Inforadio.hu
Bírság stipi-stop
Az országos rendőrfőkapitány szerint a társadalmon múlik, mennyire biztonságosak az útjaink. A szabályok és az ellenőrzés szigorításával a rendőrség a közlekedőknek segít, hogy nagyobb legyen a biztonság – írja tanulmányában Bencze József. Május 1-je óta több mint 15 ezer elsőfokú közigazgatási határozatot hozott a rendőrség, a bírságok összege meghaladja az 580 millió forintot. A zéró tolerancia bevezetése óta több mint 2.800 vezetői engedélyt vettek el a rendőrök.
Az országos rendőrfőkapitány szerint az utakon, az utcán való helyes viselkedést a leggyakrabban a józan ész diktálja és mindegy, hogy szabály, törvény vagy közmegegyezés hatására, de a közösségi, felelős gondolkodás, a türelmesség, a figyelmesség és az udvariasság mindenkire nézve kötelező.
Bencze József tanulmányában -, amelyet az MTI-hez is eljuttatott – arra hívja fel a figyelmet, hogy ha ezt a magától értetődő viselkedést minden közlekedő betartaná, akkor az idén bevezetett szankciók már nem is lennének olyan szigorúak, mint ahogyan azt ma sokan gondolják.
Kevesebb halál legyen az utakon
A főkapitány kiemelte, mindenkinek szerepe van abban, mennyire biztonságosak az útjaink. Magyarország 2003-1015 közötti közlekedéspolitikai programjában azt vállalta, hogy a személyi sérüléses balesetek és a halálos áldozatok számát 2010-ig 30 százalékkal, 2015-re 50 százalékkal csökkenti – idézte fel.
A rendőrség 2008-ban a közúti tragédiák létrejöttében meghatározó szerepet játszó szabályszegések – például gyorshajtás, ittas járművezetés – visszaszorítására összpontosít és arra, hogy minél többen alkalmazzák a passzív biztonsági eszközöket. Fontos feladatának tartja a gyermekbalesetek megelőzését, a helyes közlekedésre való nevelést, továbbá a gyalogos, a kerékpáros és a láthatósággal kapcsolatos balesetek csökkentését.
Bencze József kiemelte: január 1-jével számos olyan jogszabályi változás történt, amely hozzásegíthet ahhoz, hogy a közlekedés biztonságosabbá váljon. A rendőrség ez évi feladatai közül az egyik legjelentősebb az új szabályozás megismertetése és következetes alkalmazása – tette hozzá.
Mint írta, az egyik legjelentősebb változás a közúti közlekedésről szóló törvényben rögzített objektív felelősség, amelyet Európában számos országában – például Spanyolországban, Hollandiában, Franciaországban, Belgiumban, Ausztriában, Szlovéniában, Nagy-Britanniában – is alkalmaznak.
580 millió forintnyi bírság
A hét kiemelt szabálysértés elkövetése esetén május 1-je óta 30 ezer és 300 ezer forint közötti közigazgatási bírságot kell kiszabni. A bevezetés óta több mint 15 ezer elsőfokú közigazgatási határozatot hozott a rendőrség, a bírságok összege meghaladja az 580 millió forintot.
Bencze József utalt arra: január 1-jével szigorították a közúti közlekedési előéleti pontrendszer szabályait is, hogy a járművezetők jogkövető magatartását kikényszerítsék. Emelkedett az egyes cselekményekhez rendelt büntetőpontok száma és kettőről három évre nőtt a pontok elévülési ideje, így kevesebb szabálytalanság is elég ahhoz, hogy a vezetői engedélyt a hatóság bevonja.
A közlekedésbiztonsági helyzet javítását szolgálja az is, hogy – szintén január 1-jével – emelkedett a helyszíni bírságok összege: a helyszínen kiszabható összeg alsó határa 3 ezer, a felső határa pedig 20 ezer forint lett. A változások nyomán a helyszínen elveszik a vezetői engedélyét annak, aki azzal gyanúsítható, hogy ittasan vezet.
Kevesebb baleset
A jogszabályi változások a statisztikai adatok szerint kedvező hatással vannak a még jelenleg sem kielégítő szintű közlekedési morálra – összegezte a főkapitány. Mint írta, az év első négy hónapjában 5.425 személyi sérüléssel járó közúti közlekedési baleset történt az országban, 8,55 százalékkal kevesebb, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A halálos balesetek száma 35,25 százalékkal, a balesetben elhunytak száma 37,81 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.
A január 1-jén bevezetett szigorítások következtében április 30-ig 152-vel kevesebb ember halt meg az ország közútjain, mint az elmúlt év ugyanezen időszakában. A négy hónapra levetítve ez havonta csaknem 38 túlélő – mutatott rá Bencze József, jelezve: jelentősen csökkent a súlyos és könnyű sérültek száma is.
Az ittas vezetés is mérséklődött
Az ittas vezetés is mérséklődött: az ittasan okozott balesetek száma 31,1 százalékkal, 562-re csökkent. A zéró tolerancia bevezetése óta több mint 2.800 vezetői engedélyt vettek el a rendőrök. Az ittas vezetés elleni határozott rendőri fellépés, a média fokozott figyelme, valamint a jogszabályi változások kedvező irányban befolyásolták a baleseti statisztikákat – írta Bencze József.
A rendőrség a megváltozott jogszabályok visszatartó hatásának érvényesülése érdekében fokozza a közúti ellenőrzést, hogy kiszűrhessék a forgalomból a szabályos közúti közlekedésre, a felelősségteljes részvételre alkalmatlan személyeket.
A főkapitány azt írta, reméli, hogy a közlekedők is belátják: “nem ellenük, hanem értük és mindannyiunk egészségének, életének megóvásáért, egy biztonságosabb közlekedésért dolgozunk”.
Forrás: Inforadio.hu
Nagyon helyes. Már csak az kellene, hogy mindezt a zéró toleranciát kiterjesszék a politikára is. Pl. ne lehessen az országnak olyan miniszterelnöke, aki évekig nem csinál semmit, aztán “trükkök százaival” szerzi meg a hatalmat, majd úgy ragaszkodik erkölcstelen hatalmához, mint majom a farkához.
Főleg a mentőládában lévő, lejárt szavatosságú kötszer balesetveszélyes!
Szivesen elbeszélgetnék a mentő ládában romló kötszer, romló olló, karfelkötő kendő stb. kérdésről- azt büntetni akaró eszement okossal- aki ezt kitalálta.
A pofátlanságnak is van már határa !!!!
Hány bőrt akarnak lehúzni még az autósokról.
Ha annyire kell a pénz hatalomnak vegyenek el a millárdosoktól , a parlameti, képviselőktől , adoztassák meg a többszáz milliós palota tulajdonosokat, az uzsora kamatra pénzt adó bankokat. Ja , gogy azokat nem merik mert ők ennek ellenállnak.
Az egyszerú ember az meg fejhető ugye. ???!!!
Helyes, kell is, sajnálatra sem méltó az, aki ittasan vezet, és balesetet okoz, sajnálatra nem méltó az, aki gyorshajtás végett elveszti uralmát a kocsi felett, és balesetet okoz. Én nemcsak szabott időre, végleges jogosítvány elvételt alkalmaznék.
De persze ez is be lett harangozva, elárasztják a médiát, meg a sajtót, hogy 10%-kal csökkent a balesetek száma, de persze minden este azzal kezdik a híradót, meghalt öt ember, amikor előzésbe…..bla bla bla.
Azzal van a gond, hogy túl hamar adnak jogosítványt a gyerekeknek, mert aki 17,5 éves korában elkezdi a kreszt, az még akkor is gyerek!!!
Nincs felelősségtudata, nincs tisztában azzal, hogy a kocsivezetés nemcsak annyi, hogy berakom 1-be, és 120-ig nyomom a gázt, amíg az 5-ös sebesség is már 3000-es fordulatszámon van.
Persze már európai országban ez is meg van oldva, legjobban az a megoldás fekszik nekem, 1000 km levezetése után már engedik a tanuló-vezetőt rutinból (!!!) vizsgázni. 1000 km-t, aki már egy oktató mellett levezetett, folyamatos magyarázás mellett, megtanulja a türelmet, a megbízhatóságot, a partnerséget vezető vezetővel szemben, és ami a legfontosabb, nem fog lázban égni, hogy na végre levezettem a magyar szintű 30 órát mehetünk hajcsizni apuci-anyuci kocsijával, és hopp máris arra ébred, hogy nyomorék lett, és körülötte meghalt 3 ember az ő vétsége miatt.
A gyökereinél kell megfogni a problémát, nemcsak felszínesen, meg nagy büszkén mesélve, hogy 2800 jogsit bevontak….. nevetséges!
A cikk lényege a következő: „a bírságok összege meghaladja az 580 millió forintot”. Ez a fontos. A többi bár mikor elmondható hablaty. Az 580 millióban vastagon benne van a lejárt EÜ doboz (ki mer egy sérülthöz hozzányúlni? Felépül és beperel). A Feleslegesen kirakott 30km/óra tábla, HÉV lámpa – nincs sárga, bementél fehérbe, kijöttél pirosba, és ott áll a rendőr, aki ismeri a váltás idejét, – majd kaszál. Nem tetted ki a háromszöget a kocsi mögé (5 percen belül ellopták), fizess.
Kitűnő ötlet az osztrák rendőré, aki megállította a magyar járművet, kiszállította vezetőjét, majd megbüntette, mert nem volt rajta fényvisszaverő mellény.
De hasonlóak a karácsony, húsvét előtti étterem és üzletellenözzések. Itt is a lényeg a kaszálás. Most miért nem ellenőriznek?
A rendőrség feladata a pénzbehajtás. Szolgáld és védd a kormányt! A rendőrök egy része erőszakoskodással, szemkilövéssel foglalkozik (Rebisz), másik része kaszál. Mikor látunk forgalomirányító rendőrt?
Londonban megálltunk 2 kerékkel a járdán, mert pakoltunk. 2 perc múlva ott volt a rendőr, akinek elmondtuk, hogy rakodunk. Azt mondta „jó 10 perc múlva ismét jövök”. Mi elmentünk, de ismerőseink mondták, hogy kb. 10 perc múlva a rendőr újra arra sétált.
Ceterum censeo… A kommunista, ha kinyitja száját hazudik, ha kinyújtja kezét lop.
A közmeghallgatáson azt is jó volt megtudni, hogy lassabban kell menni, hogy jobban kell figyelni, hogy a lakótelepeken kreált hülye szabályokat is be kell tartani, hogy a Hollandi úton az ott lakók mennek gyorsan! Az önkormányzat az nem tehet semmit, tessék szépen megjavulni!
Talán nem azért tartjuk őket, hogy a szüleink legyenek!
Így van ez tolerancia ügyben is! Fontosak a szabályok, de az élet nem arról szól, hogy Orosz elvtárs, meg az alig jogász kormány biztos felettes Ént játszon. Rend az kell,de talán elöbb a saját házuk táján seperjen mindenki!
Egy kis hab a tortán ! Az egyik belvárosi kerületben lévő őrsnél /V. ker / kiadták a rendőröknek napi 4o feljelentést kell tenniük a 24 órás szolgálat alatt, / térfigyelőknek 8 főnek fejenként 5 feljelentés /mert ha nem, nincs előléptetés, esetleg elküldik. A gond az hogy hétköznap a sok helytelenül parkolót meg tudják büntetni vagyis hozzák a fejkvótát, de szombat vasárnap már nehéz teljesíteni.
” Lejárt” első -segély dobozok. előirt büntetési kvóta….! Mi várható még ? Nem szenvednek az ilyen okos ötleteket adó totumfaktumok túltengő ötlet rohamban ???!!!
Blikk 2oo8.jun.18-i szám 5. oldal.
Jani a kvótából az államnak nincs bevétele 🙁 nemzetgazdasági vonatkozásban 🙂 ezzel méginkább megnehezítik a teáltalad leírt hab a tortán sztorit, látod ezért közlekedek gyalog 🙂 mikor jön az útadó?