“Nem bújhatnak ki a görögök a megszorítások alól”
MTI, Index, Mno.hu, Napi.hu
Görög hétköznapok a választás után: a médiát és a politikai elitet ostorozza Nikos Michaloliakos, a 7%-ot elért szélsőjobboldali görög Arany Hajnal párt vezetője – megérkezése előtt éles hangon utasítják az újságírókat, hogy állva fogadják a pártvezért
Törölték május közepére tervezett athéni útjukat az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és az IMF képviselői, akik egy több tízmilliárd eurós újabb hitelrészlet kifizetéséről tárgyaltak volna a görög vezetéssel. Az EB, az EKB és az IMF alkotta hármas kölcsöne nélkül a görög államnak már június végére elfogyhat a pénze – írta szerdán a Süddeutsche Zeitung.
A német napilap szerint a trojka azért halasztotta el az athéni tárgyalást, mert úgy véli, előbb ki kell várni, hogy miként alakul a “demokratikus folyamat” Görögországban.
Görögország mentőcsomaggal kapcsolatos vállalásai semmisek, és a választások után érvénytelenek – jelentette ki Aléxisz Cíprasz kedden, a kormányalakításra másodikként jogosult szélsőbaloldali Radikális Baloldali Szövetség (Sziriza) párt vezetője a Reuters szerint. Miután a választásokon nyertes Új Demokrácia már hétfőn visszaadta a mandátumát, jelenleg a Sziriza jogosult kormányt alakítani.
Megfigyelők szerint egyre inkább valószínű, hogy ismét parlamenti választást kell tartani, mert nem tud kormányt alakítani a vasárnapi voksoláson győztes konzervatív Új Demokrácia párt és a második helyen végzett Radikális Baloldali Szövetség (Szirizia) sem, ez utóbbi pedig kifejezetten érdekelt az új választások kiírásában, mert a megszorítások elutasításának és az euróövezeti tagság megőrzésének ígéretével második nekifutásra az első helyen végezhet és így megkaphatja a begyűjtött szavazatok alapján járó képviselői helyeken felül automatikusan biztosított 50 helyet a 300 tagú parlamentben, amivel akár egyedül is kormányt alakíthat.
A Süddeutsche Zeitung szerint újabb választást június 17-én rendezhetnek, addig pedig mindenképpen befagyasztják a görögöknek szánt a 130 milliárd eurós hitelprogramot. Ennek következő eleme egy 31 milliárd eurós részlet átutalása volna, aminek az a feltétele, hogy a görög törvényhozás az adórendszer átalakításával hajtson végre egy újabb, ezúttal 11,5 milliárd euró nagyságú költségvetési kiigazítást.
Az athéni pénzügyminisztériumból származó értesülések szerint azonban az államkassza már június végére kiürülhet, ha nem alakul időben új kormány, amellyel a hitelt kínáló hármas megkezdheti a tárgyalásokat a hitelprogram folytatásáról és Görögország nem kapja meg a kölcsön újabb részletét – írta a német lap.
Az EB kedden közölte, hogy Görögország május 10-én megkapja a soron következő, 5,2 milliárd eurós hitelrészletet, de újabb átutalás csak azt követően történhet, hogy az EB, az EKB és az IMF képviselői Athénban megvizsgálják a hitelnyújtás feltételeinek teljesítését.
Viszlát, szevasz
A legtöbb elemző szerint is teljesen biztos, hogy Görögország már a nyáron csődbe megy, ha nem kérnek a megszorításokból, és ezzel az egész eurozóna is veszélybe kerül. „A görög választások egyértelművé tették, a görög lakosság elutasítja a megszorítások politikáját, a nemzetközi mentőcsomagot elutasító erők pedig rendkívül megerősödtek. Ha az esetleges júniusi következő választásokon ők nyernek, és nem kapnak több pénzt az EU-tól, már nyáron csődbe mehetnek, és kiléphetnek az eurózónából” – idézi John Taylor alapkezelő CNBC-n elmondott szavait a Portfolio.
“Görögországnak azonban be kell tartania a játékszabályokat, hogy benn maradhasson az euró klubban” – mondta az FX Concepts hedge fund vezetője, John Taylor. „Merkel már nem mehet túl messzire, nem adhat már nagyon több pénzt a görögöknek. Határozottan úgy érzem, az eurózóna gyakorlatilag felbomlik” – mondta.
Forrás: MTI, Index
Nem bújhatnak ki a görögök a megszorítások alól
Először beszélt nyilvánosan az Európai Központi Bank (EKB) vezető tisztségviselője Görögország esetleges kiválásáról az euróövezetből.
Jörg Asmussen, az EKB kormányzótanácsának tagja a Hendelsblatt szerdai számában megjelent interjúban hangsúlyozta: Athén ne számítson arra, hogy a választások után az EKB hajlandóságot mutat a szanálási program feltételeinek újratárgyalására.
„Görögországnak világosan kell látnia, hogy ha az euróövezet tagja akar maradni, akkor nincs alternatívája a jóváhagyott szanálási programnak” – tette világossá Asmussen.
Az EKB részéről eddig soha senki nem vetette fel nyíltan Athén kiválásának lehetőségét.
Forrás: MTI, Mno.hu
Európa, a lassan mozgó vasúti roncs
Nem hazudtolta meg becenevét (Mr. Végzet) Nouriel Roubini amerikai sztárközgazdász legfrissebb jóslatával. A keserű prognózisairól ismert szakember – aki azzal szerzett nevet magának, hogy megjósolta a pénzügyi válságot – lassan mozgó vasúti roncshoz hasonlította Európát a CNBC-nek adott nyilatkozatában, és úgy véli, Görögország a jövő évig elhagyja az eurózónát. Roubini tavaly azt mondta, hogy a világgazdaság 2013-ban óriási viharba kerül, most a közös európai valutát használó országok közösségének szétesését várja, ami azt jelenti, hogy a következő néhány évben két-három eurózónatag kilép az övezetből.
Európa örülhet, ha a következő tíz évet megússza olyan stagnálással, amilyet Japán tapasztalt meg az elmúlt évtizedekben. Az öreg kontinens sorsa ugyan aggasztja Roubinit, de emiatt nem változtat befektetési stratégiáján: vagyona 70 százalékát a világ minden pontján vásárolt értékpapírokba fektette – ezen belül fele részben amerikai tőzsdemutatók alakulásához között befektetési eszközöket vett -, 30 százalékát készpénzben tartja. A szakember nem várja az amerikai részvények zuhanását idén, szerinte az USA GDP-je két százalékkal – vagy kevesebbel – emelkedhet 2012-ben annak ellenére, hogy áprilisban lassult a foglalkoztatás bővülése.
Forrás: Napi.hu
A görögök ezt erősen benézték.
A fő gondjuk az, hogy felélték az országukat, az összes gazdag ember már rég lepattant. Amúgy meg számunkra valami tanulnivaló is lehetne, mert egy ilyen felduzzasztott közszféra, ami ott van, abba az irányba haladunk mi is. Neki akad plusz egy pontjuk, hogy rohadt nagy a turizmus, így sokan elvegetálnak abból, velünk ellentétben.
Nyert ott a szélsőjobb? Ez inkább egy elmebeteg gyülekezet.
Az a baj, hogy ez nem csak az ő bajuk. Ha bedőlnek, a szintén súlyos helyzetben álló olaszok, spanyolok, írek, és persze mi is nagy sz@rban leszünk. Ha Megyóék nem kezdik elkúrni az országot 2002-ben, és ezt nem folytatja Plagiferkó 2004-ben, és főként nem ad gázd a lejtőn 2006-ban, akkor nem ér olyan rosszul a 2008-as világválság, és most sem lennénk ilyen helyzetben. 🙁
Igazi bunkó ez a Michaloliakos.
Eleve nem lett volna szabad beengedni az eurozónába a görögöket (főleg hogy a csatlakozási feltételek egy részét nem is teljesítették).
Ide vezet a túlköltekező állam.
Európa adóssághalmok alatt van.
Manitu!
Már többször kérdeztem, Te el is hiszed ezt a sok baromságot. amit leírsz, vagy csak
jól megfizetnek?
A helyzet az hogy a magyar adóssághalom se az elmúlt 1,5 évben keletkezett. Az MSZP-SZDSZ a leginkább hibás Magyarország helyzetéért.
ez a szabadságharc.
Gordon! Ez a brancs nem tett hozzá egy fillért és egy centet sem igaz? Neked, mint írtam már nem mindegy ki van a hatalomban? Nem döglessz soha éhen.
Mindig az elődök a hibásak, ez a lényeg. Hja, akkor Ádám…:)