Csepel.hu
Fotó: Zarándi Bence
A betegség gyógyításával gyakorlatilag egy időben kezdik el a beteg lelki és fizikai rehabilitációját a Jahn Ferenc Kórházban annak köszönhetően, hogy egy uniós támogatással létrehozott projekt sikeresen befejeződött.
Ez azt jelenti, hogy már a kórházban, a betegágynál az orvosok mellett rehabilitációs szakemberek gondoskodnak a beteg gyors felépüléséről – közölte dr. Lehoczky Péter, a kórház főigazgató-helyettese sajtótájékoztatóján.
Az úgynevezett rehabilitációs mobil team 2009-ben kezdte el tevékenységét az Európai Unió támogatásával megvalósult projekt keretében. Magyarországon ez még újdonságnak számít, mert jelenleg az a gyakorlat, hogy a kórházból kikerülő betegeket haza vagy rehabilitációs intézménybe küldik.
A Jahn Ferenc Kórház pályázaton nyert 50 millió forintot a projekt finanszírozására. A rehabilitáció már a betegség korai szakaszában, az érintett ember állapotának stabillá válását követően elkezdődik, így maga a rehabilitációs időszak lerövidül. Nemcsak a beteg fizikai, hanem lelki megerősítése is fontos, hiszen az ápoltnak hinnie kell a gyógyulásában. Konkrétan például olyan esetekről lehet szó, amikor a beteg súlyos depresszióba esik egy műtéti beavatkozást, különösen egy végtag amputálását követően. Ilyenkor pszichiáter is segíti a gyógyulását.
Dr. Kovács Matild projektvezető elmondta, hogy a rehabilitációs csapathoz pszichiáter, gyógytornász, patológus, rehabilitációs terapeuta és szakápoló tartozik. A csapat mobilitása azt jelenti, hogy a kórház bármely részlegén, osztályán bevethető. A szakemberek előzetesen azt is felmérik, hogy a betegnek szüksége van-e rehabilitációra, illetve azt, hogy miféle ellátást igényelnek. Erre azért is szükség van, hogy a csepeli rehabilitációs központba küldött betegek megfelelő utógondozásban részesüljenek. A korábbi rendszer szerint Csepelről hívták a rehabilitációs szakembereket a kórházba, hogy tanácsot adjanak a betegek további ellátásáról.
Csarnai Attila- csepel.hu
A körülményeken, az ellátás színvonalán is jó lenne egy kis előrelépést tapasztalni.
Köztudott, hogy az ottani dolgozók, szakápolók milyen embert próbáló munkát végeznek minimál bérért.
Elszomorító látvány, ha csak végig megy az ember az osztályon!
Talán az uniós pénzből jutna pár forint egy kis csinosításra!?
csapajev!
Igazad van, tényleg éhbérért dolgoznak a csepeli utókezelőben az ápolók napi 12 órát.
A kakát és a többit az ápolók mossák a betegekről, branült szúrnak, infúziót kötnek be, Kovács Matild szobaajtaja előtt meg sorban állnak a hozzátartozók. Nem is tudom, vajon miért…..?
Ehhez a munkához tényleg elhivatottság kell, mert konkrétan tudom, hogy egy “hidas”nővér, ágy mellett, hagy ne soroljam újból,hogy mennyi és milyen munkáért havi kemény 90.000.-Ft-ot visz haza.
Ennyit a nagy rehabról. Jah, és a hozzátartozók még annyit sem tesznek, hogy egyszer “szóban”, nem másban megköszönjék a nővérek munkáját.
Valóban embert próbáló munka. Több figyelmet érdemelne.
Az egészséügyi bérkompenzációból, úgy igazán ezen személyeknek is juthatott volna egy “szelet torta”!
Az ápolók valóban emberfeletti munkát végeznek jóformán semmiért. Legalább a hozzátartozók mondanának egy köszönetet…
S na ja, hol vannak az egyházak, a keresztény hívők, amikor elkélne a segítség a betegágyak mellett?
szigetország szerint:
Az egyházak mindíg ott vannak, ahol nem biztos kellene lenniük!
Amennyiben lennének olyan egyházi közkorházak, mint a nagy vizen túl, az más szituáció lenne, de az ott van, ez meg itt.
A keresztény hívők nyugodtan vállalhatnának ápolói munkát akár ingyen is (ahogy van erre példa külföldön), mert ezzel valóban a szeretet követelményét gyakorolnák. De sajnos inkább csak beszélnek a szeretetről, de nem cselekszik.
Szigetország! Te keresztény hívő vagy? Mert ha igen, akkor megtehetnéd amiről írtál. Vagy te is inkább csak beszélsz, de nem cselekszel?
Nos sejtettem szigetország, hogy neked is csak a szád járt. 😀