétele után.Az MHS -nek klubja is volt ittCsepelen is.Sajnos nem volt szerencsém az első ugrásnál megsérültem eltört a lábam,nem vittek el katonának.A sors beleszólt jött a cubai háborus helyzet 22 évessen engem is bevittek katonának miután a bokám begyógyult.De ez már egy más történet.Na Csá./De Gaulle/

  2. lolka szerint:

    Már megnyertük…már csak az ernyő kellene…

  3. Dr. grün szerint:

    lolka!
    Zuhanáskor nincs szükség ernyőre!
    Némi különbség azért van a szabadesés és a zimitált szabadon esés (zuhanás) között!
    Valakik nem figyeltek fizika órán! ))) 🙂 (((

  4. felix szerint:

    Nekem néhol már megy a szabadesés gumival és gumi nélkül is.

  5. "?!" szerint:

    Az 1970-es évek első felét idéző „csepeli” ejtőernyős siker született tegnap a gödöllői sportrepülőtéten megrendezett AEROKING KUPA Ejtőernyős Célbaugró Versenyen.

    A 4 ugrás-sorozat alapján értékelt, 1500 méterről, 20 másodperces zuhanás után végrehajtott célbaugró versenyt, egyéniben is, és csapatban is, az 1966. elejétől 1974 végéig általam vezetett csepeli ejtőernyős szakosztály akkori legjobbjaiból összeállt „veterán” csapat nyerte meg!

    (Megjegyzem, hogy ezen a versenyen nem indultak a Különleges Műveleti Zászlóalj kötelékében szolgálatot teljesítő jelenleg legjobb magyar ejtőernyősök, akik egyéniben is és csapatban is, sorozatban nyerték meg az utóbbi évek Ejtőernyős Világkupa versenyeit.)

    A tegnapi versenyen a legjobb egyéni teljesítményeket „régi szokás szerint” Ecsédi András és Mészárovics György sporttársam-bajtársam és BARÁTOM nyújtotta.

    A négy ugrás során Ecsédi Bandi az első ugrásnál 6 centimétert, a második és harmadik ugrásnál 2-2 centimétert, a negyedik ugrásnál 3 centimétert hibázott, az elektronikus érzékelővel és digitális kijelzővel ellátott célterület középpontjához viszonyítva!

    Mészárovics Gyuri az első ugráskor 3 centiméterre, második ugrásnál 9 centiméterre, harmadik ugrásnál 0 (nulla) centiméterre, negyedik ugrásnál 2 centiméterre érkezett a célterületre, azaz: a kettőjük egyéni helyezését 1 centiméter hiba döntötte el!

    Mészárovics Gyuri barátomról (mint az egyik legeredményesebb volt csepeli ejtőernyősről) nem hallgathatom el, hogy ezt a teljesítményt tegnap 66 évesen produkálta.
    Ejtőernyős pályafutása során eddig (sportolóként és katonaként) több mint 15.000 (tizenötezer!) ejtőrnyős ugrást hajtott végre, és ezzel az ugrásszámmal hazai viszonylatban az első helyen, világviszonylatban pedig az első tíz helyezett között van!

    A tegnapi „csepeli” sikert azért neveztem az 1970-es évek első felét idéző „csepeli” ejtőernyős sikernek, mert ha azokban az években egy célbaugró versenyen, vagy ejtőernyős négytusa versenyen elindultunk, akkor a csapat első helyet akár előre is oda lehetett volna adni a csapatomnak, a dobogós helyezéseket pedig rendszerint egymás között döntötték el a versenyzőim!

    Fantasztikus élmény volt ebben a csodálatos későőszi időben együtt tölteni ezt a múltidéző tegnapi napot ezekkel kiváló EMBEREK-kel, valamint sok más ejtőernyős sporttátársammal-bajtársammal és barátommal!

  6. guriga szerint:

    “?!” szerint:
    Én is közéjük tartoztam(BHG)eje klubb.

  7. guriga szerint:

    Ménesi út 1.
    Gödöllő Bo…… Lajos

  8. Gustavo Thoeni szerint:

    felix! te is és mindenki más is GUMIT MINDENKÉPP HASZNÁLJON, már csak a biztonság okán is!

  9. "?!" szerint:

    Kedves “guriga”!

    Both Lajos volt a verseny fő szervezője.

    Sajnálhatod, hogy nem voltál ott tegnap ezen a jó hangulatú versenyen és baráti találkozón!

  10. "?!" szerint:

    A tegnapi „csepeli” ejtőernyős sikerről szóló, 11:41-kor elküldött beszámolóm kiegészítéseként idekívánkozik még az a csepeli vonatkozású hír is, hogy a fenti beszámolómban említett két volt csepeli „veterán” ejtőernyős (Ecsédi András és Mészárovics György), a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetségét képviselő delegációval (amely delegáció vezetője Dr. Boda József dandártábornok, a nemzetbiztonsági szakszolgálatok főigazgatója, az ejtőernyős bajtársi szövetségünk elnöke volt), e hónap elején versenyzőként képviselte hazánkat az UEP (UNION EUROPEENNE DES PARACHUTISTES = Európai Ejtőernyős Unió) nemzetközi ejtőernyős versenyén is!

    A versenyen úgy szerezték meg a II. helyezést Magyarországnak ezek a volt csepeli ejtőernyős barátaink a náluk sokkal fiatalabb aktív versenyzőket felvonultató más európai országok előtt, hogy a verseny végén az azonos eredményt elérő német csapattal plusz egy-egy ugrást hajtottak végre a helyezés eldöntéséért!

    Nagy szenzációt keltett a versenyen a volt csepeli ejtőernyős Mészárovics Gyurinak az a teljesítménye, hogy 66 évesen sorozatban ugrotta a célbaugrás során a nulla méter nulla centiméteres hibátlan eredményeket!

  11. guriga szerint:

    “?!” szerint:

    Mivel nem volt publikus az az nem tudtam Rolla…

  12. guriga szerint:

    Imádtam azt az időszakot,jó lenne még egyszer olyan fiatal lenni.

  13. guriga szerint:

    róla……bocsi

  14. nagyapó szerint:

    Csodás lehet szélcsatornában „ugrani”. Itt még a dadogósok is ugorhatnak (eeegy, kkkeeetttő).

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  15. felix szerint:

    Mondja a szád körül repkedő muslinca.

Itt lehet hozzászólni !