Elfeledett írásmódunk: a rovással ismerkedhettek az érdeklődők

Helyi Téma

A rovással, vagyis az ősi magyar írásmóddal ismerkedhettek meg az érdeklődők a csepeli Erdei Éva Galériában. A Szondi Miklós rovásoktató vezette ingyenes előadásra érkezők már húsz perc alatt elsajátíthatták az alapokat.

A rovás már a honfoglalás korában elterjedt volt, eredete azonban jóval régebbre nyúlik vissza. Nevét a valódi rovásról kapta, azaz a jeleket kőbe vagy fába vésték. A kereszténység felvétele után tiltott volt minden, ami a pogány idők szokásaihoz köthető, ezért a rovást sem tanították tovább.

– Sok dolog van, amire mi, magyarok joggal büszkék lehetünk. Ilyen a rovás, az ősi székely- magyar abc, amely sok ezer évig szolgálta a magyarságot, beleértve a legegyszerűbb juhászokat is, miközben számos uralkodóról köztudott, hogy analfabéta volt – meséli Erdei Éva. – Nem túl régen került a kezembe Szondi Miklós könyve. Abban találkoztam először rovásleckékkel, amelyek alapján pusztán a kíváncsi olvasás után szinte önkéntelenül megtanultam. Mert ilyen egyszerű, ennyire magától érthető a magyar gondolkodás számára.

– Megtudtam, hogy Szondi Miklós előadásokat tart szerte a Kárpát-medencében. Meghívtam, és nagy örömömre elfogadta a meghívásomat. A szép ügy érdekében eljött, és megtartotta sikeres előadását.

A jelenlévők könnyedén, minden erőltetés nélkül sajátítottak el húsz betűt, csaknem az egész jelkészletet. Hogy ne legyen sok a rovásunkon volt az előadás címe, melynek célja, hogy újra megismerjük egykori tudásunkat.

– Körülbelül 30-an voltak, ami nem túl sok, de mivel munkanap volt, nagyon optimális szám. Főleg ahhoz, hogy asztal is legyen, a foglalkoztatás is lehetséges legyen – újságolta boldogan a szervező.

Az érdeklődés intenzitására jellemző, hogy május 19-én 17 órakor ismét a Kondoros utcai galéria vendége lesz a már említett Szondi professzor, egy hasonló, nemzettudat fejlesztő előadással.

K.T. – helyitema.hu

2 hozzászólás “Elfeledett írásmódunk: a rovással ismerkedhettek az érdeklődők” bejegyzésre

  1. szigetország szerint:

    Miután megtanultunk rovásul írni, jó lenne, ha a jelenlegi magyar nyelv szabályait és helyesírását is elsajátítanák a magyar nyelvet használók.

  2. Dr. grün szerint:

    “Nevét a valódi rovásról kapta, azaz a jeleket kőbe vagy fába vésték.”
    Megjelent a Jókai összes rovásul! Alig két és fél köbméter deszka!
    Azóta úgy néz ki a lakás mint egy TÜZÉP- telep! ))) 🙂 (((

Itt lehet hozzászólni !