Napi Gazdaság
A 2002 és 2008 közötti baloldali kormányok, a bankok és a hitelfelvevők felelősségét egyaránt megállapítja a lakossági devizaeladósodás okait feltáró jelentés, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés.
A 2002 és 2010 közötti lakossági devizaeladósodás okainak feltárásáról, valamint az esetleges kormányzati felelősség vizsgálatáról szóló jelentést 218 igen, 42 nem és 54 tartózkodó szavazat mellett hagyta jóvá a parlament. A kormánypárti képviselők igennel voksoltak, a szocialisták és a Demokratikus Koalícióhoz tartozó függetlenek nemmel, a Jobbik és az LMP politikusai pedig tartózkodtak.
A témával foglalkozó albizottság jelentése szerint a 2002 és 2008 közötti kormányok, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a bankrendszer és a hitelfelvevők egyaránt felelősek abban, hogy a lakosság devizahitel-állománya nyolc év alatt kevesebb mint 300 milliárd forintról 2010 nyarára 6600 milliárd forintra nőtt.
A dokumentum a devizahitelek elterjedésének okaként említi, hogy 2003-tól a lakástámogatási rendszer kamattámogatásának, kedvezményeinek folyamatos csökkenése széles körben vállalhatatlanná tette a forintalapú lakásfinanszírozást, serkentve ezzel a devizahitelek keresletét.
Még nem is figyelmeztettek az MSZP-SZDSZ-kormányok!
A jelentés szerint ugyanakkor a kormányok 2002 és 2008 között gyakorlatilag negligálták a devizaalapú eladósodás kockázatát, a jogszabályi környezet módosítása fel sem vetődött, sőt a kormányzat a veszélyekre sem figyelmeztette a lakosságot.
Noha a jegybank a kormányoknál sokkal előbb észlelte és tette szóvá a kockázatokat, lépései nem voltak olyan erőteljesek, hogy érdemben módosítsanak a folyamaton – állapította meg az albizottság, amely a PSZÁF lépéseit elkeserítően erőtlennek nevezve arra jutott, hogy a bankfelügyelet képtelen volt megfelelő súllyal megjeleníteni a fogyasztói érdekeket a devizahitelezés során, és még a hitelközvetítők tömeges megjelenése, a teljes hiteldíjmutató félrevezető alkalmazása vagy a manipulatív reklámok miatt sem lépett közbe.
A bankok a kockázatokat az ügyfelekre hárították!
A bankrendszer felelősségéről a dokumentum azt írja, a hazai bankok úgy emelték a lakossági szektor devizahitelezését növekedési versenyük központi termékévé, hogy kezdetektől tisztában voltak a kockázatok aránytalan megosztásával. A jelentés szerint a kidolgozott szerződéses megoldások eleve abból indultak ki, hogy jelentősebb sokkok vagy rendszerszintű problémák esetén azokat az ügyfelekre – kritikus tömeg elérése esetén rajtuk keresztül a kormányra – lehessen továbbhárítani.
A lakosság felelősségét abban látja a jelentés, hogy az emberekből a hitelfelvételkor hiányzott az elemi arányérzék a célok és a lehetőségek összevetésekor, valamint a hosszabb távú tervezés és kalkuláció. A dokumentum ugyanakkor arra is kitér, hogy visszatekintve a devizahitelesek átlagosan nem jártak rosszabbul (a 2011-ben bevezetett árfolyamrögzítéstől, illetve a végtörlesztési lehetőségtől függetlenül sem), mint a forinthitelesek.
Javaslatokat is tettek
Az albizottság javaslatokat is tett: kezdeményezte a magáncsőd jogintézményének bevezetését, illetve hogy a kormány vizsgálja meg a devizahitelek felvételkori árfolyamon történő forintosításának lehetőségét. Szorgalmazta továbbá, hogy építsék be a közoktatás tananyagába a pénzügyi ismereteket, vizsgálják meg a pénzügyi szektorban működő hitelközvetítők, ügynökök és a bankok viszonyát, valamint azt is, hogy a hitelesek hozzájutnak-e a kellő információkhoz.
A jó édes ****átok a felelős veletek együtt.
Nyugodj le!
http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/fellegi-visszautalta-a-potya-milliokat-2083933
Megnyugodtam a cikk elolvasása után.
Örülök, hogy nem valami tolvaj komcsi történet.
Torz és “fake” a poszt, Hölgyek, Urak!
Ezen időszak előtt volt egy pénlocsolás, kaki-pisi forintkamatra.
Nah, ez elfogyott, akkor jött a devizahitel.
Tudtommal mindenki (ismerőseim) aláírt egy “árfolyamkockázati tájékoztatót”, melyben tudomásul vette, hogy ez a devizaármozgás is benne van a pakliban.
A bankok “megérik a pénzüket”, ezen nem érdemes vitázni, de ebben mi üzlet volt a kormánynak? Ugyan már…
Hogy most mekkora bukta lesz a megsegítésen, azok kárára is, akiknek ehhez semmi köze, mert nem érintettek, de fizetniük nekik is kell? Nagy bukta és mindez hitelből.
A lakosság felelősségét abban látja a jelentés, hogy az emberekből a hitelfelvételkor hiányzott az elemi arányérzék a célok és a lehetőségek összevetésekor, valamint a hosszabb távú tervezés és kalkuláció”
A fenti idézet egy baromian nagy tévedés!
Az a sok szerencsétlen hitelt felvevő Magyar Munkásember abban bízott, hogy a rendszerváltozás után nem a munkahelyek elvesztése, a családok legatyásodása és az ország gyarmatosítása fog bekövetkezni.
Mindenki abban bízott, hogy az ország egy felvirágzó pályára áll. Ha tudta volna a nép, hogy a multik és bankok prédájává fog válni az ország, akkor itt az ilyen típusú rendszerváltás soha nem következhetett volna be.
Mindenki bízott, hogy az átkosból való átmenet az Eu- ba való belépés igazi felszabadulást hoz a népnek.
Azért, hogy kikapartuk a gesztenyét a “fejlett tőkés világnak” nem segítséget, hanem a jelenleg is tartó megalázást hozott hazánknak.
A nyakunkra szabadított nyugati világ bankjaitól az ország népe megkapta az igazi “segítséget”. Mi ez, ha nem uzsorakölcsön, ami kockázat csak az adósokat sújtja, és családokat kerget a kilátástalanságba, a nyomorba.
Ezek a szemét, luzer rendszervátok végleg tönkre tették, kiárusították az országot azon a címen, hogy így jön az országba a “tőke”. Eladtak, idegen kezekbe jutattak mindent, ami csak működött valahogy.
Jött is a “tőke”, a kutya töke.
http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/megvannak_a_devizaeladosodas_felelosei_bovitett_.513755.html
“Az a sok szerencsétlen hitelt felvevő Magyar Munkásember abban bízott, hogy a rendszerváltozás után nem a munkahelyek elvesztése, a családok legatyásodása és az ország gyarmatosítása fog bekövetkezni”
Akkor csak úgy megjelent a fityusz és tessék mi lett belőle?!
Szertefoszlott a zegymillió munkahely, az elrugaszkodás, a felemelkedés álma!
A jövedelmek és a terhek átstrukturálása (megszorítások)!
Biztos ezt akartátok zemberek?!
Várt valaki más eredményt? Érdekes, arról senki nem beszél, hogy ez a hitelezés az
első Fidesz kormány alatt kezdődött, és arról sem, hogy 2008-ig a devizahitelesek
végül is jól jártak. Az sem téma, hogy a kölcsönök nagysága a legtöbb esetben jócskán
meghaladja azt a szintet, ami egy átlag lakáshoz szükséges. És van aki a lakáshitelét
még egy gépkocsi hitellel is megfejelte!