Áder János: A terrornak nincs színe

Kizárólag Közép-Európából és a Baltikumból érkeztek politikusok, hogy megemlékezzenek a totalitárius rendszerek áldozatairól

Magyar Hírlap

Hullahegyek Katynnál – ma az unió nem ítéli el a nácizmus áldozatainak többszörösét legyilkoló kommunista rezsim jelképeit

Nem lehet különbséget tenni a totalitárius diktatúrák közé, a kettős mérce itt is elfogadhatatlan – ez volt a fő vezérfonala a tegnapi, kommunista és fasiszta terror áldozatainak szentelt európai emléknap rendezvényeinek. A megemlékezést üdvözölték ugyan Brüsszelből, vendégek azonban csak Közép-Európából és a Baltikumból érkeztek.

„A diktatúrákkal szembenéző demokrataként nem elég azt mondani, hogy az áldozatok oldalán állunk, ki kell mondani azt is, elkötelezettek vagyunk a szabadság, a partneri együttműködés és az önrendelkezés mellett” – hangsúlyozta Áder János a Szembesítés a múlttal című nemzetközi konferencián. Az államfő szerint az említett három érték nem véletlenül tartozik azok közé, amelyeket a diktatúrák elsőként igyekeznek felszámolni, ezért vigyázni kell, hogy azok minden generációnak követhető és követendő, azaz életteli és megújítható értékei maradjanak. Áder János hangsúlyozta azt is, nincs értelme baloldali vagy jobboldali diktatúrákról beszélni, az áldozatoknak ugyanis mindegy, hogy a szocializmus, a kommunizmus vagy a fasizmus nevében követtek el velük szemben embertelen tetteket.

A totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából tartott rendezvényen felszólaló Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes szerint sincs alapvető különbség a nemzeti- és a nemzetközi szocializmus között, azok ugyanis egyaránt szembeszállnak a szabad társadalommal. A politikus utalt arra, hogy az európai emberi jogi bíróság a közelmúltban elmarasztalta Magyarországot a kommunista diktatúra jelképeinek használatát tiltó szabályozás miatt. „A mi értelmezésünk szerint azonban, ha Európa nem ellenzi szimbolikus módon is egyformán az összes totalitárius ideológiát, az megkérdőjelezheti demokratikus álláspontját” – mondta Navracsics Tibor. Mesterséges a jobboldali-baloldali fölosztás a 20. századi európai totalitárius rezsimek esetében – mondta a konferencián Remigius Simasius litván igazságügy-miniszter, egyetértésben a kizárólag a Baltikumból illetve Közép-Európából érkező vendégekkel. (Az igazságügyi vezetőket fogadta Orbán Viktor is.) A „fejlett Európa” elfogadta ugyan, hogy legyen hivatalos emléknap, de egyetlen nyugati résztvevő sem érkezett meg tegnap a budapesti ünnepségre. Az európai intézményrendszertől csak annyi tellett, hogy délelőtt, a Terror Házánál tartott megemlékezésre küldtek egy „szép brüsszeli üzenet”, ami mintegy jelezte is a kettős mérce uniós jelenlétét.


Haveltől indult

A totalitárius diktatúrák áldozatai európai emléknapját második alkalommal rendezik meg, az első megemlékezés helyszíne Varsó volt. Az emléknapot az 1939-es Molotov–Ribbentrop-paktum aláírásának évfordulóján tartják. A 2008 júniusában Prágában tartott Európa lelkiismerete és a kommunizmus című nemzetközi konferenciát megnyitó beszédében Václav Havel volt cseh államfő kijelentette: Európa rendkívüli felelősséget visel a nácizmusért és a kommunizmusért, azért a két totalitárius rendszerért, amelyek ezen a földrészen születtek. A konferencia résztvevői javasolták, hogy augusztus 23-át nyilvánítsák a totalitá­rius rendszerek áldozatainak emléknapjává. 2008 szeptemberében magyar, észt, brit, német és lett képviselők hasonló értelmű nyilatkozattervezetet terjesztettek az Európai Parlament (EP) elé. Az EP 2009 áprilisában állásfoglalást szavazott meg a totalitárius rendszerekről, és ebben javasolták az emléknap megtartását.
(MH)


Emlékezni kötelesség

Remigijus Simasius litván igazságügy-miniszter: Emlékezni kell a múltra, de még ennél is fontosabb a jövő védelme, unokáinkkal nem fordulhat elő az, amit nagyszüleinkkel szemben elkövettek.

Janis Bordans lett igazságügy-miniszter: Mindenképpen meg kell akadályozni, hogy megismétlődjenek a totalitárius rezsimek tettei, ezért több szemszögből is meg kell ismerni a múltat.

Frantisek Korbel cseh igazságügyi államtitkár: Hálával tartozunk azoknak, akik harcoltak azért, hogy szabad jövőnk legyen.

Wojciech Wegrzyn lengyel igazságügyi államtitkár: Fejet kell hajtani az áldozatok és azok előtt, akik hősiesen harcoltak a totalitárius rendszerek ellen. Ha rájuk és a közös történelemre emlékezünk, jobban érthető a jelen.

Monika Jankovská szlovák igazságügyi államtitkár: Fontos a szélsőségek elleni harc, fel kell lépni a diktatúrák tetteinek tagadása ellen.

Forrás: Magyar Hírlap összeállítás

8 hozzászólás “Áder János: A terrornak nincs színe” bejegyzésre

  1. bonifác szerint:

    A “hasznos idióták”szégyellik bevallani hogy tévedtek, esetleg túl sokat kerestek
    a véres multú rezsimen. Elvinném őket 2hét “nyaralásra” a Gulágra.

  2. csaba péter szerint:

    barom

  3. nagyapó szerint:

    Jé! csaba péter nevet változtatott!
    Illik.

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.elévült!)

  4. Manitu szerint:

    Csaba Péter elvtárs megérdemelne egy utat a Gulagra. Csak, hogy tanuljon.

  5. Lakó1214 szerint:

    Indián!
    Bevallhatod, hogy téged a náci bűncselekmények, afrikai népírtások, stb. baromira nem érdekelnek, mint Ádert sem, csak a komcsi népírtások.
    Veled ellentétben sokakat minden bűncselekménysorozat megérint.

  6. nagyapó szerint:

    Lakó1214! Minden gyilkosság szörnyű, de 100 millió ember legyilkolására még a nácik sem voltak képesek, csak a kommunisták! Aki ezt kisebbíteni próbálja, az erkölcsileg ugyancsak gyilkos.
    Ezután szelídnek tűnik a meghatározás

    Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.

  7. csaba péter szerint:

    Mondja ezt egy szalon náci mentendő a fasisztákat

  8. felix szerint:

    Áderrel egyetértek,azzal a kitétellel, hogy a diktatúra hajtásait illik felismerni.
    Navra meg hozta az egyoldalú szemét formáját.

Itt lehet hozzászólni !