Közmeghallgatás: hogyan csökkenthető a fűtési számla?

Csepel.hu

Fotók: Kitzinger Adrienn

Meglepő módon többnyire éppen azok nem jelentek meg a Radnóti Miklós Művelődési Házban csütörtökön megrendezett közmeghallgatáson, akikre leginkább tartozott a téma. A Főtáv Zrt. számlázási gyakorlatával kapcsolatos ügyekről esett szó, illetve arról, mit tehetnek a lakók, a Főtáv és az önkormányzat, hogy olcsóbb és igazságosabb legyen a társasházak fűtési számlája.

A közmeghallgatáson a képviselő-testület tagjai is részt vettek, a közönség soraiból viszont “hiányoztak” a társasházak közös képviselői, akik egy-egy ház fűtési számlázását intézik. Megjelent néhány lakó is, akik felsorolták panaszaikat és tanácsot vártak a Főtáv jelenlévő vezetőitől.

Németh Szilárd polgármester arról beszélt, hogy az önkormányzatnak nincsen hatásköre a fűtési számlázások ügyében, de a felek között közvetítő szerepet játszik. Ösztönözni fogják a lakóközösségeket, hogy együtt vitassák meg problémáikat, s törekedjenek egy igazságosabb számlázási rendszer elfogadására. A cinizmus, amikor az egyik lakó a másik kárára él, és nem törődik szomszédja bajával, az egyik legnagyobb átok.

Balog Róbert, a Főtáv kapcsolati és üzletfejlesztési igazgatója beszámolt róla, hogy a lakóktól jó néhány bejelentést kaptak a magas fűtési számlák miatt. A Főtáv csak azt a hőmennyiséget méri és számlázza ki, amelyet egy-egy társasházban elfogyasztanak. A szolgáltató nem jogosult arra, hogy a lakásonkénti elosztásba beleszóljon, mivel ez a közös képviselők feladata. Ők döntenek arról, hogy a lakásokban a költségarányos és a légköbméterre számított hőmennyiség aránya mekkora, vagyis hogyan osztják el az egész házra jutó fűtési számlát. Nem mindegy ugyanis, hogy egy lakás falainak nagy része az utcára néz, vagy többnyire szomszédos lakások falaival van körbevéve. Előbbi esetben többet kell fűteniük, utóbbiban viszont kevesebbet, mert a szomszéd falai is melegítenek. A földszinten lakók is rosszabbul járnak, mint az emeleten élők. Az energiatakarékosságra szintén érdemes felhívni a figyelmet; egy résnyire nyitva hagyott ablak sok ezer forintba kerülhet.

Werner Péter, a Csepeli Városgazda Zrt. (korábban Csevak) vezérigazgatója azt mondta, hogy súlyos ellentmondáshoz vezet, ha számlázáskor a költségarányt 80, a légköbmétert pedig 20 százalékos arányban veszik figyelembe, mert így a szélső lakások hátrányt szenvednek. Szerinte a helyes arány 50-50 százalék volna, s a külső részen lakók esetében korrekciós tényezőt is figyelembe kellene venni.

Balog Róbert ennek kapcsán jegyezte meg, hogy tud olyan peres ügyről, amikor egyetlen lakó viselte egy 12 lakásos ház majdnem teljes fűtési költségeit. Ez nyilvánvalóan igazságtalan és nem fogadható el. A Főtáv igyekszik csökkenteni működtetési költségeit, ennek köszönhetően 10 százalékkal alacsonyabb alapdíjat számláznak ki. A csepeli ügyfélszolgálat megszüntetése is a költségcsökkentés része, az irodát az igazgató szerint eleve kevés ügyfél kereste fel.

Németh Szilárd kezdeményezésére ugyanakkor továbbra is van heti háromszor Főtáv ügyfélszolgálat a Csepeli Városgazda épületében és kérésére a cég vezetése ígéretet tett arra, hogy találkoznak a lakóházak képviselőivel és a fogyasztókkal. Legközelebb a jövő héten a Petz Ferenc utcában.

Cs.A.- csepel.hu

24 hozzászólás “Közmeghallgatás: hogyan csökkenthető a fűtési számla?” bejegyzésre

  1. Jeniszej szerint:

    Ki fizeti a panelokban található üresen álló üzlethelységek fűtési számláit?
    Vajon a panelok, ami az akkori álam bácsi közreműködésével készültek megfeleltek a kor technológiai lehetőségeinek hőszigetelés vonatkozásában? Vagy szartak az egészbe bele, mert olcsón gyütt az olaj keletről?
    Vajon kit érdekölt a fűtés számla akkor. Senkit, – mert minden szorgalmas dolgos Magyar embőrnek volt munkája és jutott a megélhetésre is.
    Azt monya a Fater, hogy itt van most az alkalom az állam bácsinak, hogy utólag szigetelje le az elbaszott panelokat, mert tudták már akkor is, hogy milyen rosszak a házak szigetelései. A hozzáértő emberek több GEA-EGI) felvételen, mérésekkel bizonyították, hogy szökik nagyon a meleg a panelházakból.
    Más!
    Tessenek már kicsit fúrni Csepelen.
    Van alattunk rengeteg forró víz. Ezzel a geotermikus hővel, ami Csepel alatt rejtőzködik ingyenessé, válhatna a pazarlóan megépített „szellős” panellakások fűtése.
    Remélem a megátalkodottak ezt a hőforrást még nem adták el idegen hatalmaknak.
    🙂

  2. Jeniszej szerint:

    “A csepeli ügyfélszolgálat megszüntetése is a költségcsökkentés része, az irodát az igazgató szerint eleve kevés ügyfél kereste fel.”

    “költségcsökkentés” – De kinek?
    A Fater már beszarik a röhögéstől, – hogy mik vannak.

  3. Jeniszej szerint:

    Nem ártana azon gondolkodni, hogy erről a pazarló távfűtéstől miképp lehetne megszabadulni, és az olcsóbb, az igényekhez jobban igazodó takarékos fűtésre átállni.
    Azt nem kell már bizonyítani, hogy az ilyen hatalmas fűtési rendszer nagyon lassan szabályozható, nagyon lassan alkalmazkodik a kinti hőmérséklethez, így ebből eredően hatalmasak az elpazarolt energiára fordított költségek is.
    😀

  4. Jeniszej szerint:

    Az önkormányzat előtt található szökőkutat geotermikus gőz energiával télen is lehetne üzemeltetni. Egyben a “rozsdatemető” mellett a kilövellő gőz a szökőkútból egy idegenforgalmi látványosság is lehetne.
    ))))) 😀 (((((

  5. Dr. grün szerint:

    “Közmeghallgatás: hogyan csökkenthető a fűtési számla?”

    Remélem, ha már meghallgatták a közt, hogy Ők hogyan csökkentik a fűtési számlájukat egy kis könyvecskében közre adják a hallott tanácsokat!
    Hasznos lenne azoknak a zembereknek, akik a rezsiköltségek előteremtése miatt nem hallhatták mások tapasztalatait! ))) 🙂 (((

  6. Nagyapó szerint:

    Jeniszej Nyugodtan törölje meg fater szaros seggét, és mondja meg neki, hogy az új helyen (Városgazda), már 9 ügyfél felkereste a Főtáv ügyintézőjét egy héten (kb. 3 ügyfél/nap).
    A helyi mérők felszerelésével gyorsan lehet az egyes lakások hőfelvételét szabályozni!
    Nem lehet az, hogy most derült ki az, hogy ki mennyit fogyasztott (pazarolt) eddig (80% kevesebbet fizet, 20% többet)?

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  7. Jeniszej szerint:

    Kedves Csimbilí-í zacsíó!
    (“Öreg Pöcs”olvastam valahol”)
    Azt monya a Fater, ha már így bele néztél neki kár volt kihagyni neked.
    )) 😀 (( – Az igaz, hogy az Öreg csiklandós egy kicsit. 🙂
    Nem érti az ősöm, hogy ha valaki valamihez nem ért, az akkor minek üti bele az orrát.
    Azt monya az öreg, hogy már az unokája is tudja azt – mert már az oviba tanították nekik, hogy a helyi mérőkre felszerelt szabályzóval legfeljebb a radiátorok, hő mennyiség leadását lehet szabályozni. A lakások hő felvételét azt nem ezzel a szerkezettel szokás.
    Nem mindegy szar mellett sírni, vagy sír mellett szarni, – ezt beláthatod.

  8. agytröszt szerint:

    pár dolgot a távfűtésről.

    a távfűtéses épületekben törvényeileg kell megtiltani az egyéni mérés bármilyen lehetőségét. teljesen hibás koncepció az, hogy így a lakók jobban tudnak takarékoskodni stb stb.

    a távfűtéses panelházak egyben képeznek egységes egészet,az embereknek az kell megtanulniuk, hogy ha pazarlunk, akkor közösen pazarlunk, ha takarékoskodunk, akkor közösen takarékoskodunk.
    semmilyen képlettel vagy százalékkulccsal nem lehet igazságossá tenni egy panelházban a költségfelosztást. a légköbméter arányában történő felosztásnál jobbat még nem találtak ki.

    miért? mert a lakások nincsenek le/elszigetelve egymástól. többségében még kétkörös fűtés sincs. a fűtési rendszer az egész házat, mint egységes egészet nézi.

    pont ezek miatt áll a bál sok olyan lakóközösségben, ahol a felújítás után megtörtént az egyéni mérés bevezetése. így van olyan, aki mondjuk a 7.en középen lakik, és elzárja a radiátorokat, majd az ő lakását felfűtik a szomszédok, és a rendszer ott fog nagyobb hőmennyiséget leadni. a földszinten vagy ház szélén lévő lakások pedig fizethetik mások helyett is a fűtést. azután ott van a mérők manipulásának lehetősége is.

    ez a rendszer működésképtelen, éppen ezért kell törvényileg tiltani. ha a ház elhatározza magát a szigetelés, vagy a fűtési rendszer felujítása mellett, akkor a megtakarítás is arányosan jelentkezik minden lakónál, semmi szükség ezt összekötni az egyéni mérés bevezetésével, ami olyan anomáliákat eredményezhet, hogy míg egyes lakóknál a fűtési díj a töredékére esik, vagy extrém esetben szinte meg is szűnik, addig a fent említett, rosszabb fekvésű lakásokban nagyobb költség fog jelentkezni, mint a felújítás előtt.

    az embereknek a közösség és a szolidarítás szakavakt kell megtanítani, nem csak ez egyéni felelősségvállalást. nem ez az a terület, ahol az utóbbira rászoktathatók az emberek. ez a távfűtéses panelházak technológiájából adódik.
    együtt pazarlunk, vagy együtt takarékoskodunk.

    másik: már említettem párszor. a csepeli lakások távfűtése jelentősen olcsóbb lehetne, ha nem lenne törvényileg előírt egységes budapesti távhődíj.
    csepelen a hőt nem a főtáv saját fűtőműje, hanem a csepeli erőmű állítja elő. a csepeli távhőrendszer MÉG szigetüzem, sem a dél-kelet pesti, sem a dél-budai rendszerrel nincs összekötve.
    az egyetlen függési helyzet az erzsébeti hálózat, ami 10-15 éve egy új vezetéken keresztül szintén a csepeli erőműből kapja a távhőt.(az erzsébeti fűtőmű megszünt)

    tehát csepelen adott egy olcsó forrás, és egy független távhőhálózat, amelyben a fogyasztók többsége az erőműtől számított 1-2km-n belül van.

    3 megoldás létezik:
    a)megszűnik az egységes távhődíj. így ahol nem hatékony a távhő, ott bizony megdrágul, és ezzel vagy fejelsztésre kényszeríti a szolgáltatót, vagy a fogyasztók egy versenyképesebb fűtési módot találnak.

    b) közös csepeli-erzsébeti távhőszolgáltató. ezt nem annyira preferálom, mert egy egységes díjazásnál u.az a probléma adódik, mint az egységes budapesti árnál, persze mérsékeltebben. de még így is a csepeliek drágábban, az erzsébetiek olcsóbban kapnák, mint kaphatnák tisztán piaci alapon.
    továbbá egy esetleges csepeli önállósodásnál eggyel több akadály.

    c) a csepeli távhőrendszer FŐTÁV-ból való kiszervezése, és apportálása egy helyi, nonprofit távhőszolgáltató cégbe.
    tulajdonképpen átkerül az állam egyik zsebéből a másikba a tulajdon, csak papírmunkakérdése az egész.

    nem a FŐTÁV lenne az, aki a csepeli erőműtől megveszi a hőmennyiséget, és azz az állami tulajdonban lévő hálózaton eljuttatja azt a csepeli fogyasztókig, hanem a ‘CSETÁV’. így nem a főváros által meghatározott, egységes budapesti díjjal számolná azt el, hanem sokkal olcsóbban, hisz itt adott egy olcsó forrás és egy korszerű hálózat. mivel állami tulajdon, így profitkényszer sincs.

    a jelenlegi főváros tarifát úgy alakítják ki, hogy a fővárost, mint egészet nézve egy olyan átlagos árat alakítsanak ki, amellyel egységesen számolva megtérül az egész rendszer működése. ebbe beleértve a régi, pazarló fűtőműveket, és elöregedett hálózatokban keletkező veszteségeket. pl tegyük fel egy másik kerületben csak 4-5000Ft/GJ áron juttaható el a távhő a fogyasztóig, míg csepelen mondjuk 2500-ért. ebben az esetben a 3500ft/GJ-os egységes távhődíj azt jelenti, hogy egy csepeli távhőfogyasztó GJ-onként 1000Ft-tal támogatja az elavult, pazarló rendszerben lévő fogyasztókat. így aztán nincs akkora nyomás a szolgáltatón, hogy azokat minél előbb fejlessze, hatékonyabbá tegye.

    szép dolog a szolidarítás, csak nem ezen a területen.

  9. hajós szerint:

    agytröszt, ebben van valami, de maga a Főtáv szorgalmazza az egyéni mérést, költségfelosztást, stb.

  10. kőves szerint:

    Tisztelt Önkormányzat ! Nagyon örűlök ,hogy foglalkoznak távfütéssel,a jövőben előre kell a kőzmeghalhatások helyét időpontját közölni,mert én is szerettem volna ott lenni.Az én esetem nem egyedi 4 emeletes panelházban lakok /4.en van a lakásom/Nyáron meglehet kattanni a melegtől,olyan volt szinte kibirhatatlan volt ,mert fellüről mint egy kemece hőáteresztő télen viszont a hideg megveszejt a nyillászárok nem zárják ki se meleget,se a hideget.Igaza van az elöttem hozzászoló Jeniszejnek.A mult bünei most vissza ütnek.Mondjuk ki összecsapták 83-ban a házakat,ami a tetözetet kis költséggel meglehetne csinálni föd felhordással,füvesittéssel .Erre van már példa Kispesten ,az Önkormányzat példát mutat sokat segit ez ügyben.Jó lenne ezt megnézni és összefogva valami megoldás jó lenne.Remélem segittenek a hőmegtartásban és a takarékos hőfelhasználás mevalósitásában,mert mi panel lakók ezt megérdemeljük.Előre is köszönjük.

  11. ebihal szerint:

    Agytröszt!
    Ha épület szintjén szolidaritásról beszélsz, akkor város szinten ez miért nem megy?

  12. Zoli049 szerint:

    agytröszt!
    Igazad van, mert az egyedi mérés ésszerűtlen és egy havi számla árával kijátszható.
    Nem a mérőt kell manipulálni. 🙂

  13. Zoli049 szerint:

    Nagyapó szerint:
    2012. szeptember 22., szombat – 21:15
    “A helyi mérők felszerelésével gyorsan lehet az egyes lakások hőfelvételét szabályozni!”

    A műszaki ember mondatai? 🙂

    Mérővel mérni, szabályozóval szabályozni szoktak, erre mifelénk. 🙂

  14. agytröszt szerint:

    ebihal:
    ezt most komolyan magyarázni kell?
    ugye csak viccelsz?

    hajós&zoli: persze. csúnya szóval parasztvakítás. nálunk hálistennek megértik a középen lakók is, hogy abból balhé lenne, mert neki nagyon jó lenne. elzárná a radiátorokat, aztán a szomszédok körbe fűthetnek mint az állat, hogy a kedves szomszédot is felfűtsék. a széleken és földszinten lakók meg eleve rosszul járnak a külső falak, és a pince/bejárat miatt. egy távfűtéses panelház úgy egységes egész, ahogy van. amennyit az egész ház elhasznál, azt kell felosztani igazságosan. a légköbméter alapú felosztásnál jobbat még nem találtak fel. így hiába zárja el ő a radiátor, és hiába jelentkezik az ő általa elfogyasztott mennyiség a szomszédoknál, ő is ugyanúgy kifizeti az arányosan rá eső részt. ha egy rendesen szigetelt modern épületről beszélnénk kétkörös fűtéssel, akkor lehetne létjogosultsága az egyén mérésnek.

  15. Nagyapó szerint:

    Sok érdekeset ír agytröszt. Egyet is értenék, csak van néhány probléma.
    Igaz, hogy a csepeli erőmű a “hulladék hőt” adja el, de van egy Főtáv, ami egész Bp.-et fűti, és amelyik sok erőmű hőjének átlagárával számol. Egyes területek leválása problémákat, torzulásokat okozna. Mennyit kellene fizetni Káposztásmegyeren, ha Csepel leválik? Mennyit fizetne Erzsébet?
    Az egyedi fűtésű társasházaknál nincs olyan probléma, hogy ki mennyit fizet. Miért? Ott is vannak jobb, rosszabb fekvésű lakások. “Szóltam is az alattam lakónak, adjon hozzájárulást, mert fölöttem a hideg padlás van. Jót röhögött.”
    Szerényen megjegyzem, szerintem most, az egyedi mérés bevezetésével derült ki, hogy a panelházakban eddig egyes lakások fűtését a többi tulajdonos finanszírozta ( a lakók zöménél csökkent, egyeseknél nőtt a fűtési kltség), mivel a Főtáv csak a házak őszhőmennyiségét méri. Az elosztás nem az ő gondja.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  16. Nagyapó szerint:

    Jeniszej! Én tisztelem édesapámat. Gondolom, talán ön is érez némi tiszteltet “beszaró” őse iránt. (van olyan ismerősöm, aki évek óta pelenkázza “ősét”, mégis tiszteli, szereti).

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja, száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  17. agytröszt szerint:

    nagyapó: torzulást a jelenlegi rendszer okoz, hisz mi fizetünk mások helyett.

    és ha már te is a társasházi példát hozod fel – nagyon helytelenül, amiért szomorú is vagyok, hogy nem ennyire egyértelmű – a ház egyben egységes egész. a lakások nincsenek elszigetelve egymástól. a csepeli távhőrendszer el van szigetelve a főtáv többi
    üzemétől.

    a torzulást az okozza, hogy ahol így drágább lenne a fűtés, ott most olcsó. ez torzítja a versenyt, elodázza a fejlesztéseket. hány ház válna le a rendszerről az ilyen helyeken, ha egy gázkazános megoldás és gáz használata is megérné? ha a szolgáltató állni akarná a versenyt, rákényszerülne, hogy új beruházásokat eszközöljön és verenyképesebbé tegye a szolgáltatását.

    tehát az egységes fővárosi távhőtarifa piac- és versenytorzító, egy helytelenül értelmezett szolidarítás. vegyük ki pl a csepeliek zsebéből egy kis pénzt, hogy ahol elbuknánk az ár és a technológiai versenyben, ott torz előnyünk legyen.

    tulajdonképpen ezzel a lépéssel amazok is sokkal jobban járnának: vagy új, olcsóbb fűtési mód után néznének, vagy a helyi szolgáltatás lenne korszerűsítve a kényszer miatt.

    ezzel a lépéssel ráadásul a csepeli lakások ára valamelyest emelkedne is, ami nem egy utolsó szempont.

    még azzal is kibékülnék, ha a különbözet egy részét profit vagy díj/járulék formájában elvenné az önkormányzat, és a kerület kasszáját gyarapítaná, ha még így is jelentősen olcsóbb lenne a jelenleginél.

  18. Jeniszej szerint:

    Azt monya a Fater az “öreg pöcs” nem tudja, hogy mit beszél.
    Még monya azt is a Fater, hogy megérzi messziről a büdös disznók szagát. 🙂

  19. Jeniszej szerint:

    Azt monya a Fater:”az öreg pöcs” (bocsi) egy műszaki analfabéta és nem ért semmihez. Már mások is megmondták neki. – Oszt mégis okoskodik műszaki dolgokban és kötözködik a Faterommal.
    A Fater az tudja, hogy egy pocsékoló rendszer az egész távfűtési hálózat. A panelházak szigetelése fűtési rendszere meg kritikán aluli, – amiért a hozzáértő tervezőket lehetne a politikusokkal együtt jól valagba rugdosni. Tegye rendbe az állam amit jól elba..tt. Szolgáltasson kártérítést a panel lakóknak azzal, hogy segít rendbe tenni a szigeteléseket, és az elfuserált fűtési rendszereket.
    A műszaki analfabéták meg ne ugassanak olyan dolgokba bele amihez nem értenek.
    ))))) 😀 (((((

  20. Jeniszej szerint:

    Azt monya a Fater: agytröszt az igen!
    Érdemes odafigyelni arra amit mond.

  21. Jeniszej szerint:

    A “lopósoktól, hazudozóktól, szétprivatizálóktól, mocskos tolvajbandától” most már duma helyett, nem ártana a dolog lényegére térni.
    Hol a lóvé?
    Ha megvan, akkor, tessék elszámolni vele, hogy mire fogjuk költeni. De nem ám az újabb Iemef hitelből!
    Tessék azokat is felelőségre vonni akik engedték az ilyen silány minőségű lakótelepek felépítését, megtervezését.
    Mert az itt okozott kár és járulékos költségek hatalmasak és tovább halmozódnak. 🙂

  22. fűtésmanó szerint:

    Amióta mérhető a fűtés,a dupláját fizetjük néhány annak, amennyi volt. A mi háunk esetében nincs középső lakó. EGy emeleten két-két lakás. Mind a kettőnek van széle, egy oldaluk közös. Mégis van aki 50 ezret fizet havonta, van aki 20-at és röhög a markába.
    Édesanyám egyedül él. Mindent lekapcsolt, gyakorlatilag fázott , de igy akart spórolni. 50 ezres fűtése lett. Nekünk szintén, mi sem használtuk szinte. (3-an lakunk)
    Volt aki még vissza is kapott. Hol itt az igazság? Mi alapján ki dönt miről?
    Mit lehet tenni? Nonszensz, hgy az eddigi 25 helyett 50 ezreket nyőgünk. És nincs dögmeleg. Nincs ám! GOndoltunk már próbaperre is.Hova lehet fordulni? Mert ekkora terhet egy átlagfizetésből nem lehet birni.

  23. Jeniszej szerint:

    Látod Fiam mire vetemedett ez a kedves nagyapó:
    Azt monya valakinek,hogy “Az egyedi fűtésű társasházaknál nincs olyan probléma, hogy ki mennyit fizet.
    Miért?
    Ott is vannak jobb, rosszabb fekvésű lakások. “Szóltam is az alattam lakónak, adjon hozzájárulást, mert fölöttem a hideg padlás van. Jót röhögött.”
    Nem is csodálkozom, hogy jól körbe röhögték az öreg műszaki zsenit.
    )))) 😀 ((((

  24. Screepy szerint:

    Kedves fűtésmanó!
    Nekünk is pont ez a problémánk!!!! Megfagyunk és magas számlát fizetünk! Télen plusz hősugárzót kell használnunk,mert hideg van a lakásban.Szerdán volt közgyűlés emiatt,mert a házban lakók 80(!!!)%-a nem fizet,vagy alig, a maradék 20% meg szív! A FÖTÁV szerint a mi házunk extrém,mert ahogy kezdődik a fűtés szezon,ez a 80% egyből elzár minden csapot, a szivattyú meg nem győzi, a vizet nemtudják rendesen keringetni a csövekben. Az én radiátorom fele hideg,a másik fele meleg.Volt nagy balhé, de ezek a szívtelen lakók nem értették meg a problémánkat!Szerettünk volna visszaállni az átalánydíjra,leszavazták :(((((

Itt lehet hozzászólni !